Премини към съдържанието
Reo

Асоцииране на файлове с програми под Win 8

Препоръчан отговор

Здравейте,

Моля за помощ с един проблем с който не мога да се справя. Windows 8 не ми позволява да асоциирам .pdf файловете да се отварят по подразбиране с която и да е програма. Имам инсталиран Adobe Acrobat XI Pro, като с тази програма нямам никакъв проблем с работата и. Много други файлови формати са асоциирани да се отварят с нея без проблеми (.fdf, .pdx, .xdp и т.н.)  Проблемът е единдтвено с PDF файловете. Опитах да ги асоциирам през контекстното меню - properties, на самия pdf файл, потвърждава ми че е асоцииран, но след това винаги остава на "избери програма за отваряне". Опитах през Control panel - Default programs - Set associations. Също не успях. Опитах през Start менюто - PC Settings и отново не успях. Проблемът е, че давам да се асоциират и привидно се получава, не ми изписва никаква греша. Факт е обаче, че след това всеки път пак трябва да избирам програма за отваряне. Специално за pdf файловете на компютъра ми проблем има не само с Acrobat, ако опитам да ги асоциирам и с вграденият в Windows четец, също не се асоциират и с него. Предположих да не би да имам проблем с контрола на акаунта и UAC Settings ги деактивирах, но резулатът остава същият. Остана ми само да опитам през регистъра. Знам къде да вляза, но не съм сигурен за стойностите, които трябва да въведа. Моля ако някой има идея как да оправя този досаден проблем да ми помогне. Благодаря ви предварително.

P.S. Забравих само да спомена, че на всякакви други файлове мога да им променям асоцирането без проблем.

Редактирано от Reo (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Control Panel -> Programs -> Default Programs

От тука си настройвате с коя програма да се отварят

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Друга опция е с десен бутон върху файла => Open With => ще изскочи Metro прозорец (дори да е забранено Метрото с ClassicShell пак излиза) и може да се избере с коя програма да се асоциират файловете:

xpCwx.png

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тази програма

Types

ми вършеше работа с Windows 7.

Надявам се, че ще работи и с 8-цата, но не съм я пробвал.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За съжаление не става пак. Горните две неща - през Control panel - Default programs и през ClassicShell  ги опитах преди да поискам помощ тук и не става. Сега опитах тази програма Types, за съжаление и през нея не се асоциират .pdf файловете с никоя програма. Пише ми че асоциирането е успешно и след това като отида да отворя PDF файл нито иконата му е променена, нито е асицииран с някоя програма за отваряне. И всеки път за да отворя такъв файл, трябва да избирам наново с коя програма да се отваря. Не че е толкова сериозен проблем, но е доста досадно да се прави всеки път, още повече че самата програма допълнително почва да пита всеки път - искам ли да я направя програма по подразбиране.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвайте да възстановите асоциацията за pdf файла по подразбиране:

http://www.eightforums.com/tutorials/8486-default-file-associations-restore-windows-8-a.html

След това пробвайте да асоциирате файла отново.

Предполагам имате админ права на акаунта? Може да е проблем с правата над файловете или папките. Можете да опитате да резетнете правата правата на файловете и регистрите по следния начин на ваша отговорност:

Моля изтеглете програмата Windows Repair (all in one) от тук

Кликнете с десен бутон върху иконата на програмата и изберете "Run As Administrator".

Отидете до стъпка 3 и натиснете бутона Check.
Ако се окаже, че е необходима проверка на диска тогава натиснете бутона Do It. Ще се наложи да рестартирате компютъра.

4ljsUjO.jpg

След като проверката приключи отидете на Стъпка 4: и стартирайте System File Check натискайки бутона Do It:

yzmb8Pa.jpg

След като проверката приключи отидете до Стъпка 5 и създайте нова точка за възстановяване на системата и бекъп на текущото състояние на регистрите...

Под 1.Registry Backup натиснете бутона Backup.
Под 2.System Restore натиснете бутона Create.

60p53Ct.jpg

Сега вече отидете до Start Repairs и натиснете бутона Start.

76G7OMh.jpg

Сложете отметки пред 1 и 2 и премахнете останалите!

и сложете отметка пред Restart/Shutdown System When Finished => Restart System и натиснете бутона Start.

N1qOYNx.jpg

НЕ използвайте компютъра докато се извършват поправките.

След като всички приключи, компютъра ще се рестартира.
Архивирайте всички логове от папката
64-bit systems - C:Program Files (x86)Tweaking.comWindows Repair (All in One)Logs
и качете архива на следния адрес => http://dox.bg и публикувайте линка към архива в следващия си коментар.
Вижте и дали проблема(ите) остават.

Ако проблема остава и асоциирането на PDF файла е толкова важно за вас, тогава можете да се замислите за Repair Install на текущата инсталация:

http://www.eightforums.com/tutorials/26095-repair-install-windows-8-a.html

в Windows 8 и 8.1 има и друга подобна опция Refresh PC, която би трябвало да не изтрие потребителските данни (да не се бърка с Reset PC, която забърсва и всички потребителски данни)

http://www.eightforums.com/tutorials/2293-refresh-windows-8-a.html

Поздрави!

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много благодаря за подробният отговор B-Boy. Аз обаче успях вече да оправя проблема. По незнайни за мен причини, вчера след като поне за десети път опитах да асоциирам pdf файл с Аcrobat по стандартния начин през shell, се получи. Правих същото много пъти преди това и не ставаше. И вчера изведнъж стана. Нямам идея къде е бил проблема, но за сега няма да се наложи да използувам Windows Reapir. Въпреки това си я свалих, както и записах твоето обяснение... за всеки случай. Благодаря на всички опитали се да ми помогнат.

Редактирано от Reo (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Още по-добре. Резетването на регистрите е доста крупна мярка и малко сваля безопасността на системата като цяло защото админ акаунта придобива права над защитени файлове и папки. Не че е пречка за повечето вредители де (и понякога парадокса е, че този слой защита понякога пречи на потребителя, но не и на бацилите), но като цяло е добре да го има. На подобен проблем се натъкнах и аз при Windows 8.1 с един от MSFixit инструментите, който е за диагностика, но изискваше диагностика за да стартира (epic fail)...малко както "крадеца вика дръжте крадеца", но в света на компютърните технологии вече нищо не може да ме учуди. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.