Премини към съдържанието
Laptop010

Проблем с видео карта или матрица или лентов кабел

Препоръчан отговор

Здравейте, попадна ми един лаптоп Asus X550L на който от време на време се появявали сиво-бели хоризонтални черти на екрана. Обаче проблема е че се появявали когато си искат, тоест и да го свържа с външен монитор не се знае дали ще се покаже проблема през това време. Пробвах с Aida64 да го стресирам малко за да видя дали като загрее малко видео картата дали няма да се появят чартите, но нищо не се получи.

Търся начин как сам да ги придизвикам тези черти когато искам, за да може да се направи проверка от кое е проблема - видео картата, лентовия кабел или матрицата.

Моля за някой съвет :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-лесния начин е да закачите външен монитор, като направите настройките така че да работят и външния монитор и монитора на лаптопа едновременно. Веднага ще се разбере къде е проблема. Не правете стрестест на лаптопа без да сте сигурен къде е проблема и без да знаете температурите, за да не го повредите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По-вероятно да е във видео картата или дънната платка, но все пак както е казал колегата направете опит с втори монитор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виждал съм такива черти на дефектна матрица. Обикновено се появяват когато я стиснете отгоре или отстрани.

Но е възможно и да е видеокарта, така че направете няколко часа тест с външен монитор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-лесния начин е да закачите външен монитор, като направите настройките така че да работят и външния монитор и монитора на лаптопа едновременно. Веднага ще се разбере къде е проблема. Не правете стрестест на лаптопа без да сте сигурен къде е проблема и без да знаете температурите, за да не го повредите.

Ами лаптопа при мен работи 2 дена без да се покажат и един ден работи на външен монитор отново без да се покажат. Затова търся вариант при които аз да ги придизвикам, за да може като е свързан с външния монитор да видя дали при него ще се появят линиите или ще е само на лаптопа и от там да разбера в кой компонент е проблема.

Ще го настроя да работи и монитора на лаптопа и на външен и ще пусна нещо да върви няколко часа, дано се появят линиите през това време. Аз повече клоня към видео карта, но докато не го видя само може да гадая. Мислех че със стрес теста на айда64 ще се появят но уви.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами лаптопа при мен работи 2 дена без да се покажат и един ден работи на външен монитор отново без да се покажат. Затова търся вариант при които аз да ги придизвикам, за да може като е свързан с външния монитор да видя дали при него ще се появят линиите или ще е само на лаптопа и от там да разбера в кой компонент е проблема.

Ще го настроя да работи и монитора на лаптопа и на външен и ще пусна нещо да върви няколко часа, дано се появят линиите през това време. Аз повече клоня към видео карта, но докато не го видя само може да гадая. Мислех че със стрес теста на айда64 ще се появят но уви.

Този вариант може да ти струва лаптопа. Просто наблюдавай и когато се появи проблема ще се разбере от какво е. 

Иначе как стоят нещата с температурите при по-дълга работа на лаптопа?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Този вариант може да ти струва лаптопа. Просто наблюдавай и когато се появи проблема ще се разбере от какво е. 

Иначе как стоят нещата с температурите при по-дълга работа на лаптопа?

Ами при 100% работа за 5 минути на CPU качи едва 31 градуса, но не знам поради каква причина никъде не ми изписа на видеото (GPU-то), а серизно си запари лаптопа и лека миризма на изгоряло. И това ме наведе повече за видео картата ама не знам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кажи точния модел на лаптопа. Даже може да дадеш информация от AIDA. Предполагам, че са инсталирани всички драйвери. Ако AIDA не ти дава цялата информация може да използваш Speccy. Не би трябвало да мирише на изгоряло и да пари лаптопа, защото ще му е за последно.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кажи точния модел на лаптопа. Даже може да дадеш информация от AIDA. Предполагам, че са инсталирани всички драйвери. Ако AIDA не ти дава цялата информация може да използваш Speccy. Не би трябвало да мирише на изгоряло и да пари лаптопа, защото ще му е за последно.

До 40 50 минутки ще ти направя няколко скрееншота от айда да се види точния модел. Познатите ми на които е лаптопа казаха че са го карали на сервиз и са им казали че драйвърите са им наред, а за проблема - при тях не бил се появил и им го върнали.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

До 40 50 минутки ще ти направя няколко скрееншота от айда да се види точния модел. Познатите ми на които е лаптопа казаха че са го карали на сервиз и са им казали че драйвърите са им наред, а за проблема - при тях не бил се появил и им го върнали.

Инсталирай и Speccy да видим дали тя ще покаже информацията за температурите. Това кой какво е казал е без значение. Провери в device manager дали всички драйвери са инсталирани.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

http://prikachi.com/images.php?images/845/8101845k.jpg

Това е от при току що пуснат. Изтеглих по нова версия на Аида64 и пуснах нов стрес тест - за 5 мин процесора и видео картата минаха 90 градуса, а дъното мина 80 градуса.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

http://prikachi.com/images.php?images/845/8101845k.jpg

Това е от при току що пуснат. Изтеглих по нова версия на Аида64 и пуснах нов стрес тест - за 5 мин процесора и видео картата минаха 90 градуса, а дъното мина 80 градуса.

Носиш в сервиз да му се направи профилактика и диагностика. И спри да го използваш в момента.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Носиш в сервиз да му се направи профилактика и диагностика. И спри да го използваш в момента.

Диагностика на кое? А за профилактиката аз ще я направя след малко.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Диагностика на кое? А за профилактиката аз ще я направя след малко.

Почистване и продухване от прах. Смяна на термопаста и термолепенки. Възможно е да е повреден и охладителя и да се наложи смяна с нов. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Почистване и продухване от прах. Смяна на термопаста и термолепенки. Възможно е да е повреден и охладителя и да се наложи смяна с нов. 

Благодаря ти за съветите, ще пиша след профилактиката какво е полойението.

Мерси още веднъж.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е нормално чак да стига до някакви миризми... 

П.П. Не предизвиквайте проблема, ще стане по-зле...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

http://prikachi.com/images.php?images/149/8103149L.jpg

Като махнах остатъците от стара паста на единия чип ми се видят страни резки,  от какво може да са се получили? Да отбележа че почти нямаше замърсявания на вентилатора, което е много странно като се има предвид колко загрява. Възможно ли е само от прегряването да са се появявали тези черти?

Редактирано от Laptop010 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След почистване и смяна на термо паста, при тестa на аида64 за 5 минути даде следните резултати - дъnoto 64 градуса, процесора 65 градуса и видео картата 73 градуса. Преди това бяха над 90 както казах. Сега се надявам и чертите да са били от това прегряване. Лаптопа ще е при мен още 2 дена и ще вървят филмчета, че при тях най-често са се появявали. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.