Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Мигриране на OS от HDD в/у SSD

AxCx

Препоръчан отговор

В крайна сметка успях да клонирам OS и да буутна от SSD-то, но за нещастие софтуерът, който не исках да инсталирам наново, се омаза. Честно казано не ми се занимава да търся къде е проблема и май ще следва чиста инсталация на ОС в/у ССД-то.

Ще споделиш ли как точно клонира? С инструмента на Акронис от сайта на Кингстън ли? Програмата искаше ли регистрация?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ще споделиш ли как точно клонира? С инструмента на Акронис от сайта на Кингстън ли? Програмата искаше ли регистрация?

Акронис е платена и без регистрация няма да минеш освен ако не я откриеш някъде с key номер или crack.

Иначе на официалния си сайт е едвам едвам 50 USD

http://www.acronis.com/en-us/personal/pc-backup/

Редактирано от BMW Маниак (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Интересно ми е какво точно е това, което се помества по сайтовете на съответните производители на SSD. Дали с него може да се свърши работа, или е само за подлъгване на потребителите? За лаптоп, където просто единия диск замества другия, копирането от диск на диск е достатъчно, но когато трябва да се копира от голям диск на малък е по-сложно...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

EasyUs ToDo Backup - Clone -> Има опция да избереш само един дял. Става за около час, но след това трябва да си играеш с настройките на boot manager-a. Използвах този tool. Не успях да го направя така, че да се буутва като C:\, а не като в моя случай A:\. Не съм пробвал да извадя стария хард и да видя какво ще стане, има вероятност автоматично да се синхронизира boot loader-a, но не гарантирам.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

При мен като изключих стария хард, новия просто не зареждаше - само мигаше една чертичка на черен екран. Утре ще пробвам пак и ако не стане - ще го оставя да чака докато му дойде времето...

Благодаря за съдействието!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте.

Аз току-що се сблъсках със същият проблем. Искам да прехвърля системният дял(30 гигабайта) от 1 терабайт HDD на 120 гигабайта SSD Intel 520. Отначало пробвах с инструмента, който предлагат от Интел(всъщност Акронис), но същият се оказа безполезен - както забеляза колегата по-горе. Използвах друга програма - Partition Wizard - за да копирам дяла и уж всичко се копира(включително и скритите boot-файлове), но системата не може да стартира от SSD-то. Какво пропускам - заради различната буква на дяла от SSD-то, или е нещо друго?

Просто трябва партишънът да се маркне като active. На времето така прехвърлих с Norton Ghost и проблеми нямаше никакви. Работа за пет минути.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Просто трябва партишънът да се маркне като active. На времето така прехвърлих с Norton Ghost и проблеми нямаше никакви. Работа за пет минути.

Повече съм от сигурен че му е активен. Ако го е правил с акронис.

Дяла от 100 мб и MBR трябва да прехвърли и после може и да се наложи да оправи и стартиращите файлове. Най накрая може да очаква да му се стартира.

Естествени у SSD трябва да е мастер ако има и друг диск в машината.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Само за информация - дяла, който копирах на SSD-то впоследствие го направих активен чрез друга програма(Partition Wizard). Както и по-добре знаете обаче това не е достатъчно - трябваше да се направи и boot в допълнение към active. В крайна сметка изглежда наистина ще преинсталирам начисто - докато пробвах разни програми за клониране, се оказа че не ми работят двете предни USB3 - в добавка към два от четирите задни за които знаех от по-рано.

За мен темата вече не е приоритетна. Благодаря на тези, които помогнаха все пак!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 3 седмици по-късно...

Здравейте отново.

Очевидно първият ми опит за мигриране на ОС беше неуспешен. Опитах се да "поправя" това, което клонирах на SSD-то, но не се получи. Сега искам да пробвам пак - с Easeus Partition Master или Aomei Partition Assistant. За първата програма там е обяснено, но не ми е ясно следното. На стъпка 3 пише да се изтрият дяловете от SSD-то, а на стъпка 4 пише да се преоразмерят дяловете. Как да го разбирам това - изтривам SSD-то и после предварително създавам дял/ове? Трябва ли да правя 100 мегабайта дял без буква - за буутващите файлове? И след него - да направя системния дял? Последния мога ли още тогава да го направя по-голям(примерно 40 гигабайта или повече, вместо 30 както е сега)? Искам да съм сигурен какво да правя, защото в по-добрия случай може пак да си загубя един-два часа, а в по-лошия - да си прецакам сегашната инсталация. А тъкмо си оправих проблема с драйвърите за USB3 портовете. :)

И още един въпрос. Разбрах, че като мина стъпките в програмата трябва да изключа компютъра и после какво - при следващото включване от F11 избирам да зареди от SSD-то, което трябва да е с буква С и тогава какво става с (буквата на)досегашния ми системен дял?

Редактирано от sten90 (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Съвсем спокойно можеш да минеш без глупавия стомегабайтов дял. Стъпките са следните - правиш си предварително дяловете с някаква програма като Акронис, ЕАСЕУС и пр., после от инсталатора на Win7/Win8 задаваш само да форматира дяла където искаш да се инсталира и си готов. После при правене на имидж ще бекъпваш само един дял, иначе ще трябва да правиш имидж и на малкия. Ако ще мигрираш с някоя от програмите за миграция - първо бекъпваш, запазваш някъде имиджа, пак си правиш предварително дяловете на SSD/HDD с някоя програма, маркираш диска като active, връщаш от имидж с програмата, която ползваш, даваш да буутва от SSD/HDD и това е. Същото важи и за Linux, ама с други програми за бекъп, в зависимост от файловата система.

Редактирано от Mozo (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това не го разбрах - "после от инсталатора на Win7/Win8 задаваш само да форматира дяла където искаш да се инсталира " - трябва да започна инсталиране(с Win7 Home съм) от DVD-то на SSD за да се появи скрития дял с буутващите файлове ли? И след форматирането да откажа инсталацията? Това с правенето на имидж и бекъп на другия диск ми изглежда като алтернативен и по-дълъг път. От ръководствата на двете споменати по-торе програми(Easeus / Aomei) оставам с впечатлението, че има по-пряк път.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За тази цел аз ползвам CloneZilla. Клонира цели дискове и дялове. Освен това може да клонира и през мрежа - идеално при клониране на много компютри наведнъж.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За тази цел аз ползвам CloneZilla. Клонира цели дискове и дялове. Освен това може да клонира и през мрежа - идеално при клониране на много компютри наведнъж.

Това вече го разбрах, но програмата ми се струва малко по-сложна. Можеш ли да обясниш по-подробно как се действа там или поне да ме насочиш към инструкциите.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това не го разбрах - "после от инсталатора на Win7/Win8 задаваш само да форматира дяла където искаш да се инсталира " - трябва да започна инсталиране(с Win7 Home съм) от DVD-то на SSD за да се появи скрития дял с буутващите файлове ли? И след форматирането да откажа инсталацията? Това с правенето на имидж и бекъп на другия диск ми изглежда като алтернативен и по-дълъг път. От ръководствата на двете споменати по-торе програми(Easeus / Aomei) оставам с впечатлението, че има по-пряк път.

Не, просто казвам как да направиш така, ако искаш да няма 100Mb дял. Ако клонираш от инсталация, която е имала този дял, то просто връщаш от имидж само основната инсталация, без буут файловете от стомегабайтовия дял и после ще си ребилднеш буутсектора, само че в руут директорията:

Boot from Win7 DVD choose Repair My Computer->Click on Command Prompt. 

At the C:\ prompt, type cd boot and press <Enter>.

At the C:\Boot prompt, type the following commands and press Enter after each command.

bootrec /FixMbr
bootrec /FixBoot
bootrec /RebuildBcd

bcdboot C:\Windows /s C:

Това е специално за такъв тип инсталация, а именно без 100Mb дял. Ребилдва ти буутсектора и нужните файлове да буут в C:.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че успях с прехвърлянето. Сега обаче се чудя защо системата стана ужасно бавна. Чакам браузърите и страниците по няколко секунди докато заредят. Да не е от настройките, които трябва да направя за SSD?

И да питам пак - в момента съм включил само SSD, като системният му дял е с означение С. Другите дискове, включително 1-терабайтовия, на който има старият системен дял(30 гигабайта) и друг дял с файлове, са изключени. Какво ще стане като закача отново онзи диск - в смисъл че на него системния дял също е/беше с буква С?

Редактирано от sten90 (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Само аз ли ползвам Windows Backup? :D

Недъгавини не използваме.

Мисля, че успях с прехвърлянето. Сега обаче се чудя защо системата стана ужасно бавна. Чакам браузърите и страниците по няколко секунди докато заредят. Да не е от настройките, които трябва да направя за SSD?

Запази си текущата инсталация с бекъп и пробвай на чиста инсталация как ще е, за да знаеш къде да търсиш проблема.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Недъгавини не използваме.

Запази си текущата инсталация с бекъп и пробвай на чиста инсталация как ще е, за да знаеш къде да търсиш проблема.

Благодаря за съдействието, но нямам желание точно на Нова година да си играя на инсталации. :) Всичко хубаво и се забавлявайте както намерите за добре!

Иначе забелязвам, че като Пърформанс на диска ми дава 7,9 и излиза, че е по-бърз от RAM - за която ми дава 7,3. Или това не е вярно, или аз не си го обяснявам правилно. И да питам пак - ще се обърка ли нещо ако включа пак диска със стария системен дял - както си е с буква С, или системата автоматично ще му даде друга буква? Искам стария системен дял да си го запазя засега - докато реша, че мога да се доверя на новия диск.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

ОС му дава буква според устройствата, които имаш. При положение че буутваш от друга инсталация, то няма как той да е C:. C: ти е винаги дялът, от който е буутнал Windows.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за пояснението. Вече подкарах "камиона" с дисковете. :) Имам чувството, че сега не е чак толкова бавна системата, както преди малко. Не знам дали си го обяснявам правилно - може би защото имаше драстична промяна в конфигурацията на хардуера... Изключил съм автоматичната дефрагментация, TRIM мисля, че е активен, спрях Superfetch - има ли нещо друго смислено, което да променям? И още един въпрос - сега вече е късно и няма да се занимавам повече, но при следващата пълноценна преинсталация трябва ли да гледам нещо за т.нар. подравняване, за 4к-сектори?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 години по-късно...

Не намерих конкретна тема и затова ще питам в тази. Възможно ли е възстановяване по backup image на SSD чрез Acronis True Image , или трябва триене и наново инсталиране.

Редактирано от Chicho Mancho (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не, това е програма за Windows. Не си търсил както трябва. Използвай fsarchiver, най-лесно е с него.

Редактирано от Mozo (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване