Премини към съдържанието
Tommygun

АМД и Нвидиа - предимства и недостатъци, принципни дискусии и прочие

Препоръчан отговор

Tакааа ,причината изобщо да се занимавам с тази тема е, че като човек следящ какво се пише във форума ми омръзна във всяко едно питане за нова конфигурация да се спори за едни и същи неща.

Хайде дайте да си издискутираме докрай тука,че да няма неясни работи.

Повода беше тази тема и дискусията вътре и по-специално от тук нататък.

За да не занимаваме господа модераторите ето кратък обзор на спора:

на ‎23‎.‎2‎.‎2015‎ г. at 22:15, psycho_666 написа:

Може да се поспори, монка, дали е по-добра от 290Х... Много може да се поспори... Също може да се поспори доколко перфектна е предложената от теб конфигурация. Не исках да се заяждам, ама пак започна да се държиш надуто и арогантно, тъй че... Много мога да оспорвам мненията ти, защото далечне са ттолкова верни и перфектни, колкото си мислиш...

на ‎23‎.‎2‎.‎2015‎ г. at 22:30, monicho написа:

Психо, да приемем, че 290Х е равна на 970,харчи тройно повече ток, последните драйвъри на АМД са много зле и сега трябва да компенсират гафа с VSR...Иначе DSR е по-добре за момента, защото можеш да си избираш как да го ползваш.ShadowPlay си е по-доброто наистина от AMD Gamng нещо си..970 се клоква ако е G1 например или някое добро охлаждане може да достига 980 с клок, а 290Х не може да се клоква...Да кажем, че може, може 3 процента...Струва същите пари, а смисъл няма от 290Х.И при всичките тези причини, защо трябва да взимаме 290Х ?

на ‎23‎.‎2‎.‎2015‎ г. at 0:32, psycho_666 написа:

ОК, понеже пак се обаждаш ще отговоря на въпросите ти...

Харчи повече ток, ама не 3 пъти повече. Ти изкара 970 че яде по-малко от 960 - 40лв сметка за ток или 42лв за ток... Голям проблем. За да съм по-ясен, 970 яде около 200 вата, 290Х яде около 300 вата... 3 пъти повече...

Да не говорим за високи резолюции, защото ще задълбаем в темата за видеорамта... Говоря за DSR и VSR... Аз със последните драйвери на AMD нямам проблеми. Ако имах проблеми щях да се върна на OMEGA драйвера...

Да поговорим какъв е смисъла от 290Х - Mantle, True Audio, Freesinc. Първото повишава фреймрейта, второто дава по-добър звук, третото е вариращ рефреш рейт, който е вкаран в новия стандарт Display Port 1,2a.

Да поговорим за 970 - PhysX, DSR, MFAA, GSync - първото сваля 20% от фреймрейта, второто го има и при АМД, колкото и на феновете да не им е приятно, третото е антиалайзинг, като има SMAA, който няма абсолютно никакъв ефект върху фреймрейта и работи на всички видеокарти, 4-тото е същото, като Freesync - вариращ рефреш на монитора, но е само за карти на Nvidia и е само със специални монитори, които искат още 300лв отгоре за нищо.

Сега, беше доказано, че 970 има по-малко видеорам, отколкото е оказано от Nvidia, бе доказано, че Gsync може да работи на не Gsync монитори... 2 лъжи, които трябва да игнорираме, защото 970 яде по-малко ток? Защото е на цената на 290Х и бърза колкото нея? Защото Nvidia? Че накрая и да им платиме за продукти, за които ни лъжат?

Nvidia в момента води няколко дела срещу 1. Клиенти на компанията, 2. Qualcom, 3. Samsung... С какво точно са ми спечелили доверието, за да не препоръчвам продукт със същата производителност на същата цена? Избора е на автора, ама да кажеш, че няма избор, и че 970 е единствената видеокарта, която си струва си е чиста лъжа, или незнание, или некомпетентност... де да знам вече... Арогантност ми писна да пиша в последно време... Фенщина може би...

За да сме наясно, 290Х и 970 са наравно. Едната карта е по-добра в едни игри, другата карта в други игри. Но в общи линии са на едно ниво...

Ето много хубава 290Х за 678лв

Ето още една много хубава 290Х за 685лв

на ‎24‎.‎2‎.‎2015‎ г. at 7:50, monicho написа:

Колко странно как преди 2 месеца на същите игри 970 беше по-добрата карта, ако не знаеш, заради един от АМД фенбойчетата ме провокираше, така че да ми сложат mod queue, така че ако има някакво заяждане или арогантност в постове ми няма да бъдат одобрени просто, в момента какво чакаме АМД да го сложат на нвидиа накратко, ами то сме март месец, 970 я има от септември миналата година, не спомена нещо за овърклок възможностите на 970,за прегряването на VRM-ите при 290/Х, не го знаеш или си толкова зашеметен по АМД, че не искаш да го признаеш, как изведнъж така се оказа, че 970 била по-слаба, ми питай TommyGun и билдера, о забравих заради вашето фенство и заяждане въс всяка тема и той си тръгн..Все ппак още имаш неговите тестове, после ще ми казваш 'ми то като пуснеш екстрите на 960 става по-бавна от 270Х ами като пуснеш на по-висока резолюция ще са по-ниски разбира се, това са карти среден клас и разликата в производителността е малка, като я изравниш с това...Мен енергото колко пари ще вземе не ме интересува, обаче искам да мога да си взема по-евтино захранване, кутия, да не слагам вентилатор пред видеото, за да не се подпали, да не ми се налагавсеки път да се занимавам с омазани драйвери... За тестовете по-горе ми е трудно да повярвам след над 10 с точно обратното...

на ‎24‎.‎2‎.‎2015‎ г. at 11:27, monicho написа:

Май забрави да споменеш, че за 290Х ти трябва много по-мощно захранване, че гони 80 градуса, че й прегряват VRM, че ти трябват допълнителни вентилатори, дай някой реален тест, защото на този ми е много трудно да повярвам, тъй като допреди 2 месеца 290Х изоставаше с много от 970,а сега надминава 980,което просто няма как да се случи... 290Х не може да се клоква, а 970 достига 980 с клок.

на ‎24‎.‎2‎.‎2015‎ г. at 11:27, monicho написа:

Май забрави да споменеш, че за 290Х ти трябва много по-мощно захранване, че гони 80 градуса, че й прегряват VRM, че ти трябват допълнителни вентилатори, дай някой реален тест, защото на този ми е много трудно да повярвам, тъй като допреди 2 месеца 290Х изоставаше с много от 970,а сега надминава 980,което просто няма как да се случи... 290Х не може да се клоква, а 970 достига 980 с клок.

на ‎24‎.‎2‎.‎2015‎ г. at 15:44, monicho написа:

Момчета,пишете за неща,които нито сте пипали-нито сте виждали.Никой от вас няма ГТХ970 или 7950/280/7970/280Х/290/290Х,а пишете,все едно сте защитили докторат по темата.Никой от Вас не знае какъв дерт имат 7950/280/7970/280Х/290/290Х с хладенето на VRMs,с омазаните БИОС със заключено високо напрежение.Никой от Вас не знае как може да попаднеш на такава карта и какъв проблем е намирането на подходящ БИОС (имаше наскоро тема за 280Х) и се чудиш как да намалиш волтажа,щоа ти прави,а само се вслуто освен да товари захранването-грее яко,и се чудиш кога ще видиш пламъче и дим,и се чудиш дали ще имаш дерт с RMA,и се чудиш защо си се прецакал така,и хич не те интересува колко кадършваш във воя на фановете и гледаш колко е загряла.Хайде не коментирайте неща,които са Ви далече от битието и не препоръчвайте карти, чиито платки и охлаждане не сте виждали,защото лъжете не само питащия,а ще излъжете и себе си като дайде време да купувате Вие.

на ‎24‎.‎2‎.‎2015‎ г. at 17:41, monicho написа:

Е той да е казвал, че ще копае, да кажем аз съм обикновен потребител, който иска геймърска машина, сглобявам си такава с 290 и какво гледам? Омазани драйвери, биос който прави проблеми, ще тръгна да ъндърволтвам, да модвам биос ли? Какво копане, казваш го все едно някой ще си взима конф.с i7 за копаене.Също виждал съм няколко 7950-ки дори...280 и Х са същите карти, но по-клокнати...Виждал съм клипове как горят 7950, как горят 290/Х и как гори GTX 590, обаче 960 или 970 на 90 градуса не съм виждал, за 290/Х не мога да кажа същото.

на ‎24‎.‎2‎.‎2015‎ г. at 18:25, psycho_666 написа:

Абе човек, кога запоследно си преинсталирал биос па ти на видео бе батко? Какви глупости приказваш бе момче?

Тръгнах да споря с тебе, замо заради изказванията ти, и сега няма да се спра, защото оспами темата.

Driver - AMD Catalyst 14.12 Omega... Запознай се с това нещо и стига говори глупости, как драйверите на AMD били омазани... Драйверите на Nvidia не са по-добри от тея на AMD, нито драйверите на AMD са по-добри от тея на Nvidia...

Не всеки си овъклоква видеото батко, овърклока не е единственото нещо, по което се избират компоненти...

И кога точно си барал ти, 16 годишно хлапе, 290Х, 970 и т.н. видеокарти да знаеш на коя какво и има?

Тея глупости дето ги приказваш е все едно да сравняваш 4 и 8 ядрен процесор на приложение, което използва само една нишка... Има ги и тея неща, ама айде малко по-сериозно... Хубавото при AMD е че всеки следващ драйвер подобрява производителността с кадър - два - три... Така на времето, когато излезе, 3870 беше по-слаба от еквивалентната 8800GT... След няколко версии на драйверите се оказа, че 3870 е няколко кадъра по-добра от 8800GT, беше по-евтина и всичко останало, но народа наскача на Nvidia...

Аз се чудя как по света хората говорят само как тяхната 290Х има проблеми и не работи и сменят биос на видеокартата... Еми хората са по-заети да играят игри от 2011г на видеокарти от 2015, щото Nvidia...

Видя ли картиет, които съм предложил аз? Най-добрите охладители с 3 вентилатора, които подържат картата приятно непрегряваща... REVIEW... 73 градуса... С овърклок 77... Та да попитам, 970 в кутия без вентилатори, щото нямало нужда, колко мислиш, че ще вдига?

Аз ли съм малоумен или ти даваш глупави доводи? Хубава кутия с добро охлаждане винаги е добър избор. Това, че ти не го разбираш никой не ти е виновен...

PS: Ето ти ново ревю на 960, в което има тестове на всякакви игри и са включени 290Х и 970...

на ‎24‎.‎2‎.‎2015‎ г. at 18:30, Tommygun написа:

Виждам името си споменато нагоре.

Не мислех да се меся в поредното омазване на проста питанка,обаче се казват много неверни неща и някой някога ще прочете и ще се заблуди.

Това като гледам май е единственото смислено мнение от последните няколко.

Мони няма да се засягаш,но с тона който използваш изобщо не трябва да се учудваш че всеки ти скача на дискусия. Още повече,че ти пускаш изказвания като бомби,без да доказваш или аргументираш. Хората това ,хората онова, това било еди как си онова иначе. Няма такива работи!

Като кажеш нещо трябва да си готов и да го докажеш.

Не е коректно иначе бих цитирал крайното мнение на Билдера за нашите тестове.Фактът си е факт обаче - картите са равностойни,други неща определят коя да си купи човек.

Няма да цитирам ред по ред и да ти доказвам взички грешни изказвания,но ще обобщя:

Единственото вярно негативно нещо което може да се каже за R9-290X е ,че стоковия охладител е пълен боклук! И с него наистина картите са на 80-90 градуса,наистина VRM прегрява и са шумни и не могат да се клокват. НО! Много отдавна вече има дизайни на охладители,които решават всички тези проблеми. Един Lighting например спокойно се пуска на 1150 (15% клок) без мод на волтажа. Нали си в час с английския - чети.

Още тук ти дадох пример,че това с овърклока е меко казано пресилено.Както виждаш R9-290X с 15% клок е по-бърза от 970 с близо 40%,така че аргумента не върви с клока.

Това какво е било преди няколко месеца си е за преди няколко месеца.Без да има новите драйвъри и на тогавашните цени и аз имам едно изказване,че 970 е по-добрата карта. Но примерно с Омега драйвъра АМД повишиха в някои игри кадрите с до 22%.

Spoiler

20150224_163736.jpg

При 2560х1440 нещата така или иначе се накланят в полза на АМД.

Spoiler

TestClockWaku.jpg

Както може да видиш и от нашите тестове 970 на колегата дори и със доста сериозен клок,не е чак толкова по-бърза от моята 290Х с 3%.

А всичките тези работи с волтажи биоси и прочие просто не мога да им хвана смисъла,дай ако искаш статия (а не клипче в Youtube) на уважавана страница или от напечатано издание както в моя случай. Аз ви цитирам обикновенно едно от двете най-добри издания за хардуер в Германия и едно от най-добрите в Европа. Може пък в България нещо да е известно което по света не се чува. Волтажа се отключва с MSI Afterburner и то от доста версии насам.И с undervolting може да правиш тунинг при който картата харчи по-малко ток а държи по-висока честота.Но както съм написал в представянето си,АМД са за хора които знаят какво правят с хардуера си. Тогава получават максималното съотношение цена/качество.

В такъв случай при моментна цена от 359 евро за MSI 970 4G (по мое мнение най-добрия дизайн компромис от скорост,шум и температура на Нвидия) и 335 евро за Sapphire R9-290X Tri-X OC в Германия поне,решението би било мнооооого трудно.

Аз лично се абстрахирам от 3,5 Гб-та дилема,защото така или иначе като пуснеш настройки да ги напълниш и ще умре чипа и идеята е никаква.Този проблем просто обезмисля сериозен клок на 970,защото пък тогава подпираш в рам паметта.Но това вече е в частни случаи.

И за пореден,надявам се последен път ще го напиша. Какви драйвъри омазани ,какви 5 лева!?!?! Това са глупости отпреди 5 години сигурно. Много са си добре драйвърите на АМД,вършат си работата и това е!

Като ще говорим за драйвъри , HQ-AF проблема на нвидиа е доста по-скорошен от последния проблем на АМД с драйвъри.

Наистина ще взема да направя една тема за принципни дискусии и Flame,че така във всяка тема едно и също и всяка тема се затваря накрая.Чак се чудя къде е Росен да се намеси с неговата фенщина на другия полюс обаче.

Бъдете обективни бе хора,някой ако чете ще каже че сме акционери на едната или другата компания!!!

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Замаените фенове ще купят това което мислят че е върха, всички останали ще изберат модел и производител според цена/качество/производителност.

Лично аз съм свикнал с картите на Амд.

Често пускам филм на телевизора докато на монитора работя и едновременно слушам музика със слушалки с АМД видео карта ми е много по лесно и удобно да си направя нужните настройки.

Така и не успях с Нвидиа карта да пусна различни звук и картина, при АМД го правя с два клика на мишката.

Иначе имам карти и на двата производителя но Нвидията в момента я ползвам само да смята физиката в игрите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тоя моничо не е фен на никого за разлика от повечето тук, не гледа да прецака хората, защото му харесва повече да носят неговата марка. От теб видях само непродуктивни коментари. За психо не каза нищо,след като изръси много глупости през последната седмица, ама все аз съм ви в устата.

Да речем си сглобявам днес компютър, отварям ник*м и какво гледам едни части, проучвам ги с максимална производителност, издържливост, температури, стабилност...Да кажем, че по някаква причина си взема референтна 290Х и какво получавам? Прегряващи VRM, температури на ядрото от порядъка на над 90 градуса...Ако не си намеря Winforce или Tri-X или някой свестен охладител какво? Да се подпаля ли ? Кога нормален потребител ще тръгне да модва биоси, да ъндърволтва или да следи температурите случайно да не излезе от някъде пламъче,искра...Ако просто искам да разцъкам някоя игра на хубави настройки какво? Трябва да си прегледам температурите на АМД-то, волтажа и оборотите на вентилаторите, за да съм сигурен, че няма нещо да се прецака в случай, че просто искам да поиграя малко?

Защо да си усложнявам живота толкова? На 970 дори референтния охладител и M-ITX охладителите държат нормални температури.

@skidrow захранванията не се мерят само по ватове, а схемотехника, кондензатори, ефективност, сертификати...Ако можеше да минем със захранване от 20 лева в конфигурация от 2000 защо щяха да произвеждат 400 ватови захранвания за по 200 лева ? Отговор веднага, за да си ползваш конфигурацията благополучно и да не се занимаваш с гаранции заради токови удари.Най-разумното е UPS, но почти никой не ползва за геймърска машина...Ако имаш такова можеш да минеш и с нормално захранване на Seasonic от най-ниския клас и да го ползваш дълго време.

Не разбирам защо се хабя аз след като ще се появи някое фенче и съм му крив, защото съм бил много арогантен ще започне да се драка с мен навсякъде. Можете да видите, че съм в Mod Queue и ако бях толкова "лош" постовете ми нямаше да ги има.

Ако си си купил референтна 290X, значи нищо не си проучил.

Имам чувството, че и сам не си вярваш на глупостите, които пишеш.

Кажи ми как трябва да се отговори на поста ти??? Кажи ми кой нормален ще седи и ще те гледа как си правиш гавра с него. Нищо не си прочел от поста ми, 290X с референтен охладител гони 95 градуса. 970-ките са с далеч по-нормални температури.

Да ме е срам??!!?! Я се огледай, бе разбирач изонихте всички, които се опитваха да помогнат във форума, не беше Джони,билдера това в рамките на по-малко от половин година, що не си сложиш и азотец на процесора и не му сложиш една 290Х, сигурно много добре. Ако не се изсерете във всяка тема вие фенбойчетата няма да сте вие... Референтните карти нв са ли за ползване също или ще трябва и на тях да им модваме биосите или да почакаме малко току виж чудо станало, направихме теми с тестове, бенчове и всичко, но дойдоха фенбойчетата и пак се изсраха и хоп темите заключени, психо от тебе видях максимално най-много глупости, дали ще ми одобрят поста или ще ме баннат вече не ми пука, защото с такивакато вас споренето е ссупер не продуктивно, знаете само едно АМД СА БОГОВЕ това е за вас. Като направят игрите за много ядрени процесори ще си купя FX обещавам. Сега като i7 4790k нна стокови честоти бие всякакви клокнати AMD-та няма какво да го мисля, дори и AMD да ми позлатят кенефа.

Не знам защо си си набил, че на света съществуват само референтни 290-ки и продължаваш да си повтаряш едно и също. Психо на предната страница е линкнал две много добри 290-ки на прилична цена, ама на тебе това не ти изнася и продължаваш със същата песен на нов глас.

Казваш, че аз не съм ти прочел поста, но седни ти, прочети моя няколко пъти и се опитай добре да го осмислиш. Къде казвам, че референтния дизайн е добър и че няма високи температури? Опитай се да разбереш какво съм казал.

И понеже много обичаш да твърдиш неща, но не и да ги доказваш, ето ти ревю на tri-x r9 290x от an*ndtech. Можеш и сам да видиш, че на idle държи 30, на crysis 3 - 70 и при бенчмарка - 74. Да не говорим, че в crysis шумът е с 16 децибела надолу в сравнение с референтния.

Така че можеш да спреш да пишеш глупости. Това е все едно да почна да хуля intel щото боксовия им охладител е много зле и 4790k държи 90 градуса под товар с него.

Ако не е заради теб ще е заради Росен,оня 1force1 и още 2-3-ма паразити, какво стана с темата за 960? Какво стана с темата на билдера? Заключиха ги, защото излезнаха заядливите им постове от сорта "аз закво да си купувам тая тъпа карта, то тия нвидиа лъжат" ..Да де обаче темите бяха защо да си я купиш, а не защо да не си я купиш, да си направят теми те за АМД-тата, а не да се изсерат при новите карти, които сме решили да покажем на форума.Съвсем скоро най-вероятно до края на месеца ще взимам нова машина и видеокартата ще е АМД...Не знам колко трябва да съм глупав, за да се фокусирам само на Нвидиа и интел ? Аз се фокусирам на AMD,Intel и Nvidia,демек всичко, защото мисля рационално, не съм казал, че 290-ките са само референтни, но на ли и те са за ползване какво правим като започне да пече на 95 градуса? Направени са хората да си ги купят и тях нали? Не сапфир да им търсят решение как да ги изкарат от 90-те градуса с извънземни охладители...Да кажем, че искам High-end Mini-ITX машина...Какво ми предлагат AMD ? Някаква 285-ка, а от Nvidia получавам по-хладна, 960-ка, която харчи по-малко ток и има повече екстри, реша да се кача малко нагоре имам 970 със същия размер и 290Х, която е 3-но по-голяма, защото не може да се охлади...Сега ако си взема 7950-ка какво трябва да направя? Да си сложа вентилатор пред нея, за да не прегрява.Нали Johny има такава и ми дава един шот от нея как гони 80 градуса...Енергото мене не ме интересува дали ще взема 30 или 32 лева от мене, обаче има значение дали ще ми се налага да следя градуси, да купувам вентилатори, да търся оптималното охлаждане за видеокартата като Winforce 3X или Tri-X на сапфир...За същата производителност и по-гореща карта ще дам 20 лева по-малко от 970-ка, която не може да мине 50 градуса при гейминг и не се бъзикам Inno3D Air Boss X4 държи 48 градуса при гейминг...Струва 710 лева, а хубавите 290Х са по 690 почти, защо да си усложнявам живота толова, пък и повече пари за захранване да давам? Демек тези 20 лева отиват при захранването...

Психо, аз ти предлагам да си преглеждаш постовете преди да пишеш, защото редиш доста глупости понякога.И аз го правя като съм разсеян, но си поправям постовете.

Така хайде сега да обощим няколко факта:

Архитектурата на актуалните карти на АМД е по-стара от тази на Нвидиа.

Харчат повече ток и референтното охлаждане на високия клас се предава благодарение на по-високото TDP.

Референтни карти обаче така или иначе не купува никой при наличието на пазара на различни по-добри охлаждания. (освен мен,но с ясното съзнание,че ще купувам водно охлаждане)

Само лека скоба да отворя,колко от вас познават някой с референта 970......?

970 е на едно ниво с R9-290X по скорост(въпреки че е толкова по-нова) и в зависимост от играта резолюцията и настройките съответно едната карта е напред или другата.В началото игрите с предимство на 970 бяха повече с последните драйвъри са по-малко.

Карти които могат да се сравнят като цена могат да се сравняват и по качество на охлаждането.

Това с клока също е една много тънка тема.Твърдението че АМД не могат да се клокват не е точно така.С подходящо охлаждане и те могат да се клокват.Процентуално по-малко от Нвидиа,но за сметка на това какт осъм показал и написал в единия си пост 15% АМД клок се равнява на 40% Нвидиа клок.Така че там е малко като процесорите на АМД и Интел само че наобратно.АМД се клокват страшно много но пак са по-бавни от по-малко клокнат Интел(не се хващайте за това ,само пример е!)

Същото може да се каже и за 960 и 3-те карти на АМД които са около нейния клас.По-топли са,но в частност са и по-бързи,или в случая с 285 малко по-бавни но пък с пълния набор софтуерни качества като "пълен" VSR например.

И като сме на софтуер,нещата също са на кантар. Нвидиа имат повече и по-добри опции за АА,струващи по-малко ресурси за същото качество. AF на АМД е на светлинни години напред - който желае справка Гугъл и "Nvidia HQ-AF Bug".Но дори и вече оправен бъга AF не е по-спокоен и чист от при АМД.

Софтуера за запис функционира еднакво добре,имах възможност да тествам и с моята карта и с 980 Shadowplay-a.И двата производителя предлагат стрийминг решения в софтуера си.

Та какво остава освен въпроса за вкус.

Остана какво иска ТОЧНО човека,който си купува. Ще ползва ли PhysiX,ще играе ли игра поддържаща Mantle,ще се занимава ли с GPU Computing или така нареченото копаене,последния кадър ли му е важен или иска по-скоро повече тишина за сметка на малко скорост и прочие.

Защо тогава колеги толкова брутално крайни мнения. Това било печка онова било с лъжливи показатели,единия производител бил такъв другия такъв.

Дайте някой тест който реално да доказва твърденията ви(това се отнася най-вече за господин Мони).Празни твърдения без доказателство са си чиста лъжа,това е все едно аз да кажа,че след като това от аватара ми е по-бързо и гори по-малко от съотвения модел на Мерцедес,всички коли на Мерцедес са боклуци......

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Томи, последно темата за какво е?

Според мен последното написано от теб и поста на Петър е нещо смислено.

Ама това да се вадят цитати и кой какво бил казал,ако е зареди това отворена темата с две ръце съм да бъде затворена.

Щом модераторите оставят такива спорове,значи за тях е нормално, Моничо и още някои колеги не веднъж са молени да прекратят дискусията,е спора продължава и мненията си стоят.

Ако ти виждаш нещо нередно мисля,че е правилно да се обърнеш към ръководството.

Иначе по темата ,лично за мен ако сега купувах карта и то висок клас бих се спрял на r9 290 гаранционно заменана.

Засичал съм точно 3 обяви,като цената варираше от 320лв.-350лв. ,като за нереферентен модел доста прилична. Говоря за чисто нови неразопаковани карт!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето едно клипче да си гледкате малко.

Човека е сбъркал процесора и е написал 4970К,вместо 4790К, да не ви притеснява това...Клипа е сравнително нов, а кога са излезли последните драйвъри за AMD не знам.

В другата тема говорех за референтното охлаждане, защото не може да продаваш нестабилна карта с прегряващи VRM и  95 градуса температура на ядрото, щом са на пазара трябва да стават за ползване, не съм ли прав?

А то какво стана преди няколко месеца 290Х по хиляда лева и да не ти се налага да пускаш печката през зимата...

@playalistic

Всички тези карти са се изплатили многократно,само 2 месеца копане с няколко такива карти и парите са си избили наполовина, а те някои копаят още от 2013-та година,смятай за какви пари става дума...Да кажем, че машината им вади на месец по 500 лева, я го сметни по 24...Изобщо не им трябват тези карти да им търсят големи пари...Повечето такива карти са с разбити лагери на вентилаторите,прегрявани са много пъти, една до друга такива карти като вдигат да кажем по 80 градуса, а те и по повече вдигат, защото са на едни рафтове все едно...Това да кажем по 12 часа на ден 100% натоварване и това 30 дни в месеца...Как им се отразява на здравето гаранционните им карти показват, една карта я сменят по 3-4 пъти най-вероятно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Цитати се за да се почне от някъде а тази тема беше пресен пример.

А темата е за да има едно място на което да се водят такива дискусии а да не се омазва всяка една тема питане за конфигурация.

От няколко седмици е все едно и също,независимо какво е питал човека ,всичко накрая се обръща на спор АМД срещу Нвидиа,АМД срещу Интел и то без аргументи и с тон който често води и до банове и затваряния на теми.

И какво става накрая,човека който е питал пак нищо не зацепва и основната цел да му се помогне е потънала в принципни спорове.

Затова мисля че е хубаво да си имаме тема за принципни спорове.

Можеше да я кръстя и Спам или Flame или празни хардуерни приказки но е все тая......Поне да е на едно място а не във всяка една тема

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моничо ,защо намесваш карти с разтракани вентилатори-прочете ли внимателно поста ми?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Интересно клипче, и най-вече интересен тест,който само доказва казаното,че 970 и 290Х са равни.За да онагледим можеше да пуснеш и клипчето от 1440,защото вече за никой не е проблем да играе на тази резолюция с DSR-VSR.

http://youtu.be/gR3PXDlL-Rs

За съжаление никъде не се вижда с каква система и с какви драйвъри са тествали. Както и дали BF4 е с Mantle.Най-вероятно не е де,иначе нямаше да могат да си направят графиките.

А ето и заключението за 1080.

The GTX 970 still manages to dominate both AMD cards in a couple of titles though - Tomb Raider and Call of Duty Advanced Warfare specifically.

However, it's clear that the AMD cards - even the relatively cut-price R9 290 - can still offer up some competition, particularly in titles like Shadow of Mordor and Ryse: Son of Rome. In our mainstream 1080p tests, Far Cry 4 showed a clear advantage on AMD hardware. In the move up to the high-end, Maxwell closes the gap, with both GTX 970 and 980 besting the R9 290 and 290X. Overall, for 1080p gameplay, the GTX 970 is still the recommended card in the £250/$330 range but every product tested provides some great results.

И за 1440

Moving on to 1440p benchmarks, the gap begins to narrow between the GTX 970 and the two AMD offerings. Nvidia uses a 256-bit memory bus for its two high-end Maxwells, using innovative compression technologies to increase effective bandwidth. AMD goes for sheer brute force, with a mammoth 512-bit interface between the graphics core and the RAM. In some scenarios, memory bandwidth can be just as important as compute resources, especially when we move up to higher resolutions. However, despite the massive spec gap, the GTX 970 still delivers a good 1440p experience overall and remains competitive with its direct AMD rivals.

Както пише и отстрани до теста,бягайте от стокови 290. Но пак да попитам кой си купува стокови варианти когато има къстъм такива.Това важи и за 970 и за 290/Х.....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Заключението си е, че 970 е разумния избор,докато имаше 290Х по 500 лева беше друго, но в момента като са на еднакви цени няма какво да го мислиш...280Х имаше по 350 и 370 лева и то с много хубави охладители като Twin Frozr и Windforce 3X, за момента AMD картите са неизгодни, като дойдат новите 300 серия 290Х и 290 ще паднат с много.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Странно, но тестовете на TechPowerUp, уважаван сайт за хардуер малко противоречат на тея клипчета и тая статия с неясни системи и драйвери...

ryse_1920_1080.gifacu_1920_1080.gifcrysis3_1920_1080.gif

Линк към ревюто...

Можем да вадим до другата седмица тестове... И смисъл никакъв. Двете карти продължават да са равни (да кажем, че са равни)... Моята цел беше да ви покажа, че прехвалените продукти на Nvidia имат алтернативи...

Редактирано от psycho_666 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имат психо, но са далеч по-топли и заключените напрежения са много кофти.Както казахме нвидиа ни предлагат нещо опростено, когато AMD пуснат пак 290 и 290Х по 400 и 500 лева ще надминат 970, но за момента е трудно да се каже...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Заключението си е, че 970 е разумния избор,докато имаше 290Х по 500 лева беше друго, но в момента като са на еднакви цени няма какво да го мислиш...280Х имаше по 350 и 370 лева и то с много хубави охладители като Twin Frozr и Windforce 3X, за момента AMD картите са неизгодни, като дойдат новите 300 серия 290Х и 290 ще паднат с много.

monicho(johny01), ако си махнеш капаците и игнорираш българската и в частност европейска реалност ще проумееш(може би), че мненията ти и не само твоите са неадекватни. 

П.П. Тази тема може да бъде преименувана и дефакто да служи като кош за душевни отпадъци. А другите теми в хардуерния раздел да бъдат кастрирани така да се каже. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Референтни карти обаче така или иначе не купува никой при наличието на пазара на различни по-добри охлаждания. (освен мен,но с ясното съзнание,че ще купувам водно охлаждане)

Само лека скоба да отворя,колко от вас познават някой с референта 970......?

Лично аз не познавам нито един и дори не съм чувал за нито един човек в целия свят с референтна GTX 970 ;)  Просто няма такава.  NVIDIA  даде свобода за GTX970. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е това вече е приказка. Умерено и обосновано изказване.(донякъде)

И пак избора зависи от личните предпочитания и целта на ползване.А 290Х и 290 няма да паднат а ще бъдат ребрандирани и ще бъдат средния клас на АМД най-вероятно.

Много ми е чудно защо народа масово копае с карти на АМД. Откъм разхода на ток би трябвало да е икономически необосновано,но това все пак е тема с която не съм се занимавал по-обстойно. Просто знам че на теория АМД са по-добри за GPU Computing.

И по въпроса за клока ме абмицирахте и от вчера съм почнал да клоквам моята карта да видя докъде ще я докарам.Само че аз всяка настройка я оставям няколко дена реално ползване да се докаже.Както бях пуснал теста по-горе с въздушен охладител не е проблем да се пусне на 1150мхц без дигане на волтажа на ръка. В момента съм на 1120 мхц чип и не минавам 50 градуса в игра на 3200х1800,ще видим доколко ще може на вода.

Diablo%2BIII_2015_02_24_21_34_33_796.jpg

Diablo%2BIII_2015_02_24_21_26_43_415.jpg

Редактирано от Tommygun (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

monicho(johny01), ако си махнеш капаците и игнорираш българската и в частност европейска реалност ще проумееш(може би), че мненията ти и не само твоите са неадекватни. 

П.П. Тази тема може да бъде преименувана и дефакто да служи като кош за душевни отпадъци. А другите теми в хардуерния раздел да бъдат кастрирани така да се каже. :)

За пореден път ще кажа, че не съм никакъв Джони, нито негов син, с Джони поддържаме връзка в скайп и той ми пише някои постове за захранвания или видеокарти.Доволен ли си ?

Томи, то може по всяко време да цъфне някоя промоция в hl-eshop и пак да се нагледаме на евтини R9-ки,току виж сме и намазали покрай някоя...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Странно, но тестовете на TechPowerUp, уважаван сайт за хардуер малко противоречат на тея клипчета и тая статия с неясни системи и драйвери...

ryse_1920_1080.gifacu_1920_1080.gifcrysis3_1920_1080.gif

Линк към ревюто...

Можем да вадим до другата седмица тестове... И смисъл никакъв. Двете карти продължават да са равни (да кажем, че са равни)... Моята цел беше да ви покажа, че прехвалените продукти на Nvidia имат алтернативи...

Първо, тия тестове реално са правени още преди официалното излизане на GTX970,  а това ще рече и с първите драйвери. След това веднага последваха оптимизации. Второ, не е много ясно какви карти се сравняват, защото TechPowerUP имат поне 5-6 тествани GTX970. А референтна GTX970  няма, макар че има референтни честоти, които никой не ползва. Правилно е или да се сравняват карти по цена на стандартни за продаваната карта честоти или да се клокнат максимално и тогва да се види кой кой. Защото обикновено хората с подобни карти клокват. А тия дето не клокват, едва ли ги интересуват 2-3 fps  разлика.  

И между другото има интересна тема тук. Чудя се, защо там не разисквате нещата. Има ги тестовете черно на бяло. Пък и винаги от първа ръка всеки може да направи тестове с коментираните карти и да сподели. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първо, тия тестове реално са правени още преди официалното излизане на GTX970,  а това ще рече и с първите драйвери. След това веднага последваха оптимизации. Второ, не е много ясно какви карти се сравняват, защото TechPowerUP имат поне 5-6 тествани GTX970. А референтна GTX970  няма, макар че има референтни честоти, които никой не ползва. Правилно е или да се сравняват карти по цена на стандартни за продаваната карта честоти или да се клокнат максимално и тогва да се види кой кой. Защото обикновено хората с подобни карти клокват. А тия дето не клокват, едва ли ги интересуват 2-3 fps  разлика.  

И между другото има интересна тема тук. Чудя се, защо там не разисквате нещата. Има ги тестовете черно на бяло. Пък и винаги от първа ръка всеки може да направи тестове с коментираните карти и да сподели. 

Отвори линка, който съм сложил... Там пише AMD Drivers:14.12. OMEGA. Тея драйвери излязоха края на миналата година. Една година след като 290Х излезе на пазара... Не виждам как са направени тестове 2013г с драйвери от 2014г...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Уважаваните страници и издания си актуализират тестовете винаги когато настъпи някаква промяна. И винаги дават рамковите условия на теста- хардуер софтуер драйвъри и участъци от игрите. Някои даже си пишат че резултатите не са съпоставими със стари тестове.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз съм на мнението на playalistic. Защо да давам 600-700 лв. за GTX970, при положение че за два пъти по-ниска цена се взима R9 290/X, която ако не е равна, то може да е малко по-бавна от 970, но много важно, че вместо с 80 ще играеш с 70 кадъра в секунда при еднакви нива на детайли! Кой ще забележи разликата? Да, копали са по няколко месеца, но обикновено миньорите си поддържат картите-редовно почистване, смяна на термопаста, лек downclock и т.н. Всяка карта от висок клас си иска еднакво качествено и мощно захранване, та много важно че GTX970 е по-икономична. На такава карта ще е срамота да сложиш евтино захранване. По-студена е с 10-на градуса.... много важно! 

Това със драйверите на АМД е пълна глупост. 3 години вече съм със 7850 и досега не съм имал проблем с драйвери. На приятели също съм сложил много АМД карти-никога не са се обадили за проблем... Проблем може да има в ЗКУ, но не и в картата. Е, има единични случай, разбира се! 

п.п. Монка, спокойно, bildera_ отново ще пропише.. В момента прави тестове и след някой друг месец ще се върне, за да ни отвори очите с нещо ново! ;) Винаги прави така! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моничка стига си ме намесвал в интригите си. Темите се заключиха точно заради теб. Дето много ти знаи устата ако не е Интел Нвидия само тролиш хората. Ако те оборят те са непременно АМД фенове. Но кога ти си имал по-нова видеокарта от HD 4650/GT7600 и процесор по-нов от Пентиум Дуал Кор?

Не не започвай пак да говориш как си чакал частите да пристигнат това от месеци го четем. Нагъл си Подъл си и се мислиш за много хитър..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моничка стига си ме намесвал в интригите си. Темите се заключиха точно заради теб. Дето много ти знаи устата ако не е Интел Нвидия само тролиш хората. Ако те оборят те са непременно АМД фенове. Но кога ти си имал по-нова видеокарта от HD 4650/GT7600 и процесор по-нов от Пентиум Дуал Кор?

Не не започвай пак да говориш как си чакал частите да пристигнат това от месеци го четем. Нагъл си Подъл си и се мислиш за много хитър..

Ти нали щеше да идваш да ме биеш. Ще станеш още повече за смях.

Ако не е nvidia и интел ще е Intel и AMD.Нали знаеш, че нямам 18 и не съм разглезено лапенце, на което му е лесничко всичко? Уча английски по 24 часа на седмица и оценките не се изкарват лесно както си мислиш, не уча и в квартално училище с номер 125 да кажем.Ако ти си някакъв разбирач аз съм трамвай. Колко човека да ти кажат, че не си факир и не можеш да се справиш с всичко сам? И като някой се опита да ти помогне го псуваш.Защо взе 5870 или какво беше счупена? Защото си разбирач ли? Дори аз дето съм на 16 години знам, че видеокартите се тестват преди да се купят. Росене, освен да се дракаш с някого не можеш. Като гледам предложи няколко конфигурации в другия раздел, които бяха плачевни.Излизаше с номерата за 1333 памет, че то било едно и също и 2 лева повече не си струват за 1600, то за банички ще идат.

Видеокарти.Една много добре позната тема на Росен, да не би от много разбиране пак да взе онази 5770? Или Джонката като ти е предлагал хубав компютър с хубава видеокарта и процесор, добре стопанисвани от човек, който е наясно с хардуера за нормални пари. И ти какво си направил пак? Псувал си всички.Къде те търпят тук само ли ? Защото аз знам, че в другите форуми или си правят само та*ак с тебе или си баннат? 

Сега пак ли ще те подгони параноята и ще кажеш, че съм Johny :D

Захранвания, там също си много бос, аз не съм Бог там, но знам че нищо няма да ми навреди ако попитам Нико или Джони да ми помогнат, да превъзмогна егото си и просто да взема по-хубаво захранване.В случая аз знам къде мога да си взема ОЕМ на Сисоник за 85 лева, а ти заради егото си си взимаш Евга с гадни кондензатори и без сертификат, защо ли? Ще ти отговоря веднага, прекалено голям специалист си.

Росене, в случая за твоята конфигурация си потрошил мнооого пари, които можеше и с i7 да бъдеш еднакво доволен, дори и заключен.

Компонентите не се подбират по ядра,гигахерци и ватове, а по тестове,ревюта и сравнения.

Процесори, там любимия ти от комунягите винаги...И традиционните FX-ове, то друго не съществува...

Дънни платки, за теб те се избират по биос, не по звук или фази.

Кутии, тук ти караш с някаква кутия, която прилича на тонколоните ми.

Монитори, там също не си много изпипан.

Та като ти доказах колко струваш за 5 минути.Аз с моя Core 2 Quad мога да играя всичко до ден днешен на минимални и най-новите игри.

Компютъра ми няма никакви вентилатори, боксово охлаждане и пак процесора не вдига повече от 65 градуса при работа с приложения и игра...Това в продължение на 7 години вече.Обаче компютъра е правен от човек, който с това се занимава и до ден днешен, защото едно момче на 9 години се сещаш, че няма да тръгне да сглобява машина.

Тук това ще прозвучи нескромно, но съм сигурен, че нивото ми на интелигентност е много по-високо от твоето и съм много по-хитър от теб.

Всеки прави грешки, обаче аз не казвам, че не правя грешки, Mini-ITX конфигурации не правим всеки ден тук с бюджет 500 лева и не е много лесно да съобразяваш с едноядрен мозък :D 15 неща... 

Редактирано от monicho (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Монка, когато насра дъното в темата за mini-ITX конфигурацията, Алкатраз само от едно изречение разбра за какво става дума и се коригира, а ти взе да ми обясняваш как видеокартата си щял да я забодеш на PCI слота. И след това избяга от нея. Така че недей да плюеш другите, безгрешни хора няма. А между другото такова дъно се продава в OLX за 80 лева. Дали е друго, или препоръчаното тук- божа работа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не че разбирам, ама що не спрете да се заяждате един друг, че да можем и ние нещо да разберем?Няколко поста вече, нямат абсолютно нищо общо с темата, а се превръщат в ромска свада.Големи хора сте.Нека има разбирачи, но темата е за хората дето не разбират.Не вие да се кръцкате един друг.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не че разбирам, ама що не спрете да се заяждате един друг, че да можем и ние нещо да разберем?Няколко поста вече, нямат абсолютно нищо общо с темата, а се превръщат в ромска свада.Големи хора сте.Нека има разбирачи, но темата е за хората дето не разбират.Не вие да се кръцкате един друг.

Евала... Таман се бях разчел из темата и точно ама точно това си мислех, как изведнъж темата вече не е амд срещу енвидиа, ами монката срещу росен и т.н.

Искате ли тема, за която да поспорите малко? Айде да пусна една бомба.

Една от основните ми причини да предпочитам картите на AMD е, че те имат софтурна благинка, която повишава фреймрейта в игрите. Всички софтуерни екстри, които има Nvidia имат еквивалент при АМД, като дори MFAA има Open Source алтернатива, за която никой не говори - SMAA (Да не се бърка с MSAA...) SMAA има същия ефект като MSAA, но няма, повтарям, няма отражение върху кадрите. Някои игри го подържат по начало, докато в други игри може да бъде използван инжектор и отново да бъде използван SMAA дори без подръжка по начало. И PhysX, който танква фреймрейта с 20-тина процента...

Но целия свят свършва в гащите заради софтуерните пакети на Nvidia. Които не са нито уникални, нито без ефективна алтернатива...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Той Монката сега се е развихрил щото при модераторите е анархия като го няма Ромео... А собственика не му дреме него само брой посещения го интересуват.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...