Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте 11 клас съм уча в гимназия,тоест излизам без никаква професия след 1 година.Не знам какво да правя с живота си.Може би трябваше да вляза в техникум поне да имам професия,но тогава мислех,че образованието там е много зле и избрах гимназията.Сега съжалявам.Още по-лошото е че съм слаб ученик.Не ме бива в нищо освен география а с нея на никъде.Не съм от богато семейство баща ми е общ работник а майка ми санитарка.Не мога да си позволя да ходя на уроци.Много ме е страх не знам какво ще правя след 12 клас отчаян съм.На 17 съм ,а вече съм пълен провал.Моля ви дайте някакъв съвет.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Извинявай, но просто не ти вярвам.

Най-малкото по български си много по-добре, отколкото масата имащи се за нещо повече.

А и винаги можеш да станеш политик.

Абе тези теми модератори ли ги пускат ?

Да повишават интереса :)

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Едно време беше предимство да имаш завършено образование,с някаква професия.Работодателите се интересуват повече от друго сега.Ако имаш уменията,за да извършваш дадена работа,се предпочита повече от образоването!

Редактирано от Димитър 59 (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не ме бива в нищо освен география а с нея на никъде.

Ето още една тема която може да ни развесели много. Нали си чувал че от едно момче ако не става нищо, то винаги може да стане полицай или тираджия. Амии... та и аз така, искарах едно висше, пообикалях малко по света и реших че искам да обикалям още ама да ми дават пари. Взимай там категориите като направиш годините и бачкай, как така не ставаш за нищо?! Сега съм си взел 2 месеца отпуска и се оказа че мога да мажа и стени. Пробвай докато си харесаш някаква професия и прави пари с нея. Не е задължително да имаш висше и после да бачкаш за най-много 500-600 лв...

P.s. Географията ще ти помогне като караш камион да не се губиш много, че GPS-ите малко послъгват на места ;)

Редактирано от bolgarin (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@bolgarin, нали първо трябва да има парите за да изкара категорията за камионите ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@bolgarin, нали първо трябва да има парите за да изкара категорията за камионите ?

Той ако не може сам да изкара парите за категориите в краен случай има роднини. Докато съм бил студент не съм хленчил и искал от родители пари за издръжка или категории, но вярно че бяха по-евтини.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз пък съм чувал че слаб ученик и после става експерт по пцтата . Ако се интересуваш от пцтата спокойно можеш след 12 клас да запишеш 6 месечен курс за ИТ и да си изкараш лиценз  ..

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То нали трябва да има и интереса ? :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Темата е напълно реална.Благодаря за помощта.Мисля да опитам да стана тираджия или да карам курсове за заварчик.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Темата е напълно реална.Благодаря за помощта.Мисля да опитам да стана тираджия или да карам курсове за заварчик.

ти първо поговори с майка си и баща си

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти па тираджия, или заварчик!?

Ще миткуваш по пътищата и няма да си до семейството си, или пък цял живот ще си вадиш очите и ще си рушиш здравето!

Залягай над учението и се насочи към друга, по-доходоносна и перспективна професия.

Скъсани дрехи и работа ще има докато свят светува, но не там е истината.

пп.Съвсем не съм съгласен с мненията , че образованието не се зачита в България.Глад за квалифицирани кадри има колкото искаш.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти па тираджия, или заварчик!?

Ще миткуваш по пътищата и няма да си до семейството си, или пък цял живот ще си вадиш очите и ще си рушиш здравето!

Залягай над учението и се насочи към друга, по-доходоносна и перспективна професия.

Скъсани дрехи и работа ще има докато свят светува, но не там е истината.

пп.Съвсем не съм съгласен с мненията , че образованието не се зачита в България.Глад за квалифицирани кадри има колкото искаш.

Колега стига с тия предразсъдъци относно професиите! Не е ли важно заплащането също така? За да взима един "тираджия" или заварчик на запад примерно, над 2500-3000 лв. чисто на месец, има за какво да му плащат тези пари. Нямам нищо против висшето образование, но когато професията с която излиза след университета е достатъчно добре платена за да си е заслужавало загубеното време в университета. Разбира се студентските купони не влизат в това ;)

Споменаваш рушене на здраве, скъсани дрехи и бачкане. Ами пак е малко спорен момента къде примерно ще ти скъсат нервите по-бързо. Примерно като даскал, нископлатена работа в офис (много такива случаи знам в провинцията, за жалост не цяла Бг е София и лятото морето) или като специалист по нещо което му доставя поне някакво удоволствие. Имам в предвид дали ще е добър майстор по някой от многото строителни занаяти, шофьор на голям камион по чужбина или в Бг и региона  или нещо подобно,разликата в парите, нервите и здравето в сравнение с "по-перспективна професия" ще е малка.

Яд ме е когато млади хора записват и учат нещо само и само да са в университет, а сега в Бг това е масово явление. Ако е решил да става студент поне да се концентрира върху информатиката защото специалистите там са добре заплатени в цял свят.

Аз лично не съжалявам за това което завърших(педагог по чужд език). Защото ме приеха с отличен в София и Пловдив (само там кандидатствах), завърших с отличен и записах нещо в което бях добър и ми беше интересно. Друг е въпроса че не съм мислил много тогава как ще е заплащането след като завърша, защото като 18 годишен младеж с 4 часа работа на ден, 2-3 дена в седмицата се издържах самостоятелно. Вярно е че не всички имаха този късмет, но пак щях да измисля нещо за да не искам пари за издръжка, такси, категории и т.н. Наскоро си правих една сметка и след като си довърша къщата(писнало ми е от квартири...), даже да работя като учител в провинцията и примерно само лятото като международен шофьор пак ще съм по-добре от много мои познати.

Мисълта ми е, че няма нищо лошо в тези професии, които ви се струват толкова гнусни, а хората на запад някак си след като получат заплатата или седмичния си чек не се срамуват чак толкова от това което работят.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Леле, на никого не му пожелавам да става даскал. :D

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Леле, на никого не му пожелавам да става даскал. :D

Абе имаше и готини моменти по време на практиката ама бях по-млад тогава и в езиковите гимназии и особено там където аз си карах практиката беше убийствено преобладаване на момичетата. Сега ако трябва да съм честен ще ми е неудобно ако не съм оженен или поне със сериозна и постоянна приятелка да работя като даскал, а най добре и няколко лапета да имам и чак тогава да съм учител :D Btw ако ти се отдава нещо и ти доставя някакво удоволствие и най-ш**аната професия може да е гот за теб ;) , стига да го нямаше момента с кофти заплащането в Бг

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

bolgarin нямам предразсъдъци към никоя професия, както и не съм казал, че са лоши, гнусни, или каквото там си разбрал.Няма срамна професия!

Мисълта ми беше да обърна внимание на автора на тема към това да наблегне на учението, а не просто да има там някаква си професия, за някакво си заплащане, за да води някакъв си живот.Защото повечето хора като че ли точно така правят.Те не живеят, а просто съществуват.

''Европа" , ''Запада'' какво да ги коментираме.На всеки е ясно, че там заплащането и отношението е на съвсем друго ниво.

Не е ли по-добре да се съсредоточим върху това как тук в България да живеем като нормални хора?

Пак ще кажа моето мнение, че ако човек е образован има начин и тук да живее нормално.Не е само в IT сектора.Има много незаети позиции в различни области и сектори, където пак казвам има глад за специалисти.

За жалост повечето бягат по ''чужбините'', където заплащането е на съвсем друго ниво, но не е ли по-добре да си специалист в дадена област и да работиш и живееш тук нормално, отколкото просто да работиш нещо си, колкото да съществуваш?

Ето това имах предвид и не съм искал да засегна никого.Всяка професия сама по себе си се е достойна за уважение, но...

Това си е мое мнение, а всеки сам си избира.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

skalata_73 разбира се че трябва да се съсредоточи върху ученето, но казва че не му се отдава или не му е интересно (което за мен е едно и също) и от многото предмети му се отдава географията. Кажи сега трябва ли според теб да продължи по-нататък с образованието си? Което за теб е нещо почти задължително, а за мен честно казано не, за да се развие като личност и да живее, а не да съществува и да направи нещо полезно за себе си и примерно за мястото където живее (честно казано за мен и това вече няма значение от много време). Или е по-добре да се съсредоточи върху 1-2 неща/професии/предмети след като завърши или още от сега да почне да проучва малко по-добре и да живее по-добре с избора си, ако се отдаде на тези неща които е избрал?

Какво му пречи примерно да поработи няколко различни неща, да види как е, да събере малко пари и ако види че не иска да е примерно цял живот бачкатор да започне нещо свое, или да отиде да учи или да смени професията? Защо е почти задължително това продължаване след училище в университет след като той самият още не се е определил и това е долу-горе нормално и разбираемо за България?

Лично според мен за 12 години в училище се е образовал достатъчно за да може да живее нормално и без да си губи 4-5 години от времето в университет, стига да не е посредствен, а наистина да избере нещо и да е долу-горе добър в това което е избрал.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

.. Кажи сега трябва ли според теб да продължи по-нататък с образованието си...

Ами ако иска да живее, а не да съществува трябва.

...Какво му пречи примерно да поработи няколко различни неща, да види как е, да събере малко пари и ако види че не иска да е примерно цял живот бачкатор да започне нещо свое, или да отиде да учи или да смени професията...

И защо да си пропилява живота  вместо да почне да мисли за него СЕГА!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Пак казвам това си е мое мнение, а избора всеки си прави сам за себе си.

Нямам какво повече да кажа.

Пожелавам на автора успех в живота.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Можеш и курс за тракторист да изкараш и да работиш при някой арендатор доста добре плащат не ти трябва да си вишист да караш трактор баща ми работи такава професия и ми вика много по малки от мене има на работа там .

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Можеш и курс за тракторист да изкараш и да работиш при някой арендатор доста добре плащат не ти трябва да си вишист да караш трактор баща ми работи такава професия и ми вика много по малки от мене има на работа там .

И на мен това ми беше идеята, макар че понякога като прочете човек разходката на пръстите ми по клавиатурата може да помисли, че се шегувам или просто пробвам да видя дали някой ще намери сарказма в редовете. Има достатъчно професии и в Бг и в чужбина, където стига да си малко по-кадърен и можеш да живееш добър живот. А пък ако има желание да се развива, да го прави в свободното си време, а не да губи години в учене на нещо, което надали ще работи след това.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Я какъв песимизъм а си още дете.

Ще откриеш своето призвание, споко, животът ще ти поднася нови и нови предизвикателства та няма да скучаеш хич.

Ти си единствен, неповторим и уникален - както всеки един от нас - не го забравяй и не унивай.

Горе главата и Бог с теб !

:cool:

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте 11 клас съм уча в гимназия,тоест излизам без никаква професия след 1 година.Не знам какво да правя с живота си.Може би трябваше да вляза в техникум поне да имам професия,но тогава мислех,че образованието там е много зле и избрах гимназията.Сега съжалявам.Още по-лошото е че съм слаб ученик.Не ме бива в нищо освен география а с нея на никъде.Не съм от богато семейство баща ми е общ работник а майка ми санитарка.Не мога да си позволя да ходя на уроци.Много ме е страх не знам какво ще правя след 12 клас отчаян съм.На 17 съм ,а вече съм пълен провал.Моля ви дайте някакъв съвет.

Споко брат много хора са като теб. Твоите съученици дето сега се надъхват за някакви висши образования и градене на кариери и те няма да стигнат далеч поне 90% от тях. Особено онези дето ще запишат мениджмънт на маркетинга. Иначе си прав за техникум е сто пъти по-добре от гимназия ама станалото станало, пак може да си намериш някаква професия да те вземат да се развиваш, всичко зависи от това какви познати имаш и как си използваш възможностите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Докато не спреш с този начин на мислене, нищо няма да промениш и винаги ще си в подобна позиция. Какво значи:" ЗА НИЩО НЕ СТАВАМ"? Млад, здрав, прав човек, а тръгнал да се оплаква и да мрънка. Възможности и начини има много. Дали си завършил техникум или гимназия няма значение. Това, че си слаб ученик зависи само и единствено от теб. Имаш възможност да промениш всичко стига да имаш желанието и намерението.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лично познавам заварчик докарващ си 1500лв на месец в малко населено място, така че почвай с курсовете. :D Верно, работата е много и не е за всеки, но пък кой знае, може да е точно като за теб. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хаха, в Техникумите образованието не е зле. Има и доста профилирани неща и употреба на математика по малко нестандартни начини, логика и т.н. Има си доста специални предмети, част от профилирана подготовка във връзка с професионална квалификация.

Нищо ти няма. Взимаш си матурите и с тях кандидатстваш във всеки университет. Стига да имаш желание и да можеш да си го позволиш. Ако не, на много места, като в по-малките Интернет доставчици взимат от кол и въже без никакви знания практически. Има и стажантски програми, гледах една в Близу наскоро.

И все пак, тука май няма да се оправим в България скоро. Някои/доста заминават в чужбина.

Редактирано от simtech (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

... сам си поставяш граници! Млад си, явно не си разбрал, най-лошия ти "Враг", си ти самия. Със себе си ще трябва да се бориш, да живееш и най-важното обичаш такъв какъвто си! Ако сам не се ОБИЧАШ, как очакваш друг да го направи?!?

Редактирано от algor
Полека с обидите във форума! (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.