Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Guide:Да ускорим работата си, като си осигурим бърз достъп до най-използваните програми

Препоръчан отговор

Предполагам, по-голямата част от вас ползват т.нар. Quick Launch (бързо стартиране) ql9lq.jpg, който обаче с времето става все по-голям, взима място от лентата, пък и не е съвсем функционален.

Това беше и причината да тъпся нещо по-добро, което и да не заема много ресурси.

В крайна сметка търсенето ми стигна до програма наречена RocketDock. Може да я свалите от Тази страница. Текущата версия е 1.2.0.

След лесна и бърза инсталация и пускането на програмата от моя страна се стигна до тази гледка

pic13bs.th.jpg pic21ul.th.jpg

Сега да разгледаме настройките, които ни предлага програмата, но преди това малко отклонение. Въпреки, че програмата е на български, превода е доста зле и поради това реших да го оправя малко. Може да го свалите от ТУК. Поставяте го в папка Languages,в папката на програмата (по подразбиране С:\Program Files\RocketDock), като заменяте съществуващия.

Сега вече може да продължим напред. Щракваме върху Док Настройки

pic33fg.jpg

и се отваря този прозорец

pic49ta.th.jpg

Общи настройки

-Може да изберем езика (ако бг-то не ни е по сърце)

-Ако ще го ползваме всеки път не е лошо да изберем опцията Стартирай с Windows.

-Опцията Заключи иконите, заключва иконите така че да не могат да бъдат размествани.

-Скрий имената на иконите скрива имената, за да не бъдат показвани, когато мишката е над икона.

-Следващата функция е за интегриране на програма от същата фирма и няма да бъде разглеждана в тази статия.

-Автоматично Скривай Док, ми се видя доста полезна, не желая менюто да е непрекъснато показано (в интерес на истината долният край пречи малко в програми, с по-дълго меню). Отдолу следват и плъзгачи, с чията помощ може да се промени времетраенето на анимацията за скриване (ако се избере 0 се появява веднага и т.н.), а долния плъзгач отговаря, аналогично, за времето, което трябва да се задържи мишката, за да се появи менюто.

Натискаме икони в ляво и пред нас се появява следното

pic50ol.th.jpg

Икони

-Качество отговаря за качеството на чертаене при увеличаване (zoom) на иконите, по-ниско означава и по-бърза работа на програмата

-Размер-големината на иконите в нормално състояние (информативно-стандарнта икона в Windows e 32 пиксела)

-Увеличаване-с какви размери да нараства иконата, когато мишката е върху нея. Тъй като аз исках менюто да си изглежда съвсем нормално (т.е. да не се увеличават иконите) придърпах плъзгача до 0

-Граници на увеличение служи, за да се определи, колко други икони ще увеличат размера си с тази над която е мишката

-Време на увеличаване определя, колко време трае анимацията на увеличение

-Плоско увеличение-всички икони нарастват еднакво, едновременно

Продължаваме напред с Позиция

pic62hu.th.jpg

Позиция

-Монитор-при наличието на повече от 1 монитор, може да бъде избрано на кой от тях да се появява менюто

-Разположение-къде на екрана да се намира менюто-горе, долу, в ляво или дясно

-Положение-дали менюто да бъде винаги над всички прозорци, да се държи като нормален прозорец или да е винаги под всичко

-Активиране с мишка ни позволява да се покаже менюто, когато е покрито от други прозорци

-Хоризонтално изместване, позволява да се размества позицията на менюто хоризонтално

-Вертикално изместване-аналогично го размества вертикално

Следва меню Стил-в него няма нищо особено, с изключение на темите и прозрачността (при максималното и увеличаване темата става напълно прозрачна и не се вижда)

Нова икона се добавя като се натисне на празно място десен бутон и после добави икона

Но реших и че тази фунционалност не ми е достатъчна и попаднах на този сайт. Реших, че предложената там идея-създаване на специални икони, на които при натискане на десен бутон се появяват още опции. За начало сваляме този архив. Разархивираме го. В резултат на това имаме доста .reg файлове и няколко папки. Файловете, който се намират в NirCmd ги поставяме в Windows/system32. Ще стартираме например Add Control Panel.reg (по късно, ако се наложи да бъдат махнати, си има в същата папка и файлове за това Remove Control Panel.reg, например премахва това, което добавихме преди малко). Натискаме ОК и продължаваме напред. Да видим какво прави в действителност този файл-създава тази специална икона, за която говорих, не къде и да е, а в Моите места в мрежата\Цялата мрежа (My network places\Entire Network). Отворете папката и ще щракнете десен бутон на появилата се иконка Control Panel. Доста хубаво меню нали :wors:. Хайде сега да го сложим в RocketDock. Тъй като имаме в него вече Control Panel би било прахосничество на място да имаме 2 броя затова ще модифицираме съществуващото. Натискаме десен бутон върху Control Panel в RocketDock и избираме Настройка на иконата.

Резултатът е следния

pic74qi.th.jpg

В папки избирате, къде се намира желаната икона да ползване, като с бутона смени папка се добавя нова папка.

По-долу, в настройки, избираме името на иконата (поле име), целта на действието

::{00000000-5006-0000-0000-000000000002}
,като :: ги има винаги, ако добавяме иконите по този начин, а цифрите взимаме от онзи .reg файл, който използвахме преди малко-давате десен бутон върху него едит, и го отваря в notepad.

pic86xf.th.jpg

В червеното квадратче, е инфото, което ни трябва

Стартирай в и Аргумени трябва да са празни, а Показвай специални действия трябва да бъде избрано. Натискаме ОК и сме готови с първата ни специална икона

А това е резултата от това действие

pic92kw.th.jpg

А с вече наученото и онова архивче с .reg файлове може да се правят доста неща :wors: (с допълнението когато правите такъв вид икона да избирате за нова икона празна)

pic101xb.th.jpg

ПС: Дано това дълго писание е полезно :wors:

ПС2:Tutorial за създаване на .reg файловете

Редактирано от Nicky (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нека добавя и аз една програмка на Stardock-която върши същите неща,описани от Nicky ,а именно ObjectDock 1.3 (мисля,че компанията Stardock не се нуждае от представяне).Програмката я има и в безплатен вариант cool.gif Лично аз я ползвам от доста време(може би година) и съм много доволен от нея :wors:

Линк към Калдата

Линк към официалният сайт,където може да видите и шотове от програмката ;)

Поздрави :wors:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@androns Добавя само 1 процес

@dragozow като имаш фтп достъп знаеш какво къде си качил :)

@kokomil пробвал съм го и него, но е по-тежък по лично наблюдение, а доколкото пробвах номера с менюто на десен клик не става

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Номера с тоя toolbar е малко глупав (no offence), имайки предвид, че можете да направите лента с бутони само със средствата, достъпни в Windows. Следва описание стъпка по стъпка на това как се прави такава лента без нужда от допълнителен софтуер:

1. Създавате празна директкория някъде на диска (в моя случай, директорията се намира на десктопа)

2. Слагате в нея желаните шорткъти:

27ul.th.jpg

3. Правите Restore на Explorer прозореца така, че горния край на екрана да е свободен

4. Изтегляте иконката на директориято до горния край на екрана:

35cq.th.jpg

49ve2.th.jpg

5: Последните настройки са въпрос на вкус, аз намалявам размера до 1 ред:

59lr1.th.jpg

Махам етикетите към иконките:

64mf1.th.jpg

Крайният резултат е:

74vr.th.jpg

Предимствата на този метод са няколко. На първо място тази лента не заема допълнителни ресурси. Освен това поради малкия размер на иконките е възможно да сложите повече шорткъти на удобно място. Освен това можете да сложите повече от една лента с различно съдържание. Най-голямото предимство обаче е, че не се налага да се инсталира допълнителен софтуер, а и да се наложи преинстал после се възстановява много бързо.

Използвам такава лента от около 5 години и съм доволен от нея :)

Редактирано от Hedron (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз правя друго - събрал съм си shortcut-ите в няколко папки (bench, games, tools, etc.); с десен бутон на мишката цъкам на лентата със задачи (taskbar-a), избирам Toolbars > New Toolbar и посочвам съответната папка. Ако се наредят много и започнат да ми пречат, ги (пре)именувам с по една буква (напр. Т, В, etc.) или направо без надпис (Rename, Alt+0160). Местоположението им върху лентата променям, като махна отметката от Lock Toolbars и просто ги издърпвам.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 3 месеца по-късно...

http://www.truelaunchbar.com/

Определено е мой фаворит - ползвам лицензирана последна версия и бих казал, че напълно би задоволила изискванията на по-претенциозните от вас :) Страхотно улеснение, предлага възможност за подредба по ваш вкус и има много допълнения (plugins) към нея...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 1 година по-късно...

Подобни са и:

MyDock

http://alexezh.googlepages.com/mydock

JetBar Toolbar (малко е архаичен)

http://www.softsea.com/review/Jet-ToolBar.html

TurboLauch

http://www.dkengineering.org/turbo_launch.htm

Модула (NeXuS) в WinStep:

http://www.kaldata.com/forums/index.php?showtopic=63745

Редактирано от B-boy[StyLe] (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване