Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Бихте ли ми казали как да разбера колко ток ми харчи компютъра? Напоследък не го изключвам изобщо и се опасявам, че може да има последствия.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 83
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Че първа страница е от 2006 година ? и калкулатора е за избор на захранване според машината а не колко ще харчи . Това колко ще харчи зависи от много работи като най вече натоварване , процесор и тн.

Леле хора, не усещате ли кога се излагате??? Когато не разбираш от нещо, по-добре се осведоми, а после залей света с глупост. Оправдания от типа: а аз говорех за максимално натоварване иии за моя мега

Има си уред за тази цел , ватметър : , с него се измерва реалната консумация . Всички "калкулатори" са за да ти препоръчат захранване , най-често , а консумираното електричество обикновено е

Аналогичен въпрос: Колко гориво ми харчи автомобила? И какви могат да бъдат последствията?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бихте ли ми казали как да разбера колко ток ми харчи компютъра? Напоследък не го изключвам изобщо и се опасявам, че може да има последствия.

Пич зависи от всичко .... какви са частите и колко са ( хардуера..) ...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Погледнато профисионално, трябва да погледнеш каква мощност е твоята конфигурация.Да направиш калкулация съответно колко време работи и монитора, колко време работи само дъното.От личен опит една средна конфигурация, без периферни устройства и монитор вкл. мах. 2-3часа на ден (през останалото време не стенд бай, а изкл. монитора) горе долу между 30 и 40, максимум до 45лв на месец..Все пак, най-сигурно е сама да си сметнеш..Ел. енергията се мери в киловат на час /ще рече израсходвани 1000 вата за единица време -1 час/...Още нещо, мощността е Силата на тока (мери се в Ампери)по потенциялната разлика (напрежемието)-мери се в Волта /извадка от закона на Ом за част от веригата/.

Редактирано от badgad (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Погледнато профисионално, трябва да погледнеш каква мощност е твоята конфигурация.Да направиш калкулация съответно колко време работи и монитора, колко време работи само дъното.От личен опит една средна конфигурация, без периферни устройства и монитор вкл. мах. 2-3часа на ден (през останалото време не стенд бай, а изкл. монитора) горе долу между 30 и 40, максимум до 45лв на месец..Все пак, най-сигурно е сама да си сметнеш..Ел. енергията се мери в киловат на час /ще рече израсходвани 1000 вата за единица време -1 час/...Още нещо, мощността е Силата на тока (мери се в Ампери)по потенциялната разлика (напрежемието)-мери се в Волта /извадка от закона на Ом за част от веригата/.

Средната консумация е около 200 ватчаса с монитор. (Непосредствено измерване). Приятел, който има WEB сървър, бе засякъл с електомер и бе изчислил, че компютърът му харчи около 15 лева на месец.

Редактирано от Ned_Drag (преглед на промените)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ХАХАХАХ. 45лв. на месец. Изби рибата в морето. Моя компютър не съм го изключвал от има няма 1 година, с малки почивки по 1,2 вечери, ама никога сметката за ток не ми е надвишавала 45 лв. А ти говориш само за ПЦ-то. Така че спокойно, няма да ти скочи сметката за ток. :eek:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бихте ли ми помогнали да сметна. Какво точно трябва да знам за хардуеъра ?

Ето на тази страница има доста подробности (вкл. за смятане :yanim: ) по въпроса, само че е на руски и трябва да го поназнайваш. :clap: . Но в името на спестовността :blink: повдигаме и планини, нали ? Публикувано изображение

:bye1:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1 . Според мен ти се изказа доста непрофесионално

2 . Меко казано е просто невъзможно средна конфигурация на месец да харчи около 40-45 лева

3 . Според моите изчисления моето PC харчи около 10 лева на месец (при положение че конфигурацията ми е доста слаба , но за сметка на това в месеца най много за 2-3 дена да го спирам общо)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

бтв. Мощтност в системата SI e ват (W), а силата на тока e ампер (А)

Ако прочетеш цялото изречение, ще забележиш следното:

Още нещо, мощността е Силата на тока (мери се в Ампери)по потенциялната разлика (напрежемието)-мери се в Волта /извадка от закона на Ом за част от веригата/.

Демек:

мощността P (W) = силата на тока I (A) * напрежението U (V)

Единствената подробност е, че това не е закон на Ом (U=R.I). Но това не е болка за умиране. Ако не се лъжа беше на Джаул-Ленц, ама не бих си заложила главата за това, а пък и ме мързи да проверявам.

А по въпроса, знам че няма да прозвучи много научно, но като цяло отговора е "малко". Честно казано никога не ми се е занимавало да го смятам и не мисля че се налага. Мога да ти гарантирам, че спрямо хладилника ти (например), който също не се изключва, харчи с пъти по-малко. Да не говорим за другите електрически уреди - готварски и отоплителни печки, пералня и т.н.

Като цяло 10-15 лв, ми звучи реално (дори много). А ако си нагласиш монитора да се изключва след определено време, ще намалее още повече. Освен това има и опция да се изключва и харда, ако не го ползваш да кажем 15 мин - Stand By режим.

Редактирано от aleha (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Доста духове се разбудиха.. Хора, съзнавам, че може би поста да въздеиства на повечето по някъкъв начин.Но нека уточня, за да не изглеждам глупак, а и вие да осъзнаете, какво съм искал да кажа..И така:

@Ned_Drag-Твърде е възможно!И все пак за вс. машина си е индивидуално.

@DarkWalker Какзах 45 като максимална цена.Наистина това може да се постигне само с доста мощна машина ( в това отношение съм сгрешил като съм я послочил!).А с какъв електомер си?!Бързооборотен или бавно?!Всъщност и уредите за измерване оказват влияние напоследък се получиха оплаквания от "прецизното" отчитане на новите измервателни уреди, които някой електро компании почнаха да слагат!..Но това е др. тема за др. място..

@stuklen-Така е!Умисшено не съм използвал означенията на С мерните единици с техните знаци по СИ.Просто не сметнах за нужно да затормозявам с термини.Но може би трябваше..Ще си взема бележка за напред!

@aleha-Скъпа моя..Ще ме изкараш, че не си знам нещата, с които си изкарвам хляба.Верно не съм погледнал литература, просто съм го написал наизус, но нека разясня, за да не се бъркаш и ти.

Казах извадка, а не целият закон..От него следват формулите за електрическа работа и енергия, от там за електрическа мощност.

Електричната енергия е физ. величина, чието изменение определя работата..Т.е. delW=W-Wnul=A..Където А е работата.При нулева начална стоиност на енергията следва: W=A=U.I.t [J].....Като се замести в горната формула I=U/R , се получава W=A=I.I.R.t и W=A=(U.U/R).t.....И стигаме до същността: P=A/t=I.U [W], където t е единица за време, съгласно SI.

Надявам се, че стана ясно, какво съм искал да кажа.

А колкото до закона на Джул-Ленц...Много мързелуваш..Не дей, за да не се получи нещо като моя пост Публикувано изображение Законът гласи, че количеството отделена топлина Q при протичане на електрически ток в проводник е пропорционална на квадрата на тока, на времето през което протича, и на съпротивлението на проводника.С една дума-мн далече е от формулата за която говорим!

Колкото до това, кой електрически уреди горят повече, кои по-малко, твърде сложно е да навлизаме в подробности, а и ще е извън темата...

И накрая-да зема да ви сметна с някой оринтировъчни данни, за да имате по-пълна представа:

Първо уточнения: Използват се данни за стандартно захранване за асемблирани комютри (P=300W)

Използват се данни за стандартна еднофазна мрежа (U=220 V;f=50 Hz)

Използва се една тарифа-1kWh за 0.174ст.

Не се взимат под внимание мрежови падове, както и др. подробности!

Излиза около 2.4 kWh за ден или 72 kWh за целият месец.След калкуалцията около-> 12.52 лв. (Спестих ви формулите!)..тази калкулация не включва монитора, като сте забелязали, може би!

Моля, ако някой има редакции отново поста-нека ги сподели!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За моя комп при изключен монитор 0,4А - 2,1КВч при включен 1А -5.3КВч

току що го мерих с ампер клещи.

Това е отговорът и той е индивидуален съобразно наличния хардуер и накичената периферия, явяващи се ел.консуматори.Видео енкодиране, 3D игри като тежки програми от една страна и нет сърфиране, режим на покой като леки ще са крайни за използването на машината, респективно харчената енергия.

Не знам дали понятие дневна/нощна тарифа продължава да съществува в България, но ще приведа пример към април '04.Комп с AMD 2000+/256 RAM/ATI 9200/ 17' NEC 147W монитор не се гасеше в продължение на месец.Игри, теглене на филми, SAT телевизия.Бе подключен чрез електромер, който отчиташе само дневна тарифа.При тогавашни цени на електроенергия, компът бе похарчил 12 лева.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Този линк е за избор на захранване. Някой да смята колко му е к.п.д. и консумацията на монитора?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Този линк е точно да ти изчисли колко вата ти харчи ПС-то.Моя при пълно натоварване прави към 200 вата.Като знаете колко ви харчи компютара вярвам няма да ви е трудно да сметнете колко ще изхарчи за месец.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Този линк е за избор на захранване. Някой да смята колко му е к.п.д. и консумацията на монитора?

Tочно така.Линка е за избор на захранване.

По него не може да се изчислява консумацията на компютъра+монитора.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 5 седмици по-късно...

Хихи - по последни данни - вчера си платихме тока - вкъщи имаме два компютъра, не се спират (освен мониторите през нощта), освен това готвим здраво, пералнята поне двадесетина пъти на месец я пускаме(нищо че е клас АА), отделно осветление, хладилници и други - сметка 25лв. (ама икономични компютри а?) И една забележка за формулите - мощността не беше ли равна на U.I само когато говорим за активен товар - например котлон или лампа с нажежаема жичка? Иначе е по-малка (щото се умножаваше по косинус фи там, много отдавна го учихме това и съм го позабравил).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хихи - по последни данни - вчера си платихме тока - вкъщи имаме два компютъра, не се спират (освен мониторите през нощта), освен това готвим здраво, пералнята поне двадесетина пъти на месец я пускаме(нищо че е клас АА), отделно осветление, хладилници и други - сметка 25лв. (ама икономични компютри а?)

И една забележка за формулите - мощността не беше ли равна на U.I само когато говорим за активен товар - например котлон или лампа с нажежаема жичка? Иначе е по-малка (щото се умножаваше по косинус фи там, много отдавна го учихме това и съм го позабравил).

Flare това което казваш че сте платили само 25 лв ток ми се струва малко нереално за нещата които изреди за вашето доманкинство както и да е това не е за тук ;) но може да не ви бачка правилно електромера :wors:

поздрави на всички

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз си измерих комп-а. АМД Атлон 1800+ Geforse Ti 4200 hdd 2 бр 80 и 250 GB монитор Philips 190X и рутер . Ако не отчитаме това, че електромера нямаше нощна, за 12 лв беше електроенергията. Но за сметка на това се оказа че между стария ми електромер, които ползвах за отчитането и сега монтирания ми от енергото в покзанията се появява разлика от 10-15 процента. Което се конпенсира с нощната.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За моя комп при изключен монитор 0,4А - 2,1КВч при включен 1А -5.3КВч

току що го мерих с ампер клещи.

мощността P (W) = силата на тока I (A) * напрежението U (V)

Ако си замерил I= 0.4А ток без и I= 1А с монитор при напрежение на мрежата U=220-230V мощноста съответно е:

P(W)=0.4*220=88W (вата)

P(W)=1*220=220W (вата)

kWh(киловатчас)=P(W)/1000*t(час)

за 1 час

220/1000*1=0.22kWh

Aко ползвате комп. средно на ден 5 часа 30 дни в месеца то:

0.22*5*30=33kWh на месец

При цени на ел.енергич : дневна 0.174лв,нощна 0.093лв и разпределение на ползване съответно 70% към 30% то:

33*0.174*0.7+33*0.093*0.3=4.94лв

Замерите от 0.4А и 1А съм ги използвал условно За по-точно пресмятане трябва да замерите тока I(А) на собствения си комп. в натоварен и разтоварен режим.

(I(A)н+I(A)р)/2=I(A)ср

Замерването става с амперметър.

Редактирано от sonif (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване