Премини към съдържанието
1Force1

Вдигат драстично цените за платените студенти

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

Вдигат таксите за платените студенти 

Преразказ с коментар на новината от линка:

Кеф, бедните които не са успели да влязат с оценка, вече едва ли ще могат да си позволят да завършат платената форма на висше образование. Таксите, които бяха ограничени до сега до не повече от 2/3(68%) от диференцираният норматив за издръжка на съответното професионално направление, вече имат нов горен лимит, който е поставен на 170%. Съвсем примерни цифри ще посоча като сметка. Ако диференцираният норматив е примерно 10000лв. на семестър, в предишният вариант, университетите не можеха да поставят такса за платено образование по-висока от 6800лв. С новите промени вече ще могат да увеличат таксата на 17000лв. Цифрите са съвсем примерни, нямам желание да проверявам и смятам с истинските суми определени за норматив на някоя дисциплина. Промените, ще окажат влияние вероятно чак за академичната 2016/2017г.

Редактирано от 1Force1 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А дано, ама надали :) Като се сетя какви променииии готвеха в образователната система и по специално във висшите учебни звена и нищо не се направи, най-вероятно и това ще увисне като една добра, но неосъществена идея. Уж щяха да вкарват закон който щеше да забранява, на един професор да преподава в повече от един университет, с цел да се отворят свободни места за тези които имат самочувствието и те да станат преподаватели, това само на приказки го изприказваха и то по специално ГЕРБ, нищо не се направи. Да не забравяме колко много обещаваха, че ще премахнат задочната форма на обучение от дисциплините като Право, Медицина и Архитектура, отделно да не говоря колко много обещаваха, да направят бакалаварна степен в Правото и магистратурата която да се явява специализация в един от трите сектора в правото, и това не направиха. Така, че аз едно нещо докато не видя вписано като норма, не вярвам че ще стане, щото това си е чиста симулация, че правим нещо, само готвят-готвят-готвят, че те са готови за Master Cheff.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вярно може да дадат назад в последният момент, ама ЕС натискат за прекратяване на държавното подпомагане във всички сфери, а това значи поне крачка по-нагоре към либерализиране на цените. За сега просто искат да вдигнат тавана.   Представи си, ако въобще го премахнат тавана и таксите станат подобни на тези в някои западни страни, или дори да достигнат само наполовина от техния размер, пак ще е страшно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Цените не се вдигат отсега. Това е постоянна практика.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В случая не говорим за пазарна промяна ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре би било да вдигнат цените, но едва ли ще го направят.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре би било да вдигнат цените, но едва ли ще го направят.

Това едва ли ще спре продажбата на дипломи. Те най-често се купуват от хора, които имат средства да заплатят както 5К така и 50К, ако се налага. Но е дискриминация за децата от бедните семейства. Не че някой му пука. Дежурния отговор е: Ами да работят повече или да си намерят по-добре платена работа родителите...Или както е ставало навремето(преди 9.11.1944)  са си продавали нивите, за да си образоват поне едно от  децата, а останалите  -неграмотни. Ама тогава е имали повечко ниви от сега, в бедните семейства. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво ще рече "платени студенти"? И ако на запад навсякъде е либерализирано и платено, тогава защо в някои държави там образованието не струва пари?

Ами да работят повече или да си намерят по-добре платена работа родителите...

Аз в момента сам си плащам обучението. С това по никакъв начин не искам да оспоря казаното от теб. Ако платени не означава частни, а държавна поръчка, то най-вероятно няма да мога да плащам семестри по 600-800лв. В момента частните университети са 800-1200 на семестър. Имам и много други разходи.

Ако го направят, ще си дам и стотинките, ако трябва, за да отида в София, да купя развалени яйца и домати и да протестирам както с думи, така и визуално.

Редактирано от simtech (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това едва ли ще спре продажбата на дипломи. Те най-често се купуват от хора, които имат средства да заплатят както 5К така и 50К, ако се налага. Но е дискриминация за децата от бедните семейства. Не че някой му пука. Дежурния отговор е: Ами да работят повече или да си намерят по-добре платена работа родителите...Или както е ставало навремето(преди 9.11.1944)  са си продавали нивите, за да си образоват поне едно от  децата, а останалите  -неграмотни. Ама тогава е имали повечко ниви от сега, в бедните семейства. 

Не може да няма начин да се спре продажбата на дипломи, просто нищо не се прави по въпроса.

А за децата от бедни семейства, но с определен успех могат да се осигурят стипендии.

Да си плащат тройкаджиите, които държат на всяка цена да притежават диплом за завършено висше образование, пък ако ще родителите им да продадат всичко, което имат.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А за децата от бедни семейства, но с определен успех могат да се осигурят стипендии. Да си плащат тройкаджиите, които държат на всяка цена да притежават диплом за завършено висше образование, пък ако ще родителите им да продадат всичко, което имат.

Стига глупости. Стипендиите НЕ могат да покрият такси по 1200лв на година. И стипендии не се дават на всеки, дори и да има успех. Имаше определена бройка. Дори и да имаш успеха(минималният нужен), не се знае дали ще я получиш.

Още една глупост и директно ще отправя нецивилизовани ругатни към теб!!!

п.п Взимал съм стипендия. И знаеш ли какво? Стипендията е между 50 и 120лв на месец. Стипендията за семестър втори например ми я изплатиха на карта след като семестърът свърши. Тия пари ти трябват, когато учиш, не след това. И отгоре на всичко просто не беше 600-800лв по никакъв начин!!

Добре ти е било на тебе по комунизма, дай всички днеска да страдат. Народ от българите да стане няма, долна пасмина!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Явно не става въпрос за частни университети, където цените са съобразени все пак в някаква степен да са конкурентни(без твърде голяма разлика, за да имат клиенти, кой студент би отишъл в наш частен ВУЗ, ако семестъра беше Х10 цената на платената форма в държавните? По-скоро би отишъл да учи в чужбина) на цените в държавните ВУЗ-ове, където пък са ограничени от таван, който таван предстои да се вдигне обаче. А ако се вдигнат цените за платени студенти в държавните университети, гарантирано и частниците ще се възползуват.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Явно не става въпрос за частни университети...

Не знам. Ако го направят, ще съм един от преките потърпевши. В момента продължавам да уча. И дори със стипендия за отличен успех няма да мога да си позволя да давам по 600-800лв на семестър. И ако ги давам, по-добре да отида в частен.

п.п Към модераторите - за по-горното си мнение не се извинявам! Свобода на словото. Каквото почукало, такова се обадило.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре ти е било на тебе по комунизма, дай всички днеска да страдат. Народ от българите да стане няма, долна пасмина!

Дъщеря ми завърши преди 5 години редовно бакалавърска степен, веднага след това магистърска - задочно.

Първенец на випуска, работи това, за което е учила.

Толкова.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може пък да дадат на заден бойковите изедници. Няма ли някоя петиция, или фейсбук протест, нещо си там по тоя въпрос?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

офф. И в тази тема ли дойде да плюеш системата. Комунизма или социализма ? Нали искаш западен модел ? Сега пак българите ти виновни. Ти какъв си извинявай?  На теб определено щеше да ти е по добре по соца че нямаше да се забелязва толкова че си ниско пробивен във всяка сфера и само се оплакваш. Терминал2 и Куба, Венецуела, Китай ... Северна Корея де ти душа сака.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дъщеря ми завърши преди 5 години редовно бакалавърска степен, веднага след това магистърска - задочно.Първенец на випуска, работи това, за което е учила. Толкова.

Не ме интересува бе, ясно ли ти е? Преди 5 години таксите бяха съвсем различни и ще са различни от това, което сега ще се предлага, ако информацията е достоверна.

Ако щеш и 10 пълни успеха имай, няма стипендия с размера на 600-800лв на семестър. И хич не ми се хвали с дъщеричка, въобще не ми помага в живота, нито ме улеснява или успокоява някак. На мен дипломата ми за средното от техникума+свидетелството за професионална квалификация са ми с Отличен, но никъде не съм се похвалил, нали? Тогава със стипендиите само разходите за транспорт не можех да си платя.

ТИ НОРМАЛНА ли си - 600-800лв на семестър като цена? Я сметни за колко на месец трябва да работи един човек, дори и със стипендия, за да може да ги дава тези пари? Ако всички имаха толкова пари, дали нямаше държавните университети да са празни?

п.п А, да - и може да съм ти неграмотен, но и матурата по Български език и литература съм я взел с Отличен и то без да познавам произведението, което се падна за анализ.

п.п2 В Техникума и първата година в университета само месечните ми разходи за транспорт бяха по 150лв. Ела ми ги плати тия пари, като много знаеш. И няма да ми казваш "Толкова!" - Рече тя и отсече!

Толкова данъци и какво ли не плащам и са се плащали на тая е*на държава. Ако малко поне не може да осигури достъпни основните права на хората като образование, здравна помощ - да я разтурваме направо!

Нали искаш западен модел ?

Какъв западен модел, при условие че в държави като Германия има много университети БЕЗ ТАКСИ за обучение? Редактирано от simtech (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не ме интересува бе, ясно ли ти е? Преди 5 години таксите бяха съвсем различни и ще са различни от това, което сега ще се предлага, ако информацията е достоверна.

Ако щеш и 10 пълни успеха имай, няма стипендия с размера на 600-800лв на семестър. И хич не ми се хвали с дъщеричка, въобще не ми помага в живота, нито ме улеснява или успокоява някак. На мен дипломата ми за средното от техникума+свидетелството за професионална квалификация са ми с Отличен, но никъде не съм се похвалил, нали? Тогава със стипендиите само разходите за транспорт не можех да си платя.

ТИ НОРМАЛНА ли си - 600-800лв на семестър като цена? Я сметни за колко на месец трябва да работи един човек, дори и със стипендия, за да може да ги дава тези пари? Ако всички имаха толкова пари, дали нямаше държавните университети да са празни?

п.п А, да - и може да съм ти неграмотен, но и матурата по Български език и литература съм я взел с Отличен и то без да познавам произведението, което се падна за анализ.

Като се ядосваш и бълваш змии и гущери решаваш ли си проблема? :speak: 

Таксите за студенти биха могли да бъдат намалени при определен успех, а отличниците да не плащат такси, нали?

Защо не поискате това по някакъв начин?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Таксите за студенти биха могли да бъдат намалени при определен успех, а отличниците да не плащат такси, нали?

Защо не поискате това по някакъв начин?

Не искам. Щом даден човек е влязъл в този университет, значи е влязъл, защото критериите са били такива и защото е имал желание да учи. Трябват ни повече грамотни хора. И отличник съм бил, и проекти съм правил. И дори когато бях в техникума и беше безплатно обучението нацяло, пак разходите ми за месец бяха повече отколкото получавах като стипендия.

Вече казах. Стане ли нещо такова - къде да ме търсите. И тези, които са поддръжници на такива безумия, лично аз ще създам страница, където да се описват и издирват.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не искам. Щом даден човек е влязъл в този университет, значи е влязъл, защото критериите са били такива и защото е имал желание да учи. Трябват ни повече грамотни хора. И отличник съм бил, и проекти съм правил. И дори когато бях в техникума и беше безплатно обучението нацяло, пак разходите ми за месец бяха повече отколкото получавах като стипендия.

Вече казах. Стане ли нещо такова - къде да ме търсите. И тези, които са поддръжници на такива безумия, лично аз ще създам страница, където да се описват и издирват.

Това, че ти си сериозен и отговорен студент, не означава, че всичките ти колеги са като теб.

Голяма част постъпват във ВУЗ само и само да се измъкнат от родителската опека и да си живеят живота така, както го разбират.

Заведенията и улиците на Студентския град денонощно са пълни с млади хора, които вместо да учат пият и се дрогират.

А мама и тате плащат ли плащат...

Тези студенти и да завършат някога, файда от тях няма.

Лошото е че и за тях и за такива като теб таксите са едни и същи.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това, че ти си сериозен и отговорен студент, не означава, че всичките ти колеги са като теб.

Значи има студенти, които не са богати, не са отличници и не пълнят нощните заведения. При условие, че в Германия образованието е безплатно, а аз като МНОГО по-богат плащам 360лв семестър, нагло е това, което се опитват да правят. Понеже сме по-бедни, можем да плащаме повече. Какво, бъбрека ли някой да си продава, да плати за 4 години 6500лв? При условие, че стипендията не покрива нищо, дори и да в взимаш.

Другото е, че ученето НЕ Е за оценки. То е за научаване. Знам човек, който е почти пълен отличник, ама хич не им разбира. Просто зубри от учебниците. Това ли поощряваш ти?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи има студенти, които не са богати, не са отличници и не пълнят нощните заведения. При условие, че в Германия образованието е безплатно, а аз като МНОГО по-богат плащам 360лв семестър, нагло е това, което се опитват да правят. Понеже сме по-бедни, можем да плащаме повече. Какво, бъбрека ли някой да си продава, да плати за 4 години 6500лв? При условие, че стипендията не покрива нищо, дори и да в взимаш.

Другото е, че ученето НЕ Е за оценки. То е за научаване. Знам човек, който е почти пълен отличник, ама хич не им разбира. Просто зубри от учебниците. Това ли поощряваш ти?

Наистина не е справедливо студентите с различни материални възможности да плащат една и съща такса, но учебните заведения нямат сметка от това, таксите да са различни, а държавата нехае.

Но не се сещам за друг начин, по който би могъл да се реши справедливо този проблем, освен чрез успеха на студента по време на учебната година.

Колкото до зубрачите - никога не съм ги понасяла, както и връзкарите.

Слава богу, че малцина във ВУЗ-овете зубрят за оценки, и то за да останат на работа в учебното заведение като преподаватели и да градят академична кариера, или да отидат в някоя администрация, което почти винаги става с връзки.

Винаги е било така, сега е така и ще бъде така, ако не стане някакво чудо в съзнанието на българина - да престане да дава път на най-некадърните.

Добре, че в научните и управленските среди все още попадат и знаещи и можещи хора!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Наистина не е справедливо студентите с различни материални възможности да плащат една и съща такса, но учебните заведения нямат сметка от това, таксите да са различни, а държавата нехае.

Пак ще повторя. Ограничението по успех ще остави единствено хора, които учат наизуст и подмазвачи. Ясно е как е на запад положението и какво трябва да се промени. Вместо да се увеличава тежестта върху без това средностатистически бедният студент - прави се точно обратното. Това не е правилно.

Българинът не дава предимство на най-некадърният. Всеки трябва да има право да учи. Точка по въпроса. И учени, и преподаватели не са всичките некадърници, каквито ги изкара. А и да предположим хипотетично, че са - очевидно това са най-способните от цялата държава и това просто говори зле за нас.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пак ще повторя. Ограничението по успех ще остави единствено хора, които учат наизуст и подмазвачи. Ясно е как е на запад положението и какво трябва да се промени. Вместо да се увеличава тежестта върху без това средностатистически бедният студент - прави се точно обратното. Това не е правилно.

Българинът не дава предимство на най-некадърният. Всеки трябва да има право да учи. Точка по въпроса. И учени, и преподаватели не са всичките некадърници, каквито ги изкара. А и да предположим хипотетично, че са - очевидно това са най-способните от цялата държава и това просто говори зле за нас.

Явно или не си ме разбрал, или изпитваш нужда да се заяждаш.

Спирам да пиша в темата.

Приятна вечер!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Явно или не си ме разбрал, или изпитваш нужда да се заяждаш.

Не се заяждам. Радетел съм за достъпно за средностатистическият българин образование, ако може безплатно. Значи в Германия са си научили урока, в други европейски страни също, само тук се чудим кого да натоварим и от къде да изнудим още пари.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А къде са студентите?

Нали имаше едни ранобудни?

Един масиран студентски протест може да направи чудеса.

Представете си 100 000 студента на протест пред НС.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.