Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

eBook Четци

Blue_Hulk

Препоръчан отговор

Здравейте!
Чудех се какво представляват тези eBook Четци и реших да се допитам до вас за повече информация.

Разбрах, че eBook Четци, не изморяват очите понеже дисплея не свети, а е всъщност нещо осветява ел. книгата по естествен начин.
Това ме заинтригува защото аз по принцип чета ел. книги на смартфона, вечерно време и очите ми се изморяват бързо, а това е много вредно.

Изобщо какви марки четци има и какво е характерното за тях? Освен това, ще мога ли да свалям книги от "читанка" например и да ги сложа на четеца...?

Мисля си ако има такива качествени четци до 200 лв. и да си купя едно ще бъде добър подарък за мен.
Мерси предварително!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 54
  • Създадено
  • Последен отговор

Здравейте!

Чудех се какво представляват тези eBook Четци и реших да се допитам до вас за повече информация.

Разбрах, че eBook Четци, не изморяват очите понеже дисплея не свети, а е всъщност нещо осветява ел. книгата по естествен начин.

Това ме заинтригува защото аз по принцип чета ел. книги на смартфона, вечерно време и очите ми се изморяват бързо, а това е много вредно.

Изобщо какви марки четци има и какво е характерното за тях? Освен това, ще мога ли да свалям книги от "читанка" например и да ги сложа на четеца...?

Мисля си ако има такива качествени четци до 200 лв. и да си купя едно ще бъде добър подарък за мен.

Мерси предварително!

Всъщност няма осветяване от самия четец. Ползва се една технология, наречена e-ink, чиято идея (силно опростено) е че имате топчета, които са бели наполовина и черни в другата половина. Та те се задвижват и създават изображението. Което изображение от външно осветяване е видимо за очите. Освен това след като за позиционирани вече топчетата не консумират енергия и по този начин четците стават много икономични устройства

Най-популярните са Киндъл на Амазон

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

В допълниение, и 100 лева ще са ти достатъчни, но и 200 да дадеш няма да сгрешиш. Батерията издържа различно но поне 15-тина дни държи, може и цял месец да си четеш на него.

Да, книгите точно така се зареждат - сваляш и качваш. Предварително четеш обаче четеца какви формати поддържа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Като марки са доста, но най-известния(и най-добър според мен) производител са Амазон с продукта си Киндъл. Спокойно можеш да си сваляш книги от Читанка и да ги слагаш на четеца, но понякога трябва да се съобразяваш с поддържаните формати. Ако попаднеш на такъв, който Киндъла не възпроизвежда ползваш Калибре. Както по-горе е написано са много икономични и не изморяват очите. За четене няма по-добро от това освен разбира се класическата книга, на която аз съм неизбежен потребител.

E_Ink

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За приставката на Амазон не съм съгласен иначе има четци които четат всичко без да се занимаваш с конверти и флашване.

FB2 е най-добрия стандарт та гледай четеца да го поддържа. Екстри като радио и подобни щуротии може и да си ги спестиш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз от известно време свалям книги от читанка под формат fb2, но има и epub формат, които май е по-добър от fb2.
Иначе ще се радвам да ми посочите един-два модела ел. четци стига да са достатъчно добри и т.н.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз от известно време свалям книги от читанка под формат fb2, но има и epub формат, които май е по-добър от fb2.

Иначе ще се радвам да ми посочите един-два модела ел. четци стига да са достатъчно добри и т.н.

Виж тук: Ардес.бг, много добър магазин.

Конкретен модел не мога да ти предложа, защото никога не съм ползвал... Само съм си "играл" с на колеги устройствата им.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

PocketBook 614 BASIC 2

Цената в Зора е 165 лв. Най-добре да се провери и на други места но едва ли ще е по-евтино.

За 10 лв. отгоре има със сензорен дисплей ако си падаш по-такива.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

PocketBook 614 BASIC 2

Цената в Зора е 165 лв. Най-добре да се провери и на други места но едва ли ще е по-евтино.

За 10 лв. отгоре има със сензорен дисплей ако си падаш по-такива.

Толкова му е цената на повечето места. Аммм, аз ще препоръчам с тъч екран, приятна екстра си е според мен.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност няма осветяване от самия четец.

Принципът на работа не зависи от вградено осветяване, но ако го има е удобна екстра, въпреки че и без нея може, и въпреки че отначало мислех, че е все тая. Точно за това толкова препоръчвах и препоръчвам Kindle Paperwhite. Много е гадно да си в автобуса за Пловдив и да уцелиш най-интересното място на книгата преди тунела :)

Относно подържаните формати - винаги съм го казвал - повечето формати се конвертират безпроблемно. Няма смисъл да избереш нещо, само защото подържа еди какъв си формат, ако иначе щеше да избереш другото, щото ти харесва повече като дизайн и хардуер. Досега нито с киндъл (който работи само с mobi), нито с Nook(който работи само с epub) съм имал проблеми да чета каквото и да е. Отделно, така или иначе всеки има нужда от нещо да му организира книгите. Calibre прави това и прозрачно за потребителя разпознава четеца и конвертира. Тоест изобщо не разбираш, че книжката ти не е подържала тоя или оня формат.

Сега Амазон пуснаха още един с адаптивна подстветка, висока разделителна и бутони (сетиха се бееееее!!!) ама е безобразно скъп.

Толкова му е цената на повечето места. Аммм, аз ще препоръчам с тъч екран, приятна екстра си е според мен.

Особено ако си отбелязваш или четеш на чужд език, ползвайки речник. Ама и бутоните за прелистване са си хубава екстра.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Лично за мен не е без значение какви формати поддържа четеца. При наличие на множество устройства които се синхронизират и се четат книги и на телефона и на четеца, за мен предпочитания формат е FB2. Да, ама не ми е удобно да конвертирам всека книга която добавям на компютъра във FB2, качва се във BOX и се синхронизират автоматично през FolderSync. Предпочитам не само да си ползвам какъвто си формат искам, но и да ползвам най-удобния за мен софтуер за Android - CoolReader. Вече съм го казвал в другите теми, за мен избора беше Nook, точно поради тази причина...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами ел. четците по принцип не са ли с докосване тоест, като таблетите и смартфоните?

Лично за мен не е без значение какви формати поддържа четеца. При наличие на множество устройства които се синхронизират и се четат книги и на телефона и на четеца, за мен предпочитания формат е FB2. Да, ама не ми е удобно да конвертирам всека книга която добавям на компютъра във FB2, качва се във BOX и се синхронизират автоматично през FolderSync. Предпочитам не само да си ползвам какъвто си формат искам, но и да ползвам най-удобния за мен софтуер за Android - CoolReader. Вече съм го казвал в другите теми, за мен избора беше Nook, точно поради тази причина...

Интересно ми е дали ще мога да използвам coolReader на тези ел. четци защото от много време използвам тази програма на смартфона и съм повече от доволен?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Е очевидно е до лични предпочитания, Ти правиш компромис с удобството на четене, който за мен е неприемлив. Устройствата които съм ползвал имат памет събираща количество книги, каквото не мога да прочета до края на живота си, тъй като го нося винаги в мен, не се синхронизирам с нищо, щото не чета от нищо друго - примерно телефон или подобно.

Ами ел. четците по принцип не са ли с докосване тоест, като таблетите и смартфоните?

не всички.

Интересно ми е дали ще мога да използвам coolReader на тези ел. четци защото от много време използвам тази програма на смартфона и съм повече от доволен?

Ако ти е с андроид или ако може да се рутне до андроид.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не правя компромис с удобството, поне за мен Nook е достатъчно удобен ;) Чета и на телефона обаче, което до някъде е м/би компромис с удобството, но от друга страна е навсякъде с мен. Е, да на Nook-а няма подсветка, но пък го ползвам в леглото с достатъчно ярка LED мини нощна лампичка от IKEA. На телефона пък му намалям подсветката, за да не ми боде очите светлината. И малко извън темата, нощно време ми се пуска едно приложение, което сякаш слага червен филтър - Twilight.

....

Както и flare каза, ако четеца е с Андроид. Nook-а е. След това се рутва и т.н. ;) Можеш да му сложиш и доста други приложения, които биха имали смисъл за четец.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не правя компромис с удобството, поне за мен Nook е достатъчно удобен ;) Чета и на телефона обаче, което до някъде е м/би компромис с удобството, но от друга страна е навсякъде с мен. Е, да на Nook-а няма подсветка, но пък го ползвам в леглото с достатъчно ярка LED мини нощна лампичка от IKEA. На телефона пък му намалям подсветката, за да не ми боде очите светлината. И малко извън темата, нощно време ми се пуска едно приложение, което сякаш слага червен филтър - Twilight.

Аз търся четец около 200 лв. да поддържа fb2, да е с докосване и  да мога да чета вечер в тъмното без  нужда от някакви нощни лампички тоест искам светлината да е естествена, а не като при смартфоните, където въпреки, че намалявам подсветката докрай пак ми дразни очите.

http://www.emag.bg/ebook-chetec-pocketbook-touch-622-wi-fi-bjal-pb622-d-eu/pd/DSZK9BBBM/този модел например дали отговаря на моите изисквания и случайно дали може да се намери по-евтино или в друг случай да ми препоръчате по-евтин четец, но да отговаря на изискванията ми?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ползвам Prestigio per3464bc година вече и съм много доволен. Екрана е 6" и е приблизително голям колкото на страница от обикновена книга, усещането, изгледът и комфорта на четенето  е като на хартия. Няма подсветка, което е минус в някои ситуации, както няма и wi-fi. Батерията издържа около 1000-1200 прелиствания на екрана, само тогава се хаби енергия. Случвало ми се да зареждам и през два дена  както и през 3 месеца. Паметта е 4гб и на практика стои празна, книгите са в FB2 формат и размерът им е под мегабайт обикновено. Единственото което не ми хареса спрямо таблета е по-бавното прелистване или прескачане на страниците, но се свиква. Последното може да се дължи и на по слабия хардуер, но като го взимах за 160лв практически нямаше аналог.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Петко виж ги в Зора че в Емаг е по-скъпо. По-нагоре ти казах че със сензорен дисплей е 10 кинта отгоре демек 175 лв. 

При тия с осветление обаче скачаш над 200 лв. какъвто и да избереш. Това обаче не е единствената разлика в моделите.

Обикновен , сензорен и с осветление.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Като е тъмно :D

Това и си мислех. Значи ел. четците които имат осветление служат като лампички за да може да се види текста в тъмното? но това не значи ли, че все пак това е светлина и може да дразни окото така както дразни окото таблет или смартфон?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това и си мислех. Значи ел. четците които имат осветление служат като лампички за да може да се види текста в тъмното? но това не значи ли, че все пак това е светлина и може да дразни окото така както дразни окото таблет или смартфон?

Разбиранията са ти грешни.

Основното предимство на четците не е когато четеш на тъмно, а когато четеш на светло. Тогава изобщо няма никаква база за сравнение спрямо устройство с LCD или LED. Но и когато четеш на тъмно пак е различно, според мен четците пак имат предимство. И в крайна сметка никой никога не е казвал че е полезно да се чете на изкуствена светлина - това важи и за хартиените книги.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

То осветяването е на различен принцип та не е същото (а може и да не се ползва).

Лично аз не бих дал повече пари за тая екстра ама на някой хора им е полезна.

Иначе по-скъпия 626 TOUCH LUX 2 е с по-добър дисплей и батерия та не плащаш само за осветлението.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

То осветяването е на различен принцип та не е същото. Лично аз не бих дал повече пари за тая екстра ама на някой хора им е полезна.

Ако не се возиш вечерно време, не ти трябва.

Между другото, новата адаптивна подсветка на киндъл вояж изглежда страшно добре по видеотата. Много хитро. Това да се зачетеш (дори и на хартиена книга) малко преди привечер, по принцип ми е голям проблем. Започваш на светло, външната светлина бавно намалява, очите се адаптират и усещаш едва когато вече наистина са се уморили... Докато това автоматично си увеличава подстветката постепенно, и обратно като загасиш лампите, полеката я намаля, заедно със привикването на очите към тъмното. Не че струва 80те долара отгоре над пейпъруайта, но ако го намалят на 140-150 примерно, сменям нука веднагически.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Лично аз чакам да станат достатъчно разпространени и достъпни цветните eInk четци. И подсветките са хубава екстра, но не и толкова, че да купя втори четец заради това. И поне за мен, Android е повече от желателен на едно такова устройство, та ако ще да е най-окастрения Android, стига да мога да кача някое и друго приложение на него, различно от това на производителя.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Лично аз чакам да станат достатъчно разпространени и достъпни цветните eInk четци. И подсветките са хубава екстра, но не и толкова, че да купя втори четец заради това. И поне за мен, Android е повече от желателен на едно такова устройство, та ако ще да е най-окастрения Android, стига да мога да кача някое и друго приложение на него, различно от това на производителя.

Тоест искаш таблет с електронно мастило, а не четец. Нещо ми се струва обаче, че производителите пренебрегнаха разработката на цветните eInk, за сметка на качествените дисплеи по някоя от LED технологиите. И ги разбирам. Огромната част от пазара, ако иска цвят иска и красива и динамична картина, а там просто електронното мастило е много назад. Също 4000 срещу милиони цветове, огромна разлика в контраста, разделителната способност, скорост на опресняване, т.н. А последните LED дисплейни технологии са достатъчно добри и посред бял ден...
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване