Премини към съдържанието
Vayu.Ap

BSOD при стартиране на XP SP3

Препоръчан отговор

Един семеен приятел ми донесе неговия лаптоп Toshiba Satellite L30-134, че Windows-a XP SP3 не стартира, дава син екран и директно рестартира. Единствено в Safe Mode чист успях да вляза. Премахнах директното рестартиране след грешки, и синият екран е : DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL, като най-отдолу има technical information: 0x000000D1 (0x000000000, 0x00000002, 0x000000000, 0x00000000), може някоя нула да съм пропуснал! Бих качил и снимка, но честно казано другото по средата ме съветва да проверя някакъв нов хардуер или софтуер, ако има качен, а той общо взето никакъв не е качвал и да вляза в safe mode да го премахна, така че аз тук не знам какво точно да премахна. Друга уточняваща информация на синия екран няма! Потърсих в мрежата някакви идеи, реших първо да стартирам XP инсталационен диск, и да дам repair, и в командния ред да напиша chkdsk /r, след като извърши проверката, каза че е поправило някакви грешки, но проблеми, лоши сектори не индикира. Видях, че някои са имали успех с този метод, но при мен след рестартиране промяна няма! Другото което бих могъл да направя е да махна всички драйвъри под safe mode и да видя дали ще стартира така, да не би някой да прави проблем или вирус да е изтрил нещо от тях, но ще изчакам да дадете съвет, ако някой е срещал подобен проблем!

Редактирано от Vayu.Ap (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това, което срещам като проблем е софтуер на Logitecch:

)

или McAfee:

(за премахване на Маакафи - http://download.mcafee.com/products/licensed/cust_support_patches/MCPR.exe)

Редактирано от belivakov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря ти за бързия отговор, но няма нищо на logitech, нито има някакви следи от mcafee на лаптопа. Преди време му бях инсталирал Malwarebytes и AdwCleaner му бях сложил, но преди доста време, не вярвам те да правят проблем, поне преди не са правили! Това е, че той човекът е на възраст и дори не може да ми обясни нещо да е инсталирал наскоро, някакъв софтуер,, може да го е направил без да разбере. Въобще той лаптопа го ползва за пишеща машина и праща и получава майли и принтер HP ползва! Това е, нищо не сваля, не инсталира, поне не съзнателно! Другият вариант е понеже това XP преди 2 години аз съм му го инсталирал, и е нелегално копие, нещо Microsoft да са бъгнали с някой ъпдейт, щото гледам ъпдейтите си седят на automatic, ама те не спряха ли вече ъпдейтите към XP? Но ме съмнява, не трябваше ли поне някакво предупреждение да покаже! Остава да е някой вирус, да е изтрил нещо! Възможно ли да е хардуерен проблем, нещо да не зацепва като хората и да дава такава грешка, но защо се стартира в safe mode!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвай да влезеш в safe mode (при стартиране на компютъра щракаш интензивно клавиш F8 - ще се появи черен екран с няколо реда надписи Със стрелките премести бялата лента на safe mode with command prompt) и натисни Enter. Като зареди системата и се появи черен прозорец, в него напиши devmgmt.msc. Виж има ли устройство с жълта !

Пак в черния прозорец напиши dxdiag и натисни Enter

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвай да влезеш в safe mode (при стартиране на компютъра щракаш интензивно клавиш F8 - ще се появи черен екран с няколо реда надписи Със стрелките премести бялата лента на safe mode with command prompt) и натисни Enter. Като зареди системата и се появи черен прозорец, в него напиши devmgmt.msc. Виж има ли устройство с жълта !

Пак в черния прозорец напиши dxdiag и натисни Enter

Да, влиза под safe mode s command prompt! Като напиша командата, излиза device manager-a и драйвърите на видеото липсват, но трябва да те предупредя, че за това аз съм виновен, защото аз ги махнах под safe mode, с мисълта, че съм свалил ъпдейтнати, но сега не ми дава новите да ги инсталирам под safe mode. Пише ми the file "ati2mtag.sys" on Ati Technologies Inc. Installation Disk is needed. И ми иска path to location! Но като го включих лаптопът за пръв път под safe mode, то само там влиза, нормално не стартира, в device manager-а всички драйвъри бяха ок! Тоест евентуално е друга причината, а тази е вторична, по моя вина! Намерих това видео, ще пробвам и този начин! Иначе мога да дам system restore na 12.01.2015, по-скорошни не ми дава, може тогава да се е скапал! Пробвах и с програмката, която са предложили във видеото Total System Care, инсталира се в Safe mode, но не иска да се стартира, така че тук съм в задънена улица!

Извинявай, чак сега видях редакцията ти за 2-та команда, значи първо не се стартира, написах командата втори път и даде problem with direct sound the last time this was started, can direct sound be bypassed, тук малко перефразирам, но му разреших и стартира directX diag. tool! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи и в аудио частта има проблем. Добре, да направим следното при стартиране на компютъра, в момента, в който се появи логото на Windows,натисни (не пускай) и задръж левия клавиш Shift, докато зареди работния плот. Изтегли

DRSlpashScreen.jpg

Стартирай го и изчакай да си направи анализ на системата. Намери и деинсталирай видео- и аудиокартите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи и в аудио частта има проблем. Добре, да направим следното при стартиране на компютъра, в момента, в който се появи логото на Windows,натисни (не пускай) и задръж левия клавиш Shift, докато зареди работния плот. Изтегли

DRSlpashScreen.jpg

Стартирай го и изчакай да си направи анализ на системата. Намери и деинсталирай видео- и аудиокартите.

Само че, след логото на Windows XP, директно се появява синият екран и задържането на shift по никакъв начин не ми дава достъп до работния плот. Тоест аз този Device Remover само под safe mode, мога да го инсталирам, но не знам под safe mode ще го стартира ли? И ако става под safe mode в администратор ли или в user да го направя?

Инсталирах го в safe mode юзър, при администратор не ми даде, стартирах го с администраторски права, макар малко предупреждения ми даде, че трябва да го оптимизира и че под safe mode може да не работи напълно! Махнах и видеото и аудиото, каза че ги е премахнало успешно, но при рестарт синият екран пак се появява! Аз по принцип съм сейфнал датата, която намирам под safe mode, той има само word, excel i note файлове! Тоест няма кой знае какви неща за запазване, но се чудя ако му дам system restore, може ли пак да се появи синият екран, ако е причинен от вирус. Мога в краен случай да преинсталирам, но отнема повече време!

Реших и да го ресторна до 10.01.2015 и 02.01.2015, всичко прави точно, процесите се изпълняват без прекъсване, но при рестартиране след Start Windows Normally, пак се показва синият екран! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

нещо от тях, но ще изчакам да дадете съвет, ако някой е срещал подобен проблем!

Аз не виждам смисъл да опитваш да то върнеш към начално състояние. Тази грешка се получава и при неинсталиран SP3 , и при лоши драйвери на звука и при още ред други рядко срещани ситуации. Докато опиташ всички варианти и я се получил положителен резултат я не , до това време ти ще го преинсталираш . И това всъщност е и моя съвет - Преинсталация. Ако има документи за запазване ги пренасяш на D: дял , ако си оставил няколко гигабайта за всеки случай , ако не на флашка. След това те съветвам да провериш харддиска , с https://www.kaldata.com/modules.php?modid=1&action=show&id=1175 . Доволно стар е за да се появят лоши сектори, без някой да има конкретна вина . Ако всичко е наред , преинсталираш. Ако не е , ги чистиш няколко часа , за да може колкото се може повече от тези сектори да бъдат изчистени. След това отдели около 30-40 GB от харда , а него го дават да е 60GB и пак опитай да преинсталираш. Успех!

Редактирано от keba (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Махнах и видеото и аудиото, каза че ги е премахнало успешно, но при рестарт синият екран пак се появява! Аз по принцип съм сейфнал датата, която намирам под safe mode, той има само word, excel i note файлове! Тоест няма кой знае какви неща за запазване, но се чудя ако му дам system restore, може ли пак да се появи синият екран, ако е причинен от вирус. Мога в краен случай да преинсталирам, но отнема повече време!

Син екран с грешка от този тип се появява при конфликт на драйвери. Не мога да кажа нищо по-конкретно, след като не знам какво точно е инсталирано освен операционната система. Така че, и да преинсталираш, ако след това се качат същите неща, пак може да се появи същата грешка.

Влез в папката C:\windows\minidump, вземи последният файл в нея, качи го някъде, и дай линк в темата.

ПП. И не е нужно да завършваш всяко изречение с удивителна. Не е учтиво, създава се впечатление, че ни се караш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Направо минавай с бърсалката, щом няма критична нужда да се спасява Windows и си насипи нова инсталация на чисто.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Син екран с грешка от този тип се появява при конфликт на драйвери. Не мога да кажа нищо по-конкретно, след като не знам какво точно е инсталирано освен операционната система. Така че, и да преинсталираш, ако след това се качат същите неща, пак може да се появи същата грешка.

Влез в папката C:\windows\minidump, вземи последният файл в нея, качи го някъде, и дай линк в темата.

ПП. И не е нужно да завършваш всяко изречение с удивителна. Не е учтиво, създава се впечатление, че ни се караш.

Извинявам се, ако си се почуствал засегнат от удивителните, целта ми беше да подчертая важността на някои процеси, но явно не е трябвало или пък съм прекалил. Иначе под Safe Mode, имам само 2 файла - 1 и 2

Благодаря на всички за оказаната помощ, най-вече belivakov, но ако и тук не ми дадеш съвет, пристъпвам към преинсталация. Ще сваля и най-новите драйвъри от сайта на Toshiba, поне за видеото знам че са една две години по-нови от старите инсталирани, иначе всички драйвъри са от 2009/08 и назад! Тоест пак може да даде проблем, но по-малко вероятно. Другото нещо което искам да попитам, мога ли да кача XP SP3 integrated 2009, че имам на диск или по-добре да търся някое от 2014? В смисъл дали по-новото ще има по-малко вероятност да даде конфликт с драйвърите, java и flash player? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Направо го започвай.

Ще ти се инсталират 10^10 актуализации след инсталирането на актуализиран през 2009. година.

Въпросът ти не може да получи отговор тук. За драйвърите най-добре е да ги свалиш от сайтовете на производителите на контролерите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Направо го започвай.

Ще ти се инсталират 10^10 актуализации след инсталирането на актуализиран през 2009. година.

Въпросът ти не може да получи отговор тук. За драйвърите най-добре е да ги свалиш от сайтовете на производителите на контролерите.

Мерси, отговора на въпроса ми го подразбирам от обяснението ти. Има ли смисъл да пускам Hiren's boot за проверка на хард преди това, че нямам празни  дискове и ще трябва да правя бутабл юсб и за 2те! Тоест Hiren's boot по добре ли ще провери харда за лоши сектори от chkdsc /r в конзолата, който правих, там не индикира лоши сектори? 

То пък сега виждам, че няма usb boot в биос, как може да няма флопи и да има fdd boot, а да има usb и да няма usb boot. В кръга на шегата : Toshiba Leading Innovation, както се рекламират. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пиши Windows XP Setup на CD и зареждай. Форматираш по-малкия дял (допускам, че той трявба да е системният)

А Hiren's ниак не е излишен на CD или USB.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Реших да си направя Hiren's boot cd и като го стартирам, първо от Testing Tools дадох RAM/Memory Test, там всичко изглеждаше нормално! После за хард диска, влизам в dos programs----hard disk tools, пробвах HDAT2 4.9B1, пише ми load error: no DPMI - Get csdpmi*b.zip, после пробвах Victoria и руска и english версиите, но аз тук не знам хард диска под кой port е: Primary Master ли е или под Ext. PCI ATA/SATA, но и под двете не стартира инициализация за разпознаване, под първото дава Primary Master channel, port 1Foh, под второто PCI ATA controllers not found. Тоест не мога да продължа със тест, без да ми изпише поне някакви параметри за този хард, че го намира. Накрая пуснах Toshiba hard disk testing tool, нали лаптопът все пак е техен, изписа the hdd under test is defective: fail. Мислех да няма някоя RAW Partition и това да пречи за проверката на диска от тези програми, но под Disk Management в safe Mode имам само NTFS   C и D, и то healthy. Ще пробвам да кача Clean install na Windows, но почвам да се съмнявам, че ще стане.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Извади и постави твърдия диск.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Извади и постави твърдия диск.

Какво да ти кажа, елементарен е проблема, но докато стигнем до там бая разправия! Мерси много, това се оказа решението! След като махнах хард диска и го поставих отново, XP-to зареди без проблем и никакви грешки! Жалко, че никъде в нета не прочетох тази идея, щях със сигурност да го тествам и това!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, иначе как щеше да разбереш, че тук сме не по-малко полезни. :)

Като тръгнеше да инсталираш, системата пак щеше да посинее и тога па щяхме да стигнем до там.

Всичко е добре, когато завършва добре.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, иначе как щеше да разбереш, че тук сме не по-малко полезни. :)

Като тръгнеше да инсталираш, системата пак щеше да посинее и тога па щяхме да стигнем до там.

Всичко е добре, когато завършва добре.

Тоест, ако имаш нерви и време да стигнеш докрай, сервиз за компютри не ти трябва. :) А че тук в калдата сте си виртуален сервиз и сте много полезни ми е пределно ясно по линковете ви които изкачат всеки път когато потърся решение за подобен проблем. Новата година да ви донесе крепко здраве и железни нерви да се занимавате с лаици  като мен!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Безаварийно ползване на машинката!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Безаварийно ползване на машинката!

Belivakov, извинявай, че те занимавам пак по тази тема, но 15 дни по-късно, пак е при мен лаптопа да го погледна, заради същият BSOD, но този път изваждането и поставянето на хард диска не решава проблема, мога ли спокойно да заключа, че или харда или слота на дъното имат проблем??? Тоест че проблемът е хардуерен!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Провери файловата система:

Staart->Run->напиши cmd и натисни Enter. В прозореца напиши

echo y|chkdsk c: /f /r

и натисни Enter. Рестартирай компа

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Провери файловата система:

Staart->Run->напиши cmd и натисни Enter. В прозореца напиши

echo y|chkdsk c: /f /r

и натисни Enter. Рестартирай компа

Дадох командата, но ми казва, че не може да стартира процеса, диска е зает и да го направи ли при рестарт: <Y/N>. Давам му y + ENTER, казва ми: y is not recognised as an internal r external command, operable program or batch file. А ако реша просто да рестартирам с shutdown/r или от старт меню не включва процеса, направо минава на логото на Windows XP и после BSOD. Но иначе самата команда я разбира и казва системата ви е NTFS и ме пита при рестарт да я изпълни ли.

Пробвах на друг лаптоп, веднага след логото на Windows се появява Син десктоп и почва процеса на проверка на диска, тоест проблема тук е че въобще не стига до там, BSOD е преди CHKDSK!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

стартирай само тая команда;

chkdsk c: /f /r

и Enter. Ще пида да демонтира, после ще пита да направи провера при следващия рестарт. И на двете дай Y за отговор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

стартирай само тая команда;

chkdsk c: /f /r

и Enter. Ще пида да демонтира, после ще пита да направи провера при следващия рестарт. И на двете дай Y за отговор.

И тази проверка не я включва, след рестарт и Черния екран с логото на Windows Xp на който зарежда няколко секунди директно сменя с BSOD, въобще не започва никакви chkdsc-та! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.