Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Тъй. И на мен ми дойде време за нов компютър. Общо взето почти съм си изяснил какви ще са компонентите, просто ще се радвам да чуя (прочета) няколко мнения.
От компютъра очаквам да се държи добре със следните неща (не задължително в този ред):

• работа с RAW файлове в Lightroom и Photoshop
  • разработка на разни любителски идеи в Unity3D, Visual Studio и Webstorm - уеб и мобилни игри и не само
  • игри - един куп заглавия от тази година (и от последните 3-4 години всъщност)
  • обработка и монтаж на видео (с по-малка тежест - в момента нито се занимавам с това, нито ми е приоритет, но по-нататък би ми било интересно да си поиграя и с това)

Примерна конфигурация от Никем:

I7-5820K/3.3G/15MB/BOX/2011 V3
Noctua NH-U14S CPU Cooler
ASROCK X99 EXTREME 4 /2011-V3
4X4GB DDR4 2666 GEIL EVO POTEN
ASUS STRIX-GTX970-DC2OC-4GD5
FD DEFINE R5 BLACK WINDOW
PSU SEASONIC SS-860XP2 PLAT
Обща стойност - 3 198.20 лв. с ДДС

Количка

Ще опитам да се аргументирам като цяло и част по част.

За платформата - преди време се бях насочил към Z97 и i7-4770K или 4790K, но когато се появи Haswell-E, ми направи впечатление, че (като се погледне само процесора) за около 100 лева повече получавам две ядра и 7 MB повече кеш от последно ниво. Вярно е, че платформата цялостно се оскъпява заради дъната и паметите, но според мен си струва в дългосрочен план (по-бавно ще остарее, по-дълго ще държи цена предвид това, че след годинка-две може да поискам да сменя процесора с по-нов). Z97 не е нещо лошо, но точно в момента, когато Z170 е "зад ъгъла", някак си не си струва, а не ми се иска да чакам 3 месеца, както се очертава. В момента съм на принципа "ако ще е гарга, да е рошава".

Относно процесора - разликата в цената до 5930K не ми е оправдана - едва ли ще ползвам повече от две видеокарти, че да има смисъл от 40-те PCIe линии.
Доколкото знам, няма боксов охладител, затова прибавих NH-U14S - тъничък, няма да си пречи с памети и PCIe слотове (какъвто може да е случаят с D14). Може да се "прежаля" да мина с Hyper 612 или 212, тъй като планирам водичка с голям радиатор за по-нататък. Ако все пак има вариант на процесора с някакъв бокс (а май няма), може и с него.

Дъното - прочетох доста хубави работи за същия клас дъна за Z97, та ми се струва, че и тук ситуацията е същата - реално май няма нищо, което да ми липсва, а някои от по-скъпите са дори по-орязани (примерно имат само 4 слота за памет, което ограничава евентуално надграждане по-нататък). Стремя се да не съм предубеден относно марки, но съм чел по-скоро лоши отзиви за Gigabyte - лоша поддръжка, бавещи се обновления по фърмуера и т.н., а следващото по цена дъно, което сякаш си струва, е ASUS X99-S за 600 лева...

Паметта - така или иначе изборът на DDR4 не е кой знае колко голям в момента, не мисля, че трябва да плащам за марка. В Nikem липсва инфо, но предполагам, че паметта е тази. По едно време се навърташе и вариантът, който е на 3000 MHz на почти същата цена, колкото и да е странно.

Видеокартата - досега по-скоро клонях към Radeon R9 290X, но сега съм по-склонен да взема GTX 970 - общо взето същата производителност при много по-ниска консумация. Горе-долу на кантар или малко по-бавна, сравнена с GTX 780, но пък по-икономична и от нея. Леко страничен коментар - гледам, че все повече приложения се пишат с поддръжка на CUDA, та би ме било яд да взема AMD и да не мога да се възползвам от това. Относно игрите - в момента съм с 20-инчов монитор (1680 * 1050) и поне още няколко месеца ще съм с него. От по-бърза видеокарта няма смисъл, да скоча на GTX 980 ще е изхвърляне (не само защото ми е извън бюджета). Склонен съм да преглътна проблемите на 970 с паметта, тъй като според ревюта въпросните се появяват основно при много високи резолюции (4K). За след няколко месеца замислям 1080p или 1440p монитор, но видеокартата би следвало да се държи адекватно и с него. Не съм се задълбавал в ревюта за това кой точно вариант на GTX 970 да търся. Четох тук-там, че от по-неизвестните марки има хубави предложения от GALAX и KFA2. Отначало картата ще е на въздух, но би било хубаво да може да се сложи блокче за вода по-нататък, т.е. клоня към референтна платка, пък нека да е и с нереферентен охладител.

Кутия - мисля, че е несериозно да търся по-евтин вариант за такава конфигурация, още повече, че кутията всъщност може да отнесе две-три различни конфигурации една след друга. Загледах Define S (пак на Fractal Design), но първо, че все още не се продава, второ, че би била мъничка (основно откъм място за 3.5-инчови дискове, а аз само към момента имам 3). В същия бюджет NZXT по-скоро не ми харесват (и като вид, и като функционалност), а тези пък, които ми харесват, са доста извън бюджета (Corsair Obsidian 800D и такива подобни). Основните ми изисквания са да има поне 5-6 места за 3.5-инчови устройства и да се справя добре с водно охлаждане, а R5 май се справя доста добре и с двете (особено в този ценови клас) - стандартно има места за 8 диска, може да побере дебел 360-милиметров радиатор в тавана и дебел 240-милиметров другаде (примерно отпред или отдолу), дори май имаше вариант с 360 горе и 240 долу клетката за пет диска пак да си е на мястото. Имам много добри впечатления от Define XL R2 от сглобка за един приятел, която правих преди време, и бих взел нея, но тя е ограничена откъм възможности за водно. Arc XL не ми харесва толкова като вид, а е и по-ограничена откъм монтаж на радиатори (сравнена с R5).

Захранването - наясно съм, че в този вид на конфигурацията и при заводски честоти едно качествено 600-ватово ще е достатъчно, но имам на ум клок, евентуално втора видеокарта и още твърди дискове. По-мощно, отколкото реално е нужно, значи, че ще може да работи без вентилатор или на много ниски обороти при малък товар, какъвто е случаят с много от захранванията във високия клас. Колебая се - може би и по-нисък клас ще се справи добре (не държа на Platinum сертификата, въпреки че от него се подразбира по-качествено захранване като цяло). Хубаво е да е изцяло модулно. Същият модел Seasonic, но 760-ватовият вариант сякаш ще се тормози с клок и две видеокарти, а разликата до 860 вата е около 40 лева. За горе-долу същите пари има Corsair AX860i. Мнения?

SSD-та или твърди дискове засега не са в сметката. Имам WD Caviar Blue 1 TB, който ползвам в момента и за системен, и за съхранение, имам също 500 GB WD Caviar Black (refurbished, върнат от гаранция, но неползван). 500-гигабайтовият ще е системен сега, а при следваща заплата ще взема SSD, най-вероятно и друг, по-голям диск. Както споменах, имам монитор, имам и периферия, имам слушалки, отначало ще карам с вградения звук, по-нататък ще взема външен DAC.

Таванът на бюджета е 3200 лева. Ще пазарувам най-вероятно от една местна фирма, от която мога да получа известна отстъпка, та цената може да се получи малко по-ниска от тази в Никем.

P.S. Съжалявам, че темата стана малко разводнена, но се стремях да не пропусна нещо. Благодаря на всеки включил се.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

публикувано (редактирано)

Вземи си едно Inno3D за тия пари и го зарежи тоя Азис.

Тоя прозорец скапва шумоизолацията на кутията и дига цената с 16 лв. та е таралеж в гащите.

Никак не ми харесват високите радиатори на паметта но като гледам

няма да има проблем а е най-изгодната та предполагам е добър избор. 

Редактирано от naruto (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо ти е водно на картата? Да, ако бе R9 290X,  има смисъл вземайки най-евтината, да смениш охл;аждането, каквито изпълнения има и в тоя форум доколкото знам. Асуса е най-неподходящата карта за клок а повярвай ми, ако ще играеш нови игри на 1440p,  клокът ще ти е необходим. С клок една GTX970  достига GTX980,  макар че същата тая GTX980  след клок бега отново с тия двайстина процента. Ако е за 1080p,  няма проблем и без клок да си ползваш картата.  Не знам какви игри играеш и как предпочиташ да ги играеш, но тия дни се занимавам с DIRT Rally и на 1440p  малко не ми достига в някои моменти на някои трасета. Да не говорим, че много други игри просто се закотвят на 1920х1080 и дотам с клокнатата GTX970. Говоря за нови игри, например Dying Light. Привечер кадрите могат да паднат дори до 50. Представи си, че картата не е клокната. Това означава 40 fps,  а аз полудявам при такива игри и просто ги зарязвам. А за рейсърите според мен просто е задължителна вертикалната синхронизация на 60 херца.Да, може да се играе и на 50, но очите ми се измарят доста бързо.  Та защо пиша това...просто защото и ти си обяснил подробно в изложението си какво искаш от компютъра. Та единствената ми забележка относно видеокартата е марката. Смисъл от водно при GTX970 няма, защото както казваш, картата е икономична  и нито вдига високи температури, нито шуми със стандартния си охладител. Между другото не съм чувал за референтна GTX970. 980 да, но NVIDIA  позволи свободни съчинения на партньорите си с GTX970. От това следва, че няма и GTX970  на стандартни честоти - такива, каквито са замислени от NVIDIA. 970-катая при много производители и модели работи с полупасивно охлаждане до около 60-63 градуса. Тоест, вентилаторите не се въртят когато не играеш или когато играеш стари игри с вертикална синхронизация. Но и да се въртят, то те се завъртат едва едва при мен и дори при максимална температура на видеокартата при игра, не се чуват. Говоря за карта като моята MSI GTX970 GAMING4. Та от водно няма смисъл, дори и да клокваш. Там ограниченията са от съвсем друго естество и нямат нищо общо с охлаждането. А и една препоръка още. Гледай картата да е със задна планка, защото иначе става ад в кутията поради факта, че топлината от задната страна на платката се издига право към процесора. Е, ако тук за това ти трябва водно...само дето разхода е излишен, понеже и една проста планка, отвеждаща топлината, върши работа. 

ПП: Една малка грешка си направил. GTX970  е на кантар, но с GTX780Ti,  а не с GTX780. Ето малко сравнения за размисъл. И между другото, на няколко места срещам коментари на тестващите, че за някои нови игри девета серия на NVIDIA  е по-добра от седма. Например имаше подобен коментар за GTA5,  където Maxwell се представя много по-добре от старите карти на NVIDIA. 

Редактирано от bildera_ (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То реално освен видеокартата няма какво да шуми в тая кутия, Naruto... Noctua, Seasonic, Fractal Design с контролер... Разликата в случая е почти изцяло визуална... Но и аз бих бягал от Asus... По-скоро бих се запътил към далеч по-тихите Gigabyte, която и видеокарта да е... 3 вентилатора, вече няма смисъл да обяснявам как 3 на ниски обороти охлаждат колкото 2 на високи обороти, но са по-тихи... GB 970 WF за 750лв или ако държиш всичко да е от едно място - GB 970 WF за 762лв...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При GTX970  не е баш така. GB хубаво,  но ако говорим за тишина, MSI  е най-тиха. Ако говорим за температури, Inno3D.  Да не забравяме и наличието или липсата на Coil Whine,  а хората с GB  по мои наблюдения имат най-много оплаквания. И малко за охлаждането. Това, че някоя карта е с два вентилатора не означава автоматично, че се охлажда по-зле. Причината е, че трябва да се отчита и размерът на вентилаторите, както и принципът на охлаждане и начинът, по който е реализиран. А за шума може да поспорим. Винаги три вентилатора издават по-голям шум от два. Тук пак въпросът опира до настройки.  При GTX970  по-важно е друго - горещият въздух от задната страна на платката да се отвежда навън, а не да се издига към процесора, като по тоя начин принуждава охлаждането му да работи по-активно. И ако тук си с бокс, то шумът идва вече не от видеокартата, а от охлаждането на процесора. в случая с тая Noctua  едва ли това ще е проблем, ако се купи видеокарта без задна планка, но фактът си е факт. Най-малкото ще се понижат температурите в цялата кутия, а там освен процесор има РАМ, хард дискове, захранване... А за горе предложените видеокарти на GB,  те са без  задна планка, която да  държи задната страна на платката хладна. Така, че не си заслужава за няколко лева или по невнимание, да се пропуска и тоя факт. Ако ще е GB, правилният вариант е GV-N970G1 GAMING-4GD.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

2рият модел който е за 762лв. има задна планка. Относно темп на GB, доста добре се държат 40-45 градуса в малка кутия и сли(вчера обърнах внимание докато играех WoW, мислех че е нагоре). Coil whine, все още няма да и така да си остане, проблема е че са малко по-дълги и трябва доста да се съобрази с кутията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Относно видеокартата аз лично продължавам да смятам 4G Gaming на МSI за най-добрия компромис от охлаждане и скорост.Има и по-бързи и по-тихи и по-хладни,но никога всичко заедно.За това Inno което толкова се хвали тук,четох коментари на хора които са го купили и ползват и преоблдаваха негативните от гледна точка на размер както и за 4-я вентилатор,че не е чак толкова тих и трябва да се пипа за да стане перфектно.В последно време сглобих конфигурация и с 980 на MSI и с 970 и примерно "голямата" има coil whine ,малката не.Явно е повече до бройка отколкото до производител.

Също така подкрепям мнението,че 970 няма нужда от вода.Дори и схубаво въздушно охлаждане се достига лимита и на клок а MSI-то например не се чува.

Обаче имам забележка към кутията.Ако наистина ще минаваш на вода дори и само на процесора (в това има смисъл за разлика от графичната карта),бих те посъветвал да се ориентираш към кутия със страничен вентилатор.2011 си е горещ чипсет и като махнеш въздушния охладител да раздвижва въздуха около цокъла ще ти скочат температурите.А ако и наистина ще го клокваш нещата стават още по-грозни.Говоря от опит с моя Х58,който е по-горещ,но не с много.Затова и аз зарязах плановете за махане на филтрите и монтаж на прозрачен капак отстрани.Без големия вентилатор на чипсета може да се пържат яйца.И преди някой да го каже - не,нормалния въздушен поток не помага.

Иначе като цяло ще стане много сериозна машина,която с този процесор отнася 3-4 актуални графични карти и ще налееш пари сега за да ти е мирна главата години наред.

P.s. Не съм сигурен,но Lightroom не се ли разбираше по-добре с карти на AMD заради OpenCL.Това обаче не е причина да си купиш AMD,добре си си с 970-та.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това, че някоя карта е с два вентилатора не означава автоматично, че се охлажда по-зле. Причината е, че трябва да се отчита и размерът на вентилаторите, както и принципът на охлаждане и начинът, по който е реализиран. А за шума може да поспорим. Винаги три вентилатора издават по-голям шум от два.

Това, че някоя карта е с 2 вентилатора а не с 3 не означава, че ще охлажда по-зле. Означава, че за да измести същия въздух трябва двата вентилатора да въртят на по-високи обороти. От там и по-силен шум.

Не споря в момента за гигабайта, а за изказването, което е абсолютно погрешно. Изморен съм да обяснявам как 3 вентилатора ще преместват същия въздух на ниски обороти, както два вентилатора на средни обороти или един на ненормални обороти. Съответно и шум. И човек с твоите познания да каже 3 вентилатора винаги са по-шумни от два е много странно за мен. Особено имайки предвид системата ми с 8 вентилатора, която е... Де да знам... Малко офтопик, ама моля ви, помислете, щото тея неща са абсолютно неверни. Имал съм кореспонденция с хора, които твърдят, че на ревюта и тестове не вярват, и гениални коментари всякакви...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Оф, това е конкретна тема за конкретно питане. Не е тема на 12 годишно момче, което му щукнало, че иска да си купи ново PC. Нека разглеждаме конкретните случаи за конкретни модели видеокарти на пазара, а не по принцип кое е по-добро. Защото на MSI вентилаторите са максимално големи и макар да са само два, те не само охлаждат добре, но и безшумно. Вярно, с цената на 2-3-4 градуса повече спрямо GB, но всичко зависи и от настройките на вентилаторите в BIOS. Защото историята помни доста случаи специално с GTX970, където вентилаторите не бяха настроени добре и вдигаха шум, въпреки уж доброто охлаждане, както и друга недомислица при някои карти, като липсата на пасивно охлаждане и то при карата на GB. Доколкотo дочух, това го оправиха на по-късен етап с нов BIOS. Но и да не е оправено, не е проблем тоя BIOS  да се модне. Специално тая опция е налична в BIOS и може да се зададе ръчно. Естествено на собствен риск.  И както казах на два пъти по-горе, за тия карти са важни не броя  или качеството на вентилаторите, а задната планка, която много помага за снижаване на температурите в задната част на картата. Ядрото се охлажда добре при всички карти. Това обаче не важи за паметта на всички карти, защото част от платките са с чипове памет на задната страна и нямат никакво охлаждане. това не е чак толкова важно за самата видеокарта, но е важно за температурата над самата видеокарта. Кофтито е, че точно отгоре се намира процесора и той "намазва" най-много. Затова ако се взема карта, то нека тя е със задна планка. Моята MSI  е без задна планка, но следващите ревизии вече са с планка така, че тоя недостатък отпада. При GB само GAMING G1  е със задна планка, но е и по-скъпа. Asus  стандартно е с такава, но при нея ограничението по TDP  е най-ниско от всички карти на пазара, което не позволява голям клок по нормалния начин. Освен това и захранването  е  с един 8 пинов конерктор, за разлика от други GTX970, където има възможност за по-добро захранване. И още малко за вентилаторите. Ти все едно ми говориш за това, че двулитров атмосферен мотор е по-мощен от 1.4 литров турбо мотор. Има значение каква е конструкцията на вентилатора и какво е качеството на изпълнение. Защото тоя вентилатор може да се върти и с 1600 оборота, но изобщо да не се чува. Тогава какво ме бърка, че при картата с два вентилатора те работят на 1600 оборота, а тия с три на 1200 примерно, а след като двувентилаторната карта има по-качествени перки, а от там по-нисък шум? Изобщо...ти се опитваш да правиш някакво сравнение, което прави един инженер при избиране на подход. При положение, че инженера намери начин двата вентилатора да са достатъчно тихи, защо да не прецака конкуренцията с трите вентилатора, които въпреки всичко се чуват? Ако проблемът е тишината, то такъв няма в случая с избор на GTX970. Ако проблемът са 2-3 градуса да, може и да има някакъв проблем, но пак всичко зависи от настройките на тия вентилатори. Ако проблемът е отвеждането на топлината, то той се решава съвсем простичко, макар че някои производители са си спестили задната планка или искат повече пари за нея.  Та по темата още веднъж. Ако е GTX970, нека е със задна планка, въпреки малко по-високата цена. Броя на вентилаторите няма значение. MSI предлагат много тихи охлаждания с два големи вентилатора, притежаващи нова форма на лопатките, които според производителя увеличават въздушния поток, като в същото време шумът е нисък. Както казах, дори при 60% вентилаторите едва почват да се чуват. Ето за пример какво е натоварването  на картата при най-новата игра с отлична графика - DIRT Rally,  където играя с вертикална синхронизация на 60 херца, ултра детайли, 2560х1440, включена 2xMSAA плюс допълнително от драйверите MFAA, FXAA, AF x16, Texture filtering  high quality.

Температурата на ядрото стига 70 градуса, вентилатора 59. Това е след клок и с завишено максимално напрежение, моднат BIOS. При мен проблемът както се вижда не е видеокартата, която си остава тиха винаги и рядко минава 70 градуса на ядрото, а процесорът, който загрява доста, дори и да не е чак толкова натоварен. А когато се натовари, боксът почва да увеличава оборотите и шумът става неприятен. Ето затова казвам, че ако е GTX970,  нека е със задна планка, която да отвежда топлината навън. Иначе има риск процесорът да се охлажда с горещия въздух от задната част на видеокартата. 

ПП: О, забравих да уточня, че под тая MSI GTX970  имам и една Palit GTX750Ti, която малко или много пречи на по-доброто охлаждане. Освен това понеже ме дразнеше малко страничния вентилатор на кутията, го направих да се включва късно, а като се включи, да се върти с по-ниски обороти. Това също оказва влияние на температурите на видеокартата, а от там и на процесора. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за мненията и съжалявам за късното включване.

Конфигурацията май ще се отложи с около седмица - скоро обявиха Define R5 Blackout, която ми изглежда много добре (същата като R5, но изцяло в черно) и уж се очаква да е налична около 18 май, а така или иначе май ще чакам да се появи MSI GTX 970 в Nikem (засега се очертава да поръчам всичко от тях, само кутията да взема от местен дилър на Most, за да се улесни малко доставката). 970-ките на Gigabyte са малко големички - за по-скъпата дават, че е дълга 312 или 314 mm (на две места информацията е различна), а кутията побира карта до 310 mm без махане на горната клетка (а не ми се иска да махам клетката, тъй като дискове ще има), освен това май само по-евтиният модел е с перфорирана задна планка, за която говорихте. Не ми се иска и да сменям кутията, тъй като все още ми се струва най-доброто решение за тази цена (че и до около 300 лева всъщност).

Относно водното - окей, съгласих се, че за видеокартата по-скоро няма смисъл (ако ще е една). За процесора - едва ли ще гоня 5 GHz 24/7. Бих бил доволен и на 4 - 4.2, които май са реално постижими без много раздуване на напрежението. За охлаждането на чипсета - не е ли вариант да взема блокче и за чипсет вместо да мисля кое, къде и как с вентилатори?

Нищо не казахте за дъното. На мен единствените ми забележки сякаш биха били за странното място на единия молекс (над първия PCIe слот) и цветовете (колкото и да е капризно това - Z87-базираните им дъна ми харесваха доста повече в това отношение). Да се ослушам ли примерно за MSI X99S SLI Plus, което скоро трябва да се продава горе-долу на тази цена?

Захранването окей ли ще е? Реалистично ли е да очаквам да не му се включва вентилатора при по-малък товар?

Относно игрите - @bildera_, ако ти кажа в момента какво и на какъв компютър играя, сигурно ще поискаш да се застреляш :D

Конкретно за тези игри, които ми се играят - от актуалните по-тежки заглавия в момента се сещам примерно за GTA V, Bioshock, Crysis, Far Cry, Assassin's Creed, от по-лекичките и по-стари бих разцъкал Team Fortress, всичките expansion-и след Half-Life 2 (които не съм играл), Portal 2, Command & Conquer 3 и 4, Red Alert 3. Симулаторите не са ми чак такъв мерак. Общо взето може би и GTX 960 би ме уредила за повечето (без по-тежките), но по-скоро искам да ми е мирна главата за около годинка напред, че не се знае какво друго ще ми щукне да играя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За охлаждането на чипсета - не е ли вариант да взема блокче и за чипсет вместо да мисля кое, къде и как с вентилатори?

Определено е най-добрия вариант,още повече ако държиш на кутията и не ти се правят компромоси с нея.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

killchain нали се сещаш че тоя прозорец няма шумоизолация защото ще закрива гледката? 

Когато няма такъв целият капак е уплътнен та ако тишината ти е важна не се занимавай с

дизайнерски изпълнения дето хем я скапват хем и дигат цената.

Платината има хибриден режим да не и работи перката до определен товар та е напълно реалистично

http://www.seasonicusa.com/images/Platinum_series/P_series_04.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз предлагам на автора на темата да си вземе Arc XL - разкошна и и тиха кутия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За кутия погледни NZXT H440, местата за HDD са много добре измислени и побира доста дълги карти, а и самата кутия изглежда страхотно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз не виждам причина да се сменя кутията? Виждам много компромиси при това неизгодни.

Първо защо по-дългата, по-скъпа и не толкова добра Gigabyte? Ами защото трябва да е от Никем?! :shock11:

http://www.inno3d.com/products_detail.php?refid=186

Картата е №1 от към охлаждане, по-евтина е и по-къса (300 мм) та е идеална обаче не е от Никем...

Ако държим да харчим повече пари за по-късата MSI нека поне е 100ME вместо 4G. 

http://www.msi.com/product/vga/GTX-970-GAMING-100ME.html#hero-overview

Със задна планка е и Golden Edition но не знам от къде може да се поръча а и цената кой знае каква е...

http://www.msi.com/product/vga/GTX-970-GAMING-4G-Golden-Edition.html#hero-overview

пс. И двете могат да се поръчат от - http://www.hl-eshop.com/products_search.php?txt_search=&category=11&producer=0

Всъщност избора е много по-голям от Никем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за мненията и съжалявам за късното включване.

Конфигурацията май ще се отложи с около седмица - скоро обявиха Define R5 Blackout, която ми изглежда много добре (същата като R5, но изцяло в черно) и уж се очаква да е налична около 18 май, а така или иначе май ще чакам да се появи MSI GTX 970 в Nikem (засега се очертава да поръчам всичко от тях, само кутията да взема от местен дилър на Most, за да се улесни малко доставката). 970-ките на Gigabyte са малко големички - за по-скъпата дават, че е дълга 312 или 314 mm (на две места информацията е различна), а кутията побира карта до 310 mm без махане на горната клетка (а не ми се иска да махам клетката, тъй като дискове ще има), освен това май само по-евтиният модел е с перфорирана задна планка, за която говорихте. Не ми се иска и да сменям кутията, тъй като все още ми се струва най-доброто решение за тази цена (че и до около 300 лева всъщност).

Относно водното - окей, съгласих се, че за видеокартата по-скоро няма смисъл (ако ще е една). За процесора - едва ли ще гоня 5 GHz 24/7. Бих бил доволен и на 4 - 4.2, които май са реално постижими без много раздуване на напрежението. За охлаждането на чипсета - не е ли вариант да взема блокче и за чипсет вместо да мисля кое, къде и как с вентилатори?

Нищо не казахте за дъното. На мен единствените ми забележки сякаш биха били за странното място на единия молекс (над първия PCIe слот) и цветовете (колкото и да е капризно това - Z87-базираните им дъна ми харесваха доста повече в това отношение). Да се ослушам ли примерно за MSI X99S SLI Plus, което скоро трябва да се продава горе-долу на тази цена?

Захранването окей ли ще е? Реалистично ли е да очаквам да не му се включва вентилатора при по-малък товар?

Относно игрите - @bildera_, ако ти кажа в момента какво и на какъв компютър играя, сигурно ще поискаш да се застреляш :D

Конкретно за тези игри, които ми се играят - от актуалните по-тежки заглавия в момента се сещам примерно за GTA V, Bioshock, Crysis, Far Cry, Assassin's Creed, от по-лекичките и по-стари бих разцъкал Team Fortress, всичките expansion-и след Half-Life 2 (които не съм играл), Portal 2, Command & Conquer 3 и 4, Red Alert 3. Симулаторите не са ми чак такъв мерак. Общо взето може би и GTX 960 би ме уредила за повечето (без по-тежките), но по-скоро искам да ми е мирна главата за около годинка напред, че не се знае какво друго ще ми щукне да играя.

Ами аз отговарям само и единствено относно игрите ТИ ;) За останалото нека други си кажат мнението. Достатъчно за мен е, че избираш добър процесор и изобщо добри като цяло показатели на системата, които ще са предостатъчни за всички сегашни и бъдещи игри. От там нататък мога да кажа единствено мнението си относно видеокартите, които ще са най-важни за игри.  Щях да почна поста си с "бягай от GTX960", но сега го продължавам така. Просто игрите, които споменаваш ( предполагам говориш за най-новите версии, щом споменаваш и GTA 5), искат яка видеокарта дори за 1920х1080, ако искаш да играеш с максимални детайли и с достатъчно антиалайзинг, за да не те дразни ръбатата картина. Та там GTX960  няма изобщо да се справи по най-добрия начин. В смисъл, че винаги ще търсиш компромиси с картината и най-вече с антиалайзинга. Освен това картта разпоалга само с 2 GB видеопамет, което за доста нови игри може да се окаже недостатъчно, ако включиш антиалайзинга или DSR. А ако искаш гладка картина на 1920х1080, дори да не си на максимални детайли, ще ти трябва и поне 4xAA, което пък означава и доста допълнително заета видеопамет. Аз правих едни експерименти при 4K  резолюция с моята карта и ще ти кажа, че на LOW  детайли при Far Cry 4  с максимално количество AA, която е възможна от играта, заетата видеопамет се оказа повече, отколкото при максимални детайли, но с изключена антиалайзинг!  Макар, че експериментите ми бяха свързани съвсем с други неща - бавния остатък от паметта на GTX970,  то се оказа, че антиалайзинга е най-взискателен към видеопаметта, заедно с високата резолюция или DSR  в случаите, когато си с монитор, имащ ниска резолюция. 

А относно MSI, naruto  е прав с въпроса си. така, че там се налага да внимаваш. Не си заслужава да вземаш GTX970  без задна планка и да се циганиш за 20-30 лева образно казано. Вчера се пуснах да играя Project cars  и познай какво стана в кутията ми. Хем бях пуснал MSI Afterburner  с Riva Tuner  да ми следи показателите, като погледнах, се хванах за главата. Xeona  бе достигнал 80 градуса на едно от ядрата си, бокса виеше и изобщо в кутията бе ад. И всичко това заради видеокартата, която в задната си част без да преувеличавам е печка без задна планка. Аз на всичко отгоре бях пуснал само три от шестте си вентилатора ( дразнят ме другите, щото и поостаряха). Веднага днес поръчах нов тих вентилатор , който ще замени някой от старите. А ако ми хареса, ще взема и още 1-2 след време. И ако картата почти не се чуваше в общата суматоха от шумове, то бокса на Интела ми разказва играта. Такива проблеми нямах досега с по-слаби видеокарти, които не можеха да натоварят процесорите ми и боксовете се справяха отлично. Обаче тая GTX970  разказа играта на Xeon-a. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...

Обаче имам забележка към кутията.Ако наистина ще минаваш на вода дори и само на процесора (в това има смисъл за разлика от графичната карта),бих те посъветвал да се ориентираш към кутия със страничен вентилатор.2011 си е горещ чипсет и като махнеш въздушния охладител да раздвижва въздуха около цокъла ще ти скочат температурите.А ако и наистина ще го клокваш нещата стават още по-грозни.Говоря от опит с моя Х58,който е по-горещ,но не с много....

Това е температурата на процесора при 25 градуса стайна температура

Screenshot_18.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Screenshot_18.png

Това при игра ли е или при стрес тест? Защото има голяма разлика и съм описал горе нещата в два от постовете си. Без добро охлаждане на кутията, една GTX970 ( а предполагам и друга гореща в задната част карта като нея) може да вдигне доста температурите на процесора, спрямо примерно някой стрес тест като Prime 95. Въпреки, че при теста процесора се товари максимално, то охлаждащият въздух около него е с добра температура. За разлика от случая, когато отдолу има печка с температура над 85 градуса. Тогава се опитваш да охлаждаш процесора с въздух, с температура най-малко 50-60 градуса, което няма как да задържи твоите 65 градуса. Нещо като да поставиш лаптопа си на леглото, вместо на подложка или поне на две книги. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това при игра ли е или при стрес тест? Защото има голяма разлика и съм описал горе нещата в два от постовете си. Без добро охлаждане на кутията, една GTX970 ( а предполагам и друга гореща в задната част карта като нея) може да вдигне доста температурите на процесора, спрямо примерно някой стрес тест като Prime 95. Въпреки, че при теста процесора се товари максимално, то охлаждащият въздух около него е с добра температура. За разлика от случая, когато отдолу има печка с температура над 85 градуса. Тогава се опитваш да охлаждаш процесора с въздух, с температура най-малко 50-60 градуса, което няма как да задържи твоите 65 градуса. Нещо като да поставиш лаптопа си на леглото, вместо на подложка или поне на две книги. 

Под стрес.Иначе в игри едвам стига 40-45 градуса.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Под стрес.Иначе в игри едвам стига 40-45 градуса.

Все пак всичко зависи и с каква видеокарта си, както и какви игри играеш. Пусни се с GTX970 и тоя процесор при Crysis 3, Welcome to the jungle  или при Project Cars. Може да пробваш и Dying Light... или да кажем Far Cry 4. Доста игри има вече, които искат няколко ядра и процесор на 4 GHz  поне. Говоря за интелски процесори. Кофтито на тия игри е това, че в повечето случаи си избират едно ядро ( 2Т), което товарят най-много. И точно това ядро вдига най-висока температура. Не ми се спори вече. Аз ти казвам какъв е ефекта при мен с GTX970,  която загрява на ядро малко над 70 градуса, но в същото време отзад( отгоре) е минимум 85 градуса. Няма как просто да се охлади въздуха в кутията. В момента съм с 5 вентилатора и ефекта е само някакви си 2-3 градуса по-ниска температура на процесора спрямо стандартно ползваните от мен 3 вентилатора на кутията.  Горе казах, че съм имал доста процесори с няколко видеокарти, но никога Xeon-a ( а и предните ми процесори) не са вдигали такива температури. Причината при мен е ниската честота на Xeon-a( 3.65 GHz при 4 работещи ядра и малко повече при две и три), както и факта, че бързата видеокарта го кара да се товари доста повече. И като се появи някоя игра, дето си избира само 3 ядра, става голяма жега. Нищо че има още два трейда на разположение. А последните нови игри си ползват най-вече 6 трейда, понякога 7 и доста рядко се товарят всичките 8. Това е факт само при Project Cars и Crysis 3 и то без вертикална синхронизация (при първата игра). И понеже това е DX11, винаги има едно ядро с два трейда, които са почти максимално натоварени. Просто не си попадал в подобна ситуация.  А със 7970  няма и как да попаднеш ( ако си с тая карта от подписа). Нали правихме сравнения при GRID  и там много ясно се видя, че i7  не ограничава по-слабата ти карта, за разлика от моя случай, когато GTX970  при FullHD  просто си почиваше през половината тест. 

Ето ти как става ограничението при GRID Autosport. Това води до по-ниски температури на видеокартата, дори без включена вертикална синхронизация. При Crysis 3  обаче не е така. 

GRID%20Autosport%20%20%20-%20natovarvani

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако вече си на вода,виж си при това положение температурата на чипсета и фазите на процесора. Към това се отнасяше моя пост,не към самия процесор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Определено е най-добрия вариант,още повече ако държиш на кутията и не ти се правят компромоси с нея.

Ще трябва само да проуча как стоят нещата с въпросните блокчета - специални такива засега видях само за Asus и GB.

killchain нали се сещаш че тоя прозорец няма шумоизолация защото ще закрива гледката?

Когато няма такъв целият капак е уплътнен та ако тишината ти е важна не се занимавай с

дизайнерски изпълнения дето хем я скапват хем и дигат цената.

Платината има хибриден режим да не и работи перката до определен товар та е напълно реалистично

http://www.seasonicusa.com/images/Platinum_series/P_series_04.jpg

Смятам, че конфигурацията ще стане достатъчно тиха, че да няма чак такова значение, а като стигна до водно, така или иначе таванът на кутията ще е отворен...

Чудя се дали Fractal Design няма да направят както с Define R3 и R4 и да предложат капак с прозорец отделно (та все пак да взема варианта без прозорец сега), въпреки че и да го направят, едва ли ще се зарежда в България. Не че нещо, ама ми се ходи по LAN партита :P

Аз предлагам на автора на темата да си вземе Arc XL - разкошна и и тиха кутия.

Че е разкошна, разкошна е, но едва ли е по-тиха от която и да е кутия от Define серията.

В заглавната публикация обясних защо избирам Define R5 пред Arc XL. Ключова дума, за която да се хванеш: "радиатор". 4 места за 5.25-инчови устройства не ми трябват (особено предвид това, че клетката не се маха).

За кутия погледни NZXT H440, местата за HDD са много добре измислени и побира доста дълги карти, а и самата кутия изглежда страхотно.

Гледах я, но нещо не ме хвана. Да, съгласен съм, че изобщо не е лоша кутия, но не е по моя вкус и като вид, и като изпълнение. Не ми харесва как са наредени дисковете - и по-конкретно това, че не могат да се местят, ако са заети всичките пет места отпред. Пак казвам - с Define R5 доколкото съм виждал има възможност хем да стои клетката с пет диска, хем да има радиатори и в тавана, и долу - предпочитам да имам тази гъвкавост.

http://s22.postimg.org/daqygg0z5/Screenshot_18.png

С какво го охлаждаш? Това на въпросното Extreme 6 ли е?

Как се държат температурите при тест с AIDA64?

Редактирано от killchain (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...

С какво го охлаждаш? Това на въпросното Extreme 6 ли е?

Как се държат температурите при тест с AIDA64?

В момента съм на работа и вечерта ще кача снимки от Аида.При Аида със по-висок волтаж ми държи същите температури.

В момента го хладя със h100i но ще дам повече инфо като ми пристигне и custom водното.Да тове е Asrock x99 Etreme6

...

Вечерта ще тествам със BF4 и Crysis 3 мултиплеър да видя .А специално за Grid Autosport със i7 5820k ми вади 15 фрейма повече в сравнение със i7 4790k 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.