Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Нов Монитор. Бюджет 800-900 лева. ACER 28'' CB280HK

Препоръчан отговор

Харесах този монитор ACER 28'' CB280HK http://sky.bg/Details.aspx?ID=25155, тъй като поддържа UltraHD резолюция, но матрицата му е TN. Та какво да взема за тия пари, това ли е най-доброто, дето мога да взема за тия пари, по-ниска резолюция монитор IPS или UltraHD TN? Ще го използвам за игри (най-вече FIFA 15), също така гледам видео/филми във FullHD, по-рядко в UltraHD качество. Искам монитора да е поне 27'' (естествено 28'' повече ме устройва).

Също така тъй като повечето игри поддържат максимална резолюция 1920x1080, какво ще стане като ги играя в такъв монитор... влошава ли се качеството (тъй като прочетох мнения от тоя сорт)... 1920x1080 игри в такъв монитор или 2560 x 1440/1920 x 1080 монитор (който ще е IPS)?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това ще е супер глупост ако дадеш такива пари за TN  монитор.  Нали ти е ясно ,че за тия пари се взима 32 инча телевизор  с хубав панел . Ето ти едно предложение от мене като си киноман Dell U2913WM, 29" Ultra-Wide LED 21: 9, IPS Panel, UltraSharp, 8 ms,  Ето ти още едно Philips 298X4QJAB   и още Philips AH-IPS монитор - 29' AH-IPS LED 2560 x 1080 UltraWide 21: 9, Multiview, 5ms 300cd Знаеш ли ,че това 4К  е на 30 херца !  Ако има по-голямо прекарване от това да дадеш 900 лева за TN на 30 херца  ела ми се обади .Ми си избрал и най смотаната възможна марка  на пазара. Дано да имаш хубава видео карта и компютър ,че с тая резолюция  ше береш ядове с игрите.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добре... това че матрицата не е IPS е голям минус, но все пак няма ли качеството да е доста по-високо при 4K отколкото при 2560 x 1080? И защо каза, че е на 30 херца, refresh rate-а му е 60 Hz http://www.acer.co.uk/ac/en/GB/content/professional-model-datasheet/UM.PB0EE.001И би ли конкретизирал защо ще имам ядове с тази резолюция? По-високата резолюция няма ли да подобри значително качеството на картината. Що се отнася до видеокартата - отделих 450 лева за нея, но още не съм купил нищо.

Друг вариант е да взема 27'' монитор с 2560 x 1440 резолюция, 29'' ги избягвах тъй като са налични само 2560 x 1080 резолюция и предполагах, че повече пиксели => по-качествена картина.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Тук  има изключително много информация за 4K UHDTV  обяснено е изключително подробно и за панелите  за рефрешрейта и за резолюция и за  портове и стандарти.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

ОК... изглежда че 4К все още не е особено подходящ за гейминг. Но пък няма 28'' монитори с 2560 x 1440 или 2560 x 1600 резолюция... така че вариантите са 4K или 1920 x1080, като FullHD най-вероятно няма да е особено приятно на 28'' екран. Какво препоръчвате да купя в такъв случай?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Защо ти е изобщо тая висока резолюция ? При положение че има 65 " телевизори  и са на 1080p  с кристална картина не те знам ти какво качество гониш и от къде ще го вземеш това качество. Нито кабелните нито сателитните български оператори предлагат  хубаво HD  а за торенти да не говорим. Ако си някой  фотограф на профи ниво или ползваш някакви супер скъпи инженерни програми  те разбирам да си закупиш  и монитор с висока резолюция. За 800-900 лева се взима най високия клас монитор  със диагонал 27 инча  и се пенсионираш със него. Отделно от това 21:9  е кино формат  и е перфектен  за мултимедия. Разходи се до някоя от техно веригите и погледни наистина за какво става на въпрос. Прочети колкото се може повече информация за тия  матрици,технологии  и тн. И чак тогава се изръси със такава колосална сума за монитор.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз всъщност телевизия изобщо не гледам, но имам доста филми с Ultra HD качество. Другото което е очаквам в близките години FIFA да е годен за игра в по-висока резолюция.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И понеже  ти си медиум  и  реши  сега да се  охарчиш   за технология която е в зародиш  и  ще се надяваш в близките 3 години евентуално да излезе FIFA  за 4К  монитори. За такива пари се взима  прмерно  Sony 32W706, 32" (80 cм), Full HD и получаваш  и картина и диагонал  и телевиозор със всичките възможни тунери  и стандарти. След това се излягаш удобно на дивана и си гледаш  филмите със кеф, а когато ти се доиграе Фифа    със една маркова клавиатура  и мишка  безжични или със един джойстик си играеш  и се кефиш. Във момента  не е изгодно изобщо да се инвестира във повече от 1080p . Това е моето виждане за нещата а пък ти вече прави каквото искаш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз всъщност телевизия изобщо не гледам, но имам доста филми с Ultra HD качество. Другото което е очаквам в близките години FIFA да е годен за игра в по-висока резолюция.

Любопитно ми е кои са тези филми, че нещо съм проспал Холивудския абонамент покрай Коледа явно?! Както се изказа колегата преди мен - технологията е незряла и е изтърсване на касичката за лапнишарани с това UHD.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А защо не размениш видеокартата и монитора и не дадеш 800 лева за видеокарта и 550 за монитор,вместо да вземеш много хубав монитор или телевизор и да го закачиш на някакво видео среден клас?

За 700 лева взимаш GTX 970,която в момента е най-доброто за тези пари,а ако решиш можеш да се изтърсиш още 150 лева и да вземеш Sony-то предложено от AlkatrazBG и да си се кефиш на 32 инчов телевизор и на мощна видеокарта,вместо да дадеш 900 лева за някакъв убит 28 инчов монитор с TN матрица и видеокарта,която ще се зори на 1080p и хубави настройки на новите игри.При GTX 970 не е така,там можеш да си вкараш ULTRA настройки и прилични филтрации ( AA ) .Така едновременно ще имаш голям 32 инчов телевизор с хубава картина,добро качество,та ще можеш и телевизия да пускаш на него и мощна видеокарта от висок клас.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Според мен най-доброто, дето можеш да вземеш за гейминг в момента е http://sky.bg/Details.aspx?ID=25004За съжаление доста надвишава парите, които мога да да дам за монитор, а минималните ми изисквания са поне 27'' и поне 1440p резолюция.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Според мен най-доброто, дето можеш да вземеш за гейминг в момента е http://sky.bg/Details.aspx?ID=25004За съжаление доста надвишава парите, които мога да да дам за монитор, а минималните ми изисквания са поне 27'' и поне 1440p резолюция.

Аз съм виждал Eizo за 2000 лева през 2006-та година,само да ти кажа,че тези за по 700-750 лева в момента дори са по-добри. Нещата,които видях при него бяха :

Перфектна картина,много добро качество

Изобщо не изморяваше очите

Беше много качествена изработка

И това е било TN матрица,направи си сметката какво ще е IPS с 3.4 милисекунди.

Геймърски монитори са :

https://jarcomputers.com/l_bg/?m=7&i=580226

https://jarcomputers.com/l_bg/?m=7&i=575481

https://jarcomputers.com/l_bg/?m=7&i=569022

https://jarcomputers.com/l_bg/?m=7&i=550544

Тези 8 милисекунди реално са 5-6...

Мога да ти кажа,че тези глупости със 144-те херца или 120 с гадната TN матрица няма да са по-добре от 60-те с хубава картина и IPS матрица,а Dell и Eizo са по-добри монитори от Asus и мога да ти го гарантирам.Аз ползвам в момента AOC с TN матрица и 5 милисекунди,да ти кажа изобщо няма да ги усетиш тези 5-6 при Dell-a,а 3.4-те при Eizo-то пък съвсем,можеш дори да вземеш телевизор 32 инча,което е по-добре,а най-добре този монитор и GTX 970...Смисъл този монитор е малко за кино,затова по-добре този ако ще играеш.

Или този за филми.Ако вземеш един с 1 милисекунда и TN матрица ще останеш изключително разочарован от цветовете.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 3 седмици по-късно...

monicho, "компетентните" ти изказвания край нямат. Толкова глупости в един пост отдавна не бях чел, макар, че сега видях, че си препоръчал мишка R.A.T. (facepalm) и се замислям дали не почваш сам да се конкурираш. Истинските геймърски монитори са 120+ HZ и това личи по всички турнири на 'fast paced' игри. Обикновенно спонсорите са 2 - BENQ или EIZO. Тези "геймърски" монитори, както ти ги наричаш, може да са добри за RTS и MOBA, но не стават за FPS: CS GO, Quake, BF4, COD и т.н. където движенията са бързи и нещата се случват в части от секундата. Относно това изречение, "Тези 8 милисекунди реално са 5-6..." искам да ми посочиш само един производител, който изкуствено си занижава характеристиките на компонентите. Вероятно си недоразбрал и имаш впредвид "input lag"?

Както и да е, по темата:

Ето и един истински геймърски монитор на прилична цена: BENQ XL2411z ~500лв. След калибрация изкарва прилични цветове.  

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

monicho, "компетентните" ти изказвания край нямат. Толкова глупости в един пост отдавна не бях чел, макар, че сега видях, че си препоръчал мишка R.A.T. (facepalm) и се замислям дали не почваш сам да се конкурираш. Истинските геймърски монитори са 120+ HZ и това личи по всички турнири на 'fast paced' игри. Обикновенно спонсорите са 2 - BENQ или EIZO. Тези "геймърски" монитори, както ти ги наричаш, може да са добри за RTS и MOBA, но не стават за FPS: CS GO, Quake, BF4, COD и т.н. където движенията са бързи и нещата се случват в части от секундата. Относно това изречение, "Тези 8 милисекунди реално са 5-6..." искам да ми посочиш само един производител, който изкуствено си занижава характеристиките на компонентите. Вероятно си недоразбрал и имаш впредвид "input lag"?

Както и да е, по темата:

Ето и един истински геймърски монитор на прилична цена: BENQ XL2411z ~500лв. След калибрация изкарва прилични цветове.  

3 милисекунди са много ? Играя CS:GO с 5 на TN матрица и няма проблем,защо ти си мислиш,че при 3.4 ще е проблем? Я обясни по-добре ти.R.A.T мишките са много добри и не знам коя мишка е по-добра от R.A.T9,но аз не съм я виждал.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ок, първо за монитора: не е важна само скоростта на опресняване(която в общия случай е маркетингова инсинуация и всеки производител си ги мери тия мс както си иска - gtg, bwb), специално в CS GO и други FPS(first person shooters) по-важното е колко фрейма за секунда (fps) може да изобрази монитора, това зависи от това на колко хертза работи въпросния монитор. При 60hz, дори комютърчето ти да може да изобрази 300fps, ти виждаш(или по-скоро окото ти долавя) 60 опреснявания в секунда = 60fps, което означава забаявне от около 16мс. При геймърските монитори работещи на 120 или 144hz това забавяне е съответно 8 и 7мс. Ако не си играл CS GO на повече от 60hz няма как да ти го обясня, ако имаш някъде във вас стар CRT монитор, поддържащ над 100hz при ниска разделителна, пусни и тествай. Отделно от това, всеки модел LCD монитор(за разлика от CRT, където input lag = 0) има така наречения input lag, което е забавянето между това което правиш и това което виждаш. Това е изключително важно за игрите и при отделните монитори тази стойност варира от 3-4мс до 20-30-40мс..  Повечето телевизори са с 40+, и това е една от причините да не стават за сериозен гейминг.

ama_comparison_all2.jpg

Относно мишката, R.A.T.особено рат 9, която си споменал е безжична. Никой себеуважаващ себе си геймър, няма да тръгне да играе с безжична мишка, поради простата причина, че при безжично предаване на сигнала се получава допълнително забавяне. Сега за една идея по-разумния избор - R.A.T 7/5 и т.н. жични мишки. Използват сензори(лазерни), които не са консистентни - имат предикция, акселерация и т.н. Тоест всяко едно движение с тази мишка, води до различен резултат, което от своя страна прави невъзможно използването на така наречената мускулна памет. С едно и също движение в идентична ситуация, мерника ти ще вероятно ще се отзове на различно място. 

Ако не вярваш на мен, влез и прочети, има безброй статии и ревюта изписани по тези въпроси. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ок, първо за монитора: не е важна само скоростта на опресняване(която в общия случай е маркетингова инсинуация и всеки производител си ги мери тия мс както си иска), специално в CS GO и други FPS(first person shooters) по-важното е колко фрейма за секунда (fps) може да изобрази монитора, това зависи от това на колко хертза работи въпросния монитор. При 60hz, дори комютърчето ти да може да изобрази 300fps, ти виждаш(или по-скоро окото ти долавя) 60 опреснявания в секунда = 60fps, което означава забаявне от около 16мс. При геймърските монитори работещи на 120 или 144hz това забавяне е съответно 8 и 7мс. Ако не си играл CS GO на повече от 60hz няма как да ти го обясня, ако имаш някъде във вас стар CRT монитор, поддържащ над 100hz при ниска разделителна, пусни и тествай. Отделно от това, всеки модел LCD монитор(за разлика от CRT) има така наречения input lag, което е забавянето между това което правиш и това което виждаш. Това е изключително важно за игрите и при отделните монитори тази стойност варира от 3-4мс до 20-30мс..

Относно мишката, R.A.T.особено рат 9, която си споменал е безжична. Никой себеуважаващ себе си геймър, няма да тръгне да играе с безжична мишка, поради простата причина, че при безжично предаване на сигнала се получава допълнително забавяне. Сега за една идея по-разумния избор - R.A.T 7/5 и т.н. жични мишки. Използват сензори(лазерни), които не са консистентни - имат предикция, акселерация и т.н. Тоест всяко едно движение с тази мишка, води до различен резултат, което от своя страна прави невъзможно използването на така наречената мускулна памет. С едно и също движение в идентична ситуация, мерника ти ще вероятно ще се отзове на различно място. 

Ако не вярваш на мен, влез и прочети, има безброй статии и ревюта изписани по тези въпроси. 

Тогава какви мишки предлагаш по-добри ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Има Рокат има Рейзър има и CM  и да не забравяме и Корсар. Тия всиччките правят  периферия за геймъри като почнеш от начинаещи  та стигнеш до такива дето  за ден печелят по 10 000 $  само щото ги гледат в Туич. Мишка и клавиатура се избира индивидуално  и това да ти каже някой "вземи си тая или оная"  не е  най удачното. Важно е  на тебе да ти е комфортно като ги ползваш

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично бих ползвал почти всяка мишка от този списък . За FPS е добре мишката да има нисък LOD(lift off distance) и да е лека, другото е въпрос на вкус и предпочитание към формата. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване