Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Trichocephalus

Лютви Местан обжалва санкцията за майчиния език

Препоръчан отговор

Лидерът на ДПС Лютви Местан обжалва глобата за агитация на майчин език.

1432044402_2.jpg

Санкцията му беше наложена за водене на предизборна агитация на турски език в кирковското село Подкова през септември 2014 година. Тогава ЦИК се самосезира и глоби лидера на ДПС с 2000 лева. Общо актовете само за него са 8, а решението на съда се очаква до месец. Местан вече изгуби подобно дело за предишната предизборна кампания, което обжалва в съда в Страсбург. Днес той за първи път присъства на самото дело и лично зададе въпроси към актосъставителя и председател на ЦИК Ивелина Алексиева. Според лидера на ДПС издадените наказателни постановления следва да бъдат отменени, защото нарушават Конституцията на България и на международни договори като Хартата за основните права на ЕС и Европейската конвенция за защита на правата на човека.

Преди да пристигне в съда Лютви Местан традиционно присъства на празника на Джебел. Пред хилядите си избиратели той показа 11 наказателни постановления за агитация на турски език.

„Правят се внушения, че едва ли не ако ни разрешат да агитираме на майчин език, това крие риска да бъде застрашен националния интерес и националната сигурност. Прави се внушение, че събитията от Западните Балкани ще се случат и в България”, заяви председателят на ДПС Лютви Местан, цитиран от Нова тв.

Местан се обърна на турски език към публиката, за да обясни, че международните закони му дават правото да се изразява на майчин език и избирателният кодекс противоречи на това и на българската Конституция беше и основната му теза в съда в Момчилград, където обжалва решение на ЦИК за противозаконна агитация в село Подкова.

„Тъжен съм, че България е единствената европейска страна, където е възможно да се гледа дело срещу председател на парламентарно представена сила за това, че използвал изрази на майчиния си език”, казва още Местан.

(offnews)

Според мен, ако се разреши агитацията на турски език - това ще бъде първата крачка към издигането на езика като "втори официален език"  в страната . 

А двуезичността е началото на федерализацията и разпада на държавата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И според мен е така и в никакъв случай не бива да се допуска агитация на друг език, освен официалния.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен, ако се разреши агитацията на турски език - това ще бъде първата крачка към издигането на езика като "втори официален език"  в страната . 

А двуезичността е началото на федерализацията и разпада на държавата.

Г-н Местан вероятно е позабравил, че ДПС е българска политическа партия(по неговите лични и на съратниците му) претенции. Като такава е длъжна да спазва закона. А той е ясен-официален език е българският-на него се говори в парламента, на него се говори и на избирателите.

Никой и никога не е задължавал българските турци да разговарят помежду си на български, но на неофициално ниво, а митинг, събрание и проч. са официални, публични събития.

Претенциите на г-н Местан са напълно неоснователни, нещо повече - целят нарушаване на етническото спокойствие, като политик е твърде наясно с това, за да приема, че не разбира какво прави...

И според мен е така и в никакъв случай не бива да се допуска агитация на друг език, освен официалния.

Брях! Я гледай ти...

Сега ако се изредят и останалите от вашата клика(путинолюбци и привърженици на сепаратизма в Украйна) ще станете наистина смешни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Г-н Местан вероятно е позабравил, че ДПС е българска политическа партия(по неговите лични и на съратниците му) претенции. Като такава е длъжна да спазва закона. А той е ясен-официален език е българският-на него се говори в парламента, на него се говори и на избирателите.

Никой и никога не е задължавал българските турци да разговарят помежду си на български, но на неофициално ниво, а митинг, събрание и проч. са официални, публични събития.

Претенциите на г-н Местан са напълно неоснователни, нещо повече - целят нарушаване на етническото спокойствие, като политик е твърде наясно с това, за да приема, че не разбира какво прави...

Брях! Я гледай ти...

Сега ако се изредят и останалите от вашата клика(путинолюбци и привърженици на сепаратизма в Украйна) ще станете наистина смешни.

В една друга тема също забелязах тоталното двуличие на някои хора тук.

Дали ще ревнат за "правата на втори официален език" сега ? и как българската хумнта тормози и репресира мирното турско малцинство ?

Как мислиш ?

И не, не са смешни, аз не искам да ги обиждам, и никога не съм го правил, просто искам човек сам да стигне до простите изводи , и сам да осъзнае противоречията които сам излага.

Така че темата е много интересна, но  нека хората сами се видят в огледалото какво представляват.

Та, по темата е хубаво да се видят нещата в сравнение.

Защото при отявления сепаратизъм който виждаме другаде, в България все пак имаме политически движения, и въпреки че псоред мен вървят по ръба на закона, а морално погледнато , и ДПС и много цигански организации са се доказали като противоконституционни образования, нямащи нищо общо със "защита на права и свободи" а със защита на един определен етнос, включително и защита и лобиране на чужди интереси в България.

За разлика от тук, в други всеизвестни региони, нямаше политически дългогодишни дискусии, нямаше граждански дългогодишни борби за "права" , нямаше нищо такова, имаше директна военна агресия.

От тази гледна точка, въпреки антиконституционния статус на ДПС, и личнат ами неприязън към лидерите им, мисля че това е по малкото зло, което ни е сполетяло.

За сега... а до кога ?

Редактирано от miro20 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колко интересно, даже в нашенска БГ тема намесихте Украйна, Путин и въобще изтролихте и Мойра, която пък никак не мога да причисля към някаква клика. Явно тия на които се плаща да плюят против Русия, наистина е на брой мнения, и те ги пускат където намерят възмжност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Забравих да добавя - съвсем наскоро Наместан имаше участие в БТВ и тогава след много заобиколки на директния въпрос за агитацията на чужд език, все пак отговори че ... да, ще агитира, съгласно законите бла бла бла, но изрично все пак добави -  с осигурен превод.

КАкво стана с идеята му за осигурен превод , в последната му изява не става ясно ....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Брях! Я гледай ти...

Точно! :) И в една друга тема, още преди доста време, когато загатнах този въпрос /за езика, агитацията и евентуалните последици, стигайки до претенции за автономия, изхождайки от конкретно този случай/, индиректно и с прийома "казвам ти дъще, сещай се снахо", ме заляха с десетки "ерудитски" мнения, че съм политически и исторически боса и правя глупави паралели с положението у нас, тъй като тук този проблем въобще не стоял...

Карай да е весело... В крайна сметка времето докарва нещата на място...

Редактирано от Merryl (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колко интересно, даже в нашенска БГ тема намесихте Украйна, Путин и въобще изтролихте и Мойра, която пък никак не мога да причисля към някаква клика. Явно тия на които се плаща да плюят против Русия, наистина е на брой мнения, и те ги пускат където намерят възмжност.

Разбира се, колега, двойният стандарт буквално боде очи и не ми обяснявай кой в коя клика е-мога да чета и да си вадя заключение кой работи с двойни стандарти.

Етническите проблеми навсякъде по света са свързани с език и/или религия.

Дали ще ревнат за "правата на втори официален език" сега ? и как българската хумнта тормози и репресира мирното турско малцинство ?

Как мислиш ?

Чакам и аз да чуя за българската хунта... ама няма да стане, Миро. :D  Тяхното е" На чужд гръб и сто тояги са малко"

Редактирано от Нел (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбира се, колега, двойният стандарт буквално боде очи и не ми обяснявай кой в коя клика е-мога да чета и да си вадя заключение кой работи с двойни стандарти.

Етническите проблеми навсякъде по света са свързани с език и/или религия.

Не, свързани са с интересите на богатите за пари и власт. Религията и дори езика, са само част от средствата за разпределение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не, свързани са с интересите на богатите за пари и власт. Религията и дори езика, са само част от средствата за разпределение.

Казвам, че религията и езика са средството за манипулиране на групи от хора, а то е ясно от кого.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А ти как мислиш ?

Прави ли са живеещите в Донецк, Луганск и т.н. да говорят официално и навсякъде на руски, а не украински, да искат пълно самоуправление и автономния на градовете и областите си ?

Прави ли са живеещите в македония албанци да говорят официално и навсякъде на албански, а не македонски, да искат пълно самоуправление и автономния на градовете и областите си ?

Прави ли са последователите на Местан да говорят официално и навсякъде на турски, а не на български, знаейки, че след това ще поискат пълно самоуправление и автономния на градовете и областите си по примера на Украйна ? 

Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А ти как мислиш ?

Прави ли са живеещите в Донецк, Луганск и т.н. да говорят официално и навсякъде на руски, а не украински, да искат пълно самоуправление и автономния на градовете и областите си ?

Прави ли са последователите на Местан да говорят официално и навсякъде на турски, а не на български, знаейки, че след това ще поискат пълно самоуправление и автономния на градовете и областите си по примера на Украйна ? 

Не искам въобще да мисля. Те ако си имат такъв проблем, той си е техен и не мисля да го решавам тук в тази тема. Нито пък те ще дойдат да решават проблема с Местан и другите у нас.  

Местан трябва да си иде в Турция, ако иска да агитира на турски публично. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Местан трябва да си иде в Турция, ако иска да агитира на турски публично.

За съжаление, Офнюз, които нощес ползвах като източник,  са спестили част от интервюто на Местан, в което той казва следното :

Местан коментира и една от наложените му санкции за предизборна агитация на различен от официалния български език в размер на 681 лева.

Размерът на санкцията той свърза с годината на създаването на българската държава и прозря гавра. "Все едно ни казват - внимавай, това е нашата държава и ти тук си чужд. Ако искаш да живееш тук, ще се откажеш от езика си, ще се откажеш от идентичността си и тогава ще живееш тук", каза още лидерът на ДПС.

http://www.dnes.bg/politika/2015/05/19/mestan-za-predizbornata-si-agitaciia-na-chujd-ezik-globata-da-se-otmeni.264045

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За съжаление, Офнюз, които нощес ползвах като източник,  са спестили част от интервюто на Местан, в което той казва следното :

http://www.dnes.bg/politika/2015/05/19/mestan-za-predizbornata-si-agitaciia-na-chujd-ezik-globata-da-se-otmeni.264045

Не може да се отрече че е хитрец Местан и може да се залови за всяко случайно съвпадение, в което да "прозре" някакъв намек. Сумата спокойно може да е 500лв. + съдебни разноски, разни лихви за просрочие, разходи и такси.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не може да се отрече че е хитрец Местан и може да се залови за всяко случайно съвпадение

Първо - няма съвпадение и нищо не е случайно. Второ - хитрец е последното определение, с което бих нарекла Местан. Той е един от най-интелигентните и можещи български политици и точно за това са обезпокоителни подобни негови заигравки, защото нищо не прави случайно или от хитрина, а по план и с мотиви за точно определени последствия.

Редактирано от Merryl (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първо - няма съвпадение и нищо не е случайно. Второ - хитрец е последното определение, с което бих нарекла Местан. Той е един от най-интелигентните и можещи български политици и точно за това са обезпокоителни подобни негови заигравки, защото нищо не прави случайно или от хитрина, а по план и с мотиви за точно определени последствия.

Не вярвам на ушите си. Естествено че е интелигентен. Някак си не върви да е тъп и хитър - нали? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не залагай на това, защото мога да ти дам конкретни примери... :)

п.п. примери за тъп и хитър... да уточня, за да не стане поредното объркване...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не залагай на това, защото мога да ти дам конкретни примери... :)

п.п. примери за тъп и хитър... да уточня, за да не стане поредното объркване...

Не може да ме дадеш мен за пример. Защото съм само тъп :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Брях! Я гледай ти...

Не разбирам какво толкова те е изненадало в поста ми, но то не е мой проблем.

Ако си беше дала труда да вникнеш в това, което съм писала , а ти уж се чела, постът, който съм цитирала нямаше да го има

Не се чувствам длъжна да ти давам обяснения, защото времето ми е ценно, за да го губя в безсмислени спорове.

С най-добри чувства към теб и всички като теб. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, няма как да не боде очите двойният стандарт... Когато ние защитаваме териториалната цялост и суверенитет на държавата, сме прави. Когато македонците правят същото, са прави. Когато украинците правят същото, са нацисти, зверове и подтисници.... Но животът е един от най-сложните...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не разбирам какво толкова те е изненадало в поста ми, но то не е мой проблем.

Нищо, Мойре, нищо не ме е изненадало. Както казах вече двойните стандарти(в случая политическо и чисто човешко двуличие) се набиват на очи. В едната тема лайкваш постинги с отявлена просепаратистка украска, пълни с обиди към Украйна, украинците и управляващите ги, в другата(касаеща България) "пееш друга песен". И да. Чета внимателно и си правя заключения.

Така, че позицията ми не е против теб, а спрямо цялата ви групичка, която приветства сепаратизма в Украйна. Моята позиция е ясна и съм я заявила многократно - против сепаратизма съм, против разпалването на етнически конфликти, поддръжката им и неспазването на държавните закони, без значение дали е в България, в Украйна, в Испания, Косово, Великобритания и т.н.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, няма как да не боде очите двойният стандарт... Когато ние защитаваме териториалната цялост и суверенитет на държавата, сме прави. Когато македонците правят същото, са прави. Когато украинците правят същото, са нацисти, зверове и подтисници.... Но животът е един от най-сложните...

Офф/ Какво защитават украинците. Да не би преди Порошенко, Украйна да не беше със своята си териториална цялост и суверенитет? Май именно заради неговите и американските амбиции, вече не притежава съответното качество./офф

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Майчения език в къщи.На общесвени места български.

И това защо?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кака, двойните стандарти ги създадохме, още когато обявихме нашите борци за национална независимост за светци, а донецките за сепаратисти и терористи...

Малко смесваш епохите, кака(а те не са маловажни) :D  Ако бях съвременик на нашите борци за независимост, бих могла да отсъждам спрямо времевия статус и тогава бих била двулична(или не) в присъдата си.

Обаче съм се родила в друга епоха.

А претенциите на Местан и донецките сапаратисти са ми тъкмо съвремие. И ги съдя еднакво. Нали всеки отговаря за собственото си мнение... все пак.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...