Премини към съдържанието
DerekHaleTheAlpha

Харчи ли ток компютъра докато е в Sleep режим?

Препоръчан отговор

Здравейте,имам 1 глупав въпрос ,харчи ли ток компютъра ,когато е на "sleep".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбира се, че харчи. Всеки уред, който не е изваден от щепсела и дори да е спрян пак харчи. Но какво общо има това с раздела за Сигурност? :)

Едит: преместих темата на по-подходящо място, макар че може да се премести и в Общи хардуерни въпроси.

• Харесва ми 7

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не харчи ток, харчи електрическа енергия ;)

За да остане компютърът в Sleep, трябва да подава напрежение към оперативната памет, а това напрежение не идва от въздуха.

Иначе съм съгласен с колегата, че дори и спрян, компютътър пак ще изразходва малко енергия (пренебрежимо малка, но не нулева), докато е включен към захранващата мрежа.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То е ясно, че харчи. И мен ме интересува по-скоро по-малко енергия ли харчи от режим на работа и ако да колко пъти по-малко?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бтв, новите електромери са доста чувствителни и мерят дори уредите в standby режим. Не че ще набъбне сметката де, просто за протокола.

А иначе наскоро попаднах на инфо, че поне за SSD дисковете, системата трябва да бъде често включвана, иначе има шанс от загуба на данни.

http://www.zdnet.com/article/solid-state-disks-lose-data-if-left-without-power-for-just-a-few-days/

РАзбира се, това важи и за нормалните дискове, но при тях периода е няколко години, а и загубените данни при тях се възстановяват по-лесно от тези на SSD-тата.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

То е ясно, че харчи. И мен ме интересува по-скоро по-малко енергия ли харчи от режим на работа и ако да колко пъти по-малко?

По-малко, да кажем нещо в порядъка на 5-10 W.

Редактирано от techmaniac (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не може да се каже с точност каква енергия ще изразходи компютъра в Sleep режим. Като не искате да харчи просто го изключвате и проблема Ви е решен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбира се, че харчи. Всеки уред, който не е изваден от щепсела и дори да е спрян пак харчи.

Баси ! Това нали не е сериозно ?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тук са изчислили, че разхода на енертия е около 2 киловатчаса на месец

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тук са изчислили, че разхода на енертия е около 2 киловатчаса на месец

Такива неща не се изчисляват, а се измерват. Бих направил такова измерване, но не разполагам с мултицет с True RMS, нито с ватметър. Измерването с обикновен мултицет няма да е точно защото захранването е импулсно.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според моя ватметър е 7 w., но при друг компютър може да е различно.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Реално за хранене на РАМ-та не ти трябват повече от 2-3 вата. Не съм замервал от пистите на платките и не мога да кажа със сигурност, но някъде толкова е, според доста хора. Оттам насетне зависи от КПД-то на захранването, но под такива малки товари, КПД-то е много ниско. Да добавим и още няколко вата да поддържа 5VSB сигнала и без проблем може да чукне 5-6 вата и повече. Жълтите захранване могат и 10 да консумират.

Ако толкова ти е проблем, хибернирай го, чиста работа. Не ти точи ток, но ще чакаш повече при будене, особено ако си отворил повече работи.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като си изключиш ТВ от дистанционното оная лампичка дето свети в червено също ти начислява ток.

И тока може да е еди колко си ама понеже ти го носят с кофи има и още толкова такса доставка а и да не забравяме разните "зелени" и т.н.

Не го ли спреш централно от таблото ще ти върви сметката.

Всъщност не съм сигурен дали и тогава няма някаква такса за привилегията че си им клиент?

Редактирано от naruto (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Под изключено състояние, масово всичко електронно харчи ток. Когато се натрупат една камера адаптери за разни неща, зарядни, телевизори, компютри и гледай кво става .. даже стар електромер успяват да задвижат леко, когато всичкото що е електроника в къщата е на stand by.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По темата - да. И доста други уреди също. След като му свети "лампичката" е очевадно. Ако на някого е интересно колко точно - да отвори книжката на конкретния модел, вътре пише.

За превръщането във финансово изражение - проста бакалски сметка, за която начално училище е достатъчно.

Редактирано от Филипов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По темата - да. И доста други уреди също. След като му свети "лампичката" е очевадно. Ако на някого е интересно колко точно - да отвори книжката на конкретния модел, вътре пише.

Да добавя още, зависи как е конфигуриран компютъра в момента и каква периферия е включена. Например, ако подава ток на USB и LAN картата е активна, ще харчи повече. Ето защо, няма особен смисъл да се задълбава в чак такива детайли, по принцип.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бтв, новите електромери са доста чувствителни и мерят дори уредите в standby режим. Не че ще набъбне сметката де, просто за протокола.

А иначе наскоро попаднах на инфо, че поне за SSD дисковете, системата трябва да бъде често включвана, иначе има шанс от загуба на данни.

http://www.zdnet.com/article/solid-state-disks-lose-data-if-left-without-power-for-just-a-few-days/

РАзбира се, това важи и за нормалните дискове, но при тях периода е няколко години, а и загубените данни при тях се възстановяват по-лесно от тези на SSD-тата.

И аз прочетох новината преди малко в калдата новини и много не разбрах каква информация ще се губи при спряна машина то това изглежда по лошо дори от вирус

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

adersa, дръж си SSD-то във фризера. :ph34r:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

слагаш го на sleep чакаш да заспи до 5 мин  да се изключи и   му дърпаш  щепсела, включването е в обратен ред и не харчи.

Редактирано от Voltron Voltronov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

слагаш го на sleep чакаш да заспи до 5 мин  да се изключи и   му дърпаш  щепсела, включването е в обратен ред и не харчи.

И така рискуваш сериозно да се овътряш за ремонт на частите за сметка на това което ще платиш като разход към Енергото...

Редактирано от techmaniac (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

като бях на AMD   ми се издуваха кондензаторите по дъното  сега на интел   явно ги правят по качествени и му дърпам шалтера всеки ден 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз прочетох новината преди малко в калдата новини и много не разбрах каква информация ще се губи при спряна машина то това изглежда по лошо дори от вирус

Е не. Тук по-скоро се търси сензация. В модерните дискове са използвани по качествени материали и не е чак толкова плачевна ситуацията.

Цитат от статията на ZDnet:

Don't immediately freak out, though. It depends entirely on the temperature, but also the type of drive you're using. Most consumer solid-state drives, such as those in high-end performance desktops and certain notebooks (including Apple MacBooks), do not suffer as much. They are designed to retain data for about two years in storage under the right temperature.

А и не вярвам някой да държи системата си изключена от контакта за дълъг период от време. Аз лично моя го слагам на Sleep (hibernate-а пише по диска и затова не е препоръчително при SSD дисковете), но Sleep-a пише по РАМ-а и няма проблеми.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не точно, но ''долу-горе'' мисля по темата :rolleyes:

7 дни без ток може да съсипят данни в SSD дисковете

Точно това коментирахме досега (започнало на предната страница). ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно това коментирахме досега (започнало на предната страница). ;)

Е сори тогава.Сега се загледах по-подробно.

пп.Па да беше дал линк към нещо на Български можеше да разбера и по-рано.Не всички знаем Английски кат тебе :P

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.