Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Trichocephalus

Лютви Местан обжалва санкцията за майчиния език

Препоръчан отговор

Гост

И това защо?

Защото така. Трябва в една държава единен език, а не да се всява разделение. И защото всички граждани на България, независимо от етническият произход са българи. Който не му харесва да е българин, да смени гражданството и държавата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Много са нагли тия от ДПС. Ако Бойко гангстера имаше воля за промяна ,или реформи ,трябваше да измете тая сган от парламента. Един ден ако видя Местан на бесилка ,ще си го сложа на стената като плакат...

Който се води за български гражданин трябва да говори свободно официалният език. От ДПС щом агитират на турски ,значи агитират чужденци.

Редактирано от KiriL Cox (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Малко смесваш епохите, кака(а те не са маловажни) :D  Ако бях съвременик на нашите борци за независимост, бих могла да отсъждам спрямо времевия статус и тогава бих била двулична(или не) в присъдата си.

Обаче съм се родила в друга епоха.

А претенциите на Местан и донецките сапаратисти са ми тъкмо съвремие. И ги съдя еднакво. Нали всеки отговаря за собственото си мнение... все пак.

Кака, независимо към коя епоха, борците за национална независимост са престъпници за държавата срещу която работят и патриоти за народа за който работят! Да уважаваш своите и да осъждаш другите е проява на двоен стандарт, отново, независимо от епохата. Не че е ненормално или осъдително, но е факт.

Защото така....

Ей това, е най-силния и най-смисления аргумент на света!

...Трябва в една държава единен език, а не да се всява разделение....

Така ли трябва? На мен са ми известни държави, в които има повече от един език и им няма нищо. Пак са си държави, някои от които проспериращи. Езика отдавна не е пречка за хората обединени от еднакви каузи и интереси.

...И защото всички граждани на България, независимо от етническият произход са българи. Който не му харесва да е българин, да смени гражданството и държавата.

Това не може да бъде аргумент, тъй като според законодателството на Република България, говоримия език, религията и етноса от който произхожда, не са определящи за гражданската принадлежност на индивида!

...Който се води за български гражданин трябва да говори свободно официалният език....

...От ДПС щом агитират на турски ,значи агитират чужденци.

Европейско средновековно мракобесие струи от тези цитати...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Ей това, е най-силния и най-смисления аргумент на света!

Я ми кажи, ти като си в САЩ, агитация на испански език по време на изборите има ли? В Турция агитация на български език по време на изборите дали има? Що пък в Швейцария бутаха джамии и няма телевизия в национален ефир да предава новини на турски език, примерно? Има държави, които имат повече от 1 официален език. Те могат да се обобщят със следните 2 определения - федерации и колонии. България не е федерация, а колониите често са просто сбирщайн от различни народности.

Според законодателството на Република България официалният език е български и всички официални комуникации, включително предизборна агитация трябва да се провежда на български език. Точка по въпроса.

Няма да има повече от 1 официален език и няма да уча чужд език наместо родният. Заради кефа на някого, който не се чувства българин. Няма никой да ми се цепи и да иска повече права от всички останали. Днес език, утре автономия в Родопите. Няма да го бъде! И стига с поредните тъпизми за гледната точка за "патриотите". Освен ако не ти е харесвало османците да изнасилват български жени, а главите на българските мъже да ги гледаш на колове успоредно на пътищата.

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, няма как да не боде очите двойният стандарт... Когато ние защитаваме териториалната цялост и суверенитет на държавата, сме прави. Когато македонците правят същото, са прави. Когато украинците правят същото, са нацисти, зверове и подтисници.... Но животът е един от най-сложните...

Чакай малко сега, бъркаш нещата. Ако теб едно куче иска да те захапи с право, защото смята това за правилно, трябва ли твоя стандарт да е единичен, а не двоен? Бъркаш, бъркаш.  Човека, както и всяко друго живо същество е хищник, дори тревопасните да не се смятат за такива. Имай предвид, че и тревата е жива по свой начин и какво дава право на животните да пасат трева, а на други животни да изяждат тия, дето пасат? Аз логика не виждам. Но ако твоя стандарт не е двоен, ти няма да живееш и една седмица без храна, защото всичко  с което се храниш, някога е било жив организъм, а може би и още е такъв. Така, че стандартите винаги ще са двойни, ако това означава запазване на собственото ти съществование. Нали?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чакай малко сега, бъркаш нещата. Ако теб едно куче иска да те захапи с право, защото смята това за правилно, трябва ли твоя стандарт да е единичен, а не двоен? Бъркаш, бъркаш.  Човека, както и всяко друго живо същество е хищник, дори тревопасните да не се смятат за такива. Имай предвид, че и тревата е жива по свой начин и какво дава право на животните да пасат трева, а на други животни да изяждат тия, дето пасат? Аз логика не виждам. Но ако твоя стандарт не е двоен, ти няма да живееш и една седмица без храна, защото всичко  с което се храниш, някога е било жив организъм, а може би и още е такъв. Така, че стандартите винаги ще са двойни, ако това означава запазване на собственото ти съществование. Нали?

Не виждам какво общо имат тези философски прозрения с темата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не виждам какво общо имат тези философски прозрения с темата.

Ами обяснявам ти за двойните стандарти, които винаги са двойни. Нали питаш защо стандартите са двойни? Е, аз ти обяснявам, ако още не си го разбрал или ако още не си се замислял върху тия неща. И аз не видях връзка между Македония, Украйна, България и тая тема в твоя пост, но не ми се задълбава в случая. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Я ми кажи, ти като си в САЩ, агитация на испански език по време на изборите има ли?...

Не знам. Не съм на ти с предизборната агитация. Но знам, че и в Белия Дом да ида, мога спокойно да си говоря на български. Нещо повече, правото да говоря на майчиния си език навсякъде, ми е законово гарантирано. Като следствие от това, в работният офис, с колегата ми българин, когато е само между нас, си говорим само и изключително на български, с колегата ми украинец, преди да напусне си говорех само и изключително на руски. В съдилището или в държавна институция (примерно в социалните служби или кметството) ще ми осигурят преводач (безплатно). За болниците да не говорим, там служителите имат набито око и при нужда си проговарят сами най-вече на испански (явно имат такъв произход). Почти всички официални бланки и формуляри, ги има на испански, на руски и на китайски. Табелки по магазините, на корейски, виетнамски, японски, китайски - даже и на български може да видиш. Телевизии (ефирни, кабелни и интернет) на чужди езици (включително и на български) бол! Въобще, осигурена ми е възможността да говоря майчиния си език, като същевременно английския продължава да бъде официален. Явно няма конфликт между двете неща.

...В Турция агитация на български език по време на изборите дали има?...

Не знам. Не съм на ти с политическия живот в Турция.

...Що пък в Швейцария бутаха джамии и няма телевизия в национален ефир да предава новини на турски език, примерно?...

Не знам защо в Швейцария са бутали джамии, но знам, че там официално се говорят 4 езика, а новини на турски език не се предават, защото няма за кой!

...Те могат да се обобщят със следните 2 определения - федерации и колонии. България не е федерация, а колониите често са просто сбирщайн от различни народности...

Обобщавай както искаш, наличието на такива страни и безпроблемното съвместителство на езици в тях е факт!

...Според законодателството на Република България официалният език е български и всички официални комуникации, включително предизборна агитация трябва да се провежда на български език...всички останали...

Няма конфликт между двете - това не можеш да проумееш...

...Няма да има повече от 1 официален език и няма да уча чужд език наместо родният. Заради кефа на някого, който не се чувства българин. Няма никой да ми се цепи и да иска повече права от всички останали. Днес език, утре автономия в Родопите. Няма да го бъде!...

Първо, никой не те кара да учиш друг език. Второ, правото на свободно говорене на майчин език, не означава наличието на повече от един официален език в страната. Трето, не ти определяш критериите кой е българин и кой не е. Цепенето и автономиите са си лично твои атавистични страхове, които се опитваш да насадиш на всички около теб. Виж забраната за ползване на майчин език като нищо ще доведе до цепене...

...И стига с поредните тъпизми за гледната точка за "патриотите". Освен ако не ти е харесвало османците да изнасилват български жени, а главите на българските мъже да ги гледаш на колове успоредно на пътищата...

Можеше да си направиш труда да четеш внимателно, и тогава щеше да знаеш, че аз уважавам нашите борци за национална независимост и ги смятам за истински патриоти. Ако за теб това са поредните тъпизми, аз се отнасям към това сериозно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Няма конфликт между двете - това не можеш да проумееш...

У дома ще говориш каквото искаш. Всред приятели и кръчмата ще говориш както искаш. В институциите и за всичката официална комуникация ще ползваш Български. Това ясно ли ти е или трябва да повтарям? Точка по въпроса.

Никакво позволяване на чужди езици със статус на официални тук. Ясно личи сепаратизмът в околните държави и днес новини на турски, утре официален турски, вдругиден ислямът официална религия, след това Родопите - Новотурска република.

Защо никой друг, никое друго малцинство, освен турското няма претенции да има новини на неговият си език и т.н? И в България можеш да си сложиш сателит и да гледаш каквито искаш телевизии на всевъзможни езици.

Не ми вади вода от 10 кладенеца, не ме е грижа. Майчин език ще си говорят у тях. Нещата са стигнали до там, че цигани и турци масово не могат да пишат грамотно и да свържат 2 изречения на официалният за страната език. Неграмотни са направо. Това ли поощряваш? Утре как ще се интегрират тия хора, как ще си намерят работа? Я прочети темата за ромската интеграция, която е съседна на тая, мисля. Имат такива като ДПС да всяват раздор с различни от официалният език за агитации и т.н. За да може малцинствата да се капсулират и да не протича интеграцията им в обществото. Сегрегация, подстрекавана и дирижирана от ДПС и подобни противокоституционни според мен формирования не ни трябва.

Агитация САМО и ЕДИНСТВЕНО на български език. Точка. При условие, че живееш в САЩ и ако стане нещо заради външното дирижиране посочено по-горе, ще се запали не твоят задник, а моят, според мен нямаш право и да даваш акъл за вътрешно държавни въпроси. Като почнеш да плащаш данъци в България, не в САЩ - тогава думата ще имаш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е лошо да се спазват законите.

Редно е Наместан да си плати глобата, без да му знае много мазната уста !!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе смитчо, какво се пънеш като магаре на мост не мога да те разбера, тоест разбирам ти комплексираната натурка, ама когато ти посочват доводи и правни основания за нещо, ти да ми твърдиш че не, обратното трябва да е , е леко казано тъпо....

Ти дори Конституцията на България не си чел бе драги, тръгнал да ми говори смешки...

А ето ти малко материал да се запознаеш с правните норми и насоки по въпросите на езиците в ЕС и света  

http://www.parliament.bg/students/index.php?action=displays&id=190

И отделно Конституцията на България ... може и сам да я прочетеш , че и нея май не знаеш ... 

Там е казано, официален език е българския, но къде и как се изпозлва се решава от отделен закон, който и досега все още май не е приет, аз съм виждал само проекти на този закон... така че, айде бегай у лево, и по леко с патоса и комплексите от миналото....и бъди благодарен че никой не се е заял не е решил да прави проблем сериозен от езика , защото ще стане автоматически белята .... дето се казва, на Местан може само ръка да му целуваш заради тактичността ( човека все пак си плати глобите за изпозлването на турския без да прави панаири за разлика от някои националисчета недоклатени тъпоумни  )  и да мълчиш като насран в ъгъла .....

Ти влизаш в същата категория, насрано мълчаш... и бегащ У лево .... 

Стари приятелю, не почвай пак. Прав си, законите трябва да се спазват, харесват се или не на някой. И след като не е определено къде трябва да се говори на турски, значи може да се говори. И за националистчетата си прав..то само със сране не става, трябва и да се покаже малко. Местан може да работи малко против българите като цяло, но го признавам за много умен политик. Няма нищо общо с Доган. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

дето се казва, на Местан може само ръка да му целуваш заради тактичността... и да мълчиш като насран в ъгъла .....

На Местан мога да му плюна в лицето. Както и в твоето, ако го подкрепяш. И ела ме накара да мълча в ъгъла. Като не искаш да говориш на български при официалните форми на общуване, не искаш да учиш български, а и дори искаш както много турци и цигани - децата ти да са неграмотни, да не могат да говорят на български, да не могат да учат в българско училище и да се интегрират, по-добре си ходи в Турция, Китай, Румъния или където искаш. Или ще искаш и в училищата да се преподава на цигански и турски. Абе, много не искаш ли?

И не ми вади тъпи аргументи. Ти не си чужденец в България, а си български гражданин. Ще и/ли си учил в българско училище и е нормално да си грамотен. В такъв случай преводач не ти трябва. Давате тъпи примери, където се говори за чужденци, а българските граждани етнически турци, цигани, арменци и т.н не са чужденци. Следователно агитация на различен от български език не просто трябва да е забранена, а логично погледнато е и ненужна. Ако не знаеш български език и не искаш да го учиш, значи не искаш да се интегрираш в обществото. А такива на мене не са ми нужни, да си заминават, където им харесва. Няма да се прави агитация, защото в някакви си турски селца в Родопите някакви си етнически турци са неграмотни и не могат да спретнат 2 изречения на български и не разбират какво им говориш. Явно такива не трябва и да гласуват, как четат бюлетината, като са неграмотни? На неграмотни и хора без средно образование, ако бях аз - нямаше да им дам да гласуват. Не някакви купени турски и цигански вотове с кебапчета или заплахи от ДПС за уволнение от работното място и дружно гласуване с автобуси, предизборен туризъм да ми решават бъдещето.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Основната задача на ДПС, АТАКА и патриотие и ВМРО е да нагнетяват етническо напрежение !!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А ти как мислиш ?

Прави ли са живеещите в Донецк, Луганск и т.н. да говорят официално и навсякъде на руски, а не украински, да искат пълно самоуправление и автономния на градовете и областите си ?

Прави ли са живеещите в македония албанци да говорят официално и навсякъде на албански, а не македонски, да искат пълно самоуправление и автономния на градовете и областите си ?

Прави ли са последователите на Местан да говорят официално и навсякъде на турски, а не на български, знаейки, че след това ще поискат пълно самоуправление и автономния на градовете и областите си по примера на Украйна ? 

По принцип си прав .Но , какво направи Борисов за да откъсне ДПС от власта.Нищо , просто сключи сделка с Доган.Езика е най малкото  нещо.Между другото В Украина когато е била съветска република ,украинският е бил задължителен.Ето ,разликата. Сега всичко руско се забранява , говори се че и религията искат да сменят.Какво направи Порошенко за тези руснаци в тези райони .Отблъсна ги с антируската риторика.Преди да го изберат за президент обеща да се откаже от бизнеса си.Но , уви не стана и майдана го направи още по богат.Същото и с Борисов, обеща да изолираДПС.Но ,уви не стана.За Македония всичко е заради Турски Поток .Няма нищо общо с езика и обикновеният живот на хората.За Крим,  ако Путин не беше измислил референдума и да си върне Крим.Украйна щеше да подари на САЩ военоморската база.Самлетоносача "Джордж Буш " който се съпровожда от 16 воени кораба ,беше в  Черно Море и изчакваше.САЩ загубиха.Политиката е мръсна и на никой не му пука за хората и на какъв език говорят.Ако . големите сили решат да разделят дадена държава , ние нищо не можем да направим.Обикновеният човек за тях е само консуматор.И мога да кажа .че сме стигнали до това положение защото я няма вярата.Всичко вече е пошло и извратено.Няма ги малките радости от живота.Ти като лекар ,шапка ти свалям ,знаеш коко е ценен ,но и кратък живота.Със здраве.

Редактирано от родина (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

"Всичко вече е пошло и извратено.Няма ги малките радости от живота.Ти като лекар ,шапка ти свалям ,знаеш коко е ценен ,но и кратък живота.Със здраве"

Тези твои думи ме накараха да ти сложа +-чето и да се замисля над тях. Май наистина не ни идва на ум точно за това!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Основната задача на ДПС, АТАКА и патриотие и ВМРО е да нагнетяват етническо напрежение !!!

е по-добре ли е това етническо напрежение да се нагнетява тихомълком, главно от една партия, както беше през деветдесетте години и в началото на това хилядолетие? Тогава нямаше противовес на ДПС и нещата се развиха много зле за цяло едно поколение, а може би и две. Че нагнетяват напрежение, нагнетяват.   Но опита през първите години на демокрацията показа, че опитите да се решават проблемите без нагнетяване на напрежение, водят само до едно - облагодетелстване на малцина хора за сметка на мнозина. Имам предвид така наречените малцинства ( май по конституция нямаше такива, по памет) срещу мнозинството. Мнозинството не можеше и гък да каже от страх, че ще възникне етническо напрежение. е то напрежението си възникна постепенно, без някой да го нагнетява. И в един момент изби тотално. Никой да не си прави илюзии, че облагодетелстването на 2-3 малцинства ще доведе до етнически мир и благоденствие. Задачите трябва да се разпредялят между всички, а не само между етническите българи. Това, че сме привърженици на Атака, ПФ, ВМРО, че и ДПС, не мисля, че ни прави нетолерантни един към друг. Да, има го онова - абе тоя какъв е...ама то това го има и спрямо комшията българин или колегата работник. Има го и спрямо капиталиста, а от страна на капиталиста и спрямо работника. Историята показа едно - дори да се махне даден човек, партия или  влиятелна фигура от властта, то пустата му власт празно не търпи и се намира друг. Ето, Доган се махна, дойде Местан. Иван Георгиев се махна, дойде Сидеров. Сидеров ще се махне, на негово място се настани Симеонов, който дори е още по-кафяв, въпреки прозападната си ориентация на хартия. Царя се махна, дойде едно от протежетата на царя - Борисов. Под "цар" може да разбираме и другаря Живков, лека му пръст. И на двамата бе протеже. Сега сигурно много хора си мислят, че ако Борисов се махне, ще настане вакуум. Дали? Така, че етническите партии се оказаха необходимост, за да се задържи балансът такъв, какъвто е. Без тях може би вече щяхме да сме федерация и дори по-лошо  - разцепена държава. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Той проблема не е само в етническите партии. Но нали темата е такава. И останалия елит има сериозен принос да се стигне до сегашното положение. А, то елита като има принос, и ние имаме. Щото или сме от елита, или сме от тези дето го търпят.

Хем трябва да има справедливост, от която имаме сериозен недостиг, хем е идиотско да се изпотрепем в името на справедливостта.

Редактирано от Реджеп Иведик (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кака, независимо към коя епоха, борците за национална независимост са престъпници за държавата срещу която работят и патриоти за народа за който работят! Да уважаваш своите и да осъждаш другите е проява на двоен стандарт, отново, независимо от епохата. Не че е ненормално или осъдително, но е факт.

Патриот не означава автоматично герой, кака. Именно дистанцията във времето създава(или не) героите. Сега няма как да кажеш, че Игор Плотницки(например) е нечий герой, може да стане, а може и да не стане(сравни го с Бандера и ще ме разбереш). Да споменавам ли и, че има и такива "герои" като Хитлер или Пол Пот(примерно)... та няма как да приема, че патриотизмът върви ръка за ръка с героизма.

Колкото до мрънкането на г-н Местан, бих го попитала: След като ДПС е българска политическа партия и има стотици членове етнически българи, на какво основание той смята, че трябва да агитира и тях на турски?

Редактирано от Нел (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

У дома ще говориш каквото искаш. Всред приятели и кръчмата ще говориш както искаш. В институциите и за всичката официална комуникация ще ползваш Български. Това ясно ли ти е или трябва да повтарям? Точка по въпроса.

...

Говоря си където и каквото поискам! Най-хубавото от всичко е, че не ти слагаш точките по тези въпроси ;)

...Нещата са стигнали до там, че цигани и турци масово не могат да пишат грамотно и да свържат 2 изречения на официалният за страната език. Неграмотни са направо. Това ли поощряваш?...

Никога не съм поощрявал неграмотността! За това и водя диалог с теб - за да те ограмотя, щото гледам, много не ти достига ;)

...Утре как ще се интегрират тия хора, как ще си намерят работа? Я прочети темата за ромската интеграция, която е съседна на тая, мисля....

Интеграцията е двустранен процес! Като за начало трябва да почнеш да приемаш и уважаваш хората по принцип. После, трябва да намериш общи интереси и да стимулираш съвместна работа в посока постигане на общите интереси. Това за което говориш ти не се нарича интеграция, а насилствено етническо претопяване и както видяхме през 1989 година е безуспешен ход!

...При условие, че живееш в САЩ и ако стане нещо заради външното дирижиране посочено по-горе, ще се запали не твоят задник, а моят, според мен нямаш право и да даваш акъл за вътрешно държавни въпроси. Като почнеш да плащаш данъци в България, не в САЩ - тогава думата ще имаш.

Разбира се! Специално за теб... По заповед на щуката и по simtech-ово желание. Законите обаче, ми дават други права и думата не само я имам, но я и ползвам! Разбра ли сега, колко е беззъбо смешното ти позиране?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Патриот не означава автоматично герой, кака. Именно дистанцията във времето създава(или не) героите. Сега няма как да кажеш, че Игор Плотницки(например) е нечий герой, може да стане, а може и да не стане(сравни го с Бандера и ще ме разбереш). Да споменавам ли и, че има и такива "герои" като Хитлер или Пол Пот(примерно)... та няма как да приема, че патриотизмът върви ръка за ръка с героизма.

Колкото до мрънкането на г-н Местан, бих го попитала: След като ДПС е българска политическа партия и има стотици членове етнически българи, на какво основание той смята, че трябва да агитира и тях на турски?

Оф топик

То и герой не означава автоматично герой. По Кантор и по Нагарджуна. Ръсел не си струва да се обсъжда, защото няма логическо мислене. 

А, всъщност ти си писала по надолу, че има герои и "герои".

Но има още и ""герои"" и """герои""" и...

Редактирано от Реджеп Иведик (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...

Кака! Отиде далеч с Хитлер и Пол Пот. Заигра се нещо... Аз се ограничих до Левски, Бенковски и Ботьова, които с идеи и оръжие в ръка застават срещу тогавашната власт. Те са наши национални герои, но ти ако искаш и ако те влече, може да надникнеш и в кулоарите в Натаниел Бедфорд Форест, аз няма да те спирам. Явно за теб Гарибалди и Панчо Вия са сепаратисти и терористи, а за мен са герои! Пак... няма нищо лошо и в двете позиции, освен принципната разлика!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кака! Отиде далеч с Хитлер и Пол Пот. Заигра се нещо... Аз се ограничих до Левски, Бенковски и Ботьова, които с идеи и оръжие в ръка застават срещу тогавашната власт. Те са наши национални герои, но ти ако искаш и ако те влече, може да надникнеш и в кулоарите в Натаниел Бедфорд Форест, аз няма да те спирам. Явно за теб Гарибалди и Панчо Вия са сепаратисти и терористи, а за мен са герои! Пак... няма нищо лошо и в двете позиции, освен принципната разлика!

Съгласно чии принципи ?

Иначе съм съгласен, че няма нищо лошо и в двете позиции.

Левски е бил по скоро на позицията на Нел, тъй като е мечтаел за република, в която всички ще живеят съгласно българските закони. А в момента, съгласно българските закони, господин Местан е нарушител и следва да си плати глобата без да създава етническо напрежение и да се прави на репресиран герой. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съгласно чии принципи ?

...

Между принципите на Панчо Вия и тези на Порфирио Диас!

Между принципите на Гарибалди и тези на Франц Йосиф!

Между принципите на Левски и тези на Абдул Азис!

Още?

...

Иначе съм съгласен, че няма нищо лошо и в двете позиции.

...

Е няма де...

...

Левски е бил по скоро на позицията на Нел, тъй като е мечтаел за република, в която всички ще живеят съгласно българските закони. А в момента, съгласно българските закони, господин Местан е нарушител и следва да си плати глобата без да създава етническо напрежение и да се прави на репресиран герой.

Ми дай да видим Левски на коя позиция е бил:

Сегашната деспотско-тиранска система да заменим с демократска република

П о д б у д а. Тиранството, безчовещината и самата държавна система на турското правителство на Балканския полуостров.

Ц е л. С една обща революция да се направи коренно преобразуване на сегашната държавна деспотско-тиранска система и да се замени с демократска република (народно управление). На същото това място, което нашите прадеди със силата на оръжието и със своята кръв [са] откупили, в което днес безчовечно беснеят турските кеседжии и еничери и в което владее правото на силата, да се издигне храм на истината и правата свобода. И турският чорбаджилък да даде място на съгласието, братството и съвършеното равенство между всички народности. Българи, турци, евреи и пр. ще бъдат   равноправни   във  всяко  отношение:  било във вяра, било в н а родност , било в гражданско отношение, било в каквото и да е било. Всички ще спадат под един общ закон, който по вишегласие на всички народности ще се изработи.

За извършването на такава революция са нужни:

1) уреждане [организация], 2) пари, 3) хора, 4) оръжие и други бойни потреби.

За да се приготви всичко това и се извърши самата революция, наредиха се хора, избрани със съгласието на по-голямата част от българския народ, [които] съставиха Централен български революционен комитет.

Значи, Левски е радетел за революция (а не мирни преговори) и равнопоставеност между нациите във вяра, народност, гражданско отношение и в каквото и да било друго! Аз повече нямам какво да кажа по въпроса. Който може да чете (и както казва Духът) да мисли!

Редактирано от darkterminal (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ми дай да видим Левски на коя позиция е бил:

Значи, Левски е радетел за революция (а не мирни преговори) и равнопоставеност между нациите във вяра, народност, гражданско отношение и в каквото и да било друго! Аз повече нямам какво да кажа по въпроса. Който може да чете (и както казва Духът) да мисли!

Да, но Левски говори за България, а не за България в рамките на Османия. В смисъл, че е описвал устройството в държавата България - отделна от Османската империя държава. Където езикът е български. Това се подразбира и от думите му, пък който може да чете - да мисли.

• Заклевам се пред нашето отечество България, че ще изпълнявам точно длъжността си. — Писмената клетва на Левски, положена след общото събрание в Букурещ, април и май 1872 г. 
  • Работим чисто български и не искаме да се водим по никого извън Българско. — до Д. Хр. Попов, 27.VII.1871 г.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, но Левски говори за България, а не за България в рамките на Османия. В смисъл, че е описвал устройството в държавата България - отделна от Османската империя държава. Където езикът е български. Това се подразбира и от думите му, пък който може да чете - да мисли.

• Заклевам се пред нашето отечество България, че ще изпълнявам точно длъжността си. — Писмената клетва на Левски, положена след общото събрание в Букурещ, април и май 1872 г. 
  • Работим чисто български и не искаме да се водим по никого извън Българско. — до Д. Хр. Попов, 27.VII.1871 г.

Васил Левски

Да де. Това е заветът на Дякон Левски. И там не пише нищо за сляпо подчинение на господин Владимир Владимирович. 

Дори директно е казал Апостолът - Не искаме да се водим по никого извън българско !!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...