Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Уиндоус Виста и България

Препоръчан отговор

В няколко теми се разисква новата операционна система на Майскрософт, а именно Уиндоус Виста. Макар и според писаните и неписаните правила на форуме не е хубаво да се отваря нова тема за едно и също нещо, то аз мисля, че локализацията на Виста е достатъчно важна тема, за да я разискваме отделно.

1. Порових се в сайта на Майкрософт, но не можах да открия някои важни за мене неща. На първо място не разбрах дали стартовата версия на Виста ще бъде изцяло преведена на български език, или може би като УинХП ще трябва да си теглим специален езиков пакет.

2. Не можах да разбера и какво ще бъде кодирането на символите за България - предполагам ще има едно УТФ8, което ще отговаря за абсолютно всякакъв текст - менюта, файлова система и т.н.

3. Ще има ли вградена фонетична подредба на клавиатурата?

4. В часовата зона България +2 ГМТ ли ще бъде?

5. Ще има ли локализирани версии на Виста - т.е. версия, в която по подразбиране инсталация и всичко останало е на български? (това е свързано и с въпрос 1)

6. Ами Офис 2007 ще има ли български интерфейс?

7. Точка (.) или запетайка (,) ще е по подразбиране десетичният знак за числата за зона България?

Ако някой има отговори на тези въпроси, то нека сподели.

П.П. Не мога да инсталирам Бетата на Виста или Офис2007, тъй като нямам необходимите лицензи, затова тези, които вече са го направили нека да споделят впечатленията си от локализацията.

П.П.П. В другите теми не видях нито една снимка на български интерфейс за Виста, та ако някой има такива, нека ги публикува тук.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дали ще е преведена е много уместен въпрос. Надявам се, че да. В противен случай продажбите й на територията на България трябва да бъдат забранени /справка - търговския закон/, но все пак говорим за булгаристан... тук ще им платят няколко милиона за да си я продават недопреведена

За кодировка не знам, но фонетична подредба със сигурност ще има

за 5 силно се съмнявам да е така. Все пак трябва да се обърнем към Microsoft България и към съответните служби, отговарящи за контрола на търговията в BG

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вчера имах малко свободно време и се обадих в Майкрософт България, но така и не успяха да ме свържат с никого, който да знае отговорите на горните въпроси. Поне разбрах, че най-вероятно няма да има специални промоции за България, а ако има такива, то те ще са като в целия останал свят:( Със сигурност ще има версия на български, но кога ще излезе тя, дали ще е отделен пакет и т.н., не успяха да ми кажат.

Точно затворих телефона и ми изникна следващия въпрос - ще има ли версия, която да се инсталира от СД (а не ДВД), за хората като мене, които са решили да заменят Линукса с Виста, но нямат ДВД устройство?

Другата новина е, че с покупката на Виста няма да се дава специално подробно ръководство на български. Който иска подробности - да си купи специализираните книги.

Май ще си остана на Линукс, ако политиката на Майкрософт за България е такава. Дано до излизането на продукта да се промени.

П.П. Кой член от Търговския закон имаш предвид, поиск?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Привет,

Предвид факта че DVD-ROM е включено сред минималните хардуерни изисквания, най-вероятно няма да има CD версия

Та от всички въпроси май само за фонетичната клавиатура са го решили ;)

А за закона:

Чл. 3. (1) Преди придобиването на стоката потребителят има право да получи информация за:

1. характеристиките й, в това число състав, опаковка, инструкции за ползване, комплектовка и поддържане;

...

(2) Търговецът е длъжен да предоставя по подходящ начин информацията по ал. 1, която трябва да бъде вярна, пълна, точна и ясна.

(3) Информацията по ал. 1 при предоставянето й в писмен вид трябва да е на български език и да е изразена в единиците на величините от Международната система единици SI.

P.S. разбира се, това включва help-овете, а не интерфейса на Windows, но все пак... законите ни все още не са дорасли до там, че да обхващат и информационните технологии

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По търговския закон всяка една стока трябва да е преведена на български език....и така трябва да бъде.Остава някой да следи за тия неща.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Привет!

В момента съм с бета 2 /build 5381/.

Фонетична клавиатура определено има, но местата на някои от буквите са разместени /виж тук/. Ако някой има решение на проблема - нека сподели.

Относно точката и запетаята - запетаята май ще бъде /ето снимка/.

Часовата зона е GMT+02:00 - /за справка/.

Сетъпа на тази бета определено е само на английски - аз лично силно се съмнявам, че го ще видим български /макар да е възможно/. Дано поне вместо LIP този път пуснат MUI, за да може да се променя езика за всеки потребител...

За офиса не мога да кажа - предполагам че в началото няма да има българска версия.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Привет!

В момента съм с бета 2 /build 5381/

Откъде си я дръпна? Аз си дръпнах 5384, ама след като записах исото на ДВД, един файл не се виждаше в него. Пробвах да бутна от ДВД-то - пак нищо :) 5308 не е така, ама ми трябва по-новичък build.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Фонетична клавиатура определено има, но местата на някои от буквите са разместени /виж тук/. Ако някой има решение на проблема - нека сподели.

Разместването на клавишите във фонетиката не е бъг. Това е новият Български Държавен Стандарт при който буквата В е на клавиша V вместо на W. Има и някой други подобрения.

За повече подробности вижте на адрес: http://metodii.com

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Откъде си я дръпна? Аз си дръпнах 5384, ама след като записах исото на ДВД, един файл не се виждаше в него. Пробвах да бутна от ДВД-то - пак нищо :) 5308 не е така, ама ми трябва по-новичък build.

5381

5384

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Разместването на клавишите във фонетиката не е бъг. Това е новият Български Държавен Стандарт при който буквата В е на клавиша V вместо на W. Има и някой други подобрения.

За повече подробности вижте на адрес: http://metodii.com

Благодаря за информацията и линка!

Все пак наистина би било добре от Майкрософт да вземат предвид разсъжденията на проф. Скордев и да включат и старата фонетична подредба.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

която е внесена като предложение за нов държавен стандарт..................

Тия защо сега сменят мястото на буквите,тъкмо някой е свикнал с нещо и правят "подобрения".

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Тия защо сега сменят мястото на буквите,тъкмо някой е свикнал с нещо и правят "подобрения".

Досега нямаше стандарт за компютърни клавиатури, а само за пишещи маши. Новият стандарт включва и фонетика за GSM. При това във фонетиката за компютри и за GSM апарати буквата В е на V вместо на W. Другата възможност беше да се пренесат проблемите от фонетиката за компютри върху фонетиката за GSM.

Новата клавиатура е значително по-добра и ще ускори значително писането на български. Така че си струва да отделите петнайсет минути, за да свикнете с нея. С по-доброто се свиква лесно. Сигурно няма да имате нищо против, ако някой ви предложи да минете от Запорожец на Мерцедес. Е, ако сте си свикнали със Запорожеца, то никой не ви пречи да си го карате.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Досега нямаше стандарт за компютърни клавиатури, а само за пишещи маши. Новият стандарт включва и фонетика за GSM. При това във фонетиката за компютри и за GSM апарати буквата В е на V вместо на W. Другата възможност беше да се пренесат проблемите от фонетиката за компютри върху фонетиката за GSM.

Новата клавиатура е значително по-добра и ще ускори значително писането на български. Така че си струва да отделите петнайсет минути, за да свикнете с нея. С по-доброто се свиква лесно. Сигурно няма да имате нищо против, ако някой ви предложи да минете от Запорожец на Мерцедес. Е, ако сте си свикнали със Запорожеца, то никой не ви пречи да си го карате.

В случая си прав ама се ядосвам.Иначе аз си ползвам Флекса именно заради това че съм свикнал с превключването с Ctrl.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това нововъведение с фонетичната кирилица много ми допада :).

Дано са включили все така добри неща...сега ще кажете юе съм нагъл, но може би и безплатен ъпдейт.

Ха със сдраве, отивам на работа. Мтел зове със страшна сила.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване