Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Как принципно се държат котки на чужда територия?

Препоръчан отговор

Здравейте.... офф чудя се как да задам въпроса си .... :(

Имах 3 котки 2 котарака и една женска, на 1 година и няколко дена са.... майка им умря , когато бяха на 1 месец и ги отгледахме... Станаха едри, макар и леко мършави котки. Храна им давах по малко ,но поне 2 пъти дневно, за да са самостоятелни поне малко, а и сме в промишлена зона и няма много ядене по улицата. Обаче.... станаха много спокойни и започнаха да се пъхат по складове и помещения - при нас, както и да е, обаче и при комшиите започнаха да задействат СОТ-а  и накрая собственика, след поредния скандал със СОТ-аджиите ми заяви да си ги взимам, иначе.... Така или иначе имахме и преди случаи на отровени котки или блъснати от кола и затова ги взех с колата и ги пуснах близо до мястото , където живея - място с блокове, но и много къщи стари, нови с дворове и много места за криене...  Проблем - пуснах ги по обед, с надеждата, че вечерта ще ги намеря наоколо и вече 2 дена обикалям сутрин и вечер и няма и следа от тях! Интересното е, че направо опознах "местните" те са спокойни и лениви - знак, че има ядене и никой не ги преследва специално, обаче моите ги няма :shock11:  Какво е типичното поведение, на котка попаднала в чужда среда? Бяга , крие ли се, старото място ли си търси .... не мога да предположа какво ще направят, но и ги няма и това си е. Мъжките ясно - ще отнесат бой от местния тартор, ама и женската я няма... Идеи ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами щом питаш по принцип, много се панират котките от преместване в непозната среда. Ако са умни и нещо не им се случи междувременно - може да се върнат на старото място. Не е много ясно как го правят, но се връщат. Ако ли не...

Бих казал, че ще се върнат, но са малки за да могат да се ориентират. Според мен ще си търсят място където ще имат храна поне.

Дано да е добър знак, че двама души едновременно са написали, че ще се върнат. На година и един месец котките вече са достатъчно големи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

публикувано (редактирано)

Амиии там е проблема. Аз си имам котка в къщи - имам и тема как я бях отписал направо ... горкото животно се ужасяваше само като види транспортна чанта за котки... добре поне, че сега тя е наред. Проблема е, че котките са на 6 километра от тяхното "старо" място, разделя ги и река Марица... и ако се върнат вероятно ще ги отровят. Аз си взех храната им от службата, ама както казах няма ги и се чудя ... за връщане на кучета знам, за котки - рядко... Относно размера - котка над една година си е доста голяма...

post-6348-0-49741600-1427230748_thumb.jp

просто ме гложди, че изчезнаха само за няколко часа от околноста и не се мяркат... а доскоро се събуждаха и препускаха насреща сутрин - познаваха колата...

Редактирано от juve (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Амиии там е проблема. Аз си имам котка в къщи - имам и тема как я бях отписал направо ... горкото животно се ужасяваше само като види транспортна чанта за котки... добре поне, че сега тя е наред. Проблема е, че котките са на 6 километра от тяхното "старо" място, разделя ги и река Марица... и ако се върнат вероятно ще ги отровят. Аз си взех храната им от службата, ама както казах няма ги и се чудя ... за връщане на кучета знам, за котки - рядко... Относно размера - котка над една година си е доста голяма...

attachicon.gifresized_IMG_20150319_092107.jpg

Нямах предвид за размера, а за как да се изразя правилно старост. Казвали са ми, че се ориентират по звездите, но на годинка били още малки за това. Иначе има истории за котки връщали се и от по далече от 6 км та могат някак надявам се да се върнат.

Ами щом питаш по принцип, много се панират котките от преместване в непозната среда. Ако са умни и нещо не им се случи междувременно - може да се върнат на старото място. Не е много ясно как го правят, но се връщат. Ако ли не...

Дано да е добър знак, че двама души едновременно са написали, че ще се върнат. На година и един месец котките вече са достатъчно големи.

Дано да се върнат, но и аз имах котка на около година и горе долу бях в същото положение и не се върна след като я преместих. Дано при този човек да е различно.

Редактирано от helis (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

От това, което разбирам, е че си ги пуснал на напълно непознато място.

Което пък е населено вече с котки.

И какво правим ?

сега прочетох - и река Марица ви разделя....

искам да звуча оптимистично ама не мога

вчера ме заплашиха че ще ме пребият защото храня котетата на съседния блок

то не че съм ги виждала цяла зима де, може и да са ги отровили вече

:(

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами аз нарочно не съм ги хранил "на корем" Исках да са самостоятелни. И сега нарочно ги пуснах там, където живея - за да не се върнат на "работата" Там ще ги убият .. по добре на улицата - имат някакъв шанс. Но пък си ги и търся - да знам , че са наред... Вярвах, че няма да се отдалечат първоначално - и ще мога пак така леко да ги подхранвам по малко, заради доброто старо време... обаче не... изнесоха се за няколко часа в неизвестна посока.... при условие, че околните котки се излежават смело и безстрашно вярвам, че са тръгнали някъде, но къде... пусто пък и 2 те са мъжки, тази пролет за първи път ги бяха прихванали дяволите...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И сега нарочно ги пуснах там, където живея - за да не се върнат на "работата" Там ще ги убият .. по добре на улицата - имат някакъв шанс.

и в двата случая е въпрос на оцеляване

дано се справят с двукраките - със себеподобните си ще се разберат

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Какво е типичното поведение, на котка попаднала в чужда среда? Бяга , крие ли се, старото място ли си търси .... не мога да предположа какво ще направят, но и ги няма и това си е. Мъжките ясно - ще отнесат бой от местния тартор, ама и женската я няма... Идеи ?

Това е стрес за животното. Котката се привързва към средата в която живее ,за това смяната на местожителството доста я стресира. Ако са домашни пуснати навън ,обикновено се крият някъде ,и там могат да останат с дни.Относно територията ,не само мъжките ,а и женските могат да отнесат "шамарите" ако се мотаят около място където друга женска си гледа малките.

Аз имах проблем с едната от моите. Поради някаква причина скочи от терасата (1 етаж) , и три дни не можах да я прибера. През деня секриеше някъде ,а през ноща се паркираше под терасата ,обаче при всеки опит да я хвана бягаше ,и се криеше ,защото беше много уплашена. Когато я прибрах ,беше цялата в рани .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Е, какво да се прави - съдба. Ще трябва да се примирят със средата някакси - дано оцелеят. Наоколо има заведения, баничарници, магазини, котките наоколо са охранени и лениви - храна би трябвало да си намерят - все пак не са били домашни, а храненици... дано не се върнат някак си до службата,   нещата са точо както се казва:  Свобода или смърт. Имат местност от около 4 пресечки обградени навсякъде от 2Х 3 лентови булеварди.. ако не се объркат да минават пътя може би ще живеят.... :(

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...

Ха, какво нещо ! :whist:  Снощи , паркирайки колата внезапно зад нея изникна единият мъжки - Тигърчо  - без опашката... :)  Направо не повярвах... след 8 дена се появи на 300 метра и един 6 лентов булевард от мястото, където го пуснах. Малко се е вталил в кръста, ама си е жив и здрав... е и доста по-неспокоен  де, ама то си е нужно за оцеляването. Имаше гощавка, галене ... днес обаче пак се е запилял ...дано се яви пак. Така или иначе е важно, че е жив и видимо здрав. Както каза някой - с двукраките ако му се размине, с четирикраките все ще се спогоди ... (  разбира се местната любимка не беше никак радостна, ама нямаше избор ) :ph34r:   Почувствах се радостен - явно не съм съвсем наред :ph34r:

:shock11: Стана тъмно и жена ми се показа навън  точно преди 5 мин. Тигърчо - там. Взела го и го донесе горе, да го запознаем с нашето чудовище :P   Боже, и котките ли са като хората? Носейки я по коридора към него тая лудата внезапно издаде нещо като ръмжене , в резултат той пък спря да мърка след секунда тази гад ( нашата де)  издаде нещо между ръмжене и елементи на вой, опашката й стана тройна а гърба - трион... вече ме беше страх какво ще последва и дадох кръгом и в резултат  заедно с манджата ( заради което се бяха качили) всеки си хвана пътя - Той навън - тя пред вратата :eek:  Дали го възприе като конкурент защото е кастрирана? И когато  трите бяха по една педя ги бях донесъл пак за малко - същата работа :no-no:  Явно й куца социализацията с котки... :ph34r:post-6348-0-85611500-1428086491_thumb.jp

Тук вече се успокояваме...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 месеца по-късно...

Дай им малко време. Котките не са глупави животни и колкото и ние да си мислим, че не могат да се пазят и да оцеляват, не е така. Инстинктът на животното винаги е с него. Аз цяла живот гледам котки. И вкъщи, и навън. Бягал ми е един котаранчо - скочи през терасата от 8 етаж! Смятай - 8 етаж - не го кастрирахме и избяга. Оживя, нищо му нямаше. Изчезна за няколко дни. Всеки ден излизах да го търся - плакати, обяви в района, какво ли не. Бях се поболяла, на мен за човек така не ми е било мъчно. И накрая го открихме, но той не пожела да се прибере. Опитвахме се по всякакъв начин да го хванем, но уви - той просто не пожела да се върне в апартамента. Всеки ден  поне храна му оставям. Хапва си, адаптира се вече към външната среда. Но и до днес го виждам в района. Плаши се от хора, но се опазва и от кучетата. Много ми е мъчно, но какво да се прави. Прибрахме го от улицата, а може би там се е чувствал по-добре. Не знам, но аз все още ходя да си го храня. Като купувам храна за нашия сегашен домашен дивак - взимам и за него. И така. Само да знам, че е добре. Вече 2 години така.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 4 седмици по-късно...

Здравейте.... офф чудя се как да задам въпроса си .... :(

Имах 3 котки 2 котарака и една женска, на 1 година и няколко дена са.... майка им умря , когато бяха на 1 месец и ги отгледахме... Станаха едри, макар и леко мършави котки. Храна им давах по малко ,но поне 2 пъти дневно, за да са самостоятелни поне малко, а и сме в промишлена зона и няма много ядене по улицата. Обаче.... станаха много спокойни и започнаха да се пъхат по складове и помещения - при нас, както и да е, обаче и при комшиите започнаха да задействат СОТ-а  и накрая собственика, след поредния скандал със СОТ-аджиите ми заяви да си ги взимам, иначе.... Така или иначе имахме и преди случаи на отровени котки или блъснати от кола и затова ги взех с колата и ги пуснах близо до мястото , където живея - място с блокове, но и много къщи стари, нови с дворове и много места за криене...  Проблем - пуснах ги по обед, с надеждата, че вечерта ще ги намеря наоколо и вече 2 дена обикалям сутрин и вечер и няма и следа от тях! Интересното е, че направо опознах "местните" те са спокойни и лениви - знак, че има ядене и никой не ги преследва специално, обаче моите ги няма :shock11:  Какво е типичното поведение, на котка попаднала в чужда среда? Бяга , крие ли се, старото място ли си търси .... не мога да предположа какво ще направят, но и ги няма и това си е. Мъжките ясно - ще отнесат бой от местния тартор, ама и женската я няма... Идеи ?

Котките винаги се връщат там където са се чувствали добре.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Щом си ги пуснал на свобода, вече са самостоятелни бойни единици. Може да оцелеят, може и да не оцелеят. Иначе първата им реакция винаги е да се скрият някъде. Ако има храна в дадения район, ще си стоят в него. В противен случай ще търсят друг район.

...вчера ме заплашиха че ще ме пребият защото храня котетата на съседния блок

Не бих се учудил, все пак живееш в един от най-злобните квартали в София.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

вчера ме заплашиха че ще ме пребият защото храня котетата на съседния блок

На мен са ми правили забележки, че оставям храна на кучета и котки, но хич не ми пука - продължавам да го правя.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Оцеляха. Поне 2 от тях... само най-големият търкалджия - белият изчезна веднага и повече не се появи. Другите, за моя радост са живи и здрави и досега и най- интересното е, че продължават да ме помнят - гледат отдалече и като ги извикам веднага идват да ги погаля, въпреки, че не ги храня аз - много рядко е да се мернат и да им дам нещо. Честно казано, така ме устройва - знам че са добре, и самостоятелни, все още ме помнят ( и аз си спомням, как ги отгледах от една шепа месо) и това малко или много ме топли.... сам се чудя колко не съм наред, ама то откачалки в тая държава бол....

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

ама то откачалки в тая държава бол....

В България наричат "луди" тия които хранят бездомните животни.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

В България наричат "луди" тия които хранят бездомните животни.

ако знайш па как ми дреме - ей сега даже слизам пак да им сипя храна и прясна водичка да им сипя

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

аз ги наричам антисоциални отрепки

кого наричаш ти отрепка бе алоо

:hit: :hit: :hit:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А защо да са антисоциални отрепки?  Тогава кои са социалните според Вас? Не обичате животните! Вие навярно и хората не обичате, макар че сте човек.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Много се радвам ,че мнението ми беше оправдано на момента :)

По какво точно преценяваш ,че ако някой храни бездомни животни ,е анти-социален ? И дори да е анти-социален ,което точно го прави отрепка ?

Силно се съмнявам ,че имаш смислени отговори на тези въпроси. Най-вероятно си заучил тоя звучен израз от някой простак ,и сега го разхвърляш наляво-надясно :)

Редактирано от KiriL Cox (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Каква лудост е да дадеш храна на животно?

За мен такива отрепки са психопатите които събират всякакви животни(предимно кучата и котки) превръщат домовете си в бардаци и така мъчат и животните и околните а после нито могат да ги хранят и лекуват, нито искат да ги предадат нито да дадат смислено обяснение защо ги събират.

Редактирано от macsim29 (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Отрепки са тези дето им взимат купичката за вода.

Пак я нямаше мама им нещастна от жажда да умрат дано пфууу

Само дето не знаят че аз си имам ехеее много купички за вода, сега и две даже им сложих и напълних

Утре ще видя отрепките дали са си ги взели да ядат у тях.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване