Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Мигриране на OS от HDD в/у SSD

AxCx

Препоръчан отговор

В крайна сметка успях да клонирам OS и да буутна от SSD-то, но за нещастие софтуерът, който не исках да инсталирам наново, се омаза. Честно казано не ми се занимава да търся къде е проблема и май ще следва чиста инсталация на ОС в/у ССД-то.

Ще споделиш ли как точно клонира? С инструмента на Акронис от сайта на Кингстън ли? Програмата искаше ли регистрация?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ще споделиш ли как точно клонира? С инструмента на Акронис от сайта на Кингстън ли? Програмата искаше ли регистрация?

Акронис е платена и без регистрация няма да минеш освен ако не я откриеш някъде с key номер или crack.

Иначе на официалния си сайт е едвам едвам 50 USD

http://www.acronis.com/en-us/personal/pc-backup/

Редактирано от BMW Маниак (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Интересно ми е какво точно е това, което се помества по сайтовете на съответните производители на SSD. Дали с него може да се свърши работа, или е само за подлъгване на потребителите? За лаптоп, където просто единия диск замества другия, копирането от диск на диск е достатъчно, но когато трябва да се копира от голям диск на малък е по-сложно...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

EasyUs ToDo Backup - Clone -> Има опция да избереш само един дял. Става за около час, но след това трябва да си играеш с настройките на boot manager-a. Използвах този tool. Не успях да го направя така, че да се буутва като C:\, а не като в моя случай A:\. Не съм пробвал да извадя стария хард и да видя какво ще стане, има вероятност автоматично да се синхронизира boot loader-a, но не гарантирам.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

При мен като изключих стария хард, новия просто не зареждаше - само мигаше една чертичка на черен екран. Утре ще пробвам пак и ако не стане - ще го оставя да чака докато му дойде времето...

Благодаря за съдействието!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте.

Аз току-що се сблъсках със същият проблем. Искам да прехвърля системният дял(30 гигабайта) от 1 терабайт HDD на 120 гигабайта SSD Intel 520. Отначало пробвах с инструмента, който предлагат от Интел(всъщност Акронис), но същият се оказа безполезен - както забеляза колегата по-горе. Използвах друга програма - Partition Wizard - за да копирам дяла и уж всичко се копира(включително и скритите boot-файлове), но системата не може да стартира от SSD-то. Какво пропускам - заради различната буква на дяла от SSD-то, или е нещо друго?

Просто трябва партишънът да се маркне като active. На времето така прехвърлих с Norton Ghost и проблеми нямаше никакви. Работа за пет минути.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Просто трябва партишънът да се маркне като active. На времето така прехвърлих с Norton Ghost и проблеми нямаше никакви. Работа за пет минути.

Повече съм от сигурен че му е активен. Ако го е правил с акронис.

Дяла от 100 мб и MBR трябва да прехвърли и после може и да се наложи да оправи и стартиращите файлове. Най накрая може да очаква да му се стартира.

Естествени у SSD трябва да е мастер ако има и друг диск в машината.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Само за информация - дяла, който копирах на SSD-то впоследствие го направих активен чрез друга програма(Partition Wizard). Както и по-добре знаете обаче това не е достатъчно - трябваше да се направи и boot в допълнение към active. В крайна сметка изглежда наистина ще преинсталирам начисто - докато пробвах разни програми за клониране, се оказа че не ми работят двете предни USB3 - в добавка към два от четирите задни за които знаех от по-рано.

За мен темата вече не е приоритетна. Благодаря на тези, които помогнаха все пак!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 3 седмици по-късно...

Здравейте отново.

Очевидно първият ми опит за мигриране на ОС беше неуспешен. Опитах се да "поправя" това, което клонирах на SSD-то, но не се получи. Сега искам да пробвам пак - с Easeus Partition Master или Aomei Partition Assistant. За първата програма там е обяснено, но не ми е ясно следното. На стъпка 3 пише да се изтрият дяловете от SSD-то, а на стъпка 4 пише да се преоразмерят дяловете. Как да го разбирам това - изтривам SSD-то и после предварително създавам дял/ове? Трябва ли да правя 100 мегабайта дял без буква - за буутващите файлове? И след него - да направя системния дял? Последния мога ли още тогава да го направя по-голям(примерно 40 гигабайта или повече, вместо 30 както е сега)? Искам да съм сигурен какво да правя, защото в по-добрия случай може пак да си загубя един-два часа, а в по-лошия - да си прецакам сегашната инсталация. А тъкмо си оправих проблема с драйвърите за USB3 портовете. :)

И още един въпрос. Разбрах, че като мина стъпките в програмата трябва да изключа компютъра и после какво - при следващото включване от F11 избирам да зареди от SSD-то, което трябва да е с буква С и тогава какво става с (буквата на)досегашния ми системен дял?

Редактирано от sten90 (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Съвсем спокойно можеш да минеш без глупавия стомегабайтов дял. Стъпките са следните - правиш си предварително дяловете с някаква програма като Акронис, ЕАСЕУС и пр., после от инсталатора на Win7/Win8 задаваш само да форматира дяла където искаш да се инсталира и си готов. После при правене на имидж ще бекъпваш само един дял, иначе ще трябва да правиш имидж и на малкия. Ако ще мигрираш с някоя от програмите за миграция - първо бекъпваш, запазваш някъде имиджа, пак си правиш предварително дяловете на SSD/HDD с някоя програма, маркираш диска като active, връщаш от имидж с програмата, която ползваш, даваш да буутва от SSD/HDD и това е. Същото важи и за Linux, ама с други програми за бекъп, в зависимост от файловата система.

Редактирано от Mozo (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това не го разбрах - "после от инсталатора на Win7/Win8 задаваш само да форматира дяла където искаш да се инсталира " - трябва да започна инсталиране(с Win7 Home съм) от DVD-то на SSD за да се появи скрития дял с буутващите файлове ли? И след форматирането да откажа инсталацията? Това с правенето на имидж и бекъп на другия диск ми изглежда като алтернативен и по-дълъг път. От ръководствата на двете споменати по-торе програми(Easeus / Aomei) оставам с впечатлението, че има по-пряк път.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За тази цел аз ползвам CloneZilla. Клонира цели дискове и дялове. Освен това може да клонира и през мрежа - идеално при клониране на много компютри наведнъж.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За тази цел аз ползвам CloneZilla. Клонира цели дискове и дялове. Освен това може да клонира и през мрежа - идеално при клониране на много компютри наведнъж.

Това вече го разбрах, но програмата ми се струва малко по-сложна. Можеш ли да обясниш по-подробно как се действа там или поне да ме насочиш към инструкциите.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това не го разбрах - "после от инсталатора на Win7/Win8 задаваш само да форматира дяла където искаш да се инсталира " - трябва да започна инсталиране(с Win7 Home съм) от DVD-то на SSD за да се появи скрития дял с буутващите файлове ли? И след форматирането да откажа инсталацията? Това с правенето на имидж и бекъп на другия диск ми изглежда като алтернативен и по-дълъг път. От ръководствата на двете споменати по-торе програми(Easeus / Aomei) оставам с впечатлението, че има по-пряк път.

Не, просто казвам как да направиш така, ако искаш да няма 100Mb дял. Ако клонираш от инсталация, която е имала този дял, то просто връщаш от имидж само основната инсталация, без буут файловете от стомегабайтовия дял и после ще си ребилднеш буутсектора, само че в руут директорията:

Boot from Win7 DVD choose Repair My Computer->Click on Command Prompt. 

At the C:\ prompt, type cd boot and press <Enter>.

At the C:\Boot prompt, type the following commands and press Enter after each command.

bootrec /FixMbr
bootrec /FixBoot
bootrec /RebuildBcd

bcdboot C:\Windows /s C:

Това е специално за такъв тип инсталация, а именно без 100Mb дял. Ребилдва ти буутсектора и нужните файлове да буут в C:.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че успях с прехвърлянето. Сега обаче се чудя защо системата стана ужасно бавна. Чакам браузърите и страниците по няколко секунди докато заредят. Да не е от настройките, които трябва да направя за SSD?

И да питам пак - в момента съм включил само SSD, като системният му дял е с означение С. Другите дискове, включително 1-терабайтовия, на който има старият системен дял(30 гигабайта) и друг дял с файлове, са изключени. Какво ще стане като закача отново онзи диск - в смисъл че на него системния дял също е/беше с буква С?

Редактирано от sten90 (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Само аз ли ползвам Windows Backup? :D

Недъгавини не използваме.

Мисля, че успях с прехвърлянето. Сега обаче се чудя защо системата стана ужасно бавна. Чакам браузърите и страниците по няколко секунди докато заредят. Да не е от настройките, които трябва да направя за SSD?

Запази си текущата инсталация с бекъп и пробвай на чиста инсталация как ще е, за да знаеш къде да търсиш проблема.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Недъгавини не използваме.

Запази си текущата инсталация с бекъп и пробвай на чиста инсталация как ще е, за да знаеш къде да търсиш проблема.

Благодаря за съдействието, но нямам желание точно на Нова година да си играя на инсталации. :) Всичко хубаво и се забавлявайте както намерите за добре!

Иначе забелязвам, че като Пърформанс на диска ми дава 7,9 и излиза, че е по-бърз от RAM - за която ми дава 7,3. Или това не е вярно, или аз не си го обяснявам правилно. И да питам пак - ще се обърка ли нещо ако включа пак диска със стария системен дял - както си е с буква С, или системата автоматично ще му даде друга буква? Искам стария системен дял да си го запазя засега - докато реша, че мога да се доверя на новия диск.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

ОС му дава буква според устройствата, които имаш. При положение че буутваш от друга инсталация, то няма как той да е C:. C: ти е винаги дялът, от който е буутнал Windows.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за пояснението. Вече подкарах "камиона" с дисковете. :) Имам чувството, че сега не е чак толкова бавна системата, както преди малко. Не знам дали си го обяснявам правилно - може би защото имаше драстична промяна в конфигурацията на хардуера... Изключил съм автоматичната дефрагментация, TRIM мисля, че е активен, спрях Superfetch - има ли нещо друго смислено, което да променям? И още един въпрос - сега вече е късно и няма да се занимавам повече, но при следващата пълноценна преинсталация трябва ли да гледам нещо за т.нар. подравняване, за 4к-сектори?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 години по-късно...

Не намерих конкретна тема и затова ще питам в тази. Възможно ли е възстановяване по backup image на SSD чрез Acronis True Image , или трябва триене и наново инсталиране.

Редактирано от Chicho Mancho (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не, това е програма за Windows. Не си търсил както трябва. Използвай fsarchiver, най-лесно е с него.

Редактирано от Mozo (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от qdikyp
      SSD
      Liteon LCS 128GB 2.5" сата - 30лв.
      2x Liteon LCS 128GB M.2 сата - 30лв./бр.
      Нещата се намират в Перник и София, предпочитам лично предаване, за страната става и с куриери.
      За повече информация 0895 222 132 - Марио
      или [email protected]
    • от Този
      Здравейте. Преди няколко месеца си купих SSD WD за лаптоп от Технополис, обявено като 256ГБ. Не съм го инсталирал аз, дадох го на друг човек (баща на приятел). Още като го получих на другия ден забелязах, че системата отчита доста по-малко от 256ГБ но тогава си имах много други ядове и така и не се занимах да потърся обяснение. Наскоро преинсталирах Уин-а и след като премахнах всички дялове, изтрих го Clean с Diskpart,  се потвърди - 223ГБ:

Проверих за лоши сектори и пр. с Chkdsk - не откри никакви проблеми.
      Според вас на какво може да се дължи това, възможен ли е друг вариант освен човекът да го е подменил със стар, похабен диск (или някой продавач в магазина)? На някой случвало ли му се е подобно нещо?
    • от Славчо Хаджийски
      Здравейте, приятели! Както разбрахте аз замених хард диска на Elitebook 6930p със SSD и машината работи чудесно, има подобрения, чете от USB флашки и пр. Когато обаче реших да запиша ново iso на флашка, въпреки че съответния софтуер илюстрира записа на прозорчето и накрая изписва, че всичко е ОК, оказва се, че на флашката няма никой. След като пробвах на няколко флашки и се убедих, че вината не е в тях, се опитах да запиша на DVD. Инсталаторът (пробвах и с Brazero при Mint и със вградения в MX Linux, MX инструмент) казва няма DVD в устройството на 3 броя чистак нови дивидита. Като поставя DVD със запис, машината чете от диска, но с програма за запис не го намира. Да не би приятели, на харда да е имало някакви драйвери, които вече липсват, естествено, защото липсва и харда.
      Моля, ако някой има желание и знания да ми помогне. Благодаря, предварително! Пазете се, и когато се ваксинирате, не спирайте да пазите другите, защото казаха, че ваксиниран дори с втора ваксина разнася заразата до 2-3 седмици. Мен това ме шокира.

• от nedqlkow
      Здравейте колеги,
      тъй като съм сравнително нов в използването на SSD, имам един вероятно елементарен въпрос, чийто отговор не знам. Използвам SSD с общ размер 240 GB, разделено на 2 партишъна, съответно един с приблизителен размер 80 G, който е системен и още един с приблизителен размер около 130 GB, който използвам за инсталиране на игри в общия случай. Въпросът ми се състои в следното:
      В интернет намирам информация, че за правилната работа на един SSD диск, следва да се предвидят поне 20% от неговия общ капацитет, които да бъдат незапълнени. В моя случай, от първият партишън имам свободни около 40GB, а от втория - 10, или грубо около 50 общо за двата, което имайки предвид общия размер от 240GB, се равнява на малко над 20%. Това, което се чудя е дали сметките ми са правилни? Тоест, дали следва незапълнен да бъде 20% от общия капацитет на SSD-то, независимо на колко части е разделено то или следва да има 20% незапълнени от всеки създаден партишън?
      Надявам се, че съм успял да обясня какво ме интересува.
    • от Славчо Хаджийски
      Здравейте приятели, специалисти! ЧНГ!
      Попадна ми SSD, което пасва идеално на мястото на хард диска и мисля да го инсталирам, за да съживи малко моя стар(почти колкото мен) лаптоп EliteBook 6930p. Но имам два проблема: единият е, че никога не съм знаел паролата за BIOS, а вече не се поддържа моя лаптоп и не мога да я получа от сайта на ХР! Значи не мога да вляза в BIOS и да го настроя да се обръща първо към SSD, макар че няма да има вече хард диск. Вторият проблем е, че не зная точно как да извърша тази настройка. Опитвах физическия метод-с изключване на батерията за BIOS, пробвах случайни пароли, търсих софтуер за тази цел, мо уви , не се справих.
      Моля, помогнете!
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване