Премини към съдържанието
miazmatik

Питане за SATA интерфейс

Препоръчан отговор

Здравейте, имам въпрос относно твърдите дискове..По-конкретно има ли разлика между SATA и SATA 3, тоест на персонален комп, на който има диск SATA, може ли да се сложи диск SATA 3. В момента съм с този диск ,а искам да сложа този.

Дали свързването е еднакво и ще има ли проблеми с поставянето? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, може, но ще работи със скоростта на трансфер на SATA I

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разликата като цяло е в максималната скорост на трансфер на данни. При SATA 2 е 3 GB/s при SATA 3 тя е 6 GB/s.

SATA I (revision 1.x) interface, formally known as SATA 1.5Gb/s, is the first generation SATA interface running at 1.5 Gb/s. The bandwidth throughput, which is supported by the interface, is up to 150MB/s.

SATA II (revision 2.x) interface, formally known as SATA 3Gb/s, is a second generation SATA interface running at 3.0 Gb/s. The bandwidth throughput, which is supported by the interface, is up to 300MB/s.

SATA III (revision 3.x) interface, formally known as SATA 6Gb/s, is a third generation SATA interface running at 6.0Gb/s. The bandwidth throughput, which is supported by the interface, is up to 600MB/s. This interface is backwards compatible with SATA 3 Gb/s interface.

С магнитните хард дискове няма да стигнеш лимита дори на SATA 1 (150 мб/с) , освен може би с WD Velociraptor ако не се лъжа. Ще върви без проблем просто ако дъното ти не подържа по-горни ревизии, харда ще върви в най- високата подържана. 
Тоест ако имаш SATA II контролер и сложиш SATA III диск , той ще кара под SATA II режим.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Друго имаше приоритет, благодаря за отговорите на всички.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз знам така, че са обратно съвместими, но на упътването на  дъното вкъщи пише някакви настройки за САТА1/2 на хард-диска с някакви пинове. За какво аджаба служат те? http://download.asrock.com/manual/K8NF6G-VSTA.pdf- 22 стр.

Редактирано от rado99 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.