Премини към съдържанието
korduna

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

QupZilla  е доста по лек ,може да си инсталираш и него

Инсталирай си bleachbit стартирай го като роот и почисти

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виж ТУК има клипове даже

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пак заповядай :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, Иво Димов написа:

Правиш я с руфус ,слагаш биос на legacy махаш security boot  и си свиркаш

Ползвах Unetbootin и още една програма инсталирана с ОС Linux Mint KDE

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Те съо вършат работа :) .Под Уиндоус съм ползвал само Руфус

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Rufus е боза, като инсталираш някоя Арч-оподобна дистрибуция ще видиш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няколко пъти съм правил Арч с Руфус и не съм имал проблеми.Не знам за какво говориш :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 8/23/2016 в 20:05, Mozo написа:

Той започна пръв с обвиненията за мазохизъм. Мазохизъм няма. След като настроиш системата става по-лесна за използване, от което и да било друго дистро. А който иска да не използва команден ред, да си извърли компютъра и да става планинар.

До тук - добре. Тръгна и работи сносно; още не съм проучил основно всичко, но успях да кача това, което ме интересува и засега съм доволен. В момента съм с Арч. Твоето упътване наистина се оказа точно. Само не успях да се справя с този авто логин - след като го инсталирах по посочения начин, ми блокира системата /не ще да тръгне/, та се наложи да преинсталирам арча. Сега съм без авто логин, но е дразнещо непрекъснато да ми иска парола, ако мръдна за десетина минути някъде. Опитах се поне да коригирам с настройките в захранването времето за "приспиване" и изключване на екрана /има три опции/ ; промених го на два часа, но не се получи - пак си изключва след десетина минути. Другото, което ми направи впечатление е, че  вариантът с използването на "plasma-meta" е почти безсмислен. Налага се да качваш отново с конзолата повечето пакети, за да върши работа. Значи вариантът "pacman -S plasma" е съвсем достатъчен. Налага се само  да се добави към групата с пакетите и "dolphin", за да се появи в Мултимедия иконата на "pulseaudio". Иначе не можах да я открия, за да оправя  звука - изхода за слушалките  и микрофонния вход и компютърът е глухоням. С долфин всичко се оправи. И общо взето съм доволен. Всичко хубаво!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е много по добро от изброените може да слагаш на флашката по няколко на веднъж ОС

https://github.com/mbusb/multibootusb

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, 

скоро ще си купя нов лаптоп и ми се иска стария ASUS N53S да му сложа Ubuntu.За целта сложиш една виртуална машина посредством VirtulaBox, инсталирано на ASUS N53S, което към момента работи с WiN 10 да речем почти идеално.

Та какъв е проблема-стартирам аз виртуалката с ОС Ubuntu 16.04.1 LTS x64 и се появява грешката, която е описана в приложената снимка.Всичко друго е нормално, но вместо с вградената карта, работата продължава с другата карта.

Какво ме интересува-тази грешка как да я оправя, защото искам още да си поиграя преди да премина изцяло на Linux, а не искам през това време да работи т.н. външна карта 550M на Nvidia, а вградената Intel HD 3000.

Благодаря и надявам се да съм бил ясен.

Snimka.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, аджамията написа:

До тук - добре. Тръгна и работи сносно; още не съм проучил основно всичко, но успях да кача това, което ме интересува и засега съм доволен. В момента съм с Арч. Твоето упътване наистина се оказа точно. Само не успях да се справя с този авто логин - след като го инсталирах по посочения начин, ми блокира системата /не ще да тръгне/, та се наложи да преинсталирам арча. Сега съм без авто логин, но е дразнещо непрекъснато да ми иска парола, ако мръдна за десетина минути някъде. Опитах се поне да коригирам с настройките в захранването времето за "приспиване" и изключване на екрана /има три опции/ ; промених го на два часа, но не се получи - пак си изключва след десетина минути. Другото, което ми направи впечатление е, че  вариантът с използването на "plasma-meta" е почти безсмислен. Налага се да качваш отново с конзолата повечето пакети, за да върши работа. Значи вариантът "pacman -S plasma" е съвсем достатъчен. Налага се само  да се добави към групата с пакетите и "dolphin", за да се появи в Мултимедия иконата на "pulseaudio". Иначе не можах да я открия, за да оправя  звука - изхода за слушалките  и микрофонния вход и компютърът е глухоням. С долфин всичко се оправи. И общо взето съм доволен. Всичко хубаво!

Системни настройки - зареждане и изключване - sddm - Advanced:

http://imgur.com/wNkw5Qp

Desktop Behavior:

http://imgur.com/NVAJOnW

Редактирано от p4p (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, _dObAtA_V_ написа:

Какво ме интересува-тази грешка как да я оправя, защото искам още да си поиграя преди да премина изцяло на Linux, а не искам през това време да работи т.н. външна карта 550M на Nvidia, а вградената Intel HD 3000.

Благодаря и надявам се да съм бил ясен.

Тази грешка е от видеото на виртуалната машина, може да я игнорираш, ако почакаш още би трибвало да се зарежда графичният интерфейс и всичко да е ОК.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@bvbfan да той се зарежда и върви идеално, но както писах, работи с външната карта, а не с вградената.Това по принцип не е болка за умиране, предполагам, но ме е страх да не стане същия филм когато изцяло да премина на Linux да работи само една двете видеокарти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, _dObAtA_V_ написа:

@bvbfan да той се зарежда и върви идеално, но както писах, работи с външната карта, а не с вградената.Това по принцип не е болка за умиране, предполагам, но ме е страх да не стане същия филм когато изцяло да премина на Linux да работи само една двете видеокарти.

Направи си 'жива флашка', сложи Ubuntu и стартирай от нея. Лично аз мисля, че докато си на виртуалка, няма да разбереш дали и как ще работи Ubuntu, с твоя лаптоп. Ако нещо не върви с Ubuntu, има други дистрибуции.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виртуалната машина е като да ближеш сладолед през стъкло :) ,не направиш ли реална инсталация няма как да разбереш дали ще работи добре .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, нууб съм с линукса и гледам да съживя един стар лаптоп, че "бозата" напоследък се пресече яко. Долу горе го нагласих, но имам едно дразнеща спънка. 

Стар лаптоп, с Линукс Минт 18 Мате 32бита. Самият проблем към момента е следният. Не искам да ми изгася екрана никога(ползвам го с допълнителен монитор). Настроил съм го през опцията на батерията да гаси главният дисплей, а вторият монитор да не го гаси, но все пак го гаси. Гаси го когато гледам тв през Мозилата, ако гледам филми на ВЛЦ разбира, че има активности и не го гаси, Обаче през мозилата като гледам тв го гаси. Прегледах пак всички опции от менюто на батерията, уж всичко е нагласено, но пак го изгася. 

Кажете къде да гледам или какво пропускам. Благодарско предварително.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, бат'начо написа:

Виж (ако има) настройка на заключването/скрийнсейвър и го направи на макс (ако няма "без").

Браво! Съвсем съм изключил, че имам screensaver, пък и той е настроен на бланкскрийн.... сега ще тествам, дано да не изключи :)

Благодаря много.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,

някой можи ли да ми каже как се разделят дяловете под Ubuntu Mate LTS. По принцип знам че трябва да се задели минимум 2 гб виртуална памет и роот някъде около 20  гб за да има място за инсталиране на допълнителен софтуер.

Редактирано от batman555 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, batman555 написа:

Здравейте,

някой можи ли да ми каже как се разделят дяловете под Ubuntu Mate LTS. По принцип знам че трябва да се задели минимум 2 гб виртуална памет и роот някъде около 20  гб за да има място за инсталиране на допълнителен софтуер.

Не става ли автоматично

Изтрий целия диск и инсталирай 

Редактирано от acnekt (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, batman555 написа:

Здравейте,

Трябва ти малко повече виртуална памет. Остави 4-5 GB. За кореновата файлова система, 20 GB са достатъчни. Ако няма да ползваш друга ОС, остави цялото останало пространство за Home дял. Ако ползваш две системи, не задавай никакви други дялове, освен / и Swap. За данни ще ползваш D диска, който обикновено се заделя при инсталацията на Windows.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, acnekt написа:

Не става ли автоматично

Изтрий целия диск и инсталирай 

Автоматично е най-голямата глупост, която може да направи.

преди 11 минути, batman555 написа:

Здравейте,

Зависи колко RAM имаш. Ако е повече от 4GB, няма абсолютно никакъв смисъл от swap. Просто правиш един дял ext4 и инсталираш. Нищо повече. Да, толкова елементарно. Ако искаш да имаш втори дял за сторидж, направи си, за мен например е задължително да имам сторидж. Иначе Linux може да се инсталира само в един дял и работи великолепно така, без безсмислени разделяния на boot, home и пр. Хем е по-лесно, хем няма фрагментация на дялове, хем можеш да си направиш имидж по най-елементарния начин и да си спестиш часове работа при нужда.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване