Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

Shreek

PC, Server & Workstation? Плюс въпрос за видеокартите им.

Препоръчан отговор

Може ли с няколко изречения да се опишат разликите между PC, сървър и workstation? Чисто теоретично едно двупроцесорно дъно би трябвало да поддържа повече процеси от еднопроцесорно, при еднакъв брой ядра, но означава ли това, че на workstation игрите биха вървяли доста по-гладко? За сървъра не питам, понеже по (мътни) спомени там се набляга основно на входно-изходните канали. Или греша?

И какви са основните разлики между геймърските видеокарти, и видеокартите за workstation?

ТОВА дъно например - сървърно ли е или е за workstation? Какви пари струва подобно дъно? Като го гледам би трябвало да поддържа Xeon E5440(5450).

Някой цъкал ли е игрички на workstation, и какви са му впечатленията?

Ако всичко това вече е питано - моля да ме извините. Ровнах, но беше набързо, и няма да си кривя душата, че съм се постарал сериозно.

пп. Честит празник на всички.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Workstation - има едни устройства които се прикачат, и компютъра може да се ползва като поне 10 такива (Използва се в офиси с цел пестене на средства).

Server - На него се подържа 24/7 website, игрален сървър и т.н.

Компютър - Всякакви употреби, от разглеждане на картинки до проектиране на ракета.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Workstation - има едни устройства които се прикачат, и компютъра може да се ползва като поне 10 такива (Използва се в офиси с цел пестене на средства).

Едно време, в училище, сестра ми ходеше да се учи да бачка на компютър на някаква станция Вакс. Към един компютър е имало свързани 14 терминала. Нещо такова ли имаш предвид?

А самостоятелно ползване на Workstation като PC? В някаква тема някой беше писал, че е опитал да претовари Workstation, но въпреки усилията, нещата са продължили да работят гладко и без насичане.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Workstation е РС, което е предвидено и оптимизирано за работа с тежки графичниприложения. Ползват се най-често от програмисти, архитекти, инженери, 3D дизайнери, авио инженери и т.н.  Използват се специализирани приложения/програми. Някои компоненти като паметта и видеокартите имат специални оптимизации, за да се улеснява работата с такива приложения и да се намали вероятността за срив в системата, при който да се изгуби работа.

PC - предвидено е за стандартни дейности, като браузване и гледане на филми, компютърни игри и т.н. В някои случаи може да замени Workstation

За Server са ви обяснили колегите. Понякога сървър може да се ползва кто Workstation, ако има графична среда.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Workstation - Клас РСта предвидени от производителя да работят при интензивно натоварване 8-10 часа днедво. 

Server - предвидени да работят непрекъснато. 

Компютър - Всякакви употреби, от разглеждане на картинки до проектиране на ракета.

Всичко е компютър и сървъра и уърк стейшъна и лаптопа и таблета. 

Основната разлика между Workstation и РС за игри е че на едното се правят а на другото се играят а в действителност е предимно видеокартата. Workstation-ите са оборудвани с PROклас видеокарти. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да разбирам ли, че PROклас видеокарти-те биха били по-добри и за игри? Тия дни някой ми спомена за Куадро, но не запомних кой модел точно, на повече от приемлива цена. Такава на обикновено PC няма ли да работи, и ако заработи би ли имало някакъв проблем? Чел съм на доста места, че на Workstation-ите слагат куадро видеокарти, които са доста по-скъпи от другите, но детайлно каква е разликата не зная.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да разбирам ли, че PROклас видеокарти-те биха били по-добри и за игри? Тия дни някой ми спомена за Куадро, но не запомних кой модел точно, на повече от приемлива цена. Такава на обикновено PC няма ли да работи, и ако заработи би ли имало някакъв проблем? Чел съм на доста места, че на Workstation-ите слагат куадро видеокарти, които са доста по-скъпи от другите, но детайлно каква е разликата не зная.

Не, не са по-добри за игри. Оптимизирани са  в друга насока. Не са по-слаби откъм хардуер (почти еднаква е платката) , но софтуерната им настройка е различна. Може да се играят игри на професионална видеокарта, но не е изгодно: Ако с видеокарта за 200лв играете една игра на високи детайли, за да докарате същите детайли с професионална карта, трябва да вземете такава за 1000-1500лв - цените има са много по-високи.

На практика геймърските и професионалните са взаимнозаменяеми, когато става въпрос за стари игри или за по-лека професионална работа. При тежки работни ситуации, като да правиш Старкрафт в Blizzard няма как да се размине професионалната карта. Същото е и за гейминга, ако искате да играете най-новите игри, най-добре е да се вземе геймърска видеокарта.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От известно време насам си мисля дали да не си взема едно дъно на 771 за workstation. Дъното, към което посочвам линк в първия си пост, добро ли е, и за сървър ли е или е за workstation? Какви пари приблизително би струвало едно подобно дъно?

Буферирани памети от и-бей струват в пъти по-малко, от колкото небуферирани там или тук. Доколкото разбирам, двупроцесорно или сървърно дъно може да работи и само на единия процесор, и на неговите банки памет. Нали? Двата процесора с поне 12 гига памет биха ми стрували приблизително колкото би ми струвал тук един процесор, и 4 или 6 гига рам. Евентуално до 30% повече.

Тогава нещо пречи ли ми да спретна една машинка с дъно за workstation, Xeon E54XX, (1 или 2), и геймърска видеокарта?

От към стотинките сметката ще си я направя, но искам мненията ви относно поведението на подобна машинка - ще има ли слаби страни, които PC-то няма да има? Ако му качвам 2 процесора 12 гига, правилно ли си правя сметката, че няма да пипам дъно и процесор поне 4-5 години? (стига да не сдаде багажа нещо, разбира се)

Приемам всякакви забележки - просто си кажете откровеното мнение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От известно време насам си мисля дали да не си взема едно дъно на 771 за workstation. Дъното, към което посочвам линк в първия си пост, добро ли е, и за сървър ли е или е за workstation? Какви пари приблизително би струвало едно подобно дъно?

Буферирани памети от и-бей струват в пъти по-малко, от колкото небуферирани там или тук. Доколкото разбирам, двупроцесорно или сървърно дъно може да работи и само на единия процесор, и на неговите банки памет. Нали? Двата процесора с поне 12 гига памет биха ми стрували приблизително колкото би ми струвал тук един процесор, и 4 или 6 гига рам. Евентуално до 30% повече.

Тогава нещо пречи ли ми да спретна една машинка с дъно за workstation, Xeon E54XX, (1 или 2), и геймърска видеокарта?

От към стотинките сметката ще си я направя, но искам мненията ви относно поведението на подобна машинка - ще има ли слаби страни, които PC-то няма да има? Ако му качвам 2 процесора 12 гига, правилно ли си правя сметката, че няма да пипам дъно и процесор поне 4-5 години? (стига да не сдаде багажа нещо, разбира се)

Приемам всякакви забележки - просто си кажете откровеното мнение.

Двата процесора няма как да работат едновременно.

Най-добре си сглоби едно обикновенно PC.

Пусни си нова тема в нови конфигураций със бюджета и колегите ще ти направят.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От известно време насам си мисля дали да не си взема едно дъно на 771 за workstation...................

Малко са ти криви сметките. 

Дори и да се сдобиеш с такова дъно и с два Е5440 то ще имаш производителност равностойна на FX8320E, ако си с един то производителността ме у колкото на I3-2130 или FX-4100.

Така че няма как да изкараш тия години дет си мислиш без проблем още повече че тоя хардуер в момента е на 4 и повече години а тогава ще е ........

Да речем че всичко ти се получи от веднъж и всичко работи което е доста съмнително но след година замине дъното и кво правиш тогава?

Търсиш друго втора ръка, ама те не са толкова масови и ако нема требва да вземеш ново а някъде мернах оферта за 600+ долара.

Да не говорим и капризността при съвместимостта на дъното с паметите и ред други неща.

Когато се купува уъркстейшън се купува маркова машина, защото там всичко е минало тестове за съвместимост а ако си я асемблираш сам няма да ти излезе много по-евтино а рисковете от проблеми и постигането на максимална производителност са доста големи. 

Разбирам, че като всеки българин искаш да минеш по-тъничко ама не става. Що тия дет продават частите ги смяташ за толкова бdлъци да имат хардуер който да е супер производителен и да не си го ползват а да го продават. Щото вече е на края на дните на пълноценния си живот и по добре да го продадат отколкото да им умре в ръцете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кой параметър определя производителността на процесора?

А на системата като цяло?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ма ти игри ли ше играеш със сървърно дъно :) Както са ти казали ако искаш да си мориш мозъчни клетки със игри най добре си асемблирай една обикновенна  конфигурация.На Workstation  у наше село му викаме "Работна станция"  и я купуват хора които  си вършат работа със нея.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Малко са ти криви сметките. 

Дори и да се сдобиеш с такова дъно и с два Е5440 то ще имаш производителност равностойна на FX8320E, ако си с един то производителността ме у колкото на I3-2130 или FX-4100.

....

Малко трудно можеш да ме убедиш че за сървърни приложения два ксеона ще имат производителността на АМД. Само две точки:

1. 12 срещу 2 МБ кеш Л2

2. две шини за данни срещу една

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Малко трудно можеш да ме убедиш че за сървърни приложения два ксеона ще имат производителността на АМД. Само две точки:

1. 12 срещу 2 МБ кеш Л2

2. две шини за данни срещу една

Капитане, че през цялото време автора разпитва как да го направи гейм машина. Кви сървърни приложения кви 5 лева, а ако ме убедиш че ше дава повече производителност добре може и да науча нещо все пак. На времето тия процесори бяха по 2к в зелено, а сега се търкалят в ebay за има няма 50 лева. Те тия дет ползват подобни сървъри отдавна са си накупили машини в пъти по-производителни и тия железа ги продават за жълти стотинки само и само да не ги хвърлят в кофата че не е екологично.

Да коментираме ли че дъното за което пита автора е с последен биос от 2008 а то на колко ли години и на колко часа работа евентуално е?

7805016N.jpg

Айде да изкоментираме, че това дъно и не е чувало за драйвери за под Win7 и последните драйвери писани за него също са от 2008!!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Капитане, че през цялото време автора разпитва как да го направи гейм машина. Кви сървърни приложения кви 5 лева, а ако ме убедиш че ше дава повече производителност добре може и да науча нещо все пак. На времето тия процесори бяха по 2к в зелено, а сега се търкалят в ebay за има няма 50 лева. Те тия дет ползват подобни сървъри отдавна са си накупили машини в пъти по-производителни и тия железа ги продават за жълти стотинки само и само да не ги хвърлят в кофата че не е екологично.

Да коментираме ли че дъното за което пита автора е с последен биос от 2008 а то на колко ли години и на колко часа работа евентуално е?

Айде да изкоментираме, че това дъно и не е чувало за драйвери за под Win7 и последните драйвери писани за него също са от 2008!!!!

Отново зависи. Съгласен съм че за повечето игри по-съвременен процесор ще е по-подходящ, но и ксеоните не са за изхвърляне. Проблема им е че тези конкретно са стари (и си прав, да, затова са и евтини :) )

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вдигам си отново старата тема, макар да не съм напълно сигурен дали в нея е мястото на въпроса ми. Не намерих прост и кратък отговор в нета, и затова питам и тук.

Каква е разликата между сървърните дънни платки, и дънните платки за Workstation? Казано накратко и с думи прости - каква е разликата между тях, при равни други условия - цокли, процесори и прочие.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Че едното е направено да е включено Non-stop 247, а другото не.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Т.е., казано по друг начин - на дъната за workstation температурните и другите режими не са предвидени за 24/7? И ако няма да се държи включен 24/7, за един компютър е все едно дали е с дънна платка за сървър, или за workstation?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Workstation - Клас РСта предвидени от производителя да работят при интензивно натоварване 8-10 часа днедво. 

Server - предвидени да работят непрекъснато. 

Всичко е компютър и сървъра и уърк стейшъна и лаптопа и таблета. 

Основната разлика между Workstation и РС за игри е че на едното се правят а на другото се играят а в действителност е предимно видеокартата. Workstation-ите са оборудвани с PROклас видеокарти. 

Ами че то моята машина без да е workstation работи по 12-14 часа. Това колко време работи изобщо не е определящо. Важно е как работи!

Ако трябва аз да формулирам с едно изречение бих го написал така:

Компютър: машина, предвидена за домашни, офис и средно натоварени дейности и проекти, игри, мултимедия и забавления.

Workstation - машина само за професионални и високо отговорни задачи. Сложни математически изчисления или както някой по-нагоре написа за сложни 3D графични и архитектурни програми.

Сървър - машина, отговорна за съхраняване или пренос на големи обеми от данни: файлов сървър, пощенски сървър, интернет или интранет сървър.

Естествено нещата са доста размити: супер мощен компютър може да изпълнява и да се справя доволно със задачите на Workstation, а последния ако се конфигурира може да работи и като сървър понякога.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами то и моята машина не е специално проектирана да бъде "Workstation" но в повечето моменти стои 24/7. (заради download на торент, докато го ползвам и свалям всичко забива от всякъде)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз написах същото - това че компютъра не се изключва не го прави Workstation :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

почнахте да правите съчинения по свободна тема. Дали и каква асемблирана машина като какъв клас ще определите си е лично ваш избор. Сериозните производители на машини си имат критерии които спазват. Типовете машини се преплитат така както стиловете в музиката. Да работните станции са предвидени за специфични дейности но това да кажеш че сървърите нямат отношение към правенето на 3D, CAD или каквото се сетиш е леко несериозно. специално в тези процеси имат своето място както сървърите така и работните станции. На работните станции седят операторите или 3D аниматори или проектанти или каквито искат да са а самите финални сметки се правят от сървъри. Естествено като помощници в този процес на рендване могат да участват и всички свободни работни станции за да се ускори процедурата. Дадени изчисления могат да се правят и с видеопроцесори други не искат си централни такива и колкото повече толкова по добре, а голям брой процесори на малка физическа площ обем се постига именно със сървъри. Понеже обработката и визуализиране на изображение на монитор не е от основните приоритети на сървърите затова и са снабдени със смешни видеокарти който просто да визуализират десктоп за достъп до настройки на системата, даже може и само конзола да е.

Това че нечии компютър седи включен не знам си колко дни за да сиидва торенти не го прави сървър. Натовари го със сървърни приложения и го натоварете така колкото един сървър и тогава ще усети разликата в стабилността на работата. Сървърите са машини на който производителя ви гарантира безпроблемна работа под пълен товар 24/7 и най важното ще имате и гарантирана производителност затова и цените в този клас машини са леко по-различни. 

И понеже явно не всички проумяват каква е разликата ще ви я визуализирам по странен начин. 

Да речем, че искате да си докарвате 100 буркана със зимнина от село и се двоумите за тия пари дето ги имате дали да си вземете някое комби нили пък за същите можете за а си купите ЗиЛ от 1962г. да ясно е че и двете ще ви свършат работа за тази задача, ама кое ще си вземете?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

• Добави ново...