Премини към съдържанието
sten90

Препоръки и предложения за избор на голям и хубав монитор

Препоръчан отговор

Уточнявам - "голям" значи 30-32 инча и вертикална резолюция над 1600 пиксела(2160р), а "хубав" - да не е TN и да има по възможност по-равномерна подсветка - под 15% разлика в различните зони на екрана.

До момента изборът ми е между 3 модела - Acer B326HK(Ардес), Benq BL3201PT(Емаг) и Samsung U32D97(Пик).

Първият е най-евтин, но се притеснявам че подсветката е доста неравномерна(това, че цветопредаването не е достатъчно точно като за професионален монитор вероятно няма реално да го забележа).

Вторият има необичайно удобно разположение на конекторите(отдясно), но отново имам съмнения относно подсветката, а и това, че го намерих в онлайн-магазин(Емаг) допълнително усложнява нещата.

Третият уж е специално калибриран, но в някои ревюта(руски) пишат, че картината не е толкова добра, колкото би трябвало... Разликата между втория и третия монитор е около 500 лв. Повтарям, че с просто око вероятно не бих различил делтаЕ 3% от 5% например, но поне подсветката ми се иска да е възможно по-равномерна, а в различни ревюта виждам различни стойности например от 5,5% до 17% или от 10% до 24%...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1.Бюджет!

2.Държиш ли да е нов, или може и ''втора ръка''.Питам, защото втора  ръка има чудесни предложения (дори с гаранция), но за това ти си знаеш!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Ако искаш добър дисплей се ориентираш към LG и не се занимаваш с глупости. Вече кой точно зависи колко пари имаш и изискванията.

Вече ако не ти харесва дизайна или стойката може да се ориентираш към някоя лепенка но проверявай три пъти за какво точно си даваш парите.

http://www.lg.com/bg/ultrawide-monitori

Хъм нещо нашата страница е бедничка та виж официалната. 

Редактирано от naruto (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тъй като ще се оттеглям, та да дам едно предложение и от мен, пък както си решиш.

За размер на такъв монитор мнението ми е, че не ти трябва с такава голяма резолюция.

Така и не разбрах какъв е бюджета (ориентирах се долу-горе по тези, които си посочил) и дали си склонен на втора употреба, но ето ти предложение от мен за истински 10 битов монитор (с 12 месечна гаранция)!

Ако искаш го вземи под внимание, ако не - чети предложения за глупости!

От мен-лека вечер.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1.Бюджет!

2.Държиш ли да е нов, или може и ''втора ръка''.Питам, защото втора  ръка има чудесни предложения (дори с гаранция), но за това ти си знаеш!

Извинявам се за пропуска. Бюджета е в рамките на горните три модела - 1600 до 2500 лв. Парите са си мои, както се казва, но иначе ми е интересно кой колко заплати би дал за монитора, който си е харесал. :)

Не съм се замислял за втора ръка - може би основно, защото това са сравнително по-стари модели с резолюция най-много до 1600р. Сегашният ми монитор е 2560х1440 и ми се струва, че крачката от 1440 до 1600 не е достатъчно голяма, особено в сравнение с цената. Имам предвид, че не е ясно дали бих взел за моя монитор повече от 600 лв., а дори на старо виждам, че 30-инчови монитори 2560х1600 вървят по около 1500 лв.

Нали има някаква връзка между размера на монитора и резолюцията? Тоест какво ми трябва за да:

1 - виждам повече прозорци едновременно, като шрифта да е достатъчно четлив

2 - снимки с размер 2000х3000 пиксела и повече да се показват по-близо до оригиналният си размер?

Според мен ми трябва и голям размер на екрана и голяма резолюция. И да попитам още - понеже във всички ревюта чета че мащабирането в 7 било зле, а и в 8/8.1 не било много добре - какво точно се получава с това мащабиране? Не се ли унищожава така ефекта от повишената резолюция? Не е ли по-добре просто да се увеличат шрифтовете от прозореца за персонализация(аз така направих като преминах от 24 инча 1920х1200 към 27 инча 2560х1440)?

Редактирано от sten90 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

... Бюджета е в рамките на горните три модела - 1600 до 2500 лв. Парите са си мои, както се казва, но иначе ми е интересно кой колко заплати би дал за монитора, който си е харесал....

...Не съм се замислял за втора ръка - може би основно, защото това са сравнително по-стари модели с резолюция най-много до 1600р. Сегашният ми монитор е 2560х1440 и ми се струва, че крачката от 1440 до 1600 не е достатъчно голяма, особено в сравнение с цената....

Кой колко заплати би отделил за монитор зависи колко му е широко около врата и какви нужди има.Аз лично за монитор не бих дал такива пари, просто защото не ми е необходим.Ако е за телевизор-там бих ( а и съм се изръсил с една около годишна средна работна заплата -това след последната ми покупка не отдава след ''ъпгрейд'' на модела, който имах от 2012 с по-голям).Някои ще кажат, че и това не е чак такава необходимост, но аз така съм си преценил, там ми е ''гъдела''...

Та...за цената всеки сам си решава с колко би се изръсил.

За втора ръка те разбирам-не всеки е склонен на такава покупка.За мен по-важно е дали си заслужава новото за сметка на нещо по-старо и добро на разумна цена, но това пак си е въпрос на лични предпочитания.

Монитора, който ти предложих в по-горния си пост е със S-IPS панел, което е една от основните причини да ти го предложа.Като ''недостатък'' е липсата на HDMI порт, но тази липса е и при много сегашни по-скъпи модели-та там ти си решаваш дали ти е необходим спрямо нуждите ти.

За тези съотношения на монитора и резолюциите има предостатъчно инфо из нета.Като гледам добре боравиш с него, та сам можеш да си намериш каквото те интересува.

Ако все пак си склонен да се разделиш с такава сума погледни този Аsus PA328Q

Eто ти повече инфо за него (цък).Има си всичко необходимо за един съвременен монитор, а дали си склонен да заплатиш цената си твое решение.

От мен толкова, а на теб успех с правилния избор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По-горе пропуснах да отбележа, че ми е необходимо да има и HDMI, защото монитора го ползвам и като телевизор - с HD приемник.

Онзи Асус изглежда добре "на хартия"(може би дори твърде добре), но лично аз след два доста неуспешни опита с техни продукти вече ги избягвам по принцип. А и още не съм готов да купувам стоки за над 1000 лв. от онлайн магазини.

Благодаря за предложенията, засега ще мисля върху първите три модела.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това са много пари за монитор.

За тях може да се взема много добра съвременна конфигурация и добър монитор.

Но все пак ,ако автора е решил да взима да погледне следните модели:

LG 31MU97

LG 34UC97-S

Въпреки ,че втория не е 16:9 и с по малка резолюция. Е много добър за хора, които им трябва повече пространство на десктопа. И е идеален за гледане на филми.

За двата има ревюта в youtube.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Уфф кат почнете с тез ''модерни'' разтеглени монитори...

Авторе погледни това и си помисли трябва ли ти такъв монитор със съотношение на екрана 21:9 и какво ще виждаш на тоз икарус.

Нищо, че в статията е даден пример за 55 инчов телевизор.Важно е съотношението!

Не си давай парите за щуротии.

Редактирано от skalata_73 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съгласен съм, че формат 21:9 е доста необичайно. Освен това нещо по-широко от около 740 мм няма да се събере на бюрото ми.

Понякога изглежда съм прекалено учтив :) и се въздържам да отговоря, за да коригирам някои неточни твърдения. Например повечето пространство се определя от широчината И височината. В случая с този издължен монитор - броят пиксели, и съответно площта е около два пъти по-малко.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

21:9 от много време е стандарт за филмите та необичайно би било всичко останало.

Вече ако човек има някви специфични нужди е друг въпрос. Заглавието на темата е твърдо общо.

Редактирано от naruto (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

21:9 от много време е стандарт за филмите та необичайно би било всичко останало.

Съгласен - имах предвид необичайно за мен и за начина, по който ще използвам монитора.

Заглавието на темата е твърдо общо.

Съгласен - иначе щеше да е прекалено дълго. В първият ми коментар съм се опитал да поясня какво имам предвид, макар че пак съм пропуснал някои подробности.

За да улесня следващите, които се опитват да помогнат, ще обобщя отново:

- диагонал 30-32 инча

- вертикална резолюция над 1600р - за момента това е 3840х2160; Иначе вече виждам 5К монитор("само" 27 инча - 30-инчовият сигурно ще е към 5000 лв. )

- освен DP, трябва да има и HDMI, защото го ползвам и като ТВ чрез HD приемник

- мониторите от този клас обикновено имат USB портове и е желателно поне един-два от тях да са на удобно място.

Не съм казал, че имам краен срок за покупката. :) Може би ако изчакам още около половин година, ще се появят и други 4К и даже 5К монитори и поне първите ще са на по-поносими цени.

Оттеглям се за днес.

Редактирано от sten90 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имаш бол пари - даваш ги.

Както беше почна ми се струваше смислена тема - че знаеш какво ти трябва. Не видях да си написал за какво точно, но като видях и за телевизор - тъпо е. Торби с цимент се прекарват с камион, в краен случай може и с автомобил. Но е тъпо да го правиш с напудрен мерджан вместо с жигула / москвич.

Та телевизионната програма си е 720x576 и на колкото и голям монитор да я разпънеш няма да се види повече. За игри също няма смисъл. Има вероятно за работа, с която се изкарват пари - примерно предпечат.

Съвет - раздели си работата от удоволствието. Купи си отделен телевизор. А за монитор наблегни на това, което не го пише в проспектите и документацията - колко ти дразни зрението. Защото за него няма резервни части.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм казал, че имам краен срок за покупката. :) Може би ако изчакам още около половин година, ще се появят и други 4К и даже 5К монитори и поне първите ще са на по-поносими цени.

Оттеглям се за днес.

Щом, не бързате толкова може да изчакате докато паднат цените. И излезнат и други модели.

Но, като се има в предвид че долара върви на горе.. не се знае с колко ще намалеят.

Иначе Филипов, много добре Ви е посъветвал да вземете един  голям телевизор (над 42 инча, например) и отделно монитор.

Редактирано от oic (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това за торбите с цимент беше добро сравнение. :) От моя гледна точка обаче за всичко си има причина. Стаята ми е доста малка(наскоро в една статия описваха стаите в типичното българско жилище като "мултифункционални" - използват се за спане, ядене, простиране на дрехи и т.н.) и няма място за отделен телевизор, отделно с контактите и дължината на кабелите става сложно...

Знам че ТВ-резолюциите са по-ниски - дори на HD-каналите, а за реалното им техническо качество по-запалените могат доста да спорят. Аз и не гледам толкова - бих казал, че съотношението е 10/90 в полза на компютъра, но за разлика от други прогресивни ;) млади хора, аз не съм склонен да "изхвърля" телевизора...

Игри не играя и затова се надявам бързодействието на IPS/PLS матриците да не ми е проблем поне за филми. Може да звучи като оправдание, но си мисля нещо такова - щом професионалистът(този, който създава съдържание) използва монитор за примерно 2000 лв./долара, няма ли значение дали аз(този, който консумира съдържание) използвам монитор за 600, 1000 или 2000 лева?

За това дали ще ми дразни зрението - за по-скъпите модели, които няма как да ги държат във физическия магазин - няма как да разбера със сигурност. Все пак смятам, че откакто електронно-лъчевите монитори останаха в историята, ситуацията се е подобрила.

Монитора го ползвам основно за интернет(затова държа да има повече пиксели по вертикала) и мултимедия. Освен това когато съм зад монитора отварям доста прозорци - два, понякога и три браузъра, файлов мениджър(Once Q-Dir, always Q-Dir) и още няколко папки, аудио/видеоплейър и още едно-две приложения. Понякога стартирам приложения от иконите на десктопа и се случва иконата, която ми трябва да е закрита от някой прозорец и трябва или да го преместя, или да отварям старт-менюто. Не че последното много ме затруднява но все пак...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте отново.

Очевидно още изчаквам и събирам информация за "ъпгрейда" на монитора. Преди няколко дни попаднах на това ревю, където има и четирите модела, които ме интересуваха. За съжаление за модела на Самсунг въпреки (твърденията за)фабричното калибриране пишат, че отклонението на сивите цветове/оттенъци е твърде много 6,1 в режим sRGB, докато в режим AdobeRGB е наполовина - 3,5. Според това излиза, че мониторът е по-добре да се ползва във вторият режим - може би така е бил калибриран.

Разбирам(виждам от графиките), че AdobeRGB обхваща по-голямо количество цветове и това трябва да е предимство. Има ли някакъв недостатък или особеност, поради които потребител да предпочете sRGB или друг режим пред AdobeRGB? Например ако цветовете излизат прекалено ярки или нещо подобно? Или това е въпрос на свикване - като да преминеш от TN монитор на IPS?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някой знае ли кой всъщност е производителят на мониторите с марка "Филипс"? Преди време четох, че първоначалната(холандска?) компания е продала бизнеса с телевизори на друга(китайска) компания. Любопитно ми е дали това се отнася и за мониторите също.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Човек ти след половин година още ли продължаваш да се чудиш какво да купиш? :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами не ми е спешно - сегашният си работи(само дето започва леко да бръмчи като изкарам повечко текст). :) А и става въпрос за сериозна сума пари - около 2000 лв. Ето например тези дни в една от предпочитаните от мен фирми се появи 32-инчов монитор на Филипс, който между другото за разлика от горните(които си бях набелязал) има HDMI 2.0. Засега намерих за него едно ревю(от французи) и ако към "дните на големите продажби" му падне малко цената, може и него да взема...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.