Премини към съдържанието
Bandle

Няколко въпроса относно Linux (Ubuntu)

Препоръчан отговор

Здравейте, след като вчера официално се отказах от Windows, реших да използвам Linux (Ubuntu). Но преди да премина на тази ОС имам няколко въпроса, които не ми позволяват да го направя...

1. Кадърно ли са направени свободните драйвери на Ubuntu 14.04.1, защото поддръжката на моята видеокарта вече не се поддържа.

2. Как става управлението на флашки под Ubuntu (форматиране, drag & drop)

3. Ще се справи ли моята конфигурация с Ubuntu 14.04.1 x64?

Моята конфигурация:

• Дънна платка
      Foxconn A690VM2MA-RS2H
    • Процесор
      AMD Athlon 64 x2 4400+
    • RAM
      6 Gb DDR2 553 Mhz
    • Видео
      ATi Radeon HD2600 Pro

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Като за начало пробвай с Линукс Минт ........за управлението на флашки си има програми ,хардуера ти е достатъчен .Сводобните драйвери ще ти вършат работа

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

1. Забрави всичко, което си знаел от Вин - не става за нищо

2. Има 2 типа драйвера за видеокартата свободен и legacy

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Здравейте, след като вчера официално се отказах от Windows, реших да използвам Linux (Ubuntu). Но преди да премина на тази ОС имам няколко въпроса, които не ми позволяват да го направя...

1. Кадърно ли са направени свободните драйвери на Ubuntu 14.04.1, защото поддръжката на моята видеокарта вече не се поддържа.

2. Как става управлението на флашки под Ubuntu (форматиране, drag & drop)

3. Ще се справи ли моята конфигурация с Ubuntu 14.04.1 x64?

Моята конфигурация:

• Дънна платка
      Foxconn A690VM2MA-RS2H
    • Процесор
      AMD Athlon 64 x2 4400+
    • RAM
      6 Gb DDR2 553 Mhz
    • Видео
      ATi Radeon HD2600 Pro

1. За драйвърите - ще разбереш веднага, щом стартираш дистрибуцията от жив диск. Ако резолюцията и честотата на опресняване са нормални, повече не пипай нищо по драйвърите и работи със инсталираният по подразбиране свободен драйвър. Освен препоръчван (legacy), може да има поне още един фирмен драйвър. Но, ако имаш добро изображение не инсталирай нищо допълнително. Често, старите видео карти работят по- добре със свободният, отколкото с фирмен драйвър.2

2. За флашките не трябва да се инсталират допълнително драйвъри. Файловата система fat 32 се поддържа по подразбиране.

3. Конфигурацията ти ще се справи със стандартен Ubuntu-desktop. Погледни и другите разновидности - Xubuntu, Kubuntu и Ubuntu MATE Remix, както и Linux Mint.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Погледни и другите разновидности - Xubuntu, Kubuntu и Ubuntu MATE Remix, както и Linux Mint.

Забравил си да впишеш и Lubuntu (LXDE - изключително олекотена среда и много приятна за работа) :)

Редактирано от techmaniac (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Умишлено не я написах. Да не се обиди, че при 6 GB RAM го съветвам да ползва дистрибуция за слаб хардуер.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Що така?

Всеки си преценява възможностите. Но, пък, ако е на враг, защо да не му забиеш една лошо настроена дистрибуция и да си оставиш пръстите на нея. Или да му сложиш един сървър под Arch и клиентите да го обесят след три дни.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Що така?

Заради Юнити. Да не говорим, че е пълно с бъгове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Идеално е за новобранци Ubuntu MATE

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)
    • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ubuntu-MATE, която вече е официална разновидност е добър по- принцип, а не само за новобранци. Особено за настолна машина с 4:3 екран. Не, че не може да се остави един панел за няколко секунди.

Заради Юнити. Да не говорим, че е пълно с бъгове

Правиш една фундаментална грешка, но не си единствен. Бъркаш дистрибуцията Ubuntu с Ubuntu-Desktop, който е Unity базиран. Един от няколкото официални десктопи. А, голяма част от машините работят под Ubuntu, без графична среда.

Чети внимателно, какво сваляш.

http://www.ubuntu.com/download/desktop

Ubuntu-Desktop

Колкото до стабилност - няма база за сравнение между една Ubuntu LTS и Arch, независимо дали е стабилен или тестов. Това е факт, проверен във времето, който няма как да промениш, освен, ако не фиксираш Arch и не го направиш с периодични издания, които само да се кърпят няколко години.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ама верно ли ми ги обясняваш тия неща :D Не е като да не съм му сърбал попарата дърги години. Не ми обяснявай за Убунту, моля те.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ама верно ли ми ги обясняваш тия неща :D Не е като да не съм му сърбал попарата дърги години. Не ми обяснявай за Убунту, моля те.

Човече, нали и аз му сърбам попарата от версия 8.04. И, попарата не ми присяда. Преди това ползвах и други дистрибуции, но в тази се влюбих. Ползвах доста дистрибуции и след това. Но, щом толкова години оставам на Ubuntu, значи има защо. Това е страшно стабилна, безпроблемна и гъвкава дистрибуция, която ти дава много свобода. Включително при избора на десктоп, който можеш да смениш за няколко минути, като носна кърпичка. Големият брой заявени проблеми по форумите се дължи на големият брой потребители, повечето начинаещи, а не на проблеми с дистрибуцията по принцип.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Няма лошо, след 10.04 ме загубиха тотално. После пробвах мисля, че 13.04 и беше адски зле. Ползвай я щом ти харесва, но на мен ми идва в повече с техните глупости. А и да, нека да не е с Юнити :clown:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Аз, след версия 10.10 не ползвам стандартен десктоп. Това беше най- успешната версия с кратък срок на поддръжка в историята на Ubuntu.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.