Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Бихте ли ми казали как да разбера колко ток ми харчи компютъра? Напоследък не го изключвам изобщо и се опасявам, че може да има последствия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аналогичен въпрос: Колко гориво ми харчи автомобила? И какви могат да бъдат последствията?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бихте ли ми казали как да разбера колко ток ми харчи компютъра? Напоследък не го изключвам изобщо и се опасявам, че може да има последствия.

Пич зависи от всичко .... какви са частите и колко са ( хардуера..) ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Погледнато профисионално, трябва да погледнеш каква мощност е твоята конфигурация.Да направиш калкулация съответно колко време работи и монитора, колко време работи само дъното.От личен опит една средна конфигурация, без периферни устройства и монитор вкл. мах. 2-3часа на ден (през останалото време не стенд бай, а изкл. монитора) горе долу между 30 и 40, максимум до 45лв на месец..Все пак, най-сигурно е сама да си сметнеш..Ел. енергията се мери в киловат на час /ще рече израсходвани 1000 вата за единица време -1 час/...Още нещо, мощността е Силата на тока (мери се в Ампери)по потенциялната разлика (напрежемието)-мери се в Волта /извадка от закона на Ом за част от веригата/.

Редактирано от badgad (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Погледнато профисионално, трябва да погледнеш каква мощност е твоята конфигурация.Да направиш калкулация съответно колко време работи и монитора, колко време работи само дъното.От личен опит една средна конфигурация, без периферни устройства и монитор вкл. мах. 2-3часа на ден (през останалото време не стенд бай, а изкл. монитора) горе долу между 30 и 40, максимум до 45лв на месец..Все пак, най-сигурно е сама да си сметнеш..Ел. енергията се мери в киловат на час /ще рече израсходвани 1000 вата за единица време -1 час/...Още нещо, мощността е Силата на тока (мери се в Ампери)по потенциялната разлика (напрежемието)-мери се в Волта /извадка от закона на Ом за част от веригата/.

Средната консумация е около 200 ватчаса с монитор. (Непосредствено измерване). Приятел, който има WEB сървър, бе засякъл с електомер и бе изчислил, че компютърът му харчи около 15 лева на месец.

Редактирано от Ned_Drag (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бихте ли ми помогнали да сметна. Какво точно трябва да знам за хардуеъра ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ХАХАХАХ. 45лв. на месец. Изби рибата в морето. Моя компютър не съм го изключвал от има няма 1 година, с малки почивки по 1,2 вечери, ама никога сметката за ток не ми е надвишавала 45 лв. А ти говориш само за ПЦ-то. Така че спокойно, няма да ти скочи сметката за ток. :eek:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бихте ли ми помогнали да сметна. Какво точно трябва да знам за хардуеъра ?

Ето на тази страница има доста подробности (вкл. за смятане :yanim: ) по въпроса, само че е на руски и трябва да го поназнайваш. :clap: . Но в името на спестовността :blink: повдигаме и планини, нали ? Публикувано изображение

:bye1:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1 . Според мен ти се изказа доста непрофесионално

2 . Меко казано е просто невъзможно средна конфигурация на месец да харчи около 40-45 лева

3 . Според моите изчисления моето PC харчи около 10 лева на месец (при положение че конфигурацията ми е доста слаба , но за сметка на това в месеца най много за 2-3 дена да го спирам общо)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Още нещо, мощността е Силата на тока (мери се в Ампери)

бтв. Мощтност в системата SI e ват (W), а силата на тока e ампер (А)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

бтв. Мощтност в системата SI e ват (W), а силата на тока e ампер (А)

Ако прочетеш цялото изречение, ще забележиш следното:

Още нещо, мощността е Силата на тока (мери се в Ампери)по потенциялната разлика (напрежемието)-мери се в Волта /извадка от закона на Ом за част от веригата/.

Демек:

мощността P (W) = силата на тока I (A) * напрежението U (V)

Единствената подробност е, че това не е закон на Ом (U=R.I). Но това не е болка за умиране. Ако не се лъжа беше на Джаул-Ленц, ама не бих си заложила главата за това, а пък и ме мързи да проверявам.

А по въпроса, знам че няма да прозвучи много научно, но като цяло отговора е "малко". Честно казано никога не ми се е занимавало да го смятам и не мисля че се налага. Мога да ти гарантирам, че спрямо хладилника ти (например), който също не се изключва, харчи с пъти по-малко. Да не говорим за другите електрически уреди - готварски и отоплителни печки, пералня и т.н.

Като цяло 10-15 лв, ми звучи реално (дори много). А ако си нагласиш монитора да се изключва след определено време, ще намалее още повече. Освен това има и опция да се изключва и харда, ако не го ползваш да кажем 15 мин - Stand By режим.

Редактирано от aleha (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Доста духове се разбудиха.. Хора, съзнавам, че може би поста да въздеиства на повечето по някъкъв начин.Но нека уточня, за да не изглеждам глупак, а и вие да осъзнаете, какво съм искал да кажа..И така:

@Ned_Drag-Твърде е възможно!И все пак за вс. машина си е индивидуално.

@DarkWalker Какзах 45 като максимална цена.Наистина това може да се постигне само с доста мощна машина ( в това отношение съм сгрешил като съм я послочил!).А с какъв електомер си?!Бързооборотен или бавно?!Всъщност и уредите за измерване оказват влияние напоследък се получиха оплаквания от "прецизното" отчитане на новите измервателни уреди, които някой електро компании почнаха да слагат!..Но това е др. тема за др. място..

@stuklen-Така е!Умисшено не съм използвал означенията на С мерните единици с техните знаци по СИ.Просто не сметнах за нужно да затормозявам с термини.Но може би трябваше..Ще си взема бележка за напред!

@aleha-Скъпа моя..Ще ме изкараш, че не си знам нещата, с които си изкарвам хляба.Верно не съм погледнал литература, просто съм го написал наизус, но нека разясня, за да не се бъркаш и ти.

Казах извадка, а не целият закон..От него следват формулите за електрическа работа и енергия, от там за електрическа мощност.

Електричната енергия е физ. величина, чието изменение определя работата..Т.е. delW=W-Wnul=A..Където А е работата.При нулева начална стоиност на енергията следва: W=A=U.I.t [J].....Като се замести в горната формула I=U/R , се получава W=A=I.I.R.t и W=A=(U.U/R).t.....И стигаме до същността: P=A/t=I.U [W], където t е единица за време, съгласно SI.

Надявам се, че стана ясно, какво съм искал да кажа.

А колкото до закона на Джул-Ленц...Много мързелуваш..Не дей, за да не се получи нещо като моя пост Публикувано изображение Законът гласи, че количеството отделена топлина Q при протичане на електрически ток в проводник е пропорционална на квадрата на тока, на времето през което протича, и на съпротивлението на проводника.С една дума-мн далече е от формулата за която говорим!

Колкото до това, кой електрически уреди горят повече, кои по-малко, твърде сложно е да навлизаме в подробности, а и ще е извън темата...

И накрая-да зема да ви сметна с някой оринтировъчни данни, за да имате по-пълна представа:

Първо уточнения: Използват се данни за стандартно захранване за асемблирани комютри (P=300W)

Използват се данни за стандартна еднофазна мрежа (U=220 V;f=50 Hz)

Използва се една тарифа-1kWh за 0.174ст.

Не се взимат под внимание мрежови падове, както и др. подробности!

Излиза около 2.4 kWh за ден или 72 kWh за целият месец.След калкуалцията около-> 12.52 лв. (Спестих ви формулите!)..тази калкулация не включва монитора, като сте забелязали, може би!

Моля, ако някой има редакции отново поста-нека ги сподели!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За моя комп при изключен монитор 0,4А - 2,1КВч при включен 1А -5.3КВч току що го мерих с ампер клещи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За моя комп при изключен монитор 0,4А - 2,1КВч при включен 1А -5.3КВч

току що го мерих с ампер клещи.

Това е отговорът и той е индивидуален съобразно наличния хардуер и накичената периферия, явяващи се ел.консуматори.Видео енкодиране, 3D игри като тежки програми от една страна и нет сърфиране, режим на покой като леки ще са крайни за използването на машината, респективно харчената енергия.

Не знам дали понятие дневна/нощна тарифа продължава да съществува в България, но ще приведа пример към април '04.Комп с AMD 2000+/256 RAM/ATI 9200/ 17' NEC 147W монитор не се гасеше в продължение на месец.Игри, теглене на филми, SAT телевизия.Бе подключен чрез електромер, който отчиташе само дневна тарифа.При тогавашни цени на електроенергия, компът бе похарчил 12 лева.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Този линк е за избор на захранване. Някой да смята колко му е к.п.д. и консумацията на монитора?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Този линк е точно да ти изчисли колко вата ти харчи ПС-то.Моя при пълно натоварване прави към 200 вата.Като знаете колко ви харчи компютара вярвам няма да ви е трудно да сметнете колко ще изхарчи за месец.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Този линк е за избор на захранване. Някой да смята колко му е к.п.д. и консумацията на монитора?

Tочно така.Линка е за избор на захранване.

По него не може да се изчислява консумацията на компютъра+монитора.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е какво има да му изчисляваш на монитора средно едно CRT харчи към 100-на вата LCD-тата 30-40 вата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хихи - по последни данни - вчера си платихме тока - вкъщи имаме два компютъра, не се спират (освен мониторите през нощта), освен това готвим здраво, пералнята поне двадесетина пъти на месец я пускаме(нищо че е клас АА), отделно осветление, хладилници и други - сметка 25лв. (ама икономични компютри а?) И една забележка за формулите - мощността не беше ли равна на U.I само когато говорим за активен товар - например котлон или лампа с нажежаема жичка? Иначе е по-малка (щото се умножаваше по косинус фи там, много отдавна го учихме това и съм го позабравил).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

MasterX, прочети пак поста на Филипов, след това научи какво е КПД и тогава сметни колко ти харчи компютъра.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хихи - по последни данни - вчера си платихме тока - вкъщи имаме два компютъра, не се спират (освен мониторите през нощта), освен това готвим здраво, пералнята поне двадесетина пъти на месец я пускаме(нищо че е клас АА), отделно осветление, хладилници и други - сметка 25лв. (ама икономични компютри а?)

И една забележка за формулите - мощността не беше ли равна на U.I само когато говорим за активен товар - например котлон или лампа с нажежаема жичка? Иначе е по-малка (щото се умножаваше по косинус фи там, много отдавна го учихме това и съм го позабравил).

Flare това което казваш че сте платили само 25 лв ток ми се струва малко нереално за нещата които изреди за вашето доманкинство както и да е това не е за тук ;) но може да не ви бачка правилно електромера :wors:

поздрави на всички

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз си измерих комп-а. АМД Атлон 1800+ Geforse Ti 4200 hdd 2 бр 80 и 250 GB монитор Philips 190X и рутер . Ако не отчитаме това, че електромера нямаше нощна, за 12 лв беше електроенергията. Но за сметка на това се оказа че между стария ми електромер, които ползвах за отчитането и сега монтирания ми от енергото в покзанията се появява разлика от 10-15 процента. Което се конпенсира с нощната.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За моя комп при изключен монитор 0,4А - 2,1КВч при включен 1А -5.3КВч

току що го мерих с ампер клещи.

мощността P (W) = силата на тока I (A) * напрежението U (V)

Ако си замерил I= 0.4А ток без и I= 1А с монитор при напрежение на мрежата U=220-230V мощноста съответно е:

P(W)=0.4*220=88W (вата)

P(W)=1*220=220W (вата)

kWh(киловатчас)=P(W)/1000*t(час)

за 1 час

220/1000*1=0.22kWh

Aко ползвате комп. средно на ден 5 часа 30 дни в месеца то:

0.22*5*30=33kWh на месец

При цени на ел.енергич : дневна 0.174лв,нощна 0.093лв и разпределение на ползване съответно 70% към 30% то:

33*0.174*0.7+33*0.093*0.3=4.94лв

Замерите от 0.4А и 1А съм ги използвал условно За по-точно пресмятане трябва да замерите тока I(А) на собствения си комп. в натоварен и разтоварен режим.

(I(A)н+I(A)р)/2=I(A)ср

Замерването става с амперметър.

Редактирано от sonif (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...