Премини към съдържанието
Bandle

Проблем със създаването на дялове за Linux

Препоръчан отговор

Здравейте, ето как стоят нещата. Имам 3 Primary дяла под Windows 7 (C ; D ; System reserved). 

Когато инсталирам Linux (При всички дистрибуции е проблема)  създавам един Primary дял за /, но след това ми остава Unallocated space, което искам да превърна в Logical swap, но ми пише, че е unusable. Когато / и swap-а ги направя Logical нямам проблеми. Защо така?

Аз знам, че мога да имам 4 Primary дяла и неограничено количество Logical. Така ли е, или знанията ми са грешни?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, ето как стоят нещата. Имам 3 Primary дяла под Windows 7 (C ; D ; System reserved). 

Когато инсталирам Linux (При всички дистрибуции е проблема)  създавам един Primary дял за /, но след това ми остава Unallocated space, което искам да превърна в Logical swap, но ми пише, че е unusable. Когато / и swap-а ги направя Logical нямам проблеми. Защо така?

Аз знам, че мога да имам 4 Primary дяла и неограничено количество Logical. Така ли е, или знанията ми са грешни?

Не точно. Можете да разрешите проблема си като създадете четвъртия дял като Extended и след това в него създавате логически дялове за линукс

Редактирано от capnemo (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не си разбрал точно - или само 4 главни дяла, или 3 главни и един разширен/логически. Запълни ли се дяловата таблица с всички главни дялове, не може да се слагат други, дори и логически.

Редактирано от vasettoo (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може да имаш колкото искаш главни дяла.

Disk /dev/sdc: 119.2 GiB, 128035676160 bytes, 250069680 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disklabel type: gpt
Disk identifier: 534FF58B-3776-4780-82B4-346ECE688F37

Device         Start       End  Sectors  Size Type
/dev/sdc1       2048    206847   204800  100M Linux filesystem
/dev/sdc2     206848    272383    65536   32M BIOS boot
/dev/sdc3     272384   4466687  4194304    2G Linux swap
/dev/sdc4    4466688  73400320 68933633 32.9G Linux filesystem
/dev/sdc5   73402368  74016767   614400  300M Windows recovery environment
/dev/sdc6   74016768  74221567   204800  100M EFI System
/dev/sdc7   74221568  74483711   262144  128M Microsoft reserved
/dev/sdc8   74483712 157288447 82804736 39.5G Microsoft basic data
/dev/sdc9  157288448 157493247   204800  100M Linux filesystem
/dev/sdc10 157493248 250069646 92576399 44.1G Linux filesystem

Аз например имам 10 главни дяла.

Но да отбележим че таблицата с дяловете трябва да е GPT

При MSDOS ограничението е 4

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като си почнал, какво е предимството на едната таблица пред другата, освен броят на дяловете?

И, какво става с MBR в такъв случай.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

GUID GPT е нова технология. Използва се вече дори от Бозиндоус 8 с UEFI

В момента аз работя с UEFI и на Линукс и на Уинлайно предимството е че зарежда системите за 2 - 3 секунди до работен плот.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зарежда, но ползваш и SSD.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зарежда, но ползваш и SSD.

Да и това е фактор но дори и с обикновен диск при наличие на UEFI инсталация ще ти зарежда за до 10 - 15 секунди работния плот.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За това време, вече почти всяка дистрибуция зареждас обикновен диск и MBR. 10-12 секунди зареждане и до 2 секунди изключване със systemd и без някакви извратени анимации за splash екрана.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да и това е фактор но дори и с обикновен диск при наличие на UEFI инсталация ще ти зарежда за до 10 - 15 секунди работния плот.

За това време, вече почти всяка дистрибуция зареждас обикновен диск и MBR. 10-12 секунди зареждане и до 2 секунди изключване със systemd и без някакви извратени анимации за splash екрана.

Хора, вие говорите сякаш спирате и пускате компютъра си по 100 пъти на ден и за вас разликата от няколко секунди или даже минути имат значение :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хора, вие говорите сякаш спирате и пускате компютъра си по 100 пъти на ден и за вас разликата от няколко секунди или даже минути имат значение :)

Пусне ли се Linux-а няма особен смисъл от спиране. Не броя Windows-а заради ъпдейти, софтуерни инсталации и т.н. които искат рестартиране на системата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пусне ли се Linux-а няма особен смисъл от спиране. Не броя Windows-а заради ъпдейти, софтуерни инсталации и т.н. които искат рестартиране на системата.

А, и при линукс положението не е много по-различно. Всеки ъпдейт на ядрото или glibc си иска рестартиране. Също е разумно да се рестартира ако има ъпдейт на udev или каквото се ползва за дивайсите както и LVM софтуера (ако се ползва)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При мен историята е друга. На ден има при нас поне по 15 токови удара. Последно през 2008ма имахме стабилно електричество когато си карах с ъптайм по 200 дена и нагоре.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При мен историята е друга. На ден има при нас поне по 15 токови удара. Последно през 2008ма имахме стабилно електричество когато си карах с ъптайм по 200 дена и нагоре.

Това е гадно. Защо не обмислиш да ползваш някакъв UPS. АКо е само за токов удар и по-малко VA ще свършат работа?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами преобладават токови удари. От време на време има и планови прекъсвания на тока но те са за по 2 часа или от 8 до 17.

С UPS не съм се занимавал от 2007ма. И честно казано си нямам идея кой е достатъчно читав и нали максимално добър за минимална сума.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами преобладават токови удари. От време на време има и планови прекъсвания на тока но те са за по 2 часа или от 8 до 17.

С UPS не съм се занимавал от 2007ма. И честно казано си нямам идея кой е достатъчно читав и нали максимално добър за минимална сума.

Хм, APC правят доста добри неща. Но за да поема ефективно токови удари не трябва да е от най-ниския клас. КОето за съжаление автоматично рефлектира върху цената...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А, и при линукс положението не е много по-различно. Всеки ъпдейт на ядрото или glibc си иска рестартиране. Също е разумно да се рестартира ако има ъпдейт на udev или каквото се ползва за дивайсите както и LVM софтуера (ако се ползва)

Да съгласен съм, но ъпдейтите на ядрата не са чак толкова много, така че пак ъптайма на Linux машина къде повече от тази с Windows :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хм, APC правят доста добри неща. Но за да поема ефективно токови удари не трябва да е от най-ниския клас. КОето за съжаление автоматично рефлектира върху цената...

http://www.jmt.bg/ups-%D1%83%D1%81%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B9%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0-cID=674/fortron-nano-600-off-line-pID=17428/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нямам никаква идея за тези, даже не знаех че фирмата им прави UPS. Но честно казано хич не ми вдъхва доверие. И по-горе споменах че за да филтрираш добре токови удари ще трябва да минеш в по-високия клас. В някои случаи (в зависимост от тока) може даже да се наложи да е с двойно преобразуване

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"offline" няма да ви "предпази" от токови удари. По-добре вземете нещo line-interactive. Е, ако имате пари си вземете нещо online, но цената ще е нещо като x3.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.