Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

ivan.p.georgiev

Съвет за отопление на 22 + 10 кв. м. (малък бюджет)

Препоръчан отговор

Здравейте,

Трябва да си купя отопление за квартирата си и търся съвети. Аз самият съм малко зиморничав и настивам лесно. Бюджетът е според опциите,

които съм написал в края на поста.

Ето описание на апартамента:

Общи характеристики:

• етаж: 2
  • изложение: север/юг (вътрешен)
  • височина: 2.5 м.
  • строителство: неизвестно (но предполагам, че е тухла)
  • отопление от съседите: неизвестно
  • санировка: няма
  • ТЕЦ: няма

Спалня:

• изложение: юг
  • площ: 20 кв. м.
  • дограма: (нова) дървена
  • под: теракот
  • обзавеждане: гардероб, легло
  • тераса: отворена

Коридор: минималистичен

Кухня:

• изложение: север
  • площ: около 10 кв. м.
  • дограма: дървена, с малка тераса на PVC
  • под: теракот

Решения:

Парите, с които разполагам са 400 лв. Решенията от долу, показват колко пари ще се наложи да инвестирам аз.

1. До 400 лв. Измисля се някакво решение за отопление - примерно, по един конвектор на стая, но като гледам ситуацията, ми се струва, че това може да се окаже страхотна набутвация и тези машини да работят денонощно на пълни обороти, за да поддържат температурата. Живял съм на двойна дървена дограма, с обикновенно стъкло, и знам какво естествено течение се образува откъм нея като изстине най-вътрешното стъкло.
  2. 400 лв. Говори се с хазяйте, и според зависи колко отпуснат, се купува един китайски конвенционален климатик за спалнята и една духалка за кухнята.
  3. 400 лв. Сменям дограмата в спалнята с PVC (бяла, 3 камерна, 4 сезона - примерно). Мисля че 400 лв. ще стигнат за това. Ще говоря с хазяйте колко могат да ми покрият за тази услуга и с покритието ще купя някакъв отоплителен уред за спалнята (примерно, конвектор) и една духалка за кухнята.

В апартамента наскоро е правен ремонт, така че едва ли ще са много съгласни да отпускат огромни суми. (но 100-150 лв. сигурно все ще откъртят от сърцето).

За да не се получава, както в някои други подобни теми, говорене между страниците, моля ви, по възможност, да давате и линкове към конкретни решения (към климатик, конвектор, печка, дограма, ...) за да се види ясно кое ще е по-добре, а не само на базата на опит. Ако нямате такава възможност, естествено, ще се радвам да чуя всичко : )

Благодаря за вниманието

post-350385-0-28797500-1416764543_thumb.

Редактирано от ivan.p.georgiev (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом си на квартира то, не се изхвърляй много в инвестиции!

Моето предложение е за 2 конвектора и не е нужно да са от най - скъпите! 200лв те оправят!

Линкове няма да давам защото вариантите са много, магазините също, личните предпочитания също. Все пак пр. TESY  Отоплението на ток, отоплението е скъпо удоволствие така ,че ..... 

Та понеже искаш и нещо като опит от бита то ето:

- Моят апартаменте тухлен, среден, изцяло южен, но на последен етаж. Дгорамата ми е 5-камерно PVC с К-стъкло. Има частична вътрешна изолация а пода е от дъбов паркет. Едната от стаите ми е 20кв.м. и в очакване на включването на ТЕЦ, естествено се отопляваше с духалка на мощност 2000W

За да се осигури достатъчен конфорт 20-22с, то тази духалка практически трябва да работи почти непрекъснато включена. При изключена духалка температурата ми пада с малко  по - малко от 1с на час.при температури под 0с

Хайде сега ти си направи своите сметки и изводи.

Редактирано от Black Power (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ако се спреш на конвектори  си вземи по-дълги имат по-добро кпд.

става въпрос за размер не за по-голяма мощност от тази на която си се спрял

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На моят наемател съм сложил панелен конвектор 2500 W в хола / 20м2,но на 3 м. височина/,и един подов в спалнята/12м2х3м. височина/.

http://www.tesy.com/bg/products/otoplitelni_uredi_za_doma/konvektori/panelni_konvektori_cn_03_s_elektronen_termoregulator_/cn_03_250_eis/

http://www.tesy.com/bg/products/otoplitelni_uredi_za_doma/konvektori/podovi_konvektori/cn_201_zf/

Дограмата е ПВЦ.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Както каза колегата

Щом си на квартира то, не се изхвърляй много в инвестиции!

Варианта с климатика - само при положение, че хазяите са съгласни да е за сметка на наема. Тоест - когато се изнесеш да си остане за тях. Иначе - купувай само неща, които ще можеш да си ги вземеш с теб.

Един евтин вариант (дали) - през деня с вълнените чорапи, а нощем - намери си някой, с когото да се гушкате и топлите.

Редактирано от jhoro (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за отговорите.

Ще говоря с хазяйте за PVC (дали може да отпуснат един наем, така и така ще съм там цяла зима и пролет) и ще си взема конвектори.

Относно самите конвектори, в момента не мога да пиша - тепърва ще проучвам. (тези от мнението на @dimd изглеждат добре)

Като завърши цялото мероприятие ще споделя опит. (и ако се сетя след време, ще споделя и краен резултат)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дали ще е конвертор или духалка няма никаква разлика освен в цената на уреда.

Също тъй няма разлика в КПД на по-дългия и по-къс конвектор.

Прякото преобразуване на ел.енергия в топлинна е 100% ни повече, ни по-малко.Без значение е дали с конвектор или духалка- 1квт си е 1квт.Черпиш от мрежата 1квт и вкарваш топлина 1квт.Ако ще конвектора ти да е от чисто злато.

Първо смени дограмата ако хазяите са съгласни.400лв са напълно достатъчни за прозорец 140/180 изпълнен с 5-кам.профил и стъклопакет с стъкло 4сезона.

Редактирано от badr (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Прякото преобразуване на ел.енергия в топлинна е 100% ни повече, ни по-малко.Без значение е дали с конвектор или духалка- 1квт си е 1квт. Черпиш от мрежата 1квт и вкарваш топлина 1квт.Ако ще конвектора ти да е от чисто злато.

Първо смени дограмата ако хазяите са съгласни.400 лв са напълно достатъчни за прозорец 140/180 изпълнен с 5-кам.профил и стъклопакет с стъкло 4 сезона.

Така е, съгласен.

Пак казвам - не прави големи ремонти с твои пари. По закон на наемателя се признава само козметичен ремонт - консумативи, боядисване ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, снимам квартира (стая 20кв.м), в която няма отопление. До сега съм ползвала духалка, но понеже е много шумен уред и много изсушава въздуха, искам да си взема конвектор, който да е изгоден като цена и да не харчи много ток. Какъв модел е на-добре да си взема? Ще бъда благодарна за помота ви.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз от тази есен съм с 2 такива и за сега съм доволен. Удобни са и имат и опция за закачване на стена.

Редактирано от upili (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре изглежлада, но за Tesy съм чувала не най-добри отзиви. Аз съм ползвала духалки на тази фирма, издържаха точно 1 година . Не знам, повече се склонявам към  на http://www.gaudi-ds.com/ да купувам, някакъв около 150 лв. Все пак, благодаря ти за помощта.

Редактирано от Ивана (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Сметката за ток с духалка ще ти изяде душата в края на месеца. 1.5kW х 12часа х 30дни х 0.2лв/kWh = 108лв само с една духалка, която не работи на пълна мощност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първо държа да отбележа, че лично аз като цяло не съм почитател на лъчистите конвектори, а на класическите. За мен лично, след климатика, те са най-ефективното и комфортно отопление на ток. Второ искам да отбележа, че в България не се произвеждат каквито и да е лъчисти конвектори, честно казано не знам и в Европа дали се произвеждат. Не съм сигурен но мисля, че единствените Европейски лъчисти конвектори са на Скандинавските производители и са доста скъпи, двойно по-скъпи.

Двете серии на Теси за лъчисти конвектори са RH ( http://www.tesy.com/bg/products/otop...ni_konvektori/ ) и MC ( http://www.tesy.com/bg/products/otop...vi_konvektori/ ). От всички 5 модела единствено MC2013 (ниския) не е за препоръчване. MC2011 и MC2012 са с много високо качество на изработка, не е спестено нищо. Имаме амбицията MC2012 да се произвежда в България, тъй като е много добър модел който се продава доста добре. Към момента не ни достигат производствени мощности и не можем да го произвеждаме на приемлива за пазара цена.

Лично аз се топля с CN03 ( http://www.tesy.com/bg/products/otop...rmoregulator_/ ) Термодатчика е екраниран и отчита коректно температурата в стаята, без да се влияе от нагревателя, за разлика от другите конвектори с електронно управление. Електронния терморегулатор като цяло е за предпочитане пред механичния, независимо за какъв конвектор става дума. Зимно време в лабораторията си включвам всеки ден различен уред, както Теси, така и на други марки за проба. Класическите конвектори ми допадат най-много за отопление, най-комфортно е и най-ефективно. Лъчистите затоплят по-бавно стаята, за сметка на това като застанеш пред тях топлят повече, което до някъде е и неприятно.

П.П. В един друг сайт попаднах на човек дето точно с това се занимава в Теси и това е тговора му към мен на лични. Първоначално бях се насочил към друг модел, но финансовата ситуация се промени и  взех 2 от тези. За духалките- предполагам,че вентилатора е сдал багажа, тук поне няма движещи се части.

Редактирано от upili (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първо държа да отбележа, че лично аз като цяло не съм почитател на лъчистите конвектори, а на класическите. За мен лично, след климатика, те са най-ефективното и комфортно отопление на ток. Второ искам да отбележа, че в България не се произвеждат каквито и да е лъчисти конвектори, честно казано не знам и в Европа дали се произвеждат. Не съм сигурен но мисля, че единствените Европейски лъчисти конвектори са на Скандинавските производители и са доста скъпи, двойно по-скъпи.

Двете серии на Теси за лъчисти конвектори са RH ( http://www.tesy.com/bg/products/otop...ni_konvektori/ ) и MC ( http://www.tesy.com/bg/products/otop...vi_konvektori/ ). От всички 5 модела единствено MC2013 (ниския) не е за препоръчване. MC2011 и MC2012 са с много високо качество на изработка, не е спестено нищо. Имаме амбицията MC2012 да се произвежда в България, тъй като е много добър модел който се продава доста добре. Към момента не ни достигат производствени мощности и не можем да го произвеждаме на приемлива за пазара цена.

Лично аз се топля с CN03 ( http://www.tesy.com/bg/products/otop...rmoregulator_/ ) Термодатчика е екраниран и отчита коректно температурата в стаята, без да се влияе от нагревателя, за разлика от другите конвектори с електронно управление. Електронния терморегулатор като цяло е за предпочитане пред механичния, независимо за какъв конвектор става дума. Зимно време в лабораторията си включвам всеки ден различен уред, както Теси, така и на други марки за проба. Класическите конвектори ми допадат най-много за отопление, най-комфортно е и най-ефективно. Лъчистите затоплят по-бавно стаята, за сметка на това като застанеш пред тях топлят повече, което до някъде е и неприятно.

П.П. В един друг сайт попаднах на човек дето точно с това се занимава в Теси и това е тговора му към мен на лични. Първоначално бях се насочил към друг модел, но финансовата ситуация се промени и  взех 2 от тези. За духалките- предполагам,че вентилатора е сдал багажа, тук поне няма движещи се части.

много добър отговор ти  е дал човека. може и аз да си харесам някой от тези, ще ги поразгледам. Двоумя се още. Все пак, бях намислила да си взема ADAX. Мерси за мнението.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сметката за ток с духалка ще ти изяде душата в края на месеца. 1.5kW х 12часа х 30дни х 0.2лв/kWh = 108лв само с една духалка, която не работи на пълна мощност.

нека малко да ти коригирам сметката - че е много теоретична.

Реалността - месец ноември, 8.11 - 8.12.2014. Две помещения по 16-19 кв.м. Кжнсуматори - духалка, маслен радиатор, бойлер, хладилник, готварска печка, два телевизора, три компа и разни други.

Ток - 171 лв.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За квартира - или радиатор - например конфекторен, или нищо :)
Не си заслужава инвестицията друго.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За квартира - или радиатор - например конфекторен, или нищо :)

Не си заслужава инвестицията друго.

Радиатор  е тежък, не е удобен, ако реша да си сменям квартирата . избрала съм си  този   магазин http://www.gaudi-ds.com/ конвектор но още мисля да се консултирам в магазина. дано да е подходящ за стаята ми.

Редактирано от Ивана (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Ток - 171 лв.

171лв за ток не са малко. Аз се отоплявам на алтернативни горива, като пускам една кварцова печка 1400W от време на време, с бойлер, хладилник, готварска печка се надявам сметката ми да не превиши 60-70лв.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

171лв за ток не са малко. Аз се отоплявам на алтернативни горива, като пускам една кварцова печка 1400W от време на време, с бойлер, хладилник, готварска печка се надявам сметката ми да не превиши 60-70лв.

Така е - принципно не са малко, ама съквартирантите радиатора го държаха включен почти постоянно, а бойлера - нонстоп.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Така е - принципно не са малко, ама съквартирантите радиатора го държаха включен почти постоянно, а бойлера - нонстоп.

Ама бойлерът просто е бил включен или постоянно се е изпразвал и е работил нагревателят? Защото първият вариант е обикновено икономичен - работи само на подгрев/запазване на температурата и консумацията всъщност е доста по-малка от втория вариант.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ама бойлерът просто е бил включен или постоянно се е изпразвал и е работил нагревателят? Защото първият вариант е обикновено икономичен - работи само на подгрев/запазване на температурата и консумацията всъщност е доста по-малка от втория вариант.

Втория вариант предимно - пропуснал съм да уточня. Отделно, че по едно време бяха 3-ма и почти постоянно някой се къпеше, миеше съдове (миене и изплакване с топла вода) и т.н.

За първия вариант е ясно - но при не-толкова интензивно изпразване.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Радиатор  е тежък, не е удобен, ако реша да си сменям квартирата . избрала съм си  този  http://www.gaudi-ds.com/product/1651/konvektor-s-mehanichen-termostat-adax-economic-vp1115-kt-1500w.htm'>http://www.gaudi-ds.com/product/1651/konvektor-s-mehanichen-termostat-adax-economic-vp1115-kt-1500w.htm конвектор, но още мисля да се консултирам в магазина. дано да е подходящ за стаята ми.

Значи ние бяхме от години на квартира с КОНВЕКТОРНИ РАДИАТОРИ - от този тип, който ти си дал като пример.

Сметката ни зимата с бойлер и постоянно човек винаги е била 80-90 лв. - 2 стаи. Мисля, че е изгодно в сравнение с всички останали алтернативи  :)

Редактирано от Milica Ilieva (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 26 ноември 2014 г. at 12:46, badr написа:

Прякото преобразуване на ел.енергия в топлинна е 100% ни повече, ни по-малко.Без значение е дали с конвектор или духалка- 1квт си е 1квт.Черпиш от мрежата 1квт и вкарваш топлина 1квт.Ако ще конвектора ти да е от чисто злато.

Това е истината.

Дали ще е духалка(вентилаторна печка) за 16лв, Адакс за 250-300лв. (като моите) или Аирлек за 500лв. - няма никаква разлика в консумираната електроенергия. Когато отоплението на помещението изисква 2,5киловата всички уреди ще дърпат толкова(независимо дали духалка, ковнектор или маслен радиатор). Единствената разлика е между изброените уреди и климатик/термопомпа. При повечето климатици обаче при температури под 5 градуса Целзии разликата отново изчезва.

За това взимайте каквото ви доставя чувство за комфорт в рамките на парите, за които разполагате и не се хабете по такива безсмислено скъпи уреди. Няма разлика Адакс, Аирлек, Теси освет в "пъти" разликата в цената им. Тази разлика ще се избива години наред... ако изобщо има такава.

Като алтернатива и разлика в цената за отопление може да бъдат различните енергоизточници . газ, нафта, дърва и т.н.

Като разгледате таблицата от линка http://www.remixbg.com/software/Table_11.htm и си направете сметка за цената на литър колко струва, защото може да се че вече отоплението на ток и нафта излиза почти на една цена.

Пример:

Един киловат се получава от 85 грама(тегло) нафта, което разделено на плътността на нафтата от 850кг/куб.м. прави 100 грама(вече обем; на колонката).

Ако умножим по цената на нафтата един литър е 1,85лв. примерно. Тогава един киловат ще ви стъпи на 18,5 стотинки. При дневна тарифа от 21 стотинки за киловат това прави 2,5 стотинки разлика на киловат. За цял месец това колкото и смешно да звучи е много, ама много по-голяма разликата от колкото разликата м сметките за ток межу Теси, Адакс и Аирлек.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

темата е от 2014...

преди 8 часа, velinsl написа:

Това е истината.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, flare написа:

темата е от 2014...

Видях. Изписах мнение, което според може да даде насоки за в бъдеще, които се интересува по въпроса и попадне случайно в тази тема.

Ясно ми е, че от 2014 година човекът вече се е ориентирал и забравил може би за тази тема вече.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...