Премини към съдържанието
ivoarch

LiveCD със CentOS-6.6 [GNOME] - Изцяло на български със допълнителен софтуер.

Препоръчан отговор

Виж тази статия как да си оправиш Grub Линк

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кой каза още софтуер?

Ето ви една листа със допълнителен софтуер, който по една или друга причина, не е добавен във живият образ. И може би ,ще искате да имате инсталиран.

# Инструменти за компилация на софтуер
yum install -y kernel-headers kernel-devel cmake 
yum -y groupinstall "Development Tools"
yum -y groupinstall "Development Libraries"

# Administration
yum install -y gnome-system-log ps_mem seahorse seahorse-plugins keepassx keychecker rpmreaper yum-utils policycoreutils-gui inotify-tools rpmdevtools rpm-build redhat-rpm-config ntsysv rpmconf

# Media
yum install -y audacity rhythmbox mencoder gtk-recordmydesktop

# Nautilus extensions
yum install -y nautilus-actions nautilus-image-converter nautilus-open-terminal nautilus-sendto nautilus-beesu-manager

# Compiz - мениджър
yum install -y ccsm emerald-themes compizconfig-backend-gconf fusion-icon-gtk emerald compiz-fusion compiz-fusion-gnome libcompizconfig compiz-gnome compiz-bcop compiz compizconfig-python compiz-fusion-extras compiz-fusion-extras-gnome 

# Games
yum install -y gnome-games-extra fortune-mod cowsay

# Editors
yum install -y geany gedit-plugins vim-common vim-enhanced vim-X11 emacs

# Messaging, chat
yum install -y pidgin xchat weechat

# OpenJDK
yum install -y java-1.7.0-openjdk java-1.7.0-openjdk-devel

# Server
yum install -y sshpass vsftpd httpd noip lighttpd vino

# Network - monitoring tool
yum install -y nmap dsniff ettercap tcpdump sslstrip wireshark-gnome nload

# Development
yum install -y meld python-pip nodejs npm mercurial git ruby-devel dpkg-devel

# Graphics
yum install -y inkscape blender

# Hardware-tools
yum install -y ls_sensors hddtemp

# Fonts
yum install -y terminus-fonts terminus-fonts-console

# Msttcorefonts (Microsoft шрифтовете)
yum install -y curl cabextract xorg-x11-font-utils fontconfig
rpm -i https://downloads.sourceforge.net/project/mscorefonts2/rpms/msttcore-fonts-installer-2.6-1.noarch.rpm

# Install TeamViewer 9
wget http://www.teamviewer.com/download/teamviewer_linux.rpm 
yum install -y teamviewer_linux.rpm

Още на ваш риск!

Ruby - автоматично инсталиране - Цък!

Aircrack-ng, Reaver - автоматично инсталиране - Цък!

Python-2.7

Google-Chrome

php-5.5 (внимавайте!), след това изключете хранилището, [Не тествано].

...

Редактирано от ivoarch (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

понеже акаунта е free   и има лимит на трафика.Който го е свалил да даде линк  от друго място за теглене.

Dropbox Basic (free) accounts:

• The total amount of traffic that all of your links together can generate without getting banned is 20 GB per day.
  • The total number of downloads that all of your links together can generate is 100,000 downloads per day.
Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо не ползвате owncloud - разработка на KDE :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хм, да лошо :(.

Това него знаех, явно ще трябва да търся друг начин за споделяне. Това бе най бързото нещо за което ми хрумна, но явно няма да ни върши работа.

Ако можете да помогнете със съвет пишете.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо не ползвате owncloud - разработка на KDE :)

А къде да го хостна?

Безплатните хостове не струват!

-------------------------------------------

Мисля за първо време да пробвам MEGA-та, не намерих нищо конкретно относно лимит за сваляния на ден, но

дори и да има, ще ти спрат шаре линка само за ден, докато dropbox мисля че го блокират за винаги.

Като го кача ще обнова линка, да видим.

За първо време ще е това :(, ако някой има желание да помогне по някакъв начин, било то само съвет, или да качи образа на негов сървър, или каквото и да е там, да ми пише на лични или тука.

Поздрави!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

https://www.dropbox.com/s/h6x2tmscv9lmt5r/centOS-6.6-GNOME-liveCD-BG.iso?dl=0

Error (509)

This account's public links are generating too much traffic and have been temporarily disabled!

Вече може да свалите от новият линк не знам защо но иска някакви представки за файлове по големи от 1gb, ще трябва да инсталирате представката за да свалите, това е за момента, докато се измисли нещо по добро !

Поздрави!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вече може да свалите от новият линк не знам защо но иска някакви представки за файлове по големи от 1gb, ще трябва да инсталирате представката за да свалите, това е за момента, докато се измисли нещо по добро !

Поздрави!

Отново са актуализирани всички линковете за сваляне, вече може да свалите образът от тази страница ЦЪК, или от началната  .

Едно голяма БЛАГОДАРЯ на @x444x за фтп-то!

Съвсем скоро, очаквайте и  образ за 64-бита (x86_64) машини!

Поздрави!

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като тръгна да  тествам образа на виртуалка  и се случва следната  неприятност. Не ,че е кой знае какъв проблем но го отбелязвам да се знае.

171m.jpg

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като тръгна да  тествам образа на виртуалка  и се случва следната  неприятност. Не ,че е кой знае какъв проблем но го отбелязвам да се знае.

171m.jpg

Това се случва като включите инсталатора ли?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След логото още така си изгрява десктопа. И после до края на инсталацията си е все така.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След логото още така си изгрява десктопа. И после до края на инсталацията си е все така.

Не знам, може би ще трябва да се тества на повече виртуални машини.

Мерси, че докладва!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ползвам това http://www.filemail.com запо-големи файлове и единственото ограничение е, че седи една седмица, но скоростта е много добра. Лайв цд е ок като идея, но и ВМ няма да е лошо ;)
Прескача се цялата галимация по инсталиране и няма да си играеш да правиш лайв цд по няколко часа. Винаги съм предпочитал ВМ пред лайв цд.
http://www.filemail.com

Редактирано от ssb558 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От към аудио плеари работата е трагична в Cent OS   и няма да е лошо да се добавят поне Clementine,SMPlayer,Banshee. за феновете на радиото може да се сложи Radio Tray.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От към аудио плеари работата е трагична в Cent OS   и няма да е лошо да се добавят поне Clementine,SMPlayer,Banshee. за феновете на радиото може да се сложи Radio Tray.

Ако искате clementine и разни други:

# за 32 битa

rpm -Uvh http://li.nux.ro/download/nux/dextop/el6/i386/nux-dextop-release-0-2.el6.nux.noarch.rpm
yum --enablerepo=nux-dextop install clementine

# 64 бита

rpm -Uvh http://li.nux.ro/download/nux/dextop/el6/x86_64/nux-dextop-release-0-2.el6.nux.noarch.rpm

Но бъдете внимателни, тези хранилища трябва да бъдат изключени, инаше ще ви дойдат не желателни ъпдейти и ще счупите нещо.

После след като инсталирате нещо задължително го изключете:

yum --disablerepo=nux-dextop repolist

За радио-то, аз предпочитам :)

http://ivoarch.github.io/konzolno-radio/

wget --no-check-certificate https://github.com/ivoarch/konzolno-radio/archive/1.0.7.tar.gz 
 tar -xvf 1.0.7.tar.gz 
 cd /път/до/konzolno-radio-1.0.7/ 
 make install

Докато си оправя хранилището!

Благодарение на @x444x вече има, и 64 бита версия!

Може да я тествате от страницата за сваляне

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ок!, явно има някакъв проблем за виртуалните машини.

Не знам, какво може да е, пробвайте след инсталиране на виртуална машина оставя ли, или е само от живият образ.

Ако е само докато инсталирате, не е болка за умиране, но ако е и след инсталация, вече има проблем.

Не ми, е приоритет ползването на този диск на виртуална машина, а на истинска.

Но при всички случаи, ще видя ако може да се направи нещо.

Мерси че докладвате!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нещо не е както трябва и на ВМ машина е така

Може ли някой да пробва, и на друга виртуална машина, пример VMware или Boxes на Gnome3, qemu и така на татък.?

Ok, сега ще тествам на VMware стига да го инсталирам!

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Явно нещо се боца във Виртуалбокс, но с това си е ОК на 64 битовата версия.
http://youtu.be/IdBrY7ewrD0
На първо четене ми харесва, това което виждам.
На второ четене, веднага се сещам за няколко неща - 
1. Досега още не ми се е случило да срещна човек да е харесал Либреофис*(по напълно неясни за мен причини или лоши навици от микромекия, идея си нямам) и винаги са ми ревали да им слагам Опенофис*(който пък намира доста по-топъл прием).
2. Скайп - не минава номера без него*(вайбър също, напоследък и телеграм слагам често)
3. Хром*(само файерфокс не стига.... никога!)
4. Клавиатурна смяна между Кирилица и Англ.*(хората не знаят как се добавят в лентата такива неща)
5. PDF - няма виивър за пдф!
Когато ми остане повече време, пак ще завъртя да разгледам още, но добавиш ли ги тези неща с удоволствие бих инсталирал и реално. 

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И при мен във Виртуалбокса го има проблема още с първата версия. Нарочно замълчх по въпроса, защото помислих, че най-вероятно съм частен случай. Иначе ме кефи като идея, въпреки, че съм свикнал на Убунту базирани :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На  ЕSXi работи чудесно 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Наистина е неприятно, но не знам от какво се получава, тъй като съм използвал шаблон базиран на Цък и също проверих тези на Stella и ScientificLinux за техните живи образи, но не намиран разлики които биха довели до подобен проблем, освен ако нещо ми е избегнало, не знам.

Знаем че на виртуална (VirtualBox) когато се пуска има проблем, но ще е хубаво някой да провери, след като се инсталира на виртуална оставя ли така? За да знам къде да търся проблема!

Аз не мога да пробвам, защото моята машина е доста слаба, сори! :(

За това който иска да помогне, моля да пробва, да инсталира на виртуална, и да видим.

Също, няма да е зле да се пробва и на други виртуални машини!

Трябва да се знаят тези неща за да знам къде да търся причините  от това явление.

Поздрави!

На  ЕSXi работи чудесно 

Браво радвам се да го чуя, мерси много!

Явно нещо се боца във Виртуалбокс, но с това си е ОК на 64 битовата версия.
http://youtu.be/IdBrY7ewrD0
На първо четене ми харесва, това което виждам.
На второ четене, веднага се сещам за няколко неща - 
1. Досега още не ми се е случило да срещна човек да е харесал Либреофис*(по напълно неясни за мен причини или лоши навици от микромекия, идея си нямам) и винаги са ми ревали да им слагам Опенофис*(който пък намира доста по-топъл прием).
2. Скайп - не минава номера без него*(вайбър също, напоследък и телеграм слагам често)
3. Хром*(само файерфокс не стига.... никога!)
4. Клавиатурна смяна между Кирилица и Англ.*(хората не знаят как се добавят в лентата такива неща)
5. PDF - няма виивър за пдф!
Когато ми остане повече време, пак ще завъртя да разгледам още, но добавиш ли ги тези неща с удоволствие бих инсталирал и реално. 

1. Този се ползва във Centos и за него има български пакет.

2. Skype би трябвало да го има във хранилищата. Сложен е! освен ако нещо не е станало във 64 битовата версия и го няма.

3. Не мисля да слагам неща за които не мога да гарантирам след 1/2/3 година как ще работят на CentOS.

4. Да бях си помислил за това, но не знам кой layout/вариант ще предпочитат хората.

5. Какво е виивър?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ivo   той иска да каже ,че няма програма за отваряне на PDF . Тая грешка на виртуалката изобщо не я мисли защото е без значение.Тоя бъг е само докато трае 10 минутната инсталация  и след рестарта всичко си е както трябва.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Потвърдено: Работи без проблеми на VMware Player free {Windows 8.1 Enterprise x64}.

centOS-6.6-GNOME-liveCD-BG green-tick-16x13.png

centOS-6.6-x86_64-GNOME-liveCD-BG green-tick-16x13.png

Идеите на @ssb558 са хубави! :)

----

Skype се инсталира нормално на x64 версията :)

Редактирано от x444x (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от BG Telekom
      Здравейте,
      От два дена се занимавам със следният казус:
      В нашата съвсем малка организация имаме един компютър (ще го наричам сървър, понеже са ползва само като такъв), върху който сме пуснали AirControl и Cacti, сътответно с httpd и mysqld. Драмата стана, когато дискът на сървъра се запълни с огромно количесто логове и трябваше да се изтрият тези от mysql, за да освободим място. След това обаче httpd и mysqld не можеха да се стартират поради ред грешки. Преди да отстраня този проблем доста се поизпотих, но накрая реших проблема като update-нах двете услуги с service update httpd и service update mysql-server. Вече имам нормален достъп до Cacti през локалният IP адрес, но естествено не мога да се логна, защото mysql е ъпдейтнат и най - вероятно са се загубили логин файловете.
      Та въпроса ми е. Може ли да се свържат отново Cacti и MySQL, като се запазят/възвърнат данните, които бяха въведени в Cacti преди този проблем? Ползвахме го за мониторинг на рутери и имахме около 100 записа в него.
      При необходимост мога да предоставя лог файлове.
      Благодаря предварително!

Поздрави,
      Борис Недялков.
    • от darkwonderer
      Здравейте,
      от сега си казвам ,че съм дългогодишен Win user и старите навици умират трудно. М$  малко по малко съсипават това което ми харесваше в тяхните продукти. Имам 0лев опит с какъвто и да е линукс до момента. Та по същество: приятели и колеги ме облъчиха с идеята - пробвай Fedora 29 ще ти хареса. И от 2 дена вече (изтеглих си готова wmware вирт. машинка - Fedora 28) разцъквам яко и ми харесва. Само да можеше да я кустомизирам още малко (адско тъпи въпроси долу ):
      1. Търся file manager подобен на total comander или windows explorer. Основно искам да може да направи жик-так UI пиниз покзващ  файловата система в йерархия подобна на XML - tree (наутилоста го прави ама е само 1 джам ).
      2. Как да подкарам текстов редактор  с root acc account. За да мога примерно  да едитна и запязя - /etc/xrdp/xrdp.ini без да ми се налага да правя саве ас в директорита на ацц-то ми и да реплейсвам от треминала с роот права.
      3. Добър shell extension - за ползване на десктопа (папки ,файлове ,шорткъти ).
      4. Нормално ли е VLC- to да се прецаква след като му дам да чете от файлове на windowski share - спра ли го нетръгва после.(използвам Smb4k за маунтване).
      5. И ако може някой да ми препоръча добри туторияли като за начинаещ (незнам на какво ниво трябва да съм да използвам wine).
      6 . sysinternal Toolove бива ли ги тук Гледам ,че м$ има порт за федора 26.
      7. OneNote за fedora? (неискам да изпозвам браузър - мразя ги!).
      8. Drag and Drop не работи навсякъде? Свързано ли е с това ,че има разлика в ацц-то под което рабопти процеса?
      Мерси предварително.
    • от Недко
      Здравейте !
      Не успявам да инсталирам VIBER на Linux Mint 18 XFCE 
      (заедно с лаптопа са описани в подписа ми)

Свалих си .deb пакет за Линукс Убунту от сайта на Вайбър
      Опитах от терминал и с GDebi
      Не става. Излиза ми съобщение, че това не е deb пакет.

Гугъл показа, че и други са имали същия проблем,
      https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=269712

има и решение :
      https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?f=47&t=258067&hilit=viber

но от постовете разбирам, че, изглежда VIBER има проблем с начина, по който създава .deb пакета 
      и решението е било, чрез изтегляне на .rpm , преформатиране в .deb
      и чак тогава инсталиране.
      Даже авторът на решението дава линк към файла, който е направил, но е за 64 битова версия ...
      а аз съм с 32 битова ...

Моля за съвет или линк, ако някъде вече е публикувано решение на конкретната или подобна ситуация.

Предварително ви благодаря !

P.S. Пиша същия въпрос и в темите за Минт и за начинаещи в Linux ... знам ли къде ще се види по-рано и ще се намери решението.
      Моля да ме извините !
    • от rado7318@abv.bg
      Има много лесен начин да разберем Windows или Линукс е по добър!
      1. Ако се продават лаптопи, на които може да работи само Windows ще се купуват ли?   ДА!
      2. Ако на лаптопите може да работи само Линукс?
      Е , ще кажете то си има такива- Chromebook със Google Chrome OS.
      Следователно проблема на останалите Линукс дистрибуции е, че просто не са достатъчно разработени и на този етап са по скоро платформа за мазохисти. Не може безброй малки фирмички с по 5-6 програмисти да направят завършен качествен продукт, който да се равнява на продукта на фирми като Microsoft, Google или Аpple, нали?
    • от Недко
      Здравейте !

Днес опитах да задействам Скайп, но не иска да ме "впише".
      Завърта анимацията с кръжащите точки ... и изключва.
      Опитах да го деинсталирам със Софтуерния мениджър,
      стигна до 75 % и спря.
      Изпълних едни команди :
      sudo apt-get autoremove --purge && sudo apt-get clean && sudo apt-get autoclean

при което се появи и изречение, че почиства нещо, останало от Скайп.
      След това потърсих да инсталирам Скайп отново,
      но вече го няма в списъка на предлаганите пакети
      (или приложения, простете, аз съм начинаещ в Линукс вече около 9-10 години и 3 линукса).
      Вече без Скайп ли ще я караме ? 
      (Забравил съм откога не съм го ползвал)

А всъщност си търсех начин да изпробвам микрофона на едни мултимедийни слушалки втора употреба,
      без да звъня на никого. (В Скайп имаше такава възможност)

Моля за съвет или за линк, ако вече е отговаряно на тези въпроси.
      (Много теми виждам по темата, но докато ги прегледам всичките,
      ще стане ... утре... ).

Предварително ви благодаря !
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.