Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте .Обръщам се към вас за помощ тъй като не съм запознат .

На 01.10.2014 Претърпях катастрофа без пострадали ,а само със материални щети по двете коли .Взеха ми талона и ми написаха акт на следващия ден .Протокола за ПТП-то гласеше ,че аз съм виновен ,но бях със сътресение и не си спомнях нищо от катастрофата и поради това си мислих ,че са претупали набързо нещата и просто не можех да повярвам ,че съм станал причина за ПТП .Не подписах акта ,защото смятах да обжалвам и сега нямам копие от него и следователно не мога да шофирам .В последствие от познат ,който е видял всичко разбрах ,че аз съм виновен и се отказах да обжалвам .На 03.12 .2014 пристигна постановление от съда ,което гласеше ,че до съдебното производство срещу мен е прекратено .

Живея в малък град и не ми пречи да вървя пеша до работа ,но имам здравословни проблеми и често ми се налага да пътувам до Варна ,а както разбирате е много трудно да съчетая пътуването с автобус до Варна и работата си въпреки че съм на смени.

От Януари месец ме разиграват като ме карат да ходя през седмица да проверявам .Преди няколко седмици ми казаха ,че имали проблеми със системата от ДВА месеца .След това ходих отново и се оказа че "шефа" е в отпуска до 22.04.2015 и всичко ми е готово ,но трябва той да го разпише .Вчера отново ми заявиха ,че НП-то не е готово и вече ми писна. Въпросът ми е :Има ли някакъв срок в ,който трябва да ми се връчи НП и ако има от кога започва да тече .

Благодаря предварително .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте .Обръщам се към вас за помощ тъй като не съм запознат .

На 01.10.2014 Претърпях катастрофа без пострадали ,а само със материални щети по двете коли .Взеха ми талона и ми написаха акт на следващия ден .Протокола за ПТП-то гласеше ,че аз съм виновен ,но бях със сътресение и не си спомнях нищо от катастрофата и поради това си мислих ,че са претупали набързо нещата и просто не можех да повярвам ,че съм станал причина за ПТП .Не подписах акта ,защото смятах да обжалвам и сега нямам копие от него и следователно не мога да шофирам .В последствие от познат ,който е видял всичко разбрах ,че аз съм виновен и се отказах да обжалвам .На 03.12 .2014 пристигна постановление от съда ,което гласеше ,че до съдебното производство срещу мен е прекратено .

Живея в малък град и не ми пречи да вървя пеша до работа ,но имам здравословни проблеми и често ми се налага да пътувам до Варна ,а както разбирате е много трудно да съчетая пътуването с автобус до Варна и работата си въпреки че съм на смени.

От Януари месец ме разиграват като ме карат да ходя през седмица да проверявам .Преди няколко седмици ми казаха ,че имали проблеми със системата от ДВА месеца .След това ходих отново и се оказа че "шефа" е в отпуска до 22.04.2015 и всичко ми е готово ,но трябва той да го разпише .Вчера отново ми заявиха ,че НП-то не е готово и вече ми писна. Въпросът ми е :Има ли някакъв срок в ,който трябва да ми се връчи НП и ако има от кога започва да тече .

Благодаря предварително .

Съгласно чл. 34, ал. 3 от Закон за административните нарушения и наказания образуваното административнонаказателно производство се прекратява, ако не е издадено наказателно постановление в 6-месечен срок от СЪСТАВЯНЕТО НА АКТА. Ако постановлението е издадено след този срок, то има нарушение на закона и можете да го обжалвате. пред съда.

Практиката на съдилищата изобилства с отменени наказателни постановления,именно на това основание.

Дори да има издадено в срок наказателно постановление, законът поставя изисквания за задължителни реквизити, които трябва да съдържа, затова е изключително важно да го прочете внимателно, за да видите изготвено ли е съгласно изискванията на закона. Ако не, отново подлежи на обжалване, този път на друго основание.

Относно връчването:препис от наказателното постановление се връчва срещу подпис на нарушителя. Законът е доста лаконичен относно връчването,т.е. личното връчване не е изключено,т.е. когато отидете в КАТ.

Относно давността: В закона се посочва, че административното наказание не се изпълнява, ако са изтекли две години, когато наложеното наказание е глоба. Предвидена е и абсолютна давност, която е 3 години.

Малко се разводних, но съм имала подобно питане във форума ми, и реших да Ви споделя почти пълния отговор, за да сте по-наясно в тази ситуация.

Конкретно за Вашия въпорс -няма срок който да урежда периода от датата на издаване на НП до датата на неговото връчване.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за бързия отговор. НП веднага ли се записва в системата след като се издаде, защото помолих мой бивш колега да провери и се оказа, че го няма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за бързия отговор. НП веднага ли се записва в системата след като се издаде, защото помолих мой бивш колега да провери и се оказа, че го няма.

Сигурен ли сте, че изобщо има НП?Защото аз не съм сигурна, честно казано.

Къде и как в проверил Вашия колега?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сигурен ли сте, че изобщо има НП?Защото аз не съм сигурна, честно казано.

Къде и как в проверил Вашия колега?

Не, не съм сигурен и си мисля, че ме лъжат и размотават .Мой бивш колега, който сега работи в полицията и в момента е дежурен в районното .Проверил е в системата на КАТ? и там излиза само едно старо провинение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не, не съм сигурен и си мисля, че ме лъжат и размотават .Мой бивш колега, който сега работи в полицията и в момента е дежурен в районното .Проверил е в системата на КАТ? и там излиза само едно старо провинение.

Вие изобщо акта видяхте ли го?В смисъл,поискахте ли да се запознаете с него?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вие изобщо акта видяхте ли го?В смисъл,поискахте ли да се запознаете с него?

Да видях го, когато ми го дадоха да се подпиша, а аз отказах.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да видях го, когато ми го дадоха да се подпиша, а аз отказах.

И въпреки това, въпреки отказа...трябва да получите акта.

Ако Ви се чете, ето нещо от съдебната практика - "В конкретния случай от показанията на свидетелите по акта се установи, че след като нарушителя е отказал да подпише акта,  не му е връчен екземпляр от АУАН и ...., че след като нарушителя отказва да подпише акта за тях няма задължение да връчат препис от акта. Този извод на актосъставителят е неправилен и не почива на закона. Законът предвижда след подписването на акта препис да се връчи на нарушителя срещу разписка. Правото на нарушителя да не подпише акта, не влече със себе си санкция за него да не получи един екземпляр от акта, тъй като той има право да направи възражения в тридневен срок. След като приключи процедурата по съставяне на акта, актосъставителят следва да му връчи препис, като ако същия откаже да го получи това следва да се отбележи в разписката..

Нарушението на това правило е самостоятелно основание за отмяна на процесното наказателно постановление"

Това е отговор на въпроса, че неподписване...не значи лишаване от възможността да се запознаете с акта. Отделен е въпросът,ако сте отказали да получите препис...Тогава нещата са различни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не, не съм отказвал, защото дори не ми предложиха. Всичко се случи на следващия ден (02.10.2014) и все още бях стресиран и тъй като не ми се бе случвало такова нещо, когато ми обясниха, че ако не подпиша няма да ми дадът копие, аз просто им повярвах.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.