Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 8 часа, DarkEdge написа:

Абе, вие двамата! Как може така с експерта по електроника и акустика?

И по въоръжение от бъдещето: фазер

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 2,2k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Не_известни, но за сметка на това независими. 

и компетентната констатация  

Ако думата почва с ф, се пише фъф Ако е със з, се пише зъз

Публикувани изображения

преди 1 час, Staseka7777 написа:

Това е абсолютно примерно. Мощността ти се получава ток по напрежение. А тока се получава от напрежението делено на съпротивлението. Токът предизвиква загубите в кабела ти.

Ако имаш 4 омов говорител. За да достигнеш мощността X /200 вата/ ти трябват 28 V приблизително по 7А ток.

Ако имаш 8 омов говорител. За да достигнеш мощността X /200 вата/ ти трябват 40V по 5А ток.

Във вторият сценарий, загубите са по-малко, заради по-малкият ток, очевидно.

Ако ти е 0,1 ом съпротивлението на кабела и имаш 4 омов товар, тоест 4,1 еквалилентно и му приложиш 28V напрежение между краищата на кабела ще имаш 0,68V приблизително. Което умножено по сметнат еквалилентно ток 6,83А имаш 4,64 W загуба в топлина.

Същият сценарий, само че гонена мощност с 8 омов говорител и 40V от стъпалото. 4,93 еквалилентно на тока, 0.49 V "остава" в кабела. Едното по другото ти прави 2,42W загуби.

Това е най-бакалска сметка, резглеждайки го като резистивен товар и като "прав" ток.

Мощността е една и съща, загубите са други.

Та, какво казах и какво ти ми каза за закона на ом ?

Мощността X можеш да я получиш с повече ток, за сметка на напрежението. Или с повечко напрежение, за сметка на тока. И двете си имат недостатъци. Диелектрична изолация за второто, сечение на проводника за първото. За справка - далекопроводите които ти пренасят електроенергия до системната подстанция, след това до "районната", а оттам до трафопостта са ти съответно 400/220   , 110 и 20kV.  Радиоточките са по същият начин.

Скарахме се за това - понеже действително не знаеш законите на Ом и Джаул Ленц. Не за нещо друго.  А вече ако ти отговарям конкретно на горните неща и забатачим ефективни стойности на ток и напрежение при променлив ток, импеданси и фактори на мощността, косинус фи-та съвсем ще те забатача. Затова не бих се занимавал.

Хайде със здраве !

Значи от 70V смъкнахме на 28V. При следващият пример още колко ще смъкнеш, докато си дойде до нормата? И този пад на напрежение пак с постоянен ток ли го изчисли? За 7A ток протичащ през високоговорителя, пресметна ли какъв кабел ще иска и каква ще бъде бобината на високоговорителя за да издържи? Само половината от захранващото напрежение се подава на говорителя, като изключим мостовите усилватели, които съответно работят и на двойно по-голям импеданс. Радвам се че си направил някои сметки, което говори че си се информирал, дали сега или по-рано няма значение. Високоговорителя работи с кратки импулси и за отделеното количество топлина се определя ефективната стойност на тока. Ха сега изчисли колко е тази ефективна стойност при избрана най-ниска честота на звуковият генератор и тогава ще повторим сметките. Но такова изчисление е много трудно, почти невъзможно да се направи наизуст, без измерване и тогава само тестът може да покаже точно какви са стойностите.

Не знам по коя формула си изчислил мощността, но за 28V захранващо напрежение, тя излиза 24,5W. Тъкмо по тази причина производителите не дават информация за мощността на говорителите и усилвателят, защото е много относително, в зависимост от възпроизвежданата музикална програма, която може да бъде много разнообразна. Обикновено чуждестранните производители вземат за еталон честота 1KHz, според нашия стандарт изчисленията са малко по-различни.

Ти вече ме забатачи, защото първо сам си се забатачил и нещо много странно си променяш сметките. Аз нямам намерение да правя тема урок, ако ти хвърляш ръкавицата казвайки че ще ме забатачиш, ами пробвай се, хем може и другите да научат нещо полезно. Но нека първо аз започна и да те питам като начало колко е честотата на изправеният ток при мостов изправител и входно променливо напрежение с честота 50Hz?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, sliderum написа:

Пъпеш, ай стига офтопици!

Целия раздел е за офтопици.  Остави пъпеша, да си пише, както може :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Ma_ri написа:

Ами щом така мислиш, ама тук е място където да се смеем на глупости, които сме  написали. Аз като го чета тая продължаваща вече втора страница разпра, някак си не мога вече да се смея. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, sliderum написа:

Ами щом така мислиш, ама тук е място където да се смеем на глупости, които сме  написали. Аз като го чета тая продължаваща вече втора страница разпра, някак си не мога вече да се смея. 

Именно, по-добре тук, където смеем, отколкото някъде, където някой иска помощ. Точно това е целта на подфорума- празни приказки и забава :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, Ma_ri написа:

Права си, но Пепоне пише тотални щуротии. В моята тема за тонколоната ми даде съвет да я изпека във фурната на 70 градуса например. Много неща не знае, а тези, които ги знае, ги е научил по някакъв си негов начин, който няма нищо общо с действителността. В една от темите му се обърнах съвсем приятелски към него да не обсъжда неща, за които хал хабер си няма, докато не ги научи. Той си говори глупости и дори си държи на неговото и започва да упреква тези, които се опитват да му обяснят, че не е прав. Пепоне е маниакално упорит и никога не приема вината, а я прехвърля на другите.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, sliderum написа:

някак си не мога вече да се смея. 

Свърши въздуха?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, DarkEdge написа:

Свърши въздуха?

Смея се на смешни неща, когато са трагични не се смея, някои чувствителни натури биха заплакали, някои избухливи, биха нарамили бухалката и отишли за сцепят пъпеша.

Редактирано от sliderum (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отварям клапите и струйно се отнасят...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 часа, DarkEdge написа:

Свърши въздуха?

Нямате нужда от въздух, вие дишате простотия и вместо вода пиете Водка. Как за простотията която избълва онзи палячо Стефан, никой не му направи забележка, защото сте страхливци. А за простащината оправдание няма. Днешните младежи са големи мишки, и по мойто време когато бях ученик, моите съученици ги беше страх да спорят с учителите, защото един от тях го изключиха, по искане на една стара свирепа даскалка, която не го харесвала, защото спорил с нея. Разбира се като повод намесиха и лошото му поведение и детските саморазправи които сме имали помежду си, а главните виновници си останаха и се дипломираха. Класната ни с недомлъвки каза каква всъщност е причината за изгонването му. Българинът не се променил изобщо, припомнете си филма "Да обичаш на инат". Днешните юноши са много неуверени и това го прочитам, тук във форума, като правят забележка на друг който говори самоуверено, това много ги дразни. Замислете се защо. Българина продължава да си бъде роб, но не си го признава. То затова ни певците ни са певци, ни актьорите ни стават за нещо, пълна измет навсякъде.

А това че не ви остана дъх сте си виновни вие, вие ме набутахте в тази тема, за нещо което въобще не прилича на бисер, вместо да си изясните спора, там където бе започнал. Но ваште подигравки ме правят още по-упорит, вие давате допълнителна сила на противника, вместо да го обезоръжите.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хайде да се спрете вече, а?!?!

Споровете и меренето на кой е по-по-най си ги пренесете на ЛС, а тематичните спорове в темите да отидат.

Тази тема е за бисери от форума и по-точно за следното: виждате бисер, копирате или цитирате тук, бърз коментар (ако желаете) и до тук.
И не на последно място това, което за някои е бисер, за други не е и е най-нормалното нещо едни да се смеят, а други не.

Забавлявайте се, а ако не можете, оставете другите да го правят!!!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 31 минути, peppone1 написа:

Тогава ги хвърляйте на боклука. Аз съм пекал и високоговорители с пропаднала мембрана, която след това запази формата си. Някои до ден днешен си ги слушам.

преди 31 минути, peppone1 написа:

Големите кутии се вкарват само от едната страна във фурната и след това се нагрява и останалата половина. Много кутии съм спасил по този начин, за които вече материал не се намира никъде, а сега си станаха едни хубави тонколони. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А ти в какво искаш да я пека? И нека поясня че става дума за умерено нагряване до 70 градуса, а не за опичане. Не  виждам какво смешно има да поправиш един високоговорител и една тонколона. Щом няма друго мнение по въпроса, значи това е единственото практическо решение. А бе, вие на всичка почнахте да се смеете, много странно чувство за хумор имате. Изчерпаха ви се бисерите и почнахте да се хващате за сламка.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 часа, sliderum написа:

Ами вие ги набутахте тези скучни бисери тук, в които няма нищо смешно, е няма как да се смеете тогава. По-добре си пуснете една комедия с Луи Дьо Финес и ви гарантирам че много повече ще се смеете. И на мен не ми е смешно, когато една готварска печка се използва и за други некулинарни цели, но на някои това им е много смешно. А то за това е казва бисер, нещо ценно, което трудно се открива и трябва да е смешно за читателят. бисерът може да бъде породен от правописни грешки, някаква лична философска мисъл, и т.н., което да ни накара да се засмеем.

И нека някои от протребителите прочетат правилата на форума, преди да ругаят, обиждат и унижават достойнството на другите:

2.16 Забранено е публикуването на лична кореспонденция (лични съобщения) във форума без съгласието на двете страни, участвали в кореспонденцията, както и всякаква форма на лични данни извън официално публикуваните в настоящия форум (снимков или друг материал, засягащ личния живот), когато това може да е в ущърб или да служи за дискредитация на някоя от двете страни. Ако това стане, то по желание на ощетената страна такива постове ще бъдат трити без предупреждение.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти още ли не си се отказал да се обясняваш на такива балъци като нас ?

Не ми се занимава дори да обяснявам бисерите ти и простотиите ти.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Anjel Dimitrov написа:

в Калдата сме едно общество ,което по -ми харесва от фейса,защото интелектуалното ниво е по- високо

И преди някой да се докачи на интелект, нека само кажа, че ежедневно във форума пишат 10 души, а във Фейсбук - същите 10 души и още 1,4 млрд. души.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, аm-аm написа:

И преди някой да се докачи на интелект, нека само кажа, че ежедневно във форума пишат 10 души, а във Фейсбук - същите 10 души и още 1,4 млрд. души.

Този форум има висока посещаемост, за която други такива биха могли само да си мечтаят.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, Деянчо написа:

Този форум има висока посещаемост, за която други такива биха могли само да си мечтаят.

Цитираш ежедневно писане, а коментираш ежедневно посещение. Цитирам ти поста като бисер haha.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Без посещение как ще пишеш, бре? Ти като пишеш същевременно посещаваш форума. Нали трябва да влезнеш в него, за да напишеш поредната си простотия? И да - има разлика между писане и посещение. Можеш да посещаваш форума без да пишеш, но не можеш да пишеш без да го посещаваш. Това е практически невъзможно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Колев60 написа:

Приятелю!

Извинявай, но във форума има доста добри теми  и коментари към тях, но явно не са там, където ти посещаваш подфорумите. Да не ги изреждам, независимо, че и в тях не винаги нивото на обсъждане е на нужната висота. Остави "интелекта"  за празни приказки и забава. 

На всеки един, който ми посочиш, че е много умен аз мога да ти посоча нобелов лауреат с акаунт във Фейсбук. Може би ти не знаеш как да ползваш Фейсбук?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 29 минути, Колев60 написа:

Приятелю!

Извинявай, но във форума има доста добри теми  и коментари към тях, но явно не са там, където ти посещаваш подфорумите. Да не ги изреждам, независимо, че и в тях не винаги нивото на обсъждане е на нужната висота. Остави "интелекта"  за празни приказки и забава. 

Напълно прав си! Този форум специално е доста на ниво като изключим индивиди като peppone1, proexpert, miro20 и др. Идеално нещо все пак няма. Тук има хора, които хем разбират, хем са приятни за комуникация. Това нещо рядко се среща. В предишният ми форум например хората разбираха и помагаха също както тук, но някои бяха толкова надменни, че не можеше да се комуникира с тях нормално и с лекота. Много хора го напуснаха този форум и посещаемостта в последно време доста спадна. Най-гнусният тип бе администратора - една надувка, която се има за господар и ти си един господин никой в неговите очи. Въобще един лешпер, който се мисли, че е от "големото добрутру". Трил ми е теми (и не само на мен) не защото нарушават правилата, а защото не му изнася. Не са ме баннали, аз доброволно спрях да влизам. Името на форума и неговия администратор запазвам в тайна.

преди 27 минути, аm-аm написа:

На всеки един, който ми посочиш, че е много умен аз мога да ти посоча нобелов лауреат с акаунт във Фейсбук. Може би ти не знаеш как да ползваш Фейсбук?

И какво толкова можеш да прочетеш и научиш от Facebook?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, Joanna Rutkovska написа:

Говоря за нуклеотидните бази на ДНК -Сорс кода на Живота.

A-Аденин .
C-Цитозин.
G-Гуанин
T-Тиамин
и U-Урацил /за РНК базите/

В нормалната пшеница и храни растения и животни  това са буквите на Живота.

...В контраст Синтетиката ,буквите на Живота са подменени със нови несвойствени за Живота на тази Планета букви.

Нарича се Синтетична храна или синтетична биология.Създадени са много над 160 вида вида изкуствени синтетични  букви .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване