Премини към съдържанието
Shreek

PC, Server & Workstation? Плюс въпрос за видеокартите им.

Препоръчан отговор

Може ли с няколко изречения да се опишат разликите между PC, сървър и workstation? Чисто теоретично едно двупроцесорно дъно би трябвало да поддържа повече процеси от еднопроцесорно, при еднакъв брой ядра, но означава ли това, че на workstation игрите биха вървяли доста по-гладко? За сървъра не питам, понеже по (мътни) спомени там се набляга основно на входно-изходните канали. Или греша?

И какви са основните разлики между геймърските видеокарти, и видеокартите за workstation?

ТОВА дъно например - сървърно ли е или е за workstation? Какви пари струва подобно дъно? Като го гледам би трябвало да поддържа Xeon E5440(5450).

Някой цъкал ли е игрички на workstation, и какви са му впечатленията?

Ако всичко това вече е питано - моля да ме извините. Ровнах, но беше набързо, и няма да си кривя душата, че съм се постарал сериозно.

пп. Честит празник на всички.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Workstation - има едни устройства които се прикачат, и компютъра може да се ползва като поне 10 такива (Използва се в офиси с цел пестене на средства).

Server - На него се подържа 24/7 website, игрален сървър и т.н.

Компютър - Всякакви употреби, от разглеждане на картинки до проектиране на ракета.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Workstation - има едни устройства които се прикачат, и компютъра може да се ползва като поне 10 такива (Използва се в офиси с цел пестене на средства).

Едно време, в училище, сестра ми ходеше да се учи да бачка на компютър на някаква станция Вакс. Към един компютър е имало свързани 14 терминала. Нещо такова ли имаш предвид?

А самостоятелно ползване на Workstation като PC? В някаква тема някой беше писал, че е опитал да претовари Workstation, но въпреки усилията, нещата са продължили да работят гладко и без насичане.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Workstation е РС, което е предвидено и оптимизирано за работа с тежки графичниприложения. Ползват се най-често от програмисти, архитекти, инженери, 3D дизайнери, авио инженери и т.н.  Използват се специализирани приложения/програми. Някои компоненти като паметта и видеокартите имат специални оптимизации, за да се улеснява работата с такива приложения и да се намали вероятността за срив в системата, при който да се изгуби работа.

PC - предвидено е за стандартни дейности, като браузване и гледане на филми, компютърни игри и т.н. В някои случаи може да замени Workstation

За Server са ви обяснили колегите. Понякога сървър може да се ползва кто Workstation, ако има графична среда.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Workstation - Клас РСта предвидени от производителя да работят при интензивно натоварване 8-10 часа днедво. 

Server - предвидени да работят непрекъснато. 

Компютър - Всякакви употреби, от разглеждане на картинки до проектиране на ракета.

Всичко е компютър и сървъра и уърк стейшъна и лаптопа и таблета. 

Основната разлика между Workstation и РС за игри е че на едното се правят а на другото се играят а в действителност е предимно видеокартата. Workstation-ите са оборудвани с PROклас видеокарти. 

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да разбирам ли, че PROклас видеокарти-те биха били по-добри и за игри? Тия дни някой ми спомена за Куадро, но не запомних кой модел точно, на повече от приемлива цена. Такава на обикновено PC няма ли да работи, и ако заработи би ли имало някакъв проблем? Чел съм на доста места, че на Workstation-ите слагат куадро видеокарти, които са доста по-скъпи от другите, но детайлно каква е разликата не зная.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да разбирам ли, че PROклас видеокарти-те биха били по-добри и за игри? Тия дни някой ми спомена за Куадро, но не запомних кой модел точно, на повече от приемлива цена. Такава на обикновено PC няма ли да работи, и ако заработи би ли имало някакъв проблем? Чел съм на доста места, че на Workstation-ите слагат куадро видеокарти, които са доста по-скъпи от другите, но детайлно каква е разликата не зная.

Не, не са по-добри за игри. Оптимизирани са  в друга насока. Не са по-слаби откъм хардуер (почти еднаква е платката) , но софтуерната им настройка е различна. Може да се играят игри на професионална видеокарта, но не е изгодно: Ако с видеокарта за 200лв играете една игра на високи детайли, за да докарате същите детайли с професионална карта, трябва да вземете такава за 1000-1500лв - цените има са много по-високи.

На практика геймърските и професионалните са взаимнозаменяеми, когато става въпрос за стари игри или за по-лека професионална работа. При тежки работни ситуации, като да правиш Старкрафт в Blizzard няма как да се размине професионалната карта. Същото е и за гейминга, ако искате да играете най-новите игри, най-добре е да се вземе геймърска видеокарта.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От известно време насам си мисля дали да не си взема едно дъно на 771 за workstation. Дъното, към което посочвам линк в първия си пост, добро ли е, и за сървър ли е или е за workstation? Какви пари приблизително би струвало едно подобно дъно?

Буферирани памети от и-бей струват в пъти по-малко, от колкото небуферирани там или тук. Доколкото разбирам, двупроцесорно или сървърно дъно може да работи и само на единия процесор, и на неговите банки памет. Нали? Двата процесора с поне 12 гига памет биха ми стрували приблизително колкото би ми струвал тук един процесор, и 4 или 6 гига рам. Евентуално до 30% повече.

Тогава нещо пречи ли ми да спретна една машинка с дъно за workstation, Xeon E54XX, (1 или 2), и геймърска видеокарта?

От към стотинките сметката ще си я направя, но искам мненията ви относно поведението на подобна машинка - ще има ли слаби страни, които PC-то няма да има? Ако му качвам 2 процесора 12 гига, правилно ли си правя сметката, че няма да пипам дъно и процесор поне 4-5 години? (стига да не сдаде багажа нещо, разбира се)

Приемам всякакви забележки - просто си кажете откровеното мнение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От известно време насам си мисля дали да не си взема едно дъно на 771 за workstation. Дъното, към което посочвам линк в първия си пост, добро ли е, и за сървър ли е или е за workstation? Какви пари приблизително би струвало едно подобно дъно?

Буферирани памети от и-бей струват в пъти по-малко, от колкото небуферирани там или тук. Доколкото разбирам, двупроцесорно или сървърно дъно може да работи и само на единия процесор, и на неговите банки памет. Нали? Двата процесора с поне 12 гига памет биха ми стрували приблизително колкото би ми струвал тук един процесор, и 4 или 6 гига рам. Евентуално до 30% повече.

Тогава нещо пречи ли ми да спретна една машинка с дъно за workstation, Xeon E54XX, (1 или 2), и геймърска видеокарта?

От към стотинките сметката ще си я направя, но искам мненията ви относно поведението на подобна машинка - ще има ли слаби страни, които PC-то няма да има? Ако му качвам 2 процесора 12 гига, правилно ли си правя сметката, че няма да пипам дъно и процесор поне 4-5 години? (стига да не сдаде багажа нещо, разбира се)

Приемам всякакви забележки - просто си кажете откровеното мнение.

Двата процесора няма как да работат едновременно.

Най-добре си сглоби едно обикновенно PC.

Пусни си нова тема в нови конфигураций със бюджета и колегите ще ти направят.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От известно време насам си мисля дали да не си взема едно дъно на 771 за workstation...................

Малко са ти криви сметките. 

Дори и да се сдобиеш с такова дъно и с два Е5440 то ще имаш производителност равностойна на FX8320E, ако си с един то производителността ме у колкото на I3-2130 или FX-4100.

Така че няма как да изкараш тия години дет си мислиш без проблем още повече че тоя хардуер в момента е на 4 и повече години а тогава ще е ........

Да речем че всичко ти се получи от веднъж и всичко работи което е доста съмнително но след година замине дъното и кво правиш тогава?

Търсиш друго втора ръка, ама те не са толкова масови и ако нема требва да вземеш ново а някъде мернах оферта за 600+ долара.

Да не говорим и капризността при съвместимостта на дъното с паметите и ред други неща.

Когато се купува уъркстейшън се купува маркова машина, защото там всичко е минало тестове за съвместимост а ако си я асемблираш сам няма да ти излезе много по-евтино а рисковете от проблеми и постигането на максимална производителност са доста големи. 

Разбирам, че като всеки българин искаш да минеш по-тъничко ама не става. Що тия дет продават частите ги смяташ за толкова бdлъци да имат хардуер който да е супер производителен и да не си го ползват а да го продават. Щото вече е на края на дните на пълноценния си живот и по добре да го продадат отколкото да им умре в ръцете.

Редактирано от pconline (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кой параметър определя производителността на процесора?

А на системата като цяло?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ма ти игри ли ше играеш със сървърно дъно :) Както са ти казали ако искаш да си мориш мозъчни клетки със игри най добре си асемблирай една обикновенна  конфигурация.На Workstation  у наше село му викаме "Работна станция"  и я купуват хора които  си вършат работа със нея.

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Малко са ти криви сметките. 

Дори и да се сдобиеш с такова дъно и с два Е5440 то ще имаш производителност равностойна на FX8320E, ако си с един то производителността ме у колкото на I3-2130 или FX-4100.

....

Малко трудно можеш да ме убедиш че за сървърни приложения два ксеона ще имат производителността на АМД. Само две точки:

1. 12 срещу 2 МБ кеш Л2

2. две шини за данни срещу една

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Малко трудно можеш да ме убедиш че за сървърни приложения два ксеона ще имат производителността на АМД. Само две точки:

1. 12 срещу 2 МБ кеш Л2

2. две шини за данни срещу една

Капитане, че през цялото време автора разпитва как да го направи гейм машина. Кви сървърни приложения кви 5 лева, а ако ме убедиш че ше дава повече производителност добре може и да науча нещо все пак. На времето тия процесори бяха по 2к в зелено, а сега се търкалят в ebay за има няма 50 лева. Те тия дет ползват подобни сървъри отдавна са си накупили машини в пъти по-производителни и тия железа ги продават за жълти стотинки само и само да не ги хвърлят в кофата че не е екологично.

Да коментираме ли че дъното за което пита автора е с последен биос от 2008 а то на колко ли години и на колко часа работа евентуално е?

7805016N.jpg

Айде да изкоментираме, че това дъно и не е чувало за драйвери за под Win7 и последните драйвери писани за него също са от 2008!!!!

Редактирано от pconline (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Капитане, че през цялото време автора разпитва как да го направи гейм машина. Кви сървърни приложения кви 5 лева, а ако ме убедиш че ше дава повече производителност добре може и да науча нещо все пак. На времето тия процесори бяха по 2к в зелено, а сега се търкалят в ebay за има няма 50 лева. Те тия дет ползват подобни сървъри отдавна са си накупили машини в пъти по-производителни и тия железа ги продават за жълти стотинки само и само да не ги хвърлят в кофата че не е екологично.

Да коментираме ли че дъното за което пита автора е с последен биос от 2008 а то на колко ли години и на колко часа работа евентуално е?

Айде да изкоментираме, че това дъно и не е чувало за драйвери за под Win7 и последните драйвери писани за него също са от 2008!!!!

Отново зависи. Съгласен съм че за повечето игри по-съвременен процесор ще е по-подходящ, но и ксеоните не са за изхвърляне. Проблема им е че тези конкретно са стари (и си прав, да, затова са и евтини :) )

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вдигам си отново старата тема, макар да не съм напълно сигурен дали в нея е мястото на въпроса ми. Не намерих прост и кратък отговор в нета, и затова питам и тук.

Каква е разликата между сървърните дънни платки, и дънните платки за Workstation? Казано накратко и с думи прости - каква е разликата между тях, при равни други условия - цокли, процесори и прочие.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Че едното е направено да е включено Non-stop 247, а другото не.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Т.е., казано по друг начин - на дъната за workstation температурните и другите режими не са предвидени за 24/7? И ако няма да се държи включен 24/7, за един компютър е все едно дали е с дънна платка за сървър, или за workstation?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Workstation - Клас РСта предвидени от производителя да работят при интензивно натоварване 8-10 часа днедво. 

Server - предвидени да работят непрекъснато. 

Всичко е компютър и сървъра и уърк стейшъна и лаптопа и таблета. 

Основната разлика между Workstation и РС за игри е че на едното се правят а на другото се играят а в действителност е предимно видеокартата. Workstation-ите са оборудвани с PROклас видеокарти. 

Ами че то моята машина без да е workstation работи по 12-14 часа. Това колко време работи изобщо не е определящо. Важно е как работи!

Ако трябва аз да формулирам с едно изречение бих го написал така:

Компютър: машина, предвидена за домашни, офис и средно натоварени дейности и проекти, игри, мултимедия и забавления.

Workstation - машина само за професионални и високо отговорни задачи. Сложни математически изчисления или както някой по-нагоре написа за сложни 3D графични и архитектурни програми.

Сървър - машина, отговорна за съхраняване или пренос на големи обеми от данни: файлов сървър, пощенски сървър, интернет или интранет сървър.

Естествено нещата са доста размити: супер мощен компютър може да изпълнява и да се справя доволно със задачите на Workstation, а последния ако се конфигурира може да работи и като сървър понякога.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами то и моята машина не е специално проектирана да бъде "Workstation" но в повечето моменти стои 24/7. (заради download на торент, докато го ползвам и свалям всичко забива от всякъде)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз написах същото - това че компютъра не се изключва не го прави Workstation :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

почнахте да правите съчинения по свободна тема. Дали и каква асемблирана машина като какъв клас ще определите си е лично ваш избор. Сериозните производители на машини си имат критерии които спазват. Типовете машини се преплитат така както стиловете в музиката. Да работните станции са предвидени за специфични дейности но това да кажеш че сървърите нямат отношение към правенето на 3D, CAD или каквото се сетиш е леко несериозно. специално в тези процеси имат своето място както сървърите така и работните станции. На работните станции седят операторите или 3D аниматори или проектанти или каквито искат да са а самите финални сметки се правят от сървъри. Естествено като помощници в този процес на рендване могат да участват и всички свободни работни станции за да се ускори процедурата. Дадени изчисления могат да се правят и с видеопроцесори други не искат си централни такива и колкото повече толкова по добре, а голям брой процесори на малка физическа площ обем се постига именно със сървъри. Понеже обработката и визуализиране на изображение на монитор не е от основните приоритети на сървърите затова и са снабдени със смешни видеокарти който просто да визуализират десктоп за достъп до настройки на системата, даже може и само конзола да е.

Това че нечии компютър седи включен не знам си колко дни за да сиидва торенти не го прави сървър. Натовари го със сървърни приложения и го натоварете така колкото един сървър и тогава ще усети разликата в стабилността на работата. Сървърите са машини на който производителя ви гарантира безпроблемна работа под пълен товар 24/7 и най важното ще имате и гарантирана производителност затова и цените в този клас машини са леко по-различни. 

И понеже явно не всички проумяват каква е разликата ще ви я визуализирам по странен начин. 

Да речем, че искате да си докарвате 100 буркана със зимнина от село и се двоумите за тия пари дето ги имате дали да си вземете някое комби нили пък за същите можете за а си купите ЗиЛ от 1962г. да ясно е че и двете ще ви свършат работа за тази задача, ама кое ще си вземете?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.