Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 33 минути, аm-аm написа:

в обяснение на това:

543.gif

В обяснение на страдащите от остра мозъчна недостатъчност: молива не е поставен така както на картинката, a по начина, по който си го представям аз

Това беше излишно

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 2 седмици по-късно...
  • Отговори 2,2k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Не_известни, но за сметка на това независими. 

и компетентната констатация  

Ей, няма спасение от корупцията, навсякъде е  :

Публикувани изображения

Какъв е този некрозния, дето пише в теми от преди 13 години и освен, че е писал супер неграмотно, е написал и голяма глупост!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 1.08.2018 г. в 23:36, Raze написа:

Какъв е този некрозния, дето пише в теми от преди 13 години и освен, че е писал супер неграмотно, е написал и голяма глупост!

Ама и твоето си е бисер!!! Освен, ако при теб не е станало 2026 година!!!

Темата (Изключване на сензорния екран на Samsung galaxy s3) е от 2013, а не „от преди 13 години“!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз я виждам от преди 13 години, 2026 година сме тук, а ти си пак неразбрал. :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 2 седмици по-късно...
Цитат

може и рестарт на cmos  да свърши някаква работа

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, DarkEdge написа:
Цитат

може и рестарт на cmos  да свърши някаква работа

как де се рестартира технология?!!!
да не би да има предвид BIOS?
:no-no:

това в коя тема?

пп

опс, видях
да, имал е предвид BIOS

Редактирано от Гост (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, дръндю написа:

това в коя тема?

Алоу, инспектор Дюдю. Де ти отиде забавлението? У коша?
Ако ти поискам иледо лева като да искам да ти дам илядо лева ли ще го тълкуваш?

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 2 седмици по-късно...
преди 19 часа, Колев60 написа:

Най добрия специалист  на форума по електроника пита:  

"А защо не работи и на Линукс, той допълнително ли трябва да се инсталира и как след да стане това след като не отчита флашката или и флашката трябва де с Линукс? Но аз опитах да създам такава флашка от логото на Линукс което излиза на екрана или трябва да се направи тази флашка от друг компютър като се изтегли Линукс незнайно от къде."
Ето му и темата:
https://www.kaldata.com/forums/topic/269915-лаптоп-acer-не-ще-да-се-инсталира/?_fromLogin=1&_fromLogout=1
 Ако му постна бисерите от раздел аудиотехника, дисковете на сървара на Калдата ще се напълнят

Това е съвет, който ми е даден от peppone1 в моята тема "Самоделна тонколона" на 8 август:

Цитат

Кутията е станала много добре, но задната стена не бива да е от фазер, тъй като именно тя създава целият бас. Тя е половината от площта на кутията и трябва е от същия материал като страничните стени.

А това е друг съвет, който ми е даден от същото лице четири дни след горецитирания (на 12 август):

Цитат

Иначе радвам се че тонколоната сега свири достатъчно силно и то благодарение на това че е с мостов усилвател. На гърба на колоната могат да се поставят щипки с които да се изведе другият свободен канал на усилвателя за свързване към втора тонколона. Задният капак също няма да е зле ако е от фазер, понеже по-лесно ще се разтрептява и ще играе ролята на пасивна мембрана.

За справка:

https://www.kaldata.com/forums/topic/269568-самоделна-тонколона/?page=5

https://www.kaldata.com/forums/topic/269568-самоделна-тонколона/?page=8

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

на 6.05.2018 г. в 21:02, RudeBoy написа:

"Един модератор от групата на редакторите де факто ме тероризира и искам да не го чета."

:cantbelieve::lol6:

Аз пък не искам да го чета. Но много често искам да не правя някои неща.

на 21.08.2018 г. в 18:53, Деянчо написа:

Това е съвет, който ми е даден от peppone1 в моята тема "Самоделна тонколона" на 8 август:

А това е друг съвет, който ми е даден от същото лице четири дни след горецитирания (на 12 август):

За справка:

https://www.kaldata.com/forums/topic/269568-самоделна-тонколона/?page=5

https://www.kaldata.com/forums/topic/269568-самоделна-тонколона/?page=8

Не знаех че и тук съм се подвизавал. Дали с фазер ще е по-добре, само опитът ще покаже, но зависи и от високоговорителя. Но тъй като той е маломощен, той няма да има силата да разтрепти толкова дебелият талашит.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

на 18.08.2018 г. в 13:51, peppone1 написа:

За 4 ома тонколона е достатъчен 0,25мм. кабел

Но загуби и в двата случая няма да има, независимо от мощността.

Съжалявам, не се сдържах :speak:

Редактирано от Staseka7777 (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 23.08.2018 г. в 1:10, peppone1 написа:
на 21.08.2018 г. в 18:53, Деянчо написа:

Не знаех че и тук съм се подвизавал. Дали с фазер ще е по-добре, само опитът ще покаже, но зависи и от високоговорителя. Но тъй като той е маломощен, той няма да има силата да разтрепти толкова дебелият талашит.

Нали търсим да избегнем излишните вибрации при нормални ОТ, ако искаш всички повърхности да ти свирят купи си такова или си го направи сам, ще си накачиш тук там и там и цялата ти  къща ще свири.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе, вие двамата! Как може така с експерта по електроника и акустика?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, DarkEdge написа:

Абе, вие двамата! Как може така с експерта по електроника и акустика?

Е как, провокираме го да сподели още от своето свръх знание, белким се доближим поне малко до неговото ниво за да не се срамим по форумите като неуки.:wors:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, Staseka7777 написа:

Съжалявам, не се сдържах :speak:

И кое е смешното в случая? А бе вие в тоя форум как така от всяка приказка произвеждате бисери бре? Също както Бареков едно време в сутрешният блок твореше новина от всяка една приказка на гостите си? И малко по-сериозно, но някой от вас законът на Ом в училище случайно да е чувал за него?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Цитат

За 4 ома тонколона е достатъчен 0,25мм. кабел

И ако мощността на озвучителното тяло е 200W какво ли ще се случи с тоя кабел 0,25мм?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, DarkEdge написа:

И ако мощността на озвучителното тяло е 200W какво ли ще се случи с тоя кабел 0,25мм?

1200px-Kurzschluss_12V20A.thumb.jpg.1f76fb90d66c15a88967763cbc716ff6.jpg

преди 17 минути, peppone1 написа:

И малко по-сериозно, но някой от вас законът на Ом в училище случайно да е чувал за него?

А ти чувал ли си за закона на Джаул-Ленц?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А за температурен коефициент на съпротивление да си чувал. И какво ще се случи, когатоп подложиш тая паяжин на по-голяма мощнос и започне да грее? Ако евентуално устиска да не се само запали.

преди 22 минути, peppone1 написа:

А бе вие в тоя форум как така от всяка приказка произвеждате бисери бре?

Неправилен изказ - трябва да е:

Цитат

А бе вие в тоя форум как така от всяка моя приказка произвеждате бисери бре?

А, те така по-мога да се съглася.
А, сега ти се замисли кое не е у ред - целият форум или при теб нещо куца. Защото не е нормално цяло едно общество да греши, а само един да е прав. Нали не си Да Винчи или Галилей?

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, DarkEdge написа:

Нищо няма да се случи с кабела, най-много леко да се затопли, но в случая не е важно това. В темата акцентирах върху загубите, които внася кабелът, а те не се влияят от мощността. Затова когато цитирате, показвайте целия текст и ще видите че в темата за конкретната мощност, аз препоръчах кабел 0,75 квадрата. И 200W автомобилни тонколони на практика няма и ако прегре един кабел от 0,25 мм., то преди това говорителя вече ще е изпушил, и понеже токът през говорителя и кабела е еднакъв, а на практика няма такъв високоговорител с такова голямо сечение 0, 25мм на жицата в звуковата намотка, всички намотки са доста под тази дебелина. Така че правете си сметкат какъв ток реално протича през говорителя, съответно и по кабела. Така че електрическата мощност ще е не повече от 40-50W, а и усилвател никога не се усилва докрай и в много случаи тези мощни високоговорители са с опекли се намотки, които по едно чудо продължават да свирят, докато не се овъглят напълно. По тази причина главно изискване за всеки  говорител е  да превишава поне два пъти мощността на усилвателя.

Но нямате опит, не сте чели, не сте тествали, не сте дори и пресмятали и измервали и вече давате заключения.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 44 минути, peppone1 написа:

И кое е смешното в случая? А бе вие в тоя форум как така от всяка приказка произвеждате бисери бре? Също както Бареков едно време в сутрешният блок твореше новина от всяка една приказка на гостите си? И малко по-сериозно, но някой от вас законът на Ом в училище случайно да е чувал за него?

А, ти кажи !

По въпроса с 0,25 сечение. Хубаво, имаме 4омов говорител. Ама имаме и стъпало, което пък дава 70 волта на изхода. Защо слагаш нещата под общ знаменател ? Според закона на ом /който ти не го знаеш/, 

70 амплитудно / да речем 4 импеданс = 17.5 ефективен ток

Според "моите скромни знания" тия 17,5 А идват множко за 0.25 cm2 сечение !  

преди 7 часа, Staseka7777 написа:

Ти остави закона на ом, ами този на Джаул Ленц ?!

Както и да е, спирам да спамя. С професор, такъв велик учен, не мога да споря.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

70 волта ще подадеш на високоговорител на куково лято. Нека да минат тези 17A през този говорител да видим тогава какво ще се случи с него. По мойте сромни математически познания, това се равнява на 1,19KW  мощност. Или ти този ток го мериш като подаваш постоянен ток към високоговорителя може би, свързан директно към акумулатора, а тогава също не ми се мисли какво ще се случи с него? И с кой амперметър го измери този ток и нима не знаеш всеки високоговорител има входен импеданс? Ама вие наистина сте неграмотни, барабар с целия форум, състоящ се от не повече 5-6 човека-спамери. Направо нямам думи.

Какво си учил ако не е тайна? Аз подозирам че тук пишат лица под 16г. А и самото ви обръщение към учител и професор с такава ирония говори много зле за вашата подготовка. Тази длъжност трябва да бъде на почит сред учениците. Единствено у нас учителите са обект на подигравка, затова и толкова двойкаджии има сред учениците, които не могат да съберат 2 и 2. Ама вие всичко мерите на око, за измервателни уреди сигурно не сте и чували, а за смятане по проста математика също. Аз повече няма да си губя времето да ви обучавам, вие щом елементарни знания нямате, всеки напън ще бъде напразен, при все това че младите не искат да се учат, плюят върху преподавателската дейност, мразят учителите си, а и учителите много често мразят учениците си, е така никога няма да имаме образована младеж.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, Колев60 написа:

1. Петърчо! Че не си добре, си го написал и в друг форум дето си ги признаваш тези неприятни неща .Върни се, прочети го и ако искаш го изтрий за твоите превиждания и тем подобни като си бил малък, защото и като порасна си все същия калпазанин.

2. За жена, дето търсиш пък от другия форум - просто нямаш шанс. Няма такава глупава, като теб.

Колев, я прати, моля те, линкове къде ги е писал тези неща от точка 1 и точка 2. Стана ми интересно... :ohmy:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 35 минути, peppone1 написа:

70 волта ще подадеш на високоговорител на куково лято. Нека да минат тези 17A през този говорител да видим тогава какво ще се случи с него. По мойте сромни математически познания, това се равнява на 1,19KW  мощност. Или ти този ток го мериш като подаваш постоянен ток към високоговорителя може би, свързан директно към акумулатора, а тогава също не ми се мисли какво ще се случи с него? И с кой амперметър го измери този ток и нима не знаеш всеки високоговорител има входен импеданс? Ама вие наистина сте неграмотни, барабар с целия форум, състоящ се от не повече 5-6 човека-спамери. Направо нямам думи.

Какво си учил ако не е тайна? Аз подозирам че тук пишат лица под 16г. А и самото ви обръщение към учител и професор с такава ирония говори много зле за вашата подготовка. Тази длъжност трябва да бъде на почит сред учениците. Единствено у нас учителите са обект на подигравка, затова и толкова двойкаджии има сред учениците, които не могат да съберат 2 и 2. Ама вие всичко мерите на око, за измервателни уреди сигурно не сте и чували, а за смятане по проста математика също. Аз повече няма да си губя времето да ви обучавам, вие щом елементарни знания нямате, всеки напън ще бъде напразен, при все това че младите не искат да се учат, плюят върху преподавателската дейност, мразят учителите си, а и учителите много често мразят учениците си, е така никога няма да имаме образована младеж.

Това е абсолютно примерно. Мощността ти се получава ток по напрежение. А тока се получава от напрежението делено на съпротивлението. Токът предизвиква загубите в кабела ти.

Ако имаш 4 омов говорител. За да достигнеш мощността X /200 вата/ ти трябват 28 V приблизително по 7А ток.

Ако имаш 8 омов говорител. За да достигнеш мощността X /200 вата/ ти трябват 40V по 5А ток.

Във вторият сценарий, загубите са по-малко, заради по-малкият ток, очевидно.

Ако ти е 0,1 ом съпротивлението на кабела и имаш 4 омов товар, тоест 4,1 еквалилентно и му приложиш 28V напрежение между краищата на кабела ще имаш 0,68V приблизително. Което умножено по сметнат еквалилентно ток 6,83А имаш 4,64 W загуба в топлина.

Същият сценарий, само че гонена мощност с 8 омов говорител и 40V от стъпалото. 4,93 еквалилентно на тока, 0.49 V "остава" в кабела. Едното по другото ти прави 2,42W загуби.

Това е най-бакалска сметка, резглеждайки го като резистивен товар и като "прав" ток.

Мощността е една и съща, загубите са други.

Та, какво казах и какво ти ми каза за закона на ом ?

Мощността X можеш да я получиш с повече ток, за сметка на напрежението. Или с повечко напрежение, за сметка на тока. И двете си имат недостатъци. Диелектрична изолация за второто, сечение на проводника за първото. За справка - далекопроводите които ти пренасят електроенергия до системната подстанция, след това до "районната", а оттам до трафопостта са ти съответно 400/220   , 110 и 20kV.  Радиоточките са по същият начин.

Скарахме се за това - понеже действително не знаеш законите на Ом и Джаул Ленц. Не за нещо друго.  А вече ако ти отговарям конкретно на горните неща и забатачим ефективни стойности на ток и напрежение при променлив ток, импеданси и фактори на мощността, косинус фи-та съвсем ще те забатача. Затова не бих се занимавал.

Хайде със здраве !

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, peppone1 написа:

Нищо няма да се случи с кабела, най-много леко да се затопли, но в случая не е важно това. В темата акцентирах върху загубите, които внася кабелът, а те не се влияят от мощността. Затова когато цитирате, показвайте целия текст и ще видите че в темата за конкретната мощност, аз препоръчах кабел 0,75 квадрата. И 200W автомобилни тонколони на практика няма и ако прегре един кабел от 0,25 мм., то преди това говорителя вече ще е изпушил, и понеже токът през говорителя и кабела е еднакъв, а на практика няма такъв високоговорител с такова голямо сечение 0, 25мм на жицата в звуковата намотка, всички намотки са доста под тази дебелина. Така че правете си сметкат какъв ток реално протича през говорителя, съответно и по кабела. Така че електрическата мощност ще е не повече от 40-50W, а и усилвател никога не се усилва докрай и в много случаи тези мощни високоговорители са с опекли се намотки, които по едно чудо продължават да свирят, докато не се овъглят напълно. По тази причина главно изискване за всеки  говорител е  да превишава поне два пъти мощността на усилвателя.

Но нямате опит, не сте чели, не сте тествали, не сте дори и пресмятали и измервали и вече давате заключения.

Как ги намали от 200 вата изход на усилвателя до 40-50 вата на говорителя,каква логика следваш?!?Другите бисери дето ръсиш тук няма какво да ги коментирам.Има и по-мощни автомобилни усилватели.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 25.08.2018 г. в 17:53, Колев60 написа:

Не зная ти какво смяташ, но най добре е да продадеш компютъра и да си седнеш на гъза. Вярно, има и по млади от теб, но са далеч по компетентни по тези въпроси където "професора"  дава акъл и съвети. 

Стефчо, престани да лъжеш хората бре! Ясно е че вече не можеш, но има младежи които могат много повече от теб. Не знам за кой Петърчо говориш, аз съм peppone1. Това че си си събрал някои фенове все още без достатъчно познания, не ти дава право да си играеш с тях като с опитни мишлета. Ти различно мнение от твоето никога не ще приемеш, така че  изобщо не се опитвай да спориш и то с този просташки селски манталитет, защото твоята Стефанджийщина минава всякакви граници. Такива като теб ако случайно ги засека на улицата, инстинктивно пресичам на отсрещния тротоар, направо вониш с и овуня целият форум с простащината си. Не знам от къде я събираш, но думите ти са достатъчно показателни. След време твоите последователи като пораснат и се ограмотят ще видят що за човек си, а нещо никак не ми стоиш чист в този форум. Не знам още колко пъти ще си сменяш имената и колко регистрации ще си правиш, но си оставаш все същият селянин.

Дойде ред за втори път да информирам модераторите.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване