Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

монитор за болни очи

Препоръчан отговор

Моля за мнение за монитор, щадящ максимално зрението , за около 21 инча.  и нагоре

Лекарите са за и максимално ограничена  работата  с компютър, но ми се налага ежедневно да работя с него .

Филолог съм  - Предимно за четене, текстообработка, работа   с аудио  и видео файлове, работа в екип с видеовръзки   < WEB Seminar>

Бюджет до 200-300лв

Благодаря предварително 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Проблема не е само в монитора. Зависи от осветлението, запрашеността на помещението, начина на гледане на монитора и т.н. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Проблема не е само в монитора. Зависи от осветлението, запрашеността на помещението, начина на гледане на монитора и т.н. 

Да,ако го гледа прекалено отблизо и се взира...Иначе някой модел с IPS матрица би щадил очите...

Забравих да кажа.Има очила,които предпазват очите...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

monicho, на 15 Дек 2014 - 1:57 PM, написа:

.Има очила,които предпазват очите...

==============
Глупости на търкалета.

Като човек носещ очила през последните 28 години мога да те уверя, че няма такова нещо.

Ако някой оптик те е смахнал визирайки стандартния антирефлекс е друга работа. И да, антирефлекса помага против умората, но не те предпазва.

Единственото нещо, което предпазва очите е редовната почивка и минимално количество упражнения подсилващи акомодацията.

Относно компютрите - залепен съм пред екраните им от 1995та насам. В онези години все още бях +4 диоптъра но в днешни дни съм -1.75 /с астигматизъм/. Късно се усетих за схемата с почивките но пак ме запази де. В последните 8 години не съм увеличавал диоптрите.

А относно очилата - моите са с всички екстри, филтри етц каквото се сетиш и ми легнаха към 500лв.

Но без почивка пак не става. ;)

Принципно като оптимално дават 15 минути почивка на всеки час. За мен обаче открих, че 5 минутни почивки на всеки 25 минути вършат по-добра работа - така не губя концентрация над текущата си задача. Гледам през прозореца или към тавана, всъщност към каквото и да е но да не ме кара да се фокусирам. Ефекта е поразителен.
И не, не съм фен на щуротиите на Норбеков и подобни мошеници. Обикновената почивка е достатъчно ефективна.

Относно монитор - задължително Ips - ето защо http://news.ele.bg/review/izbor-na-nov-monitor-kakvo-tryabva-da-znaem-chast-i/#Izbor-na-matritsa.

В моят случай съм си решил проблема като ползвам 32" ФХД телевизор с ips матрица, но ми легна 700лв.

Не съм заглеждал в толкова нисък ценови клас като желаният (макс 300лв.) как стои ситуацията, но каквото и да става трябва да се гледа монитора да не страда от ШИМ ефекта (трептене на картината при яркост под 100%), защото това унищожава очи!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И аз имам проблем от известно време - след 5 ~6 часа работа пред монитора ми сълзят очите . А иначе имам зрение на орел  ; )  Дали е от РС то или от не знам какво , но не знам какво да направя - все пак не ми харесва това . Въпроса ми е дали наистина очилата предпазват от тези усложнения или са излишен харч ? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Моля за мнение за монитор, щадящ максимално зрението , за около 21 инча.  и нагоре

Лекарите са за и максимално ограничена  работата  с компютър, но ми се налага ежедневно да работя с него .

Филолог съм  - Предимно за четене, текстообработка, работа   с аудио  и видео файлове, работа в екип с видеовръзки   < WEB Seminar>

Бюджет до 200-300лв

Благодаря предварително 

Препоръчвам втора употреба качествен монитор с CCFL подсветка. Тези за по 200-300 лева IPS и каквито ще да са, ще ти изтекат очите... За съжаление, новите качествени монитори са доста по-скъпи, но тези 300 лева ще ти стигнат за много добър втора употреба монитор. Ето това е сайта - http://rmania.net/monitori.html?&page=2

Дали ще изморява очите се проверява много лесно - при максимално намалена яркост хващате молив в горния край и бързо го движете. При качествените монитори почти няма да има накъсване/насичане на движението на молива.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И аз имам проблем от известно време - след 5 ~6 часа работа пред монитора ми сълзят очите . А иначе имам зрение на орел  ; )  Дали е от РС то или от не знам какво , но не знам какво да направя - все пак не ми харесва това . Въпроса ми е дали наистина очилата предпазват от тези усложнения или са излишен харч ? 

Не са само очилата. Прочети по-горе какво е написано.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Как няма да ти сълзят като докато се взираш мигаш много рядко...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Момчета, 

Благодаря на всички Вас за отзивчивите отговори.

Оказа се, че ще се наложи да купувам и нов компютър. Отново тогава ще Ви питам, но за сега хубави празници и успешна Нова година на всички Вас .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Наблегни на нещо качествено втора употреба. Забрави думата "бюджет" - за очите резервни части НЯМА. Всеки "спестен" лев от монитор след това ще го дадеш десетократно по очни доктори и то без да ти оправят зрението.

Аз лично на домашно гледам стар кинескопен Siemens на 120Hz, а на работата HP 2065 1600x1200. Бягай от модерните широкоекранни простотии, стават само за шарении (филми и клипчета).

На нов компютър няма защо да се хвърляш - маркова машина втора употреба е 100 - 200 лв. За твоята работа е предостатъчна.

Изработи си култура на гледане. На всеки час по 15 минути ставай от компютъра. Наложи си да мигаш принудително че от взиране се забравя. Поне няколко пъти в минута. И на минута поне 2 пъти гледай настрани и надалеч за да префокусира окото.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако ви болят очите след многото работа пред монитора зависи каква е светлината в стаята не е препоръчително ако имате много работа пред монитора да е на слънце това е много изморяващо и веднага започват болежки в очите дори и за половин час работа . Аз съм свикнал стаята да не е мн светла да не влиза много слънце а вечерно време работя на ношна лампа също така може да си настроите контраста , яркостта на монитора за ваше удобство за четене, гледане на клипове и работа има си различни опции .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако работите вечер до късно, бих ви препоръчал една програмка - f.lux. Когато я свалите, ще ви попита за координатите на мястото, където живеете - това се намира, като напишете в Google <името на града>, Bulgaria coordinates. Какво прави програмката - вечер, когато започне да се стъмва, прави цветовете на монитора по-топли, което щади очите страшно много. Откакто я инсталирах въобще не са ме боляли очите. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

+ за програмката "f.lux" Откакто я ползвам взех да си лягам с час, час и половина по- рано. Намирам я за по- добра от вградените режими за четене на монитора - lg 23mp65hq. 

Променя плавно и елегантно цветовата картина  (при изгрева и залеза на слънцето). Вечер определено ми е по- комфортно на очите с нея. Има информация за ролята на синята светлина - може да се прочете на сайта към програмата.

Понеже питате за нов монитор, ще кажа че от  споненатото lg (IPS, flicker save, reader mod) очаквах повече, но го определям като достатъчен добър за парите си (200-300 лв), т.е. става за основа, върху която да се надградят останалите елементи от "щадящата очите среда"

При спазване на правилата за безопасност за работа с монитор - почивки, мигане , разположение на монитора спрямо източника на светлина, избор на удобни системни шрифтове за операционната система ( на мен verdana ми понася )  и отделните често използвани програми (минимални размери - моите са 16) и т.н,  ако и това няма ефект - една следваща стъпка може да е преминаване към MacOS или ако ресурсите не достигат - Hackintosh . Така направи един приятел, който не можеше да понася шрифтовете и да работи комфортно с WinOs). За преминаване към хакинтош (операционна система Мак, която работи с PC хардуер) обаче е добре да се помисли, още когато се избират компоненти за нова конфигурация. Не става много лесно, но ефекта е голям. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 1 месец по-късно...

Наблегни на нещо качествено втора употреба. Забрави думата "бюджет" - за очите резервни части НЯМА. Всеки "спестен" лев от монитор след това ще го дадеш десетократно по очни доктори и то без да ти оправят зрението.

Аз лично на домашно гледам стар кинескопен Siemens на 120Hz, а на работата HP 2065 1600x1200. Бягай от модерните широкоекранни простотии, стават само за шарении (филми и клипчета).

На нов компютър няма защо да се хвърляш - маркова машина втора употреба е 100 - 200 лв. За твоята работа е предостатъчна.

Изработи си култура на гледане. На всеки час по 15 минути ставай от компютъра. Наложи си да мигаш принудително че от взиране се забравя. Поне няколко пъти в минута. И на минута поне 2 пъти гледай настрани и надалеч за да префокусира окото.

Благодаря и успешна Нова година!!

Ако работите вечер до късно, бих ви препоръчал една програмка - f.lux. Когато я свалите, ще ви попита за координатите на мястото, където живеете - това се намира, като напишете в Google <името на града>, Bulgaria coordinates. Какво прави програмката - вечер, когато започне да се стъмва, прави цветовете на монитора по-топли, което щади очите страшно много. Откакто я инсталирах въобще не са ме боляли очите. :)

Благодаря - ще потърся тази програма, че все вечер работя

+ за програмката "f.lux" Откакто я ползвам взех да си лягам с час, час и половина по- рано. Намирам я за по- добра от вградените режими за четене на монитора - lg 23mp65hq. 

Променя плавно и елегантно цветовата картина  (при изгрева и залеза на слънцето). Вечер определено ми е по- комфортно на очите с нея. Има информация за ролята на синята светлина - може да се прочете на сайта към програмата.

Понеже питате за нов монитор, ще кажа че от  споненатото lg (IPS, flicker save, reader mod) очаквах повече, но го определям като достатъчен добър за парите си (200-300 лв), т.е. става за основа, върху която да се надградят останалите елементи от "щадящата очите среда"

При спазване на правилата за безопасност за работа с монитор - почивки, мигане , разположение на монитора спрямо източника на светлина, избор на удобни системни шрифтове за операционната система ( на мен verdana ми понася )  и отделните често използвани програми (минимални размери - моите са 16) и т.н,  ако и това няма ефект - една следваща стъпка може да е преминаване към MacOS или ако ресурсите не достигат - Hackintosh . Така направи един приятел, който не можеше да понася шрифтовете и да работи комфортно с WinOs). За преминаване към хакинтош (операционна система Мак, която работи с PC хардуер) обаче е добре да се помисли, още когато се избират компоненти за нова конфигурация. Не става много лесно, но ефекта е голям. 

Благодаря, но Мас-овете за сега не са ми по джоба.

Благодаря!!!!

Здавейте г-н Филипов, 

благодаря за ценните съвети.Останах си на стария монитор PHILIPS. Прав сте, че новите са с ужасни цветове .

Дойде време да се снабдя с компютър, настолен. Моля за идеи откъде маркови , втора употреба в София.

Благодаря предварително !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря и успешна Нова година!!

Благодаря - ще потърся тази програма, че все вечер работя

Благодаря, но Мас-овете за сега не са ми по джоба.

Благодаря!!!!

Здавейте г-н Филипов, 

благодаря за ценните съвети.Останах си на стария монитор PHILIPS. Прав сте, че новите са с ужасни цветове .

Дойде време да се снабдя с компютър, настолен. Моля за идеи откъде маркови , втора употреба в София.

Благодаря предварително !

Този не е лош. Хубаво е да кажете бюджет и най-добре си пуснете нова тема в раздела за покупка на хардуер.Малко вероятно е колегите да прегледат тази тема отново.

DELL OPTIPLEX 780, E7500, HD 3450
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Този не е лош. Хубаво е да кажете бюджет и най-добре си пуснете нова тема в раздела за покупка на хардуер.Малко вероятно е колегите да прегледат тази тема отново.

DELL OPTIPLEX 780, E7500, HD 3450

Цената му е доста по-скъпа от нормалната... имаме същият само че , с по-мощен процесор и кутията не е Tower. На цена 245лв... с 6 месеца гаранция , а те го предлагат на 329лв. (WEB цена) , само че с 1 г. Гаранция.

Няма да давам линк , защото ще излезе че си правя реклама , даже и линка в подписа ми няма да сложа. Просто казвам ,че се изхвърлят с цените тези rmania.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Бюджет до 200-300лв

Благодаря предварително 

Gunnar Optics очила...

Ревю на въпросните очила.

Работят с всеки монитор.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване