Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте колеги,днес се сблъсках с казус за ,които моля за съвет.Така преди 7г. си купих ауди а4.Жителството ми беше Ямболско ,затова и колата бе регистрирана там.В далечната 2011 ,смених жителството с Бургаско и по лична карта.Колата обаче си остана с Ямболска регистрация до преди 2 седмици,когата смених и нея с бургаска такава.Плащал съм си данъците стриктно всяка година,в ямболска община,понеже там беше регистрирана колата.Вчера обаче ,седмица след като колата вече е с бургаска регистрация ,получих известие от Бургаска община за данък МПС 89.10лв.Ходих в данъчното в Бургас. Представих декларацийте ,че съм плащал данъка в Ямболска община и за 2015 и за 14 .13 и т н т.Служителката ми обясни,че с този документ който получих по пощата от тях трябва да отпиша колата от Ямболска община .Там щели да ми върнат парите от данъците за всички години от 2011,когато съм сменил жителството по лична карта до сега.Така след като я отпиша от там ,трябвало отново в Бургас да подам молба декларация и да ми се начислят данъци от момента на смяната на жителството с бургаско до сега.С две думи от 2011 до днес.При което аз си прибрах декларацийте за платените данъци и попитах дали мога да платя този данък по документа от вчера само за 2015- 89.10лв от Бургаска община.Тя ми отговори че можело ,но при евентуална проверка щели да излязат данъци и за старите години въпреки че аз съм ги платил в Ямболска община.Моля за съвет ,някой сблъсквал ли се е с подобна ситуация и въобще се чудя какво да правя сега.Според мен в Ямбол е абсурд да ми върнат пари за данъци.....Въобще не знам да ходя ли до Ямбол или да си платя тея 89.10лв за 2015 въпреки че те са платени вече в Ямбол?!????То пък май е задължително да я отпиша от Ямболското данъчно,защото ще ми вървят данъци и там ,но вече за до-година.Всякакви съвети ще са ми от полза мерси предварително на отзовалите се !!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Направете така както са ви казали за да не плащате данъци и в двете общини !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Здравейте колеги,днес се сблъсках с казус за ,които моля за съвет.Така преди 7г. си купих ауди а4.Жителството ми беше Ямболско ,затова и колата бе регистрирана там.В далечната 2011 ,смених жителството с Бургаско и по лична карта.Колата обаче си остана с Ямболска регистрация до преди 2 седмици,когата смених и нея с бургаска такава.Плащал съм си данъците стриктно всяка година,в ямболска община,понеже там беше регистрирана колата.Вчера обаче ,седмица след като колата вече е с бургаска регистрация ,получих известие от Бургаска община за данък МПС 89.10лв.Ходих в данъчното в Бургас. Представих декларацийте ,че съм плащал данъка в Ямболска община и за 2015 и за 14 .13 и т н т.Служителката ми обясни,че с този документ който получих по пощата от тях трябва да отпиша колата от Ямболска община .Там щели да ми върнат парите от данъците за всички години от 2011,когато съм сменил жителството по лична карта до сега.Така след като я отпиша от там ,трябвало отново в Бургас да подам молба декларация и да ми се начислят данъци от момента на смяната на жителството с бургаско до сега.С две думи от 2011 до днес.При което аз си прибрах декларацийте за платените данъци и попитах дали мога да платя този данък по документа от вчера само за 2015- 89.10лв от Бургаска община.Тя ми отговори че можело ,но при евентуална проверка щели да излязат данъци и за старите години въпреки че аз съм ги платил в Ямболска община.Моля за съвет ,някой сблъсквал ли се е с подобна ситуация и въобще се чудя какво да правя сега.Според мен в Ямбол е абсурд да ми върнат пари за данъци.....Въобще не знам да ходя ли до Ямбол или да си платя тея 89.10лв за 2015 въпреки че те са платени вече в Ямбол?!????То пък май е задължително да я отпиша от Ямболското данъчно,защото ще ми вървят данъци и там ,но вече за до-година.Всякакви съвети ще са ми от полза мерси предварително на отзовалите се !!!!

ЗМДТ

..................

Чл. 54. 

(4) (Изм. - ДВ, бр. 103 от 1999 г., в сила от 01.01.2000 г., предишен текст на чл. 54, изм. - ДВ, бр. 109 от 2001 г., в сила от 01.01.2002 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г., доп. - ДВ, бр. 106 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г.; предишна ал. 1, изм., бр. 105 от 2014 г., в сила от 01.01.2015 г.) Собствениците на превозни средства, с изключение на случаите по ал. 1, декларират пред общината по постоянния им адрес, съответно седалище, притежаваните от тях превозни средства в двумесечен срок от придобиването им. За превозните средства, които не са регистрирани за движение в страната, двумесечният срок започва да тече от датата на регистрацията им за движение. При придобиване на превозно средство по наследство декларацията се подава в срока по чл. 32.;

(5) (Нова - ДВ, бр. 109 от 2001 г., в сила от 01.01.2002 г.; изм., бр. 100 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г.; предишна ал. 2, бр. 105 от 2014 г., в сила от 01.01.2015 г.) Когато собствениците на превозни средства нямат постоянен адрес, съответно седалище на територията на страната, декларации се подават пред общината по регистрация на превозното средство.

................................

Чл. 61. (Изм. - ДВ, бр. 109 от 2001 г., в сила от 01.01.2002 г.; изм., бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г.; изм., бр. 105 от 2014 г., в сила от 01.01.2015 г.) Данъкът се внася в приход на бюджета на общината, по постоянния адрес, съответно седалището на собственика, подал декларацията, а когато не е подадена такава и в случаите по чл. 54, ал. 5 - в приход на общината, в която е регистрирано превозното средство.

Коментар: Всяка община в Р.България формира автономен бюджет. правопораждащият факт за дължимост на данък МПС към конкретен общински бюджет е постоянният адрес на собственика, а не регистрацията в КАТ. Грешката Ви е , че не сте подали в двемесечен срок от промяна на постоянният ви адрес декларация за регистрация на МПС в общината по новото Ви постоянното ви местожителство. От промяната на постоянното ви местожителство дължите данък на Бургаска община за притежаваното от Вас МПС.

Законът за ЗМДТ е доста спорен, противоречив, а на моменти направо абсурден. Тъй като всяка община гледа да напълни бюджета си, без да се интересува за другите общини (ако мога така да кажа), община Бургас изобщо не я топли, че сте плащали данък на Община Ямбол. :D „

В известен смисъл ви спасява разпоредбата на чл.61,предложение второ.

Съветът ми е да подадете декларация в Община Бургас за регистрация на притежаваното от Вас МПС и да започнете да плащате данъка занапред, като същевременно отпишете МПС от другата община. Ако в Община Бургас Ви търсят данък за минало време представете документите за платен данък в Общ. Ямбол и се позовете на посочения по-горе чл.61. Ако не възприемат Вашата теза, потърсете консултация и съдействие от адвокат или компетентен юрист.

Ако нещата стигнат до съд най-вероятно ще загубите срещу Община Бергас и ще трябва да платите данъците от момента на промяна на постоянният Ви адрес, но пък ще имате възможност да си потърсите неоснователно платеното на Община Ямбол. Най-вероятно към Бургас ще дължите данъците за минало време с лихвите, а от община Ямбол ще си получите само главницата. :shock11: За съжаление всичко това е свързано с много главоболия и административни дела.

П.П. Сблъсквал съм се с подобен казус само че за недвижим имот (при промяна на административните граници на две съседни общини, имотът от едната община попада в другата, но данъците в продължение на 15г продължават да се плащат в първата община). :no-no:  Собствениците осъдиха старата община да ги върне като неправомерно платени и ги преведоха на "правилната"  

И още нещо:

Чл. 60. 

...............................(9) (Нова - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г.) Извън предвидените случаи, при промяна на обстоятелство, имащо значение за определяне на данъка, данъчното задължение се изменя от началото на месеца, следващ месеца, през който е настъпила промяната.

Коментар: Т.е не от момента в който Вие сте отишли в Община Бургас, а от момента, в който сте променили постоянният си адрес от Ямбол в Бургас.

Редактирано от NNNNIKKKK (преглед на промените)
  • Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря много за съвета и изчерпателния отговор.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.