Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте колеги! От бая време не съм идвал тук, просто нямах време. Сега ми се отвори и обмислям да направя един малък проект, а именно с една точка достъп да покрия разстояние в кръгов радиус от 2+ КМ.

Точката за достъп ще се намира на 10 метра от земята посредством метална тръба, а захранването очевидно ще е PoE, за да не прекарвам допълнителни кабели на 10 метра.

Спрял съм се на това, защото ми излгежда най-качествено: ЦЪК

Но повече съм се зазяпал в това: ЦЪК

Целта ми е всички мои познати и приятели да могат да се вържат от къщите си с лаптопите си с условието, че някой ще са с допълнителна външна насочваща се антена.

Да ви призная повече ми харесва второто, тъй като първото не съм сигурен как е с мълниите.

Устройствата, които ще са вързани общо към мрежата ми ще са ~45-60.

Обмислях вариант посредством репйтъри на всеки 5 стълба, но някой все ще се намери да вземе някой от маршрутизаторите.. :D

За мен най-сигурния вариант е да взема 65 от второто и във всеки дома по 1. Така няма да има никакви проблеми, но как стоят нещата с парите е друг въпрос.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще дадеш пари на човек, който разбира да го изгради и поддържа. Много просто. Значи искаш да правиш бизнес, ама на чужд гръб. Ние ще ти дадем информацията, ти ще си обираш паричките, а ние пръстче в устата? От сега да ти кажа, че точката за достъп, на която си хвърлил око е по стар стандарт и няма да й стигне капацитета за 60 клиента, които със сигурност ще ползват връзката за теглене и на торенти. Става за устройство на краен клиент или Point to point връзки. Тези смешни Pico Station ги забрави. За базови поне Nano Station M2/M5. Ако настояваш да е TPLink, поне купи новата 7ххх версия, която поддържа и "n" стандарта.

п.п Някои Mikrotik-ове се дънят при point to multipoint връзки, идвам им в повече.

Редактирано от simtech (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Здравейте колеги! От бая време не съм идвал тук, просто нямах време. Сега ми се отвори и обмислям да направя един малък проект, а именно с една точка достъп да покрия разстояние в кръгов радиус от 2+ КМ.

Точката за достъп ще се намира на 10 метра от земята посредством метална тръба, а захранването очевидно ще е PoE, за да не прекарвам допълнителни кабели на 10 метра.

Спрял съм се на това, защото ми излгежда най-качествено: ЦЪК

Но повече съм се зазяпал в това: ЦЪК

Целта ми е всички мои познати и приятели да могат да се вържат от къщите си с лаптопите си с условието, че някой ще са с допълнителна външна насочваща се антена.

Да ви призная повече ми харесва второто, тъй като първото не съм сигурен как е с мълниите.

Устройствата, които ще са вързани общо към мрежата ми ще са ~45-60.

Обмислях вариант посредством репйтъри на всеки 5 стълба, но някой все ще се намери да вземе някой от маршрутизаторите.. :D

За мен най-сигурния вариант е да взема 65 от второто и във всеки дома по 1. Така няма да има никакви проблеми, но как стоят нещата с парите е друг въпрос.

И накрая, каъв ти е въпроса? Да помагаме с идеи или да съберем пари за "проектчето" с техниката!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ние ще ти дадем информацията, ти ще си обираш паричките, а ние пръстче в устата?

Това прозвуча грозно. Човека иска да подобри живота на хората в селото. Ще вкара някаква инвестиция. Ние ако сме компетентни и имаме желание ще му помогнем без значение че той ще прави бизнес. (това все още е законно). Не може така да се поставя въпроса все едно ще те насоча ама включи ме съдружник на начинанието. От теб спонсорската част от мен акъла. С това мислене парите ще ти стигнат само за семки докато автора ще го раздава по ларш. Да не забравяме как е почнал Бил Гейтс с чужда ОС патентована като негова и куп кражби на интелектуален труд ама сега иска пари за това. Мисли мащабно иначе все така ще правиш подобни намеци.

Измисли някакъв проект, събери подходящите хора за реализация, плати им нещо над средната заплата понеже сега работа няма и прибери печалбата. Ама за това вече се иска нюх като на автора.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз това нещо съм го работил и с драго сърце ще дойда, ще покрия селото с антени, ще вземам месечен абонамент вместо автора. Само да каже кое е селото, да си стягам куфарите.

Това прозвуча грозно. Човека иска да подобри живота на хората в селото.

Като прозвуча грозно, първо да си направи труда яката да чете, да покаже че ще се справи сам, да зададе конкретен въпрос, ако има такъв и може и да получи отговор. В момента неговото е от типа "Моля, напишете ми домашното". Само че ако ще му пиша домашното, ще напиша директно и моето име вместо неговото. Редактирано от simtech (преглед на промените)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз това нещо съм го работил и с драго сърце ще дойда, ще покрия селото с антени, ще вземам месечен абонамент вместо автора. Само да каже кое е селото, да си стягам куфарите.

Виж как те чета като книга !

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виж как те чета като книга !

Точно така. Щях да го направя и където в момента се намирам, ако не беше такава мафия. Щом мисли да ми слага като главна антена 54Mbps Access point за 60 клиента и си мисли, че капацитетът ще му стигне, значи не е за тоя бизнес.

Да не говорим, че 60 клиента звучат като зашумяване на ефира, което трябва да се вземе под внимание. Като се включат и домашни рутери в региона се оказва, че е по-добре да работим на 5Ghz или докато го докараме до правилните настройки на честоти, ще сменяме и канали. Казах вече достатъчно.

Редактирано от simtech (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като прозвуча грозно, първо да си направи труда яката да чете, да покаже че ще се справи сам, да зададе конкретен въпрос, ако има такъв и може и да получи отговор. В момента неговото е от типа "Моля, напишете ми домашното". Само че ако ще му пиша домашното, ще напиша директно и моето име вместо неговото.

Това е най лесното и щом е стигнал до там аз съм сигурен че ще се справи за без пари или никакви пари без значение с твоя или без твоя помощ.

Той има селото. Не е луд да ти го каже защото това е 90% от проекта останалото е дреболия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С това нищо няма да стане...трябва ти 360 градусова фидерна антена, с адекватно устройсто, което да поеме такъв брой конкурентни връзки по едно и също време....един компютър с разширителни радио карти най-добре.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С това нищо няма да стане...трябва ти 360 градусова фидерна антена, с адекватно устройсто, което да поеме такъв брой конкурентни връзки по едно и също време....един компютър с разширителни радио карти най-добре.

С няколко Nano Station-а ще може да го покрие. Компютритата изискват и повече познания по Linux. Около 15клиента може да поеме едното Nano преди да клекне. Виждал съм го да работи прилично в Point to Multipoint конфигурация. Интересното е, че там където бях само Убикюитита бяха главни антени при point to multipoint връзки. За point to point имаше и Микротик, също както и за хотспоти ползваха SXT-та, Pico-та и Loco-та. Редактирано от simtech (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С няколко Nano Station-а ще може да го покрие. Компютритата изискват и повече познания по Linux. Около 15клиента може да поеме едното Nano преди да клекне. Виждал съм го да работи прилично в Point to Multipoin конфигурация.

То,че може - може...но това е ловене на маймуни с трици...измекярска работа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То,че може - може...но това е ловене на маймуни с трици...измекярска работа.

Да се конфигурира машина с радио карти, антени, кабели за свръзка, софтуер и да се подсигури пространство, захранване и непрекъсваемост на захранването е много по-сложно за такива компютри с радио карти. Където бях аз са се ползвали такива, но почнаха да ги махат и почти не останаха, защото са сложни за обслужване. Един обикновен кабелен техник няма да почне да ти рови в Линукса, за да разбере защо компютрито дава Kernel Panic и ако примерно това е от изтекъл кондензатор по дъното(реален случай говоря) да седне с поялника да го сменя. Много по-лесно е да влезе в менюто на антената или ако види, че се е сбозила, да вземе друга, да нагласи параметрите и да свали старата. Редактирано от simtech (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе вие на цирк го обърнахте тука с извинение?! Не, че не съм компетентен и не правя абсолютно никакъв бизнес. Мрежа ми трябва за 60 човека. Закачането е безплатно... + и 60-те се познаваме всички. Мрежата е за предимно за общо ползване. Само с 1 от закачените от време на време ще се прехвърлят големи файлове, но това си е отделен въпрос.

Аз ви питах само кой от двете точки да използвам. Ако нямах нито умения нито знания изобщо нямаше да се захващам, а щях да си купя една вафла ;)

Целта ми е да си изградя една голяма мрежа с централна точка, без репйтъри просто за удобство, тъй като съм изграждал с репйтъри и те китайските забиват ли забиват и всичко се проваля - цялата верига отива.

И не съм казал, че ми трябва N стандарт мрежа. За първият модел, който посочих добре знам, че не е първо качество, просто казах, че има достатъчно качество за това, което на мен ми трябва.

TP-LINK TL-WA5219G е доста по-добре на по-снижен стандарт, от колкото на N стандарт, да не говориим колко други смущения ще има, а и май не знаете, че колкото по стар стандарт - толкова по-стабилна връзка на по-голямо разстояние, тъй като тунела на връзката се смалява и съответно е по стабилно (Пример: 800 метра N стандарт - Я вади 20 мегабита я не + накъсва, засича за нищо не става връзката..., B стандарт - Фиксира се на 11 мегабита. Връзката е идеална.)

Разбира се Nanostation има и други предимства, които не ми трябват за момента.

P.S
Бизнес съм щял да правя... аз искам да дам на хората безплатна връзка пък бизнес.

P.S2
Много мислих за 5 GHZ стандарт, но въпроса е крайните у-ва дали го подържат :)

Редактирано от andreas500 (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе вие на цирк го обърнахте тука с извинение?!

Народа го е казал. Чуждата кокошка патица се вижда. Прозряха в темата ти план за бърза печалба и решиха някой да се закачат. Това е какво се чудиш.

Иначе успех.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...

Ъхъ, понеже си герой, ще ти кажа че като падне качеството на сигнала, точката е достатъчно има сама да си смъкне дейта рейта. На по-висок рейт тя е по-"глуха". Отделно, понеже съм виждал Грид закачен на Нано, който прави на няколко километра стабилни над 30 мегабита, да не ни обясняваш като на деца? На големи разстояния критична е насочеността и качеството на сигнала, не стандарта на устройствата.

И между другото, всички точки за достъп имат възможност за фиксиране на определен режим. ;) А така за домашно потребление 60 човека да ти звънят, че нямат нет.. Оо, не - не можеш ти да ми кажеш, че това не е бизнес. Не ги ям доматите с колците.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря на BMW :)

Вече реших, ще взема TP-LINK TL-WA5219G и ще използвам 10 метрова куха тръба, която ще стои на върха на покрива на къщата, която е 5 метра. Точката ще бъде над всички къщи, което би трябвало да осигури максимално добър сигнал, особено на 2-ркте етажи на къщите.

За захранване - PoE 12 волта, 1А.

Благодаря на всички, че ме "насочихте".

Изключение прави BMW маниак. Поне той осъзна, че не искам да печеля нищо, а просто хоби и тръпка.
Все пак ако исках да печеля нещо за тези 2 километра ПОНЕ 5 такива точки за достъп на 10 метра височина за максимално качествен сигнал

Ъхъ, понеже си герой, ще ти кажа че като падне качеството на сигнала, точката е достатъчно има сама да си смъкне дейта рейта. На по-висок рейт тя е по-"глуха". Отделно, понеже съм виждал Грид закачен на Нано, който прави на няколко километра стабилни над 30 мегабита, да не ни обясняваш като на деца? На големи разстояния критична е насочеността и качеството на сигнала, не стандарта на устройствата.
И между другото, всички точки за достъп имат възможност за фиксиране на определен режим. ;) А така за домашно потребление 60 човека да ти звънят, че нямат нет.. Оо, не - не можеш ти да ми кажеш, че това не е бизнес. Не ги ям доматите с колците.

Виж сега тук говорим за обикновени лаптопчета и смартфончета. Не говорим за изграждане на мрежа от клетки да кажем?! Лаптопите няма да смогнат над 2 КМ в N режим над 15 мегабита, това си е ясно. Точно този Auto Drop на рейта прави бакията, защото има прекалено много смущения и заглъхване в сигнала. Когато се превключи на B режим всичко се окастря колкото да подкара този стар стандарт, а той не изисква много, колкото N, и AC стандарта да кажем.

За това обмислях да фиксирам абсолютно всички на N и да няма недоволни - всички ще имат г/д добър сигнал и приемлива скорост като за безплатен интернет.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вече реших, ще взема TP-LINK TL-WA5219G и ще използвам 10 метрова куха тръба, която ще стои на върха на покрива на къщата, която е 5 метра. Точката ще бъде над всички къщи, което би трябвало да осигури максимално добър сигнал, особено на 2-ркте етажи на къщите.

Май не разбра, че нищо няма да носи и въпреки, че не е лоша вече е остаряла и тази точка НЕ става за базова станция. С такава точка тест на 4м разстояние до друго устройство трудно прави до 25Mbps.

Общо взето - много недалновидно е да купуваш такава нова, при условие че за 20-30лв отгоре взимаш по-хубава.

Другото е, че тази точка не е с 360градуса диаграма на излъчване. Виж на сайта на производителя колко е.

Виж сега тук говорим за обикновени лаптопчета и смартфончета. Не говорим за изграждане на мрежа от клетки да кажем?! Лаптопите няма да смогнат над 2 КМ в N режим над 15 мегабита, това си е ясно. Точно този Auto Drop на рейта прави бакията

На 2км никой няма да може да хване нищо смислено на лаптоп, още повече на телефон. Прави се връзка point to multipoint, като при клиента има access point. Auto drop-а не знам какви бакии ти прави, работи си както си и очаква. Връзката става стабилна и бавна. Проблем може да има ако се чуди какво да прави. Може да се фиксира и ръчно рейт на всяко устройство. И най-тъпият рутер от 20лв го има като функция. Редактирано от simtech (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Знам че е с насочена антена. Вече намерих 360 градусова на 26+ DBI. Така или иначе съм точно в единия начален ъгъл на селото ако насоча точката в една права линия доста хора ще хващат, ако сложа и 360 градусовата не само ще има по-добър сигнал, а и самия интернет ще е по-стабилен, когато се излъчва от 2 антени (ако са разположени правилно де една спрямо друга).

Имаше едни схемички, но не се сещам къде бяха за разположение на антените за максимално добър сигнал.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Знам че е с насочена антена. Вече намерих 360 градусова на 26+ DBI.

Аха. И колко усилване очакваш с 360 градусова антена? Ти къде я намери тая с 26+ dbi, като ако направиш една справка в "а нтените.нет" ще видиш, че над 13dBi почти няма?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам чуството че при толкова свързани устройства, скороста ще е толкова бърза, че да не може да зареди и google.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С тези устройства не вярвам да има стабилност. 60+ клиента не са малко, имайки предвид трафика този Tp-Link ще клекне сериозно. Ориентриайте се към нещо по качествено - Cisco, MikroTik, Netgear и т.н.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вече взех мерки за стабилността по мрежата. Все пак за това има ограничения на използването. Да кажем за всеки, ще може по 10 мегабита да точи от мрежата ми.

Математически пресметнато 10x60=600МБПС едновременно ще минават нон-стоп през мрежата и точката. Така би трябвало да се справи без да има затлачвания и да се саморестартира точката от претоварване?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз пък не виждам всичките селяни да се качат едновременно на кошницата. Това и да се наговорят няма да успеят. И все пак, наистина сме вече 21 век, че и 2015 година. 802.11g наистина страхотно одъртя. Хората вече гигабити в секунда прекарват по wi-fi(802.11ac с повечко антени) А вече се действа по стандартизацията на 802.11ax, който ще е с Х4 скорост над тази на 802.11ac

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Прави сте. Значи да взема Nanostation за да закарам N стандарта, но НЕ виждам смисъл, както казах всичко ще е по 10 мегабита/с защото и най-новите маршрутизатори когато всеки дърпа торент ще паднат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Направил си едно голямо нищо :)  нещата се правят ей така за да работят  като хората

Това е на  тръбата  UBIQUITI POWERBRIDGE M5 а това е при клиента Ubiquiti Air Grid M5 23Db-AGM5-24V-HP  и ще се случи ей това

7856587.jpg

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.