Премини към съдържанието
1Force1

Пиратсват ли линуксаджиите платен софтуер?

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

Малко странно изглежда на фона на това, че почти всички дистрибуции са безплатни. Също и това че огромна част от приложенията също са безплатни. Обаче от една съседна тема, започвайки от коментар №311 и няколкото последващи, нещо ме загложди гредата в моето око и видях сламка в чуждото. Не се подвеждайте от заглавието, не става въпрос за класическо пиратстване, като от рода на това което се осъществява спрямо ОС Уиндоус и платените приложения, създадени да работят на тази платформа(програми, инструменти, компютърни игри и т.н.) направено с изменения в някои части на ОС-ма, и програмите, и/или с използуването на различни подръчни средства, които са описани в правило 2.10 от правилата на форума. Става въпрос за тривиално нечетене на лицензиите на това, което се ползува и пропускане на заплащането за продукти, които с учудваме узнаваме в последствие, от друг човек, а не щото ни е пукало, или се е случило все пак случайно да отворим файла с лицензионните ангажименти, че все пак не са безплатни, а сме ползували дали  с ограничена функционалност, или пък  пълнофункционална, пробна версия.

Редактирано от 1Force1 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами ако се заглеждаш в случая ще се досетиш защо е възможно да се объркаш. Първо частична вина имат хората, които са направили пакета, защото е обичайно да има предупреждение при инсталацията. Плюс факта че са махнали файла с лиценза и подвеждането се засилва. После, ако ползваш графична обвивка няма да видиш че си в триал. И освен това, ако ползваш unrar не си в нарушение. Така че случаят не е нищо друго освен дребно недоразумение. Мислете повече за гредата. ;)

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Въпросът е изцяло принципен. Бидейки пират под windows, дори и след преход към linux хората първоначално остават с нагласата да теглят ръчно комерсиални програми оттук-оттам, маймунда, разните му пиратски заливи и т.н. Не след дълго остават искрено учудени от съвършено алтруизтическите принципи на GPL и движението за отворен код на Р.Столман. Няма да съществуват пирати, ако всичко се разпространява свободно, без забрани и ограничения. В момента се срещат относително рядко някогашни windows приложения, портнати към другите ОС, които са опитали да запазят своя shareware бизнес модел и под linux. Естествено продажбите са им свити (заради по-ниския % линукс потребление в desktop сегмента), но въпреки това съпоставяйки общата печалба към броя клиенти, пакетът с игри Humble Bundle има повече приходи от средностатистическия linux потребител !

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трябва да се затворят една-две-три теми тук във форума,че май всеки писал в тях ще направи по една тема описваща болката му!

пп

Давай смело Капитане.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трябва да се затворят една-две-три теми тук във форума,че май всеки писал в тях ще направи по една тема описваща болката му!

пп

Давай смело Капитане.

Имаш ли да споделиш нещо по темата? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Конфронтация ли търсиш със подобна тема ? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Предизвиквам те да намериш още такива пакети. :D

А да се правят генерални изводи от RAR е малко смехотворно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Конфронтация ли търсиш със подобна тема ? 

Защо мислиш така? Това си е съвсем нормална тема. Не ми пречи, че на колегата не му е удобна, това повод ли е да се опитва да комадва публично човек от екипа да я затваря?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ми най малкото е глупаво  да питаш подобни неща . Във линукс дистротата има един rar  и 10 шрифта които са  със някакъв вид лиценз. Има дистрибуции които са изградени от 100%  свободен софтуер  и във техните хранилища няма нищо  незаконно и пиратско. Във дистрибуцията Арч  също няма  пиратски софтуер ако си се хванал за шотовете на Мозо. AUR е база от потребителски  софтуер и тя няма нищо общо със самата дистрибуция. Имаш избор да я ползваш или да  не я ползваш.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ми най малкото е глупаво  да питаш подобни неща . Във линукс дистротата има един rar  и 10 шрифта които са  със някакъв вид лиценз. Има дистрибуции които са изградени от 100%  свободен софтуер  и във техните хранилища няма нищо  незаконно и пиратско. Във дистрибуцията Арч  също няма  пиратски софтуер ако си се хванал за шотовете на Мозо. AUR е база от потребителски  софтуер и тя няма нищо общо със самата дистрибуция. Имаш избор да я ползваш или да  не я ползваш.

Това беше просто един пример. Аз самият, ако бях наясно нямаше да създам тема с въпрос  в заглавието, а вероятно въобще нямаше да има каквато и да е тема. Дори си нямам идея как да проверя дали и колко приложения за Линукс са платени(явно надписани "на опаковката" че е така) колко са безплатните, с отворен или със затворен код и т.н., колко са платените, на които въпросният факт може да се намери чак след подробно изчитане на ангажиментите.  Впрочем, вероятно има статистики с броя платени и безплатни приложения, но доколко са точни  имайки предвид примера, а и едва ли има статистики, колко от изтеглените и използувани  платени приложения, са закупени от ползувателите  им. Та в крайна сметка целя да изясня не конкретно, кой краде, колко е откраднал, колко процента от обмена(или пазара ако щете) е използваният с неплатени лицензионни права софтуер за Линукс) а дали това явление съществува въобще.  Вече има отговори, които поне частично задоволяват това ми любопитство и които съм харесал, но не считам, че вече няма какво да се пише по темата. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не, само вие пиратствате. Свалял съм доста мп3-ки, друго не, но отдавна и това отказах.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колко олигофренски теми тря се постнат ,за да се успокоят уиндоус троловете:)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дали пиратстват - о, да, стига да може и да има какво. Как се пиратсва - намираш го нейде, сваляш го, инсталираш го (спазвайки инструкциите)... и после питаш защо това, защо онова... Всеки си отговаря за себе си.

Примера с rar-а не е удачен. Пакета си го има (в Убунту) и може да се инсталира. Обикновенно гледам кое-за какво е и се вижда, че е временно безплатно (а и само за направа на рар-архив, за чий ми е). А какво се случва ако се инсталира - не знам, защото никога не съм го инсталирал.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В спазването на  инструкциите, влиза ли подробно изчитане на license agreement, преди чекване на съгласието и спазването им. То всичко може да се инсталира, даже най-скъпите платени софтуери писани за PC :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма нужда от пиратстване под Линукс

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

под линукс нямам нито едно пиратско приложение...

специално боклук като rar не вярвам някой да го пиратства под линукс... след като има 7-zip/p7zip... аз си архивирам с tar, LZMA и gzip... особено последното - невероятно бързо и на степен 6 работи перфектно. може да не свива като rar, но за няколко мегабайта по малко не си струва да се чака 20-30 минути повече... под windows пък ползвам 7-zip (който е и по бърз и свива повече от winrar), той отваря rar архиви без проблем, но rar-a има проблеми с някои 7z архиви - листва съдържанието, но не може да го извлече. вируслясълия бoклук winzip пък хич няма да коментирам (липса на пермишъни и никаква защита на архив с парола)...

Редактирано от the professor (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз се чудя какъв им е проблема с rar след като тоя дето има zip може да разархивира rar  ,a пък тоя дето има rar също може да разархивира zip. И от двете страни могад да си свършат работа без да имат проблем.

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А когато се пускат Windows приложения (включително и игри) под Linux, това брои ли се за пиратстване?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В спазването на  инструкциите, влиза ли подробно изчитане на license agreement, преди чекване на съгласието и спазването им. То всичко може да се инсталира, даже най-скъпите платени софтуери писани за PC :)

В спазването на "инструкциите" от тракера ли?

Лицензионното си е такова - или четеш, или не, ако не "чекнеш" "да" - дали ще инсталираш МСшрифтове в Убунту (изключваме ако са били предварително инсталирани). Разликата е във вида лиценз, но пак зависи от доставчика на софтуера - дали е пакетиран или изпълним файл и т.н., той се застрахова от съдебни искове при беля при тебе и не ти дава (примерно) право да му променяш "изделието".

Схващам, че теб те интересува нещо "трето", но...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Също и четвърто, стига да съществува. Ма ти наистина ли поставяш равенство между  license agreement-ите и казваш че общо взето са едно и също нещо, едва ли не един и същи текст на всеки софтуер. Все има някакви разлики в написаното с дребният шрифт. При компютрите хубавото е, че лесно се зуумва и може и той да се прочете.  :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кажи какви програми ползваш във Вин?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Малко странно изглежда на фона на това, че почти всички дистрибуции са безплатни. Също и това че огромна част от приложенията също са безплатни. Обаче от една съседна тема, започвайки от коментар №311 и няколкото последващи, нещо ме загложди гредата в моето око и видях сламка в чуждото. Не се подвеждайте от заглавието, не става въпрос за класическо пиратстване, като от рода на това което се осъществява спрямо ОС Уиндоус и платените приложения, създадени да работят на тази платформа(програми, инструменти, компютърни игри и т.н.) направено с изменения в някои части на ОС-ма, и програмите, и/или с използуването на различни подръчни средства, които са описани в правило 2.10 от правилата на форума. Става въпрос за тривиално нечетене на лицензиите на това, което се ползува и пропускане на заплащането за продукти, които с учудваме узнаваме в последствие, от друг човек, а не щото ни е пукало, или се е случило все пак случайно да отворим файла с лицензионните ангажименти, че все пак не са безплатни, а сме ползували дали  с ограничена функционалност, или пък  пълнофункционална, пробна версия.

Това само по себе си не е пиратстване, пиратстването е съзнателен акт. Ако аз открадна една щайга луканка и я раздам на хората, те не са крадци, само аз съм.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това само по себе си не е пиратстване, пиратстването е съзнателен акт. Ако аз открадна една щайга луканка и я раздам на хората, те не са крадци, само аз съм.

Това нещо като убийство по непредпазливост ли е? Не искам да го убие, ама се случило - направо инцидент. Принципно като хора уж по-навътре в нещата със софтуерите, поради постоянното бърникане из дистрибуции, приложения, конзоли и писане на команди в тях и повечко четене на менюъли, линуксаджиите, имат по-малко право от "блондинките" пиещи "боза", да се оправдаят с незнание и съответно неосъзнаване на нарушаването на разни правила и права. Примера с луканката е близо, но някак не покрива нещата. Автора на софтуера сам дава достъп до него, посредника не е задължителен при тегленето(респективно ти не си нужен, за да крадеш луканката и да понасяш вината) автора сам дава "луканката" да бъде помирисана, дори може да отреже и даде колелце, за да усети клиента вкуса на щафетата, обаче клиента като я хареса тая "луканка" и иска да яде още, не става да продължава да нагъва и да не заплати, щото тогава ще я е присвоил незаконно.  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виждам, че техническите термини доста ти убягват. Помирисаните луканки се наричат, технически, Quality Assurance (QA) това е, когато някой прави луканка, дегустира я специално за теб и ти казва: "Яж, идеална е"! Това няма да го намериш във Вин, но в Линукс можеш :) Примерно Роса, http://www.rosalab.com/products/desktop_fresh, всяко приложение в тази дистрибуция преминава QA, т.е. никое приложение или дадена версия на такова, не преминало такъв контрол не попада в хранилищата им.

Редактирано от bvbfan (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виждам, че техническите термини доста ти убягват. Помирисаните луканки се наричат, технически, Quality Assurance (QA) това е, когато някой прави луканка, дегустира я специално за теб и ти казва: "Яж, идеална е"! Това няма да го намериш във Вин, но в Линукс можеш :) Примерно Роса, http://www.rosalab.com/products/desktop_fresh, всяко приложение в тази дистрибуция преминава QA, т.е. никое приложение или дадена версия на такова, не преминало такъв контрол не попада в хранилищата им.

Недей така, това горното не е вярно. Всеки продукт на Майкрософт минава доста обстойни и тежки QA тестове

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.