Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Свързване на светодиодна лента към захранване на компютър.

Препоръчан отговор

Здравейте , днес реших да направя лек модинг по кутията , като и скожа няколко светодиодни ленти..
Та опитах се да я свържа във 4 пиновия конектор(сата)  + със + и - със -  , обаче пробвах на 6 волта , а трябва да е на 12 но просто пробвах ..  ... :D ама нещо даде на късо и изгасна компа , та както и да е ( включи се ) ... и искам да ви попитам как точно  и дали правилно съм я свързал ... че да не оплескам нещо. Ще съм много благодарен  , ако ми помогнете :)

Редактирано от Сирини (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте , днес реших да направя лек модинг по кутията , като и скожа няколко светодиодни ленти..

Та опитах се да я свържа във 4 пиновияконектор  + със + и - със -  , обаче пробвах на 6 волта , а трябва да е на 12 но просто пробвах ..  ... :D ама нещо даде на късо и изгасна компа , та както и да е ( включи се ) ... и искам да ви попитам как точно  и дали правилно съм я свързал ... че да не оплескам нещо. Ще съм много благодарен  , ако ми помогнете :)

Ако бяхте попитал преди това щяхте да научите че светодиодите се палет с ток, не с напрежение. Трябва ви съответен резистор с конкретно съпротивление и мощност. И след като не знаем нищо за тези светодиоди не можем и да ви помогнем

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

8046098.jpg

8046101.jpg

Ако бяхте попитал преди това щяхте да научите че светодиодите се палет с ток, не с напрежение. Трябва ви съответен резистор с конкретно съпротивление и мощност. И след като не знаем нищо за тези светодиоди не можем и да ви помогнем

Та какво друго ми е нужно?
Нека се пробвам със ваша помощ. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

8046098.jpg

8046101.jpg

Някакви параметри на тези светодиоди, брой, свързване

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

21 светодиотчета , свързването е последователно. Могат да се изрежат на 7 места... т.е. да се извадят  7 малки бройки  , като на бройка има по 3 светодиода.

Някакви параметри на тези светодиоди, брой, свързване

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

21 светодиотчета , свързването е последователно. Могат да се изрежат на 7 места... т.е. да се извадят  7 малки бройки  , като на бройка има по 3 светодиода.

Ток на палене, минимално/максимално напрежение

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

8046098.jpg

8046101.jpg

Сам виждаш или усещаш какво ти е "нужно" На този вид светодиодна лента ти трябва 12 волта захранване, да си сложиш "очилата" и да видиш ХУБАВО къде на края на лентичката пише + и къде  -. Тогава всеки от двата кабела свързваш на свободен молекс, на който имаш 12 волта напрежение от импулсното захранване.Имаш и мултицет - ако не знаеш кой кабел от молекса е за 12 волта. Черните са маса и са средни. Не пиша кой е 12 волтов кабел, защото не ти зная цветовете.

Долното кабелче е за +, а горното -  отнася се за картинката с лентата.Друго не ти трябва за тях. Лентата е пригодена за такова свързване с ограничителни резистори на нея за всеки диод. Можеш да си режеш парче от нея, с произволна дължина. Гледай да е по -малко  заради тока, но той при твоя случай не е голям. Ако си доволен, ни намигни, за да се сетим, че темата ти е преключила.

Редактирано от Гост (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

8046109.jpg

Ток на палене, минимално/максимално напрежение

Тук вече не знам , защото си я намерих във един шкаф.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

8046109.jpg

Тук вече не знам , защото си я намерих във един шкаф.

Ами ние как да го знаем. намерете като начало едно съпротивление 100 ома/2 вата и го свържете последователно. След това го свържете към 12 волта. И много внимавайте за полярността! По-горе ви обясниха

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Сам виждаш или усещаш какво ти е "нужно" На този вид светодиодна лента ти трябва 12 волта захранване, да си сложиш "очилата" и да видиш ХУБАВО къде на края на лентичката пише + и къде  -. Тогава всеки от двата кабела свързваш на свободен молекс, на който имаш 12 волта напрежение от импулсното захранване.Имаш и мултицет - ако не знаеш кой кабел от молекса е за 12 волта. Черните са маса и са средни. Не пиша кой е 12 волтов кабел, защото не ти зная цветовете.

Долното кабелче е за +, а горното -  отнася се за картинката с лентата.Друго не ти тршбжа за тях. Лентата е пригодена за такова свързване с ограничителни резистори на нея за всеки диод. Можев да си режеш парче от нея, с произволна дължина. Гледай да е по малко  заради тока, но той при твоя случай не е голям

Значи всеки кабел на отделен молекс? + на един молекс и - на друг?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

както ти каза колегата LZ4JW, свързваш ги към 12 волтова линия на захранването и си 6

преди месец един приятел беше дошъл да му запоя такива ленти и ги пробвах с обикновено захранване - светеха отлично

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Значи всеки кабел на отделен молекс? + на един молекс и - на друг?

Ама ти наистина си голяма ШАМАНДуРА в този форум. Чети бе! За какъж чеп ти е да вземаш напрежение от 2 молекса.Молекса е с 4 жици - една червена , следва черна и отново черна и накрая - жълта. Това е стандарт бе младеж. Освен да "дъниш" с музиката, друго можеш ли? Я се стегни и пусни действието на мозъчния процесор.

8046131.jpg

+ на жълтия, а минус на черния. от тази картинка

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ама ти наистина си голяма ШАМАНДуРА в този форум. Чети бе! За какъж чеп ти е да вземаш напрежение от 2 молекса.Молекса е с 4 жици - една червена , следва черна и отново черна и накрая - жълта. Това е стандарт бе младеж. Освен да "дъниш" с музиката, друго можеш ли? Я се стегни и пусни действието на мозъчния процесор.

+ на жълтия, а минус на черния. от тази картинка

Тъкмо тва направих за да покажа :D Мерси , сега ще видя какво ще стане .. .

п.п Да изключвам ли компа преди да го направя? Защото преди каквото и да съм правил не съм го изключвал :D

8046137.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

както ти каза колегата LZ4JW, свързваш ги към 12 волтова линия на захранването и си 6

преди месец един приятел беше дошъл да му запоя такива ленти и ги пробвах с обикновено захранване - светеха отлично

Да, много са хубави и удобни за много неща. А може би не сте забелязал, че задната страна има прозрачно тиксо и ако го махнеш, можеш да залепиш нужната дължина от лентата на различни места и то доста добре. Има ленти с "мека бяла светлина" по 5 метра руло - около 12 лева

Тъкмо тва направих за да покажа :D Мерси , сега ще видя какво ще стане .. .

п.п Да изключвам ли компа преди да го направя? Защото преди каквото и да съм правил не съм го изключвал :D

8046137.jpg

Ти в тази техника си толкова опасен, че е желателно и Енергото да си изключи трафопоста към твоята къща. Разбира се, че ще го изключиш. Нали веднаж се пробва вече!!!!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ok , Благодаря :D Започвам действието !! След 3 мин ще пиша!

Auуу   :wors:  :blow out candles:  Много красиво светна , Благодаря ви много за помоща и Най-вече на LZ4JW

8046170.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ok , Благодаря :D Започвам действието !! След 3 мин ще пиша!

Auуу   :wors:  :blow out candles:  Много красиво светна , Благодаря ви много за помоща и Най-вече на LZ4JW

8046170.jpg

Лентата, която сега ти светка, можеш да я залепиш където си искаш. Прочете ли последните постове. Там съм написал как

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Лентата, която сега ти светка, можеш да я залепиш където си искаш. Прочете ли последните постове. Там съм написал как

Благодаря ти , аз си я хванах със силикон ,направо със поялника .. че нямам пистолет за силикон :D , горе на кутията я сложих (отвътре) Свети силно , много ми харесва ..

8046402.jpg

Тва съм го снимал отгоре ... иначе на "живо" е много по-добро, цялата кутия свети !! :) То и тоя , моя телефон я фокусира я не ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ти , аз си я хванах със силикон ,направо със поялника .. че нямам пистолет за силикон :D , горе на кутията я сложих (отвътре) Свети силно , много ми харесва ..

8046402.jpg

Тва съм го снимал отгоре ... иначе на "живо" е много по-добро, цялата кутия свети !! :) То и тоя , моя телефон я фокусира я не ...

Ще светят известно време. После ще имате късмет ако изгорят само те. Прекалено силно светят, трябва да ограничите тока им с резистор!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ще светят известно време. После ще имате късмет ако изгорят само те. Прекалено силно светят, трябва да ограничите тока им с резистор!

EEE .. притесни ме :) ... какво друго може да изгори със тях? А и нали са си на 12 волта?

Иначе ми се намират 2 използвани .. кой да сложа или няма значение кой ще е ..?

8046433.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

EEE .. притесни ме :) ... какво друго може да изгори със тях? А и нали са си на 12 волта?

Иначе ми се намират 2 използвани .. кой да сложа или няма значение кой ще е ..?

8046433.jpg

Има. Вие четете ли какво ви пишем или сте в еуфория от светлинки, шаранийки и мигалки?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Има. Вие четете ли какво ви пишем или сте в еуфория от светлинки, шаранийки и мигалки?

:no-no:  ????

Е добре ... какъв резистор да сложа ...(със колко да ограничава тока?)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

:no-no:  ????

Е добре ... какъв резистор да сложа ...(със колко да ограничава тока?)

Казах ви. Започнете с 100 ома/ 2 вата (последователно). Ако светят слабо можете да намалявате съпротивлението (но ще трябва и да вдигате мощността)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Казах ви. Започнете с 100 ома/ 2 вата (последователно). Ако светят слабо можете да намалявате съпротивлението (но ще трябва и да вдигате мощността)

Е не е ли по-добре тогава да я бодна на 5/6 волтова линия?

И аз не искам да ми е много слаба светлината ... та другите как си ги включват на 12 волта , например като Tommigun - някъде беше споменал такова нещо?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване