Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Проблем с драйвер на видео карта

Препоръчан отговор

Зравейте.

За мое съжаление имам гатанка за по-знаещите. Скоро си купих няколко нови компенента:

дъно - asrock fm2a88m-hd+

процесор - AMD A8-7600 Kaveri Quad-Core 3.1Ghz

видео карта - palit geforce gt 740

RAM - 8gb crucial 1600hz

и някаква записвачка на ASUS.

За първи път съм на windows 7 64 bit и постоянно имам проблеми със съобщението "display driver stopped responding and has recovered", черен екран, или пълно замръзване(със продължителен звук от колони или слушалки - р-р-р-р-р-р...).

Случва се при:

- игране на игри (PES 2015). В различни интервали. Някой път час и полувина нямам проблем, а друг 10 секунди след включването и фаул.

- сърфиране в нета (Firefox (изключил съм акселератора)) В Linux 17 нямам проблеми.

- след splash screen-а на Windows. Монитора ми изписва "no signal" и се изключва. След това трябва да рестартирам компютъра, като това може да се повтори но монитора се включва при зареждане на desktop-а.

Връщал съм картата в магазина от където ми казаха, че след тестване със 3D и прочие не са намерили проблеми.

Пробвал съм какви ли не драйвери, като почнем от диска, който идва с картата, най новите от NVidia(344.75), тези които Windows-а инсталира от самосебе си(340.нещо си) без никаква промяна. Дезинсталирвал съм старите от Windows-а и със Display Driver Uninstaller във safe mode. Новите съм ги инсталирал със clean install. Windows-а също съм го преинсталирал като цяло.

Важно е да се каже, че старата ми карта geforce 9600 работи без проблеми(със игра и нет), както и вградената в дъното(игра на нея не съм пробвал). Стигам до заключението, че не е RAM-a.

- BIOS-а съм го пробвал с auto detect така и с pci-e port за разпознаване.

Това, което аз предполагам, че може  да е проблема, е единствения ми стар компонент - захранването(forton blue storm II 500w), което е приживяло доста за 6г. GT740 на Palit няма нужда от pci-e кабел към нея за разлика от тази която виждам във саита на NVIDIA и моята стара 9600 :huh: .  Аз, така да се каже, засега се въздържам да си взема ново захранване, а нямам друго да заменя и пробвам Така че някой ако има идеи моля да каже, докато не съм хвърлил още 100лв  за psu или пък не знам колко за сервиз и недай си боже нова карта. :crying10:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Черния екран е индикация за слабо захранване. Но щом работи с друга видеокарта и щом хората в сервиза са ти казали, че картата е наред, то може би дъното не е наред и по-точно PCI-E x16 слота. 9600GT  е с допълнително захранване, нали?  

А провери ли Event log-a  или записа на събитията? Там може би има някакви грешки след крашването на драйверите. Нищо чудно и някой друг компонент да е проблемния или дори някоя програма като Avast. Но Avast  би предизвикал син екран. Такъв имал ли си някога?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Черния екран е индикация за слабо захранване. Но щом работи с друга видеокарта и щом хората в сервиза са ти казали, че картата е наред, то може би дъното не е наред и по-точно PCI-E x16 слота. 9600GT  е с допълнително захранване, нали?  

А провери ли Event log-a  или записа на събитията? Там може би има някакви грешки след крашването на драйверите. Нищо чудно и някой друг компонент да е проблемния или дори някоя програма като Avast. Но Avast  би предизвикал син екран. Такъв имал ли си някога?

Да. 9600 GT е с допълнително захранване.

Имам инсталиран Avast но син екран съм нямал.

Event log-a с коя програма да запиша и как да го тълкувам. Бях изтеглил MSI Afterburner и бях записъл някакъв log file на Windows-a който дезинсталирах защото прочетох подобна инструкция някъде... Честно казано намам никаква представа какво трябва да правя с него. Това е и първата конфигурация която си правя сам. С компютрите съм на Вие.

Някои наблюдения за които забравих да спомена са:

- след като махнах tdr-а с fix от Microsoft замръзванията се учестиха неимоверно.

- Пуснах игра(PES 2015) на прозорец и наблюдавах програмата за overclocking, която идва с картата (Thunder Master). Там има показатели за температура честота и тн. Ядрото повечето време си стоеше стабилно на около 520hz, а малко преди да крашне драивъра, се качваше на 922hz от 923hz.

- Със същата се опитах да намаля честотата на ясрото и паметта със по 100 както прочетох някъде другаде и след като го направих след около пет секунди windows-a рестартира картата.

- със GPU-Z.0.8.0 пуснах PCI-express render test и картата веднага се рестартира три пъти подред. След няколко часа пуснах теста за втори път не крашна :huh:.

Опитах се да инсталирам NVidia driver на Linux 17 и така се оплетох че трябваше да го преинсталирам. По това време горе долу усъзнах, че нямам прдстава какво правя съм обратно в нета за помощ.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Eventlog - закачи някъде (на някой файл хост) следните файлове

%SystemRoot%\System32\Winevt\Logs\System.evtx

%SystemRoot%\System32\Winevt\Logs\Application.evtx

и дай връзки към тях.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да допълня за PES 2015, която си наблюдавал в прозорец. Напълно възможно, ако е пусната вертикалната синхронизация, картата да не се товари много, а от там и честотата и да е тия 520 MHz на ядрото.  Тая честота може да се повиши във всеки момент когато трябва повече изчислителна мощ и това е свързано с GPU boost. За Avast  налучках, но нищо не пречи да го деинсталираш временно и да видиш, дали ще има проблеми. Преди време имах подобни проблеми с краш на системата и отначало си мислех за хардуерен проблем, но след това се оказа точно Avast.  От тогава съм го разкарал от компютрите си. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Човека написа, че с линукс няма проблем! Как може да напишете, че е от захранването???

Невероятни сте!

За линукс няма ли игри? Пусни там някоя, например Serious Sam, Counter Strike Source/Global Offensive, товари достатъчно.

За картата съм сигурен, че ще работи и без допълнителното захранване, ако не пуска игри.

Човек, инсталирай си друг Windows и пробвай.

Теглите всякакви бози, слагате им кракове, както и всякакви софтуери и игри, пак с кракове и кой знае още с какво, и очаквате, че всичко трябва да върви супер готино..

Ето ти един бенчмарк за линукс/уин/мак:
https://unigine.com/products/heaven/download/

Изтегли си линукс версията.

Или този:
http://www.binarytides.com/glmark-linux-gpu-performance/

Или този:
http://www.geeks3d.com/gputest/

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Човека написа, че с линукс няма проблем! Как може да напишете, че е от захранването???

Невероятни сте!

За линукс няма ли игри? Пусни там някоя, например Serious Sam, Counter Strike Source/Global Offensive, товари достатъчно.

За картата съм сигурен, че ще работи и без допълнителното захранване, ако не пуска игри.

Теглите всякакви бози, слагате им кракове, както и всякакви софтуери и игри, пак с кракове и кой знае още с какво, и очаквате, че всичко трябва да върви супер готино..

Или този:

Или този:

Оууу не съм видял, съжалявам. Чета между редовете , не съм спал , съжалявам! Както и да е, обаче не би търсил проблема в уиндоуса. От сервиза са я тествали на уиндоус и там е работила. Все пак ми наподобява на хардуерен проблем специфичен за машината на човека. Трябва да се вземе в предвид , че под линукс е извършвал сърфиране без графично ускорение и не е имало натоварване на видеото. Да пробва някоя игра за линукс, защото като се замисля захранването е съвсем възможен проблем... Сега четох, че PCI-E слота дава до 25W които са доста недостатъчни за едно видео.Аз не знам това някаква трол тема ли е 740GT да върви само на слот и ми обясняват, че не било от захранване :D С тези 25 вата от слота за никъде!. Виж дали нямаш наистина слот за конектор на видеото, а ако нямаш се изпи****й на логото на Палит... Абсурдно е да се пуска видео карта (като 740GT) , черпеща ток само от слота. То не знам как върви въобще , вие ми говорите, че не било от захранването.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами отговора за захранването може да е прост. Картата иска голямо захранване при голямо натоварване. Самият факт, че системата крашва след повишаване на честотата на картата говори за това, че е много вероятно захранването и да е недостатъчно. А защо е недостатъчно при натоварване, не мога да кажа ей така от разстояние. За Linux  нямам мнение, защото не ползвам тая ОС, но доколкото съм запознат, там игрите са малко по-особени. в смисъл, че не всичко тръгва, а и да тръгва, едва ли работи така, както е замислено да работи. Сещам се единствено за Metro,  която има и версия за Linux.  А мнението за  захранването от PCI-E  слота не ми се коментира. Сякаш навремето картите имаха допълнително захранване. Това е икономична карта и тия 75 вата са мираж. Обзалагам се, че ако се отвори BIOS  на видеокартата, ще се види много по-ниска стойност за TDP,  което по принцип може да бъде максимум 66 вата, защото точно толкова има на 12 волтовата линия. Останалото е за 3 и 5 волта.  Ако проблемите са драйверите само, то черния екран не ми се връзва изобщо. Да, замръзване на картината или съобщение за краш на драйверите са напълно нормални, но черен екран...

И ако е от драйверите както твърдите, защо тогава нещата не се оправят след чиста инсталация? Пак да се върнем назад. Картата се предполага, че е изправна, след като е тествана в сервиза. Освен разбира се, ако в сервиза са отбили номера. Защото както казва колегата, понякога минава тестовете и не крашва.  Но има и друг вариант - дъното е било различно, та затова и не е крашвало. Това е само предположение и няма как в случая да се провери, дали проблема е в дъното, но винаги тая карта може да се бодне на друг компютър, за да се тества. И аз бих направил точно това. Нямаш ли някой познат с компютър, на който може да пробваш картата? Днес всеки има собствен компютър и голяма е вероятността това да не е лаптоп. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами отговора за захранването може да е прост. Картата иска голямо захранване при голямо натоварване. Самият факт, че системата крашва след повишаване на честотата на картата говори за това, че е много вероятно захранването и да е недостатъчно. А защо е недостатъчно при натоварване, не мога да кажа ей така от разстояние. За Linux  нямам мнение, защото не ползвам тая ОС, но доколкото съм запознат, там игрите са малко по-особени. в смисъл, че не всичко тръгва, а и да тръгва, едва ли работи така, както е замислено да работи. Сещам се единствено за Metro,  която има и версия за Linux.  А мнението за  захранването от PCI-E  слота не ми се коментира. Сякаш навремето картите имаха допълнително захранване. Това е икономична карта и тия 75 вата са мираж. Обзалагам се, че ако се отвори BIOS  на видеокартата, ще се види много по-ниска стойност за TDP,  което по принцип може да бъде максимум 66 вата, защото точно толкова има на 12 волтовата линия. Останалото е за 3 и 5 волта.  Ако проблемите са драйверите само, то черния екран не ми се връзва изобщо. Да, замръзване на картината или съобщение за краш на драйверите са напълно нормални, но черен екран...

И ако е от драйверите както твърдите, защо тогава нещата не се оправят след чиста инсталация? Пак да се върнем назад. Картата се предполага, че е изправна, след като е тествана в сервиза. Освен разбира се, ако в сервиза са отбили номера. Защото както казва колегата, понякога минава тестовете и не крашва.  Но има и друг вариант - дъното е било различно, та затова и не е крашвало. Това е само предположение и няма как в случая да се провери, дали проблема е в дъното, но винаги тая карта може да се бодне на друг компютър, за да се тества. И аз бих направил точно това. Нямаш ли някой познат с компютър, на който може да пробваш картата? Днес всеки има собствен компютър и голяма е вероятността това да не е лаптоп. 

Имаш право, а за захранването. Наведе ме на тази мисъл че не използва конектор, което значи, че колко А е на 12V rail-а няма никакво значение. Но като че по страшното е, че разчита само на един слот който може да достави 25W в най-добрия случай! Аз затова помислих, че може да е захранване. За проблема в дъното също съм съгласен с теб. Това е вариант.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Един слот PCI-E дава захранване 75 вата, колега.

Не знам къде ги виждате тези 25 вата.

А картата мисля, че и 25 вата ще й стигнат.

Огледайте малко бенчове, да видите колко вата гълтат картите при айдъл и при блу-рей или просто видео-възпроизвеждане.

Аз мисля, че е около 18-20 и няколко вата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Един слот PCI-E дава захранване 75 вата, колега.

Не знам къде ги виждате тези 25 вата.

А картата мисля, че и 25 вата ще й стигнат.

Огледайте малко бенчове, да видите колко вата гълтат картите при айдъл и при блу-рей или просто видео-възпроизвеждане.

Аз мисля, че е около 18-20 и няколко вата.

Имаш право тук обърках се с x8 ..... x16 картите може да използват до 75W наистина. Все пак остава въпроса защо стоковата видео карта със същия power consumption има вход за допълнителен конектор с минимални изисквания : 20A на 12V r. а тази няма... Сега гледах бенчове 64 вата на Idle използва....

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Прегледай това:
http://www.techpowerup.com/reviews/Palit/GTX_750_Ti_KalmX/23.html

Не е точно на GT 740, но тази е подобна, че и по-яка, а виж колко гълта в различните режими.

GTX 750 Ti гълта максимум 65 вата. Представи си, колко ще гълта GT 740.

Ето по специвикация от палит, за GT 740:

Graphics Card Power 63.5 W

И както виждам, няма допълнително захранване:
palit-gt-740-2-gb-card-do-hoa-pho-thong-

А за Idle режим, си се объркал. Картата гълта около 4-5 вата в айдъл.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за отговорите

Eventlog - закачи някъде (на някой файл хост) следните файлове

%SystemRoot%\System32\Winevt\Logs\System.evtx

%SystemRoot%\System32\Winevt\Logs\Application.evtx

и дай връзки към тях.

Логовете от днес са тук, както и два от препоръчаните бенчмарка.

Със glmark2 на Linux нямах проблем, а със Unigine на Windows първият път когато го пуснах драйвера ми се рестартира веднъж(344.75) а след известно време и монитора ми се изключи напълно - хайде рестарт. Вторият път драйвера ми се рестартира веднъж но сесията завърши. Теста го повторих още няколко пъти, в които нямах проблеми на medium и high. От тогава насам драйвера не са се рестартирал при сърфиране с Firefox. Просто не знам...

Невероятни сте!

Или този:

Или този:

Прав си...Ще потърся някой друг Windows и ще докладвам.

(edit) Unigene Benchmark на Linux Mint Cinnamon 17 ми върви с 4-5fps.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Прегледай това:

http://www.techpowerup.com/reviews/Palit/GTX_750_Ti_KalmX/23.html

Не е точно на GT 740, но тази е подобна, че и по-яка, а виж колко гълта в различните режими.

GTX 750 Ti гълта максимум 65 вата. Представи си, колко ще гълта GT 740.

Ето по специвикация от палит, за GT 740:

Graphics Card Power 63.5 W

И както виждам, няма допълнително захранване:

palit-gt-740-2-gb-card-do-hoa-pho-thong-

А за Idle режим, си се объркал. Картата гълта около 4-5 вата в айдъл.

Бъркаш се. GTX750Ti  е с ядро maxwell,  а 740GT  е преименувана GTX650. Тоест, направена по стара технология и доста по-лакома. Палитката и дават 63.5 вата консумация и то не случайно. Аз горе писах, че PCI-E x16  слота дава максимум 66 W от 12 волтовата линия. Останалото е за 3 и 5 волта. GTX750Ti  е ограничена на 38.5 вата в BIOS, но след корекция картата може да консумира и повече:

2014-11-29_153918.jpg

На практика картата консумира около 70-75% % от тия 66 вата или в цифри това е максимум 50  вата.  При положение обаче, че не може да вземеш и 10 вата от PCI-E  слота  заради някаква повреда, тия цифрички са без значение. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Така..

След инсталацията на друг Windows първото нещо, което направих е да инсталирам най-новият драйвер за картата и Heaven Benchmark. След като рестартирах компютъра Аеро темата не се появи, а си остана класическата, въпреки че резолюцията се качи. Като се опитах да пусна бенчмарка ми изписа че Msvcp110.dll липсва. Влязох в Internet Explorer за да видя какъв е този проблем и като почнах да пиша той замръзна.

Ще го занеса на сервиз по някое време следващата седмица да видят какъв е проблема. Аз нямам нито нерви нито достатъчно познания, за да направя нещо.

Мерси за идеите.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Бъркаш се. GTX750Ti  е с ядро maxwell,  а 740GT  е преименувана GTX650. Тоест, направена по стара технология и доста по-лакома. Палитката и дават 63.5 вата консумация и то не случайно. Аз горе писах, че PCI-E x16  слота дава максимум 66 W от 12 волтовата линия. Останалото е за 3 и 5 волта. GTX750Ti  е ограничена на 38.5 вата в BIOS, но след корекция картата може да консумира и повече:

2014-11-29_153918.jpg

На практика картата консумира около 70-75% % от тия 66 вата или в цифри това е максимум 50  вата.  При положение обаче, че не може да вземеш и 10 вата от PCI-E  слота  заради някаква повреда, тия цифрички са без значение. 

bilder, тук пишем за консумация на празен ход. И GTX 650 да е, все тая. И GTX Titan гълта 10 вата само.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Така..

След инсталацията на друг Windows първото нещо, което направих е да инсталирам най-новият драйвер за картата и Heaven Benchmark. След като рестартирах компютъра Аеро темата не се появи, а си остана класическата, въпреки че резолюцията се качи. Като се опитах да пусна бенчмарка ми изписа че Msvcp110.dll липсва. Влязох в Internet Explorer за да видя какъв е този проблем и като почнах да пиша той замръзна.

Ще го занеса на сервиз по някое време следващата седмица да видят какъв е проблема. Аз нямам нито нерви нито достатъчно познания, за да направя нещо.

Мерси за идеите.

Съжалявам, че не разбрахме от какво е, но както казах софтуерен проблем е просто абсурден. Или е от дъното или от захранването (което е най-вероятното ) . Все пак когато разбереш какво е, сподели моля те :) Успех!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И това ли пробва?

Пробва ли с увеличаване на времената?

TdrDelay ->5

TdrLimitTime ->120

Пробва ли с намаляване на разделителната способност на изображението?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Отваряш regedit, намираш

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\GraphicsDrivers]
в дясноти поле маркирате всичи редове, шраквате по GraphicsDrivers в лявото поле с десен бутон и избирате Export. Записвате някъде.
Сега опирате долния текст и го поставяте в notepad:

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\GraphicsDrivers]
"TdrDelay"=dword:00000005
"TdrLimitTime"=dword:00000078

Записвате на работния плот като graph.reg  примерно. Щраквате двукратно на този файл и като пита за добавяне към регистратурата, щраквате Y и отново потвърждавате. Рестарт на машината.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване