Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Флъксбоск (fluxbox) е мениджър на прозорци. Флъксбокс е бърз a размерът на пакета след разархиваране е почти 4МБ (3,997кб). Предпочитам флъксбокс пред останалите мениджъри на прозорци, защото поддържа една уникална фукция, която я има само и единствено във флъксбокс - ТАБИНГ (звучи тъпо, наричайте го както искате). Та... въпросната функция е следната... отваряте терминал, интернет браузър, видео плеър и тн... и всичките тези апликации може да ги събете в един единствен прозорец разделени на табове - точно както отваряте нов таб в уеб браузъра си. Още от началото много свикнах с тази функция и вече от години ползвам само флъксбокс. Дори на някои колеги им беше странен факта, че изтриваш Уиндоус 8 за да си сложиш Дебиан с флъксбокс... както и да е. Ето го моя флъксбокс:
2014_12_12_232739_1366x768_scrot_by_rpan
Ето как аз постигнах този ефект:

Тъй като флъксбокс е само мениджъра на прозорци, ще са ни нужни и някой апликации и тн. като логин мениджър, мениджър на файлове, уеб браузър, нетуърк мениджър и тн. Тъй като избягвам повечето апликации известни от десктоп средите, защото инсталират със себе си голяма част от десктоп средата на която принадлежат (dependecies), аз изпробвах различни апликации които работят самостоятелно и не инсталират ненужни пакети. Ако тръгна да обяснявам защо съм избрал тази, а не онази апликация ще пиша до утре, а едва ли искате да четете толкова така че... ето го листа с апликации, които ползвам с флъксбокс. Под него ще намерите и инструкции как да инсталирате и настроите всеки един от тях.

Apps:

• Window manager - fluxbox

• Terminal - lxterminal
  • Network manager - WICD
  • Power manager - mate-power-manager
  • Volume control - volti
  • Keyboard layout - xxkb
  • File manager - pcmanfm
  • Archieve manager - xarchiver unrar unzip
  • Chat client - Pidgin
  • Web browser - Iceweawel
  • Audio player - Audacious
  • Video player - VLC
  • Text editor - Leafpad
  • Image viewer - Mirage
  • Office - OpenOffice
    OTHER STUFF
  • Launch bar - wbar
  • Equalizer - pulseaudio-equazlier
  • Launch SU - gksu
  • System monitoring - conky
  • Theme manager - lxappearancе

Инсталирайте всички пакети с командата:

apt-get install fluxbox lxterminal wicd wicd-gtk mate-power-manager volti xxkb pcmanfm xarchiver unrar unzip pidgin iceweasel audacious vlc leafpad mirage libreoffice wbar wbar-config gksu conky conky-all lxappearance

Добавих някои "бързи клавиши" ХАХА...

System shortcuts:

• CTRL + ALT + T – отваря lxterminal
  • CTRL + ALT + L – заключва екрана със slimlock
  • CTRL + ALT + left/right – предишен/следващ десктоп
    Window management
  • SuperKey + left/right – максимизира прозореца в ляво/дясно (оптимизиран за 1366x768 – ако вашата резолюция е друга променете настройките в: ~/.fluxbox/keys/)
  • SuperKey + up/down – максимизира прозореца в горе/долу (оптимизиран за 1366x768 – ако вашата резолюция е друга променете настройките в: ~/.fluxbox/keys/)
  • SuperKey + KP_0 – максимизира прозорец
  • SuperKey + D – минимизира прозорец
  • SuperKey + KP_4 – мести прозореца към предишния десктоп
  • SuperKey + KP_6 – мести прозореца към следващоя десктоп

Има някой настройки които също бихте искали да промените като:

• Как да настроя лейаут на клавиатурата си?
    За да може да направите това ще трябва да редактирате файла /etc/default/keyboard Може да копирате моя който е настроен да сменя лейаута са ALT+SHIFT и добавя BG Traditional phonetic:
    # KEYBOARD CONFIGURATION FILE
    # Consult the keyboard(5) manual page.

XKBMODEL="pc105"
    XKBLAYOUT="us,bg"
    XKBVARIANT="euro,phonetic"
    XKBOPTIONS="grp:alt_shift_toggle"

BACKSPACE="guess"

Да... сега остава само да настроим и xxkb да работи както трябва. xxkb се настройва през файла .xxkbrc който се намира във вашата home директория. Може да пробвате и моя конфиг:

XXkb.image.path: /usr/share/xxkb/
        XXkb.mainwindow.type:  tray
        XXkb.group.base: 1
        XXkb.group.alt: 2
        XXkb.mainwindow.enable:  yes
        XXkb.mainwindow.image.1: us22.xpm
        XXkb.mainwindow.image.2: ru22.xpm
        XXkb.mainwindow.image.3:
        XXkb.mainwindow.image.4:
        XXkb.mainwindow.appicon:  yes
        XXkb.mainwindow.geometry:  22x22+985-31
        XXkb.mainwindow.in_tray:  GNOME2
        XXkb.button.enable:  no
        XXkb.app_list.wm_class_name.start_alt:
        XXkb.controls.add_when_start: yes
        XXkb.controls.add_when_create: yes
        XXkb.controls.add_when_change: no
        XXkb.controls.focusout: no
        XXkb.mainwindow.xpm.1: us22.xpm
        XXkb.mainwindow.xpm.2: ru22.xpm
        XXkb.mainwindow.label.enable: no

• Искам да ползвам тъчпада на лаптопа си
    Kопирайте този конфиг, защото е настроен да скролва вертикално с ъгъла на тъчпада и ИЗКЛЮЧВА скролването с два пръста! Ако оставите и двете включени ще псувате цял живот драйвърите...а проблема е просто в настройката :) а да... и може да кликвате с докосване на тъчпада !
    Section "InputClass"
            Identifier      "Touchpad"                      # required
            MatchIsTouchpad "yes"                           # required
            Driver          "synaptics"                     # required
            Option          "MinSpeed"              "0.5"
            Option          "MaxSpeed"              "1.0"
            Option          "AccelFactor"           "0.075"
            Option          "TapButton1"            "1"
            Option          "VertEdgeScroll"        "1"
            Option          "CoastingSpeed"         "8"
            Option          "CornerCoasting"        "1"
            Option          "CircularScrolling"     "1"
            Option          "CircScrollTrigger"     "7"
            Option          "EdgeMotionUseAlways"   "1"
            Option      "VertTwoFingerScroll"   "0" # Twofinger scroll disabled, because it cause problems when edgescroll is enabed.
    EndSection

• Искам да настроя флъксбокс да изглежда като този от скрийншота (или понеже е пълно лайно ще ми е удобен само за темлейт)... е тук ще ви улесня. Може просто да свалите архива от тук. А за да го пробвате... във вашата home папка преименувайте пакта .fluxbox на .fluxbox.bak и копирайте папката от архива във вашата home директория. От менюто изберете Settings -> Refresh.

Download fluxbox config - https://drive.google.com/file/d/0B0soi_PpjXBsXzVCZGx3eHp6aXc/view?usp=sharing

Редактирано от rpang3lov (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Fluxbox готино!

Играл съм си със него, преди доста години, след което попаднах на един друг вид мениджъри на прозорци, и спрях да го ползвам.

Само едно допълнение, fluxbox може да стартира желаните команди и приложения от файла ~/.fluxbox/startup .

Така например, вместо да си играете да конфигурирате /etc/default/keyboard за варианта на клавиатурата-ви, лесно може да направите същото поставайки само една команда във ~/.fluxbox/startup файла или ако не стартирате със логин мениджър, може да ползвате ~/.xinitrc, пример със вашият вариант:

setxkbmap -layout us,bg -variant ,bas_phonetic -option grp:alt_shift_toggle

подобно на горният пример, може да нагласите и тъчпада си, използвайки xinput (например).

Относно за третото - със копирането на конфигурационният файл на fluxbox, на друга машина във $HOME , то това го може всяко приложение под Unix/Linux.

За табовете и сабирането на всички отворени приложения, мисля че най добре трябва да пробвате някой tiling мениджър, а не stacking. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Fluxbox готино!

Играл съм си със него, преди доста години, след което попаднах на един друг вид мениджъри на прозорци, и спрях да го ползвам.

Само едно допълнение, fluxbox може да стартира желаните команди и приложения от файла ~/.fluxbox/startup .

Така например, вместо да си играете да конфигурирате /etc/default/keyboard за варианта на клавиатурата-ви, лесно може да направите същото поставайки само една команда във ~/.fluxbox/startup файла или ако не стартирате със логин мениджър, може да ползвате ~/.xinitrc, пример със вашият вариант:

setxkbmap -layout us,bg -variant ,bas_phonetic -option grp:alt_shift_toggle

подобно на горният пример, може да нагласите и тъчпада си, използвайки xinput (например).

Относно за третото - със копирането на конфигурационният файл на fluxbox, на друга машина във $HOME , то това го може всяко приложение под Unix/Linux.

За табовете и сабирането на всички отворени приложения, мисля че най добре трябва да пробвате някой tiling мениджър, а не stacking.

Нямам много опит с тилинг мениджърите, но бих опитал. Мерси за съвета!

Що се отнася до конфигурацията на startup, това вече е въпрос на избор мисля че. Имам 3 акаунта на лаптопа и за да направя промените глобални редактирам глобалните файлове, а не тези в моята home директория. Командите са по-лесния начин, но реших да не ги споменавам, за да разберат новите потребители кои фаилове трябва да се корегират за най-нужните настроики.

Че всяко приложение го може това... ясно ми е :) клиентите в офиса са така - компютър без харддиск - всичко седи на сървъра.

Целта на тези инструкций е да въведат новите потребители във флъксбокс... за напредналите не мисля,че тази тема е от най-интересните :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Таб прозорците ги има в KDE/Oxygen, но е доста безсмилено или поне на мен не ми удобно. Tiling ще много подредено, но ако ползваш > 22' монитор, аз сег съм с 11.6 и от 3 2-та са неизползваеми :D има скриптове за Kwin, които подреждат отворените прозорци. Това, което използвам и е много удобно, за мен, е хоризонтално/вертикално разделяне в текущата програма.

post-352417-0-15528300-1419932390_thumb.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има разни програми, със които може да добавяте тилинг на всеки мениджър, но разбира се не е същото.

Иначе е доста удобно, ако имате нужда да следите множество прозорци и това какво се случва със програмите отворени във тях. Както колегата спомена, за най добра наслада се препоръчва добра резолюция и голям екран. За малки екрани има друг вид мениджъри - хвърлете едно око на - Ratpoison  .

screenshot!

2mons!

Редактирано от ivoarch (преглед на промените)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Недко
      Здравейте !

Днес опитах да задействам Скайп, но не иска да ме "впише".
      Завърта анимацията с кръжащите точки ... и изключва.
      Опитах да го деинсталирам със Софтуерния мениджър,
      стигна до 75 % и спря.
      Изпълних едни команди :
      sudo apt-get autoremove --purge && sudo apt-get clean && sudo apt-get autoclean

при което се появи и изречение, че почиства нещо, останало от Скайп.
      След това потърсих да инсталирам Скайп отново,
      но вече го няма в списъка на предлаганите пакети
      (или приложения, простете, аз съм начинаещ в Линукс вече около 9-10 години и 3 линукса).
      Вече без Скайп ли ще я караме ? 
      (Забравил съм откога не съм го ползвал)

А всъщност си търсех начин да изпробвам микрофона на едни мултимедийни слушалки втора употреба,
      без да звъня на никого. (В Скайп имаше такава възможност)

Моля за съвет или за линк, ако вече е отговаряно на тези въпроси.
      (Много теми виждам по темата, но докато ги прегледам всичките,
      ще стане ... утре... ).

Предварително ви благодаря !
    • от cybercop
      Пускам тема за един универсален метод за инсталиране на Firefox, независимо от дистрибуцията.
      Първо сваляте пакета от официалния сайт. Най- добре е да го направите от списъка с локализациите, за да се избегнат грешки с автоматичното разпознаване на локализацията и архитектурата.
      https://www.mozilla.org/bg/firefox/all/
      Браузъра е окомплектован с езиковата добавка, българските речници и дори шрифтове.
      Разархивирате пакета, отваряте файловия мениджър с администраторски права и поставяте папката firefox от архива в /opt директория.
      Снимка
      С това, браузъра е инсталиран.
      За да го ползвате комфортно е добре да направите един  стартер за менюто на програмите, който да сложите в /usr/share/applications и един пряк път до изпълнимия файл на приложението, който да сложите в usr/bin за да го ползва графичната среда за файловите асоциации (MIME типовете).
      Пускам един пакет  в който има готов стартер и пряк път и откъдето да поглеждате, кое, къде се намира, защото съм описал директориите подробно.
      Връзка
      При излизане на нова версия, браузъра ще ви покаже уведомление за това и автоматично ще ви препрати към връзка от която да я изтеглите. Сваляте архива с новата версия, разархивирате и  поставяте папката (firefox) на мястото на старата в /opt директорията. Цялата операция отнема няколко секунди. Прекият път и стартера си остават същите. Те се създават еднократно.
      Успех !

• от GermanecaBG
      Сигурен съм, че в този форум има почитатели и ползващи Arch Linux, така че нека да споделят тук своето мнение.
      Ето и официалната страница
      Ето и общ списък с приложения, сортирани по категории, като справка за тези, които търсят пакети цък
    • от Семка
      Еййй, реших и аз най-после да се регистрирам.
      Дълга история накратко, когато си свържа безжичните слушалки по Bluetooth, скоростта на интернета ми (едиснтвено ако използвам Wifi) пада до степен в която става неизползваем. Естествено, че винаги мога да сложа един AUX кабел или да не използвам Wifi връзка но самият проблем е решим, според мен. 
      Четох не малко из интернет, оказало се, че е common problem. За жалост решение така и не намерих, даже и временно. 
      Какво го предизвиква въпросния пролем? Според интернет е едновременното използване на Bluetooth и Wifi връзка от един и същ драйвър???? Звучи ми логично, но нищо повече. 
      За добро или лошо, проблемът не е предизвикан от конкретна Linux дистибуция, даже го има и при Windows машини. 
      Такаа, имайки в предивид всичко споменато горе, предлагам да измислим някакво решение? Предварително се извинявам ако пропуснал съм да споделя информация, която е необходима за установим източника на проблема. Не се сърдете, кажете какво Ви трябва.
    • от coldrage
      Здравейте, от скоро съм с Ubuntu 18.04. Опитвам се да подкарам една игра, но ми дава следният проблем :
      Wine cannot find the FreeType font library.  To enable Wine to
      use TrueType fonts please install a version of FreeType greater than
      or equal to 2.0.5.
      http://www.freetype.org

Търсих инфо в нета и правих какви ли не опити но не можах да го реша.
      Помагайте, моля!
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.