Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте, 

имам 1 въпрос свързан с функцията LOOKUP.

214siuw.jpg

Във първия пример, съм ги подредил във възходящ ред, както чета, че е правилно. За търсена стойност давам A8, първата област от А5 до Е5 и втората област, от която трябва да върне е А4 до Е4. Обаче както виждате ми дава Not Available, все едно не е намерило търсената стойност.

А във втория пример са ми подредени в низходящ ред, а там си излиза резултата...

Моля Ви, кажете ми каква ми е грешката.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, 

имам 1 въпрос свързан с функцията LOOKUP.

214siuw.jpg

Във първия пример, съм ги подредил във възходящ ред, както чета, че е правилно. За търсена стойност давам A8, първата област от А5 до Е5 и втората област, от която трябва да върне е А4 до Е4. Обаче както виждате ми дава Not Available, все едно не е намерило търсената стойност.

А във втория пример са ми подредени в низходящ ред, а там си излиза резултата...

Моля Ви, кажете ми каква ми е грешката.

Ако бе селектирал клетка В8 щяхме да знаем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

2n7dpgk.jpg

Горе бях написал как съм ги подредил, но ето снимка със селектирана клетка B8.

А в клетка I8,  =LOOKUP(H8;H5:L5;H4:L4)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

2n7dpgk.jpg

Горе бях написал как съм ги подредил, но ето снимка със селектирана клетка B8.

А в клетка I8,  =LOOKUP(H8;H5:L5;H4:L4)

Синтаксисът на функцията LOOKUP e:

LOOKUP(lookup_value, lookup_vector, result_vector)

Аргументите на функцията се отделят със запетаи. Мисля, че това ви е грешката.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Синтаксисът на функцията LOOKUP e:

LOOKUP(lookup_value, lookup_vector, result_vector)

Аргументите на функцията се отделят със запетаи. Мисля, че това ви е грешката.

Бъркате, с точка и запетая се отделят.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пишете си ги тогава с точка и запетая, не ми пречите. :)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дали?

VLOOKUP(lookup_value, table_array, col_index_num, [range_lookup])

Редактирано от belivakov (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По-добре използвай функциите VLOOKUP (за вертикално търсене) и HLOOKUP (за хоризонтално)

Синтаксиса е 

VLOOKUP(lookup_value,table_array,col_index_num,range_lookup)

и

HLOOKUP(lookup_value,table_array,row_index_num,range_lookup)
и в двете имаш допълнително range_lookup, което ако е
- TRUE или пропуснато - връща приблизително съвпадение. Ако не се намери точно съвпадение, връща се съседната най-голяма стойност, която е по-малка от lookup_value.
- FALSE - ще търси точно съвпадение. 

А дали запетая или точка и запетая - ползвайте "изскачащия прозорец" и Ексел сам ще си сложи нужното.
Редактирано от jhoro (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами до сега съм ги писал с точка и запетая, така и ни е предавано, също сега просто пробвах да сложа запетая, още като отида за следващия аргумент ми дава грешка.

9rk1ly.jpg

И тук показва, че е с точка и запетая.

А и там на втория пример къде си е излязъл резултата пак са си отделени с точка и запетая.

С версия 2010 съм.

По-добре използвай функциите VLOOKUP (за вертикално търсене) и HLOOKUP (за хоризонтално)

Синтаксиса е 

VLOOKUP(lookup_value,table_array,col_index_num,range_lookup)

и

HLOOKUP(lookup_value,table_array,row_index_num,range_lookup)
и в двете имаш допълнително range_lookup, което ако е
- TRUE или пропуснато - връща приблизително съвпадение. Ако не се намери точно съвпадение, връща се съседната най-голяма стойност, която е по-малка от lookup_value.
- FALSE - ще търси точно съвпадение. 

А дали запетая или точка и запетая - ползвайте "изскачащия прозорец" и Ексел сам ще си сложи нужното.

Обаче за vlookup и hlookup, ако не намери стойността в първата претърсвана област дава N/A. 

А и там от кой ред или коя колона трябва да върне съответстващата стойност, не става да се даде 0 или -1. За това, ако е както тук в снимките, реда от който искам да върне е преди реда, в който е търсената стойност. За това при такива, мисля че се използва LOOKUP.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами до сега съм ги писал с точка и запетая, така и ни е предавано, също сега просто пробвах да сложа запетая, още като отида за следващия аргумент ми дава грешка.

9rk1ly.jpg

И тук показва, че е с точка и запетая.

А и там на втория пример къде си е излязъл резултата пак са си отделени с точка и запетая.

С версия 2010 съм.

Обаче за vlookup и hlookup, ако не намери стойността в първата претърсвана област дава N/A. 

А и там от кой ред или коя колона трябва да върне съответстващата стойност, не става да се даде 0 или -1. За това, ако е както тук в снимките, реда от който искам да върне е преди реда, в който е търсената стойност. За това при такива, мисля че се използва LOOKUP.

untitled.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това, дали се използва точка или точка и запетая, зависи от настройките в Control Panel-а и по-специално в Region and Language (или както е преведено на български).

Формулата е правилна и работи както автора си мисли. Грешката е някъде при въведените стойности. Има някакъв символ повече/по-малко в някоя от клетките участващи във формулата, примерно интервал.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

untitled.jpg

Наистина не мога да разбера какъв е проблема ;/

Сега както са наредени от 2000 до 12000, като няма някакви букви след тях, резултата си излиза. Но като има текст след числата дава N/A.

А като са подредени в обратен ред, 12000 до 2000, и без букви и с букви след числата, си излиза резултата.

Също сега смених от настройките на контрол панела да ми бъде с запетая отделянето, но пак не се получава, ако има букви след цифрите...

Гледам някакви грешки, интервали, нещо символи, както каза човека, но не мога да разбера каква може да е грешката ;/.

Редактирано от Stoyooo (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Наистина не мога да разбера какъв е проблема ;/

Сега както са наредени от 2000 до 12000, като няма някакви букви след тях, резултата си излиза. Но като има текст след числата дава N/A.

А като са подредени в обратен ред, 12000 до 2000, и без букви и с букви след числата, си излиза резултата.

Също сега смених от настройките на контрол панела да ми бъде с запетая отделянето, но пак не се получава, ако има букви след цифрите...

Гледам някакви грешки, интервали, нещо символи, както каза човека, но не мога да разбера каква може да е грешката ;/.

Най-вероятно клетките, където е въведено "12000 бр." се различават с интервал.

Функцията търси точно съвпадение на съдържанието на двете клетки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-вероятно клетките, където е въведено "12000 бр." се различават с интервал.

Функцията търси точно съвпадение на съдържанието на двете клетки.

Всичко пробвах, без интервали, на латиница букви, но пак не става. Нещо от реда как са наредени е проблема...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Приятелю - нещо много са ти объркани понятията за ексел. Коя е първата претърсвана област и коя втората, третата ...

Както е на тази картинка

untitled.jpg

ако ползваш HLOOKUP - записа ще е 

A8=HLOOKUP(B8;B4:F5;2;FALSE) - което на български означава

сравни съдържанието на B8 с първия ред от областта B4:F5, и постави в А8 съдържанието на клетката от втория ред от колоната, в която съдържанието на клетката от първия ред е еднакво с В8.

Ти къде искаш да поставяш 0 и -1 ???

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всичко пробвах, без интервали, на латиница букви, но пак не става. Нещо от реда как са наредени е проблема...

Lookup функцията, записана с масив:

untitled1.jpg

LOOKUP

Мисля, че всичко, което ти написахме до тук ти е достатъчно, за да си направиш изводите.

Лека вечер!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според описанието на функциите в документацията на Excel има особености в начина на намиране на съвпадения. Оказва се, че не се търси точно съвпадение и в някои случай функциите дават неочакван резултат. Когато се търсят цифри, резултата ще е както се очаква, но когато се търси текст, тогава има особености.

Трябва да се обърне внимание на забележките и примера в документацията към функциите.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Приятелю - нещо много са ти объркани понятията за ексел. Коя е първата претърсвана област и коя втората, третата ...

Както е на тази картинка

ако ползваш HLOOKUP - записа ще е 

A8=HLOOKUP(B8;B4:F5;2;FALSE) - което на български означава

сравни съдържанието на B8 с първия ред от областта B4:F5, и постави в А8 съдържанието на клетката от втория ред от колоната, в която съдържанието на клетката от първия ред е еднакво с В8.

Ти къде искаш да поставяш 0 и -1 ???

Не съм се изразил правилно, под области имах в предвид за VLOOKUP първата колона от претърсваната област, защото при FALSE то си търси точна стойност, и ако не я намери в първата колона от претърсваната област, връща N/A.

За HLOOKUP същото само, че вместо колони, са редове.

А при 2те на TRUE, нали си връща по-малката най-близка до търсената ни стойност, а ако търсената е по-малка и от най-малката в претърсвана област връща N/A.

Поне така е обяснено от преподавателя и в учебника си го пише... 

А хора благодаря Ви, че все пак ми помагате, но пак казвам когато са само цифри всичко си излиза и си е както трябва, но когато ми е с букви след цифрите, както съм показал, не излиза резултата.

А сега вече да кажа какво точно искам да изкарам в една клетка:

23u7ou0.jpg

Ето на тази снимка - в клетка D2 да изведе съответстващата стойност на C2 ето от този лист :

ou2hjm.jpg

Тоест да ми върне това 5.

Ама пак да кажа хора, трябва ми със тези букви след цифрите (12000 бр. , 8000 бр. и т.н), защото ако ми е само 12000, 8000 и т.н всичко си е точно.

Редактирано от Stoyooo (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ама пак да кажа хора, трябва ми със тези букви след цифрите (12000 бр. , 8000 бр. и т.н), защото ако ми е само 12000, 8000 и т.н всичко си е точно.

Добре де - тези букви що не си ги сложиш във форматирането, не в съдържанието на клетката??

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Готово, с Custom Format се реши въпросът.

Благодаря на всички за отделеното време и се извинявам, ако леко съм Ви вдигнал нервите ;д !

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Готово ...

Ей това най-много ме кефи - да успеем да помогнем на някого да си реши проблемите.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.