Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

Искам родител да ми извади кредитна карта, но той не иска, защото имало разни такси по 2.50 лв или нещо такова. Картата ще я ползвам за пазаруване на игри през интернет (за ключове или през стийм) Искам да попитам колко пари взима банката на месец ? Набързо се разрових в 3 сайта на различни банки, но не открих точно каквото търсих.  В някакъв форум четох и доколкото разбрах имат еди си колко процента лихва на стока която си купил чрез картата. Сега да кажем си взема игра за 80лв. лихвата е 5% и за тази игра банката ще ми вземе 10 лв (примерно говоря, знам че не е толкова) Или всеки месец взимат по 5 лв. например от тази карта ?

(Вероятно съм разсмял доста от вас, но не разбирам от подобни неща)

Редактирано от N1K17Y (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моята е дебитна Visa към Fibank http://www.fibank.bg/bg/page/108#nasheto-predlojenie- таксите ги пише най-отдолу. Няма лихви върху покупката просто защото е дебитна и за да има въобще покупка трябва да ги имаш налични парите в сметката.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моята е дебитна Visa към Fibank http://www.fibank.bg/bg/page/108#nasheto-predlojenie- таксите ги пише най-отдолу. Няма лихви върху покупката просто защото е дебитна и за да има въобще покупка трябва да ги имаш налични парите в сметката.

Значи ако си извадя такава карта ще ми взимат по 50 ст. на месец ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кредитните карти имат годишна такса, зависи от банката, аз имам на FiBank и е с 40 лв годишна такса. Освен това имаш и лихва на изтеглената сума около 1.5% на месец. Примерно имаш карта с 500 лв лимит, ако я използваш и изхарчиш 80 лв, всеки месец ти се начислява лихва от около 1.5% (за различните банки и карти е различно) на оставащата сума до 500 лв. Ако отидеш до банката в кратък период от време и внесеш сумата няма да имаш лихва, но пък годишната такса си върви ... иначе всеки месец имаш минимална вноска по картата, ако има изтеглени пари от нея

По изгодно е да ползваш дебитна карта, много по ниски такси :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-изгодно е да използва Visa Electron поради липсата на такси при олнайн пазаруване.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре, а като я заявявам картата, каква да бъде валутата ? Мисля да е евро, защото повечето сайтове използват евро, но като внасям пари в тази карта, мога да вкарвам левове и от банката да ги преобразуват в евро нали ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре, а като я заявявам картата, каква да бъде валутата ? Мисля да е евро, защото повечето сайтове използват евро, но като внасям пари в тази карта, мога да вкарвам левове и от банката да ги преобразуват в евро нали ?

Да, (обикновено) можете да внасяте в една валута а картата да е в друга. Само че независимо от това в каква валута е картата ви ще има преобразуване (в момента на покупката или в момента на зареждане на картата) И не съм сигурен че у нас се издава дебитна карта в друга валута освен лева

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма значение каква валута вкарваш и в каква пазариш. При покупка различна от тази, която е дефолт картата банката автоматично преобразува сумата с 3-4 стотники горница/за всяко евро, долар от официалният курс за валутата за деня.

Редактирано от velinsl (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съветвам картата да е дебитна, защото ако ще я ползваш за игри има голяма вероятност от злоупотреба с наличната сума в нея, а както знаеш в кредитната има такава. Дебитната също но спокойно може да се захранва с колкото ти трябва. И да бъде клаs Visa Vpay тя е с 3-д секретен код който осигурява допълнитела защита, Месечно няма да плащаш повече от 3 лв.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съветвам картата да е дебитна, защото ако ще я ползваш за игри има голяма вероятност от злоупотреба с наличната сума в нея, а както знаеш в кредитната има такава. Дебитната също но спокойно може да се захранва с колкото ти трябва. И да бъде клаs Visa Vpay тя е с 3-д секретен код който осигурява допълнитела защита, Месечно няма да плащаш повече от 3 лв.

За да не ми източат всичките пари, използвам ipay.bg Вкарвам необходимата сума и си взимам каквото ми трябва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За да не ми източат всичките пари, използвам ipay.bg Вкарвам необходимата сума и си взимам каквото ми трябва.

Едва ли е ipay.bg.

А как плащаш в чужди сайтове ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Едва ли е ipay.bg.

А как плащаш в чужди сайтове ?

Където няма paypal плащам с ipay.bg Тука не намесвам AliPay. (разплащателната система на aliexpress)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Където няма paypal плащам с ipay.bg Тука не намесвам AliPay. (разплащателната система на aliexpress)

Дай линк за ipay.bg

Защото намерих само ipay.eu

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да де, просто аз използвам ipay.bg и после ме пренасочва към ipay.bg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, (обикновено) можете да внасяте в една валута а картата да е в друга. Само че независимо от това в каква валута е картата ви ще има преобразуване (в момента на покупката или в момента на зареждане на картата) И не съм сигурен че у нас се издава дебитна карта в друга валута освен лева

Да, възможно е да се издаде дебитна карта от наша банка в друга валута. Повечето банки предлагат карти в EUR, USD и BGN (и други).

Ако валутата, която се внася е рзлична от тази на банковата сметка, трябва да се провери на какъв курс ще се превалутират парите. Ако сумата е 100 или повече единици, аз не бих се доверил на банковия курс, а ще ги обменя някъде, където комисионната ми ще е по-малка. Та чак тогава бих ги внесъл по въпросната сметка.

Значи ако си извадя такава карта ще ми взимат по 50 ст. на месец ?

Таксата за дебитни карти вече е вдигната почти на всички банки на 1 лев на месец.

Кредитна карта - изкарва се малко по-трудно, тъй като се кандидатства и се попълват едни бумащини. Определя се кредитен лимит, с който картодържателя разполага без да дължи лихва в рамките на гратисният период. Този период може да варира и зависи на коя дата си теглил дадена сума. Ако си направил плащане днес, то падежната дата (датата, до която трябва да възстановиш сумата) е 30-то число на следващият месец (в случая 30-ти Август). Така разполагаш с 28 дни от Юли + 30 от Август = 58 дни. Ако не успееш да върнеш сумата до тогава, ти се начислява лихва, определена от банката.

Ако ще дебитна, по-добре да е VISA Electron, тя е подходяща за интернет плащания. Също и виртуалната не е зле, тъпото е, че малко банки я предлагат, а и удръжката от горепосоченият линк е 3% от всяка внесена сума.

Редактирано от housetime (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Напълно подкрепям.

При кредитните при евентуална  злоупотреба като нищо може да ти дръпнат средстава до максимума(който е около 2-3 000лв зависи от човека, кредитното му досие и от банката) и после се налага да връщаш пари, които така или иначе не си ползвал. Таксите на тези варират както са те насочили около 40лв на година.

При дебитните дори и евентуална злоупотреба е възможно да ти вземат единствено средствата, които са били вътре и нито лев повече. Много по-ниски такси, много по-евтина "издръжка". Много по-добрият вариант. Единственият им "недостатък" е, че за да похарчиш вътре парите трябва да бъдат вкарани предварително. За мен това е огромно предимство. Пожелавам ти никога да не разбереш от първа ръка защо...

А ако 2,50 е причина за да не откривате сметка то кредитна карта изобщо не е препоръчителна. Също актуален е въпроса ако ще купуваш 1 игра годишно има ли смисъл да плащате такси цяла година само да ти е лесно догодина.

Редактирано от velinsl (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако е само за стеам, нека ползва cashterminal. И да използва webmoney, има по малки комисионни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Напълно подкрепям.

При кредитните при евентуална  злоупотреба като нищо може да ти дръпнат средстава до максимума(който е около 2-3 000лв зависи от човека, кредитното му досие и от банката) и после се налага да връщаш пари, които така или иначе не си ползвал. Таксите на тези варират както са те насочили около 40лв на година.

При дебитните дори и евентуална злоупотреба е възможно да ти вземат единствено средствата, които са били вътре и нито лев повече. Много по-ниски такси, много по-евтина "издръжка". Много по-добрият вариант. Единственият им "недостатък" е, че за да похарчиш вътре парите трябва да бъдат вкарани предварително. За мен това е огромно предимство. Пожелавам ти никога да не разбереш от първа ръка защо...

А ако 2,50 е причина за да не откривате сметка то кредитна карта изобщо не е препоръчителна. Също актуален е въпроса ако ще купуваш 1 игра годишно има ли смисъл да плащате такси цяла година само да ти е лесно догодина.

Точно обратното е - при кредитна, ако се докаже злоупотреба, банката възстановява цялата сума. Щото парите са си нейни.

При дебитна - ако те избомбят, вероятността за компенсация е много по-малка.

Става дума за нормалните банки в нормални държави - у бг не съм сигурен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно обратното е - при кредитна, ако се докаже злоупотреба, банката възстановява цялата сума. Щото парите са си нейни.

В БГ съм 100% сигурен че ще си върнат сумата, но няма да уводемят човека а той ще си плаща.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как ще докажеш, че не си източил ти парите е проблема. Ако е от чужбина добре, но ако е от България е невъзможно.

Напълно съм съгласен, с горният пост, че банката ще си възстанови парите и ще продължи да ги удържа от теб. Тук сме България все пак!!!

Изводът дебитна карта и да не те е.е кой колко ще дърпа. Ще издърпа колкото му позволиш.

Факт направих си едно малко депозитче в ТБИ. Питаха ме искам ли електронно банкиране да си гледам "състоянието" през компа. Взех бланката погледнах я, попрочетох малко и имаше една точица "банката не носи отговорност за неправилното съхранение на паролата от клиента" т.е. преведно на нормален човешки език "банката не я интересува, че някой друг ви е дърпал от парите нерегламентирано. това си е ваш проблем" и като оправдание може да послужи следният израз "от къде да сме сигурни, че не сте дали вие паролата на този човек? намерете го, заловете то и докажете, че той не знае паролата и ще възстановим парите.

Това са банки. Те са държава в държавата и дори ДАНС не ги лови.

За това аз лично съвествам дебитна, а другото е въпрос на личен избор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте.

Трябва ми съвет относно дебитна карта. Понякога(примерно на 2-3 месеца) поръчвам чрез интернет разни неща - реални стоки или виртуални(услуги). Често цената е в долари(примерно 30$ до 90$). Имам дебитна карта към Unicredit и досега ползвам нея. Обмислям дали да си изкарам още една карта - със сметка в долари(около 120 за начало). Както беше отбелязано по-горе, обменните курсове на банката са по-неблагоприятни за мен от тези в обменното бюро.

Не ми е ясно ще има ли полза от файдата в този случай. Доколкото знам, банката удържа по 1 лев, когато има движение по сметката(превод на заплата в случая). Има ли за тази банка допълнителни такси при плащане чрез интернет и каква реално е разликата между Visa Electron и "обикновената" Visa/V-Pay?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, sten90 написа:

Здравейте.

Трябва ми съвет относно дебитна карта. Понякога(примерно на 2-3 месеца) поръчвам чрез интернет разни неща - реални стоки или виртуални(услуги). Често цената е в долари(примерно 30$ до 90$). Имам дебитна карта към Unicredit и досега ползвам нея. Обмислям дали да си изкарам още една карта - със сметка в долари(около 120 за начало). Както беше отбелязано по-горе, обменните курсове на банката са по-неблагоприятни за мен от тези в обменното бюро.

Не ми е ясно ще има ли полза от файдата в този случай. Доколкото знам, банката удържа по 1 лев, когато има движение по сметката(превод на заплата в случая). Има ли за тази банка допълнителни такси при плащане чрез интернет и каква реално е разликата между Visa Electron и "обикновената" Visa/V-Pay?

Различните банки предлагат различни условия. И от смета в долари ще имате  полза ако внасяте сумите в нея в долари. И освен това има такси за поддържане на сметки и т.н. За картите (поне Виза електрон на ФИбанк) ня съм забелязал да има такса за транзакция (освен когато телгля от банкомат

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По принцип за точните условия(на Уникредит) би трябвало да питам при тях, но това не е толкова просто, защото работното им време съвпада с моето. Би било хубаво ако някой от пишещите тук е наясно и може да сподели.

И да - това имам предвид. Да допуснем, че имам някаква сума долари, придобити на курс около 1,75 лв., а тези дни курса в Уникредит е към 1,81 лв. Значи при плащане на 30$ си спестявам поне 1,5 лв. Въпросът е колко ще са общите разходи за картата/сметката.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.