Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Имам D-Link DNS-345 с 4 "зелени" диска вътре. Връзката с компютъра е чрез TP-Link 1043nd. Забелязах, че скоростта на прехвърляне е до 35-40 МБ/с и преди малко във ворума на Д-линк прочетох, че устройството "толкова си може" - тоест и с "нормални" дискове няма да е по-добре, както си мислех. След известно издирване(явно от D-Link не се гордеят с частите, които са използвали :)) разбрах, че процесора е Marvell 88F6-BK12(1.6 GHz), паметта - 256 MB Hynix, чипа за лан-връзката Marvell 88E1318, а за SATA - Marvell 88SX7042. Някъде там пишеше също, че QNAP Ts-459PRO II има скорост до 120 МБ/с, но е/бил и два пъти по-скъп. Както и да е - сега няма смисъл да продавам моят апарат. Мисля си дали от следните части:

- процесор Athlon LE-1620

- дъно Asrock Alive NF7G

- RAM 2x1 GB DDR2 667

може да се сглоби "домашен" NAS и дали ще е по-добре като скорости? Доколко ще е проблем, че процесора е едноядрен?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам D-Link DNS-345 с 4 "зелени" диска вътре. Връзката с компютъра е чрез TP-Link 1043nd. Забелязах, че скоростта на прехвърляне е до 35-40 МБ/с и преди малко във ворума на Д-линк прочетох, че устройството "толкова си може" - тоест и с "нормални" дискове няма да е по-добре, както си мислех. След известно издирване(явно от D-Link не се гордеят с частите, които са използвали :)) разбрах, че процесора е Marvell 88F6-BK12(1.6 GHz), паметта - 256 MB Hynix, чипа за лан-връзката Marvell 88E1318, а за SATA - Marvell 88SX7042. Някъде там пишеше също, че QNAP Ts-459PRO II има скорост до 120 МБ/с, но е/бил и два пъти по-скъп. Както и да е - сега няма смисъл да продавам моят апарат. Мисля си дали от следните части:

- процесор Athlon LE-1620

- дъно Asrock Alive NF7G

- RAM 2x1 GB DDR2 667

може да се сглоби "домашен" NAS и дали ще е по-добре като скорости? Доколко ще е проблем, че процесора е едноядрен?

Може да се сглоби, само че ще е по-шумен, ще консумира повече енергия. Но ако имате време и желание с една линукс инсталация можете да направите чудеса (които ги няма в NAS-овете, които са за домашна употреба)

И темата ви се мести в хардуерен раздел, няма нищо общо с интернет

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По начина, по който го използвам в момента - повечето време "спи". Включва се когато прехвърлям нещо. Телевизора ми не е толкова умен, че да го свързвам и него в схемата. Като оставим настрана шума и консумацията на ток(и обема също) - може ли да се направи сравнение между едните и другите компоненти? Нямам си понятие от мобилни/сървърни процесори и по какво се различават от настолните. И да попитам пак - има ли смисъл за тази цел да търся и да сменя едноядрения Атлон с подобен двуядрен?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По начина, по който го използвам в момента - повечето време "спи". Включва се когато прехвърлям нещо. Телевизора ми не е толкова умен, че да го свързвам и него в схемата. Като оставим настрана шума и консумацията на ток(и обема също) - може ли да се направи сравнение между едните и другите компоненти? Нямам си понятие от мобилни/сървърни процесори и по какво се различават от настолните. И да попитам пак - има ли смисъл за тази цел да търся и да сменя едноядрения Атлон с подобен двуядрен?

АКо ще го ползвате само като сторидж за десктоп машини няма смисъл от ъпдейт. И си мисля че десктоп системата е по-мощна (за тази цел) от фабричния NAS

Хубавото е че можете да си направите домашен облак, който даже да достъпвате през интернет

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това ме интересуваше по начало. Благодаря!

А за второто съм леко параноичен. Не, благодаря! :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Па, он, облакот, да не е разграден двор. :ph34r:

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Знам че по принцип не е, но хипотетичният риск си е пак риск. А и трябва да съм достатъчно наясно как да "затегна" настройките... Не се сещам за какво може да ми трябва такова нещо докато съм извън дома. Може да има някакви реални приложения, но се съмнявам на мен да ми трябва...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Здравейте отново. Ще се опитам да подновя темата.

Най-напред - една поправка - паметта на моето устройство не е 256, а 512 мегабайта. Въпреки това при прехвърляне на файлове, тя се използва почти на 100%. Доколкото разбрах, с описаните по-горе части може да стане по-мощна система и оттам надявам се да имам по-добра скорост на прехвърляне.

Дъното на Asrock има четири SATA-порта. Мога ли да сложа някаква флашка(предполагам чрез кабел от задната планка, а самата флашка да е вътре в кутията) и на нея да инсталирам операционната система?

Друг въпрос - какво захранване да сложа:

- ново с достатъчно САТА-конектори и капацитет на 5-волтовата линия

- старо(Фортрон примерно) с преходници/разклонители за захранване на хардовете

- да взема захранването от основния ми компютър - защото е модулно, сравнително качествено(надявам се) и с добър к.п.д.?

Редактирано от sten90 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А от какво точно не сте доволен от D-Link DNS-345?

Въпрос - с коя  версия на фърмуера е? Да не би да има по-нова, която да решава проблема?

http://forums.dlink.com/index.php?topic=60727.0

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Недоволен съм от една страна от скоростта - при прехвърляне между два диска от устройството, средно е около 27 мегабайта/сек. При това забелязах, че паметта на устройството(512 мегабайта) се използва на около 99% и оттам си правя извода, че причината е основно в нея - а няма как да добавя още.

Другият проблем е, че има място "само" за 4 диска. Започнах с 2-терабайтови, после сложих по-големи, а по-малките мисля вместо да ги продавам за незначителни суми - да ги използвам докато са в изправност...

Притеснявам се да бърникам фърмуера - по принцип токът при мен е стабилен, но вчера спря точно, когато "преговарях" с втория компютър.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А с какви мрежови кабели си? Caat5/Cat6, че мернах в мрежата за такъв проблем. Мрежовите карти на машините (не на NAS-а) 100Mbpa или 1Gbps са. Другото, което мернах, е проблем с Ext4 файловата система на дисковете и оправянето било с преформатиране. Пак в Ext4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кабелите ми са Cat 5E. Мрежовите чипове на компютрите по принцип са 10/100/1000 - друг въпрос е, че на първия компютър ми показва 1 гигабит, а на втория е 100 мегабита(пуснах друга тема в раздела за мрежи).

Относно последното - няма начин да преформатирам. Ако си направя резервна машина - тогава може би...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кабелите ми са Cat 5E. Мрежовите чипове на компютрите по принцип са 10/100/1000 - друг въпрос е, че на първия компютър ми показва 1 гигабит, а на втория е 100 мегабита(пуснах друга тема в раздела за мрежи).

Относно последното - няма начин да преформатирам. Ако си направя резервна машина - тогава може би...

Да, видях я и мрежовата карта на втората машина може да е 10/100

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Т. нар. HDD docking станции имат ли твърдо ограничение в размера на поддържаните дискове - както при външните кутии за дискове? След кратко търсене в Емаг видях един модел на ThermalTake, но в сайта им пише, че поддържа до 2 ТВ дискове.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте отново.

Най-после пристъпих към действие. :) Инсталирах Openmediavault на една флашка, бучната на стар компютър. Както пишеше в инструкциите - при инсталирането бях свързал само флашката и оптичното устройство. После закачих един харддиск, който преди се ползваше във фабричният ми NAS. Диска не съм го форматирал. Монтирах го през уеб-интерфейса - виждам го като диск, но не ми е ясно как именно да стигам до съдържанието му. Видях IP-адреса на новият NAS, но като го напиша в полето на файловият мениджър или в полето за търсене на мрежови устройства и ми казва, че има грешка. Пропускам ли нещо, или ще трябва да форматирам задължително диска?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А каква е грешката, която връща? Ще е някакъв ориентир.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А споделил ли си го и с какви права? Все пак ще бъде достъпван не само през операционната система, където е ясно, че го виждаш.
*Редактиран* Оказа се, че за инициализацията е необходимо да форматираш дисковете. Моят съвет е да помислищ за бъдещ RAID на дисковете.

Редактирано от LinKuei (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 42 минути, ExaFlop написа:

А каква е грешката, която връща? Ще е някакъв ориентир.

Пробвах Map Network Drive - пиша в полето \\192.168.1.129 и ми излиза, че не може да го намери/да проверя правописа. Ако напиша същото в полето на файловия мениджър(Експлорър-а), ми излиза поле за Network Password - не знам за каква парола става въпрос в случая. Имам една парола за директен достъп в конзолата и друга за уеб-интерфейса, но това изглежда е съвсем друго нещо... Не са ми много ясни мрежовите настройки и протоколи. На фабричния NAS имаше специална програмка, която сканираше за дисковете и така ги свързвах.

От уеб-интерфейса активирах FTP, NFS, SMB/CIFS без да променям други настройки. Предпочитам да се свързвам през файл-мениджъра(предполагам, че затова е вторият протокол - NFS), защото е по-просто.

Имам нужда и от пояснение относно Power Management. Настроих харда да се изключва след 10 минути, но захранването/вентилаторите продължават да работят. Как да задействам Sleep режим? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, sten90 написа:

От уеб-интерфейса активирах FTP, NFS, SMB/CIFS без да променям други настройки. Предпочитам да се свързвам през файл-мениджъра(предполагам, че затова е вторият протокол - NFS), защото е по-просто.

A Shared Folders, заедно с Users в раздел Access Rights Managment? Нали все пак трябва да обявиш някъде къде и какво споделяш. А в SMB/CIFS е хубаво да обявиш и Workgroup-ата, която ще е обща за устройствата. Ако ползваш Windows 7/8/8.1/10 е хубаво да се включиш към съответната група без парола, тъй като по подразбиране те си имат такава...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи трябва да създам user - с e-mail, password(още една ли?!), има и едно поле shell - да го оставя ли както си е?

В раздела Group също ли трябва да попълвам?

П.П. Има някакъв напредък - openmediavault се появи в Network, обаче пак не ми дава да вляза в самите папки с файловете - пак ми излиза Check the spelling of the name.

И да питам пак - сигурно ли е, че проблема не е в това, че диска не е форматиран наново? Има файлова система ext4, ползван е във фабричният NAS и същият си е направил някакви допълнителни папки... Въпреки, че съм си прехвърлил файловете, предпочитам да не форматирам, но ако продължава да не се получава - ще пробвам и това.

Редактирано от sten90 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, sten90 написа:

Значи трябва да създам user - с e-mail, password(още една ли?!), има и едно поле shell - да го оставя ли както си е?

В раздела Group също ли трябва да попълвам?

Групови права ти трябват, само ако ще създаваш група от различни потребители с общи права (примерно акаунти за твои приятели или за устройства, които ще имат различни права от твоите).
Полето shell включваш или изключваш само, ако даден потребител ще има права до операционната система, т.нар. shell. E-mail-а мисля, че не е задължителен.

Ако пък искаш пълен (публичен) достъп с пълни права и без парола - можеш да включиш guest акаунта. Лично аз силно не го препоръчвам от съображения за сигурност.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Създадох User, но както писах - още не мога да стигна до съдържанието на диска. Ще пробвам да го форматирам наново.

И да питам пак - какво да направя, за да спре захранването и другите вентилатори след определено време на неактивност?

Благодаря за помощта дотук!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По-горе поясних, че е изискване дисковете да бъдат форматирани (редактирания от мен коментар) въпреки, че би трябвало да стане и само с деклариране на файловата система и mount points. Явно не са искали да се заиграват особено. Може да се мине и без формат, но ще се задълбаем много на дълбоко (CLI, команди, редакция на системни и конфигурационни файлове.... не е за тебе). След като можеш да форматира въпросните - колкото и да не ти се иска ще го направиш :) (справка WiKi-то на дистрото).

След като определиш какво съдържание ще споделиш (от Shared Folders)... на него ще обявиш потребители и права за достъп.

Относно Power Managment-а (информацията ми е базирана на форумни коментари, тъй като нямам под ръка работеща система с Openmediavault)

Цитат

Advanced Power Management
-- Disabled
-- 1 – Minimum power usage with standby (spindown)
-- 64 – Intermediate power usage with standby
-- 127 – Intermediate power usage with standby
-- 128 – Minimum power usage with out standby (no spindown)
-- 192 – Intermediate power usage with out standby
-- 254 – Maximum performance, maximum power usage
Automatic Acoustic Management
-- Minimum performance, Minimum acoustic output
-- Maximum performance, Maximum acoustic output
Spindown Time
-- 0 to 360 minutes
Write Cache
-- Enable write-cache

Това трябва да са ти настройките, но някой друг шот на прозореца няма да заболи, за да разгледам по-обстойно възможностите....

Редактирано от LinKuei (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще форматирам и за днес приключвам. Ще пиша пак в близките дни. Надявам се дотогава да се намери решение и на проблема със захранването.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.