Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте,

имам следния проблем с интернета и търся решение:

Към мрежата ми са закачени 4 IP камери свързани през LAN към модема и още над 6 мобилни устройства. В мрежата се усеща стабилно забавяне през WI-FI, но когато свържа устройство през ethernet ситуацията се подобрява значително. Модема ми е 300Mbps, пробвал съм и с втори 150Mbps заедно, но подобрение няма.

Интернетa е 50Mbps.

Въпросът ми е: За да нямам никакъв проблем, кое би било най-добре- да сменя плана на 100Mbps или да прекарам втори интернет само за камерите/устройствата?

Благодаря предварително :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,

Към мрежата ми са закачени 4 IP камери свързани през LAN към модема и още над 6 мобилни устройства. В мрежата се усеща стабилно забавяне през WI-FI, но когато свържа устройство през ethernet ситуацията се подобрява значително. Модема ми е 300Mbps, пробвал съм и с втори 150Mbps заедно, но подобрение няма.

Интернетa е 50Mbps.

Въпросът ми е: За да нямам никакъв проблем, кое би било най-добре- да сменя плана на 100Mbps или да прекарам втори интернет само за камерите/устройствата?

Вероятно имате проблем с безжичната връзка и увеличаването на скоростта на WAN не вярвам да помогне. По-добре си поиграйте с каналите

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

прослушай WiFi с

Android WiFi Analyser

и

за Windows - WifiInfoView.

И ако каналът, на който са устройствата е пренаселен - смени канала с такъв, ойто е тих и няма около неговата честота други източници.

Редактирано от belivakov (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Повече от 3 източника в района не се прихващат, затова се съмнявам да е от каналите, но въпреки това ще опитам утре.

Междувременно други идеи са добре дошли.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ех , близу близу ....този нисък ъплоуд  :) да не би тия камери да да пълнят ъплоуд канала и от там и забавянето , а пък по лан ...да не си се заблудил просто . 

На близу ли си ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм на близу. Интернета DL/UP ми е 30Mbit/30Mbit. Като цяло от доставчика съм доволен като изключим факта, че и те не знаят откъде е проблема.

Преди да сложа камерите нямах проблем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дай модел на утройството, което наричаш  модем

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,

Интернетa е 50Mbps.

Съвсем нормално е при безжична връзка, скоростта да е по-ниска от тази при кабел. При каквито и да е връзки има значение както скоростта на изпращане така и тази на приемане. Така че дори да сложиш рутер от 1000 Мбпс, ако твоя компютър не позволява повече от 54 Мбпс примерно, няма как да видиш подобрение.

Директно на ъпроса ти, дали да направиш плана си на 100 или да пуснеш втори на 50 Mbps. Това зависи от това как се разпределя тази скорост. Ако зададеш в модема/рутера гарантирана скорост за IP камерите примерно 50 Mbps ще ти останат другите 50 за другите устройства. Ако не можеш да направиш такава настройка е по-добре да пуснеш втори Интернет достъп само за камерите, понеже нямаш гаранция, че допълнителния капацитет ще се ползва точно от камерите. Освен това може да намалиш резолюцията и/или кадрите в секунда на потока от камерите. Това ще освободи трафик, колко ти преценяваш.

За да разберем къде е точно проблема в твоята ситуация тряба да кажеш повече подробности. Направи още тестове и опиши по-подробно при каква ситуация се появява забавянето и колко точно е скоростта, която мериш.

Ако, както казваш проблема е с Интернет, т.е. канала от твоя рутер/модем до доставчика се пълни до 100 %, тогава явно текущия ти план е отеснял и има нужда от ъпгрейд.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Рутера е ZyXEL NBG-418N.

Линк към плана: http://net-surf.net/home/services/category2/service1.html(ако има значение)

Wireless-a е в пълния смисъл на думата НЕПОСТОЯНЕН. Винаги пише, че има пълен сигнал, но скоростта му варира. В даден момент може да е 30Mbps и след 10 минути да е фиктивен.

Пробвал съм да закача втори рутер към първия (с ethernet) и да свържа мобилните устройства само към втория, но нямаше разлика.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Рутера е ZyXEL NBG-418N.

Линк към плана: http://net-surf.net/home/services/category2/service1.html(ако има значение)

Wireless-a е в пълния смисъл на думата НЕПОСТОЯНЕН. Винаги пише, че има пълен сигнал, но скоростта му варира. В даден момент може да е 30Mbps и след 10 минути да е фиктивен.

Пробвал съм да закача втори рутер към първия (с ethernet) и да свържа мобилните устройства само към втория, но нямаше разлика.

1. Интернет плана е 30 mbps (български + 20 международен), а не 50. Това се казва маркетингов трик!!!

2. Upload скоростта е на половина, т.е. 15/10 mbps. Това е важно за наблюдение на камерите, торенти и др и като цяло не е много.

3. Едновременните сесии са ограничени до 150. Малка цифра за 10 и повече устройства.

4. Като гледам и на най-скъпия план за оптичен достъп (150 mbps), сесийте са ограничени до 150.

5. Може да се поогледаш за други фирми.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Търси фирми със симетричен нет - даунлоуд=ъплоуд

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

4415055373.png

DL/UP съотношение изглежда прилично

От сесиите ли идва проблема? ( и ако може някой да разясни накратко 'сесии' ) И наистина доста устройства са включени.

От камерите има постоянно трафик през локалното IP, понеже постоянно записват, но също така има достъп към тях през публичното.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Капитана вече ви е казал да търсите проблема в маршрутизатора, и конкретно канала на който излъчва. Направете едно сканиране (с inSSIder примерно), за да не се окаже че ваши съседи пръскат сигнала на същия канал. Алтернативен фирмуер също е добра идея, тъй като изстисква максимума от възможностите на маршрутизатора (примерно DD-WRT или OpenWrt), който впрочем е бюджетен модел, въпреки двете антени от 5dBi.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

4415055373.png

DL/UP съотношение изглежда прилично

От сесиите ли идва проблема? ( и ако може някой да разясни накратко 'сесии' ) И наистина доста устройства са включени.

От камерите има постоянно трафик през локалното IP, понеже постоянно записват, но също така има достъп към тях през публичното.

Дай повече информация, след като направиш известно наблюдение на мрежата. Колко очакваш да е нормалното закъснение и закъснение на какво мериш. Дай точни цифри.

Постоянния трафик от 4-те камери през локалното IP къде отива? Гледат ли се камерите от външна мрежа?

Според линка за плана, който си дал UPLOAD скоростта трябва да е наполовина на DOWNLOAD. Щом това не е така, може и нещо друго да не е както трябва.

Щом проблема се е появил след пускането на камерите, вероятно трябва и те да се разгледат. Ако не е проблем кажи адреса през който могат да се видят. Разгледай техните настройки.

Може да видиш дали има възможност да зададеш максимална мощност за WIFI сигнала в менюто Network > Wireless LAN > Advanced. Параметър Tx Power.

Виж и параметъра Extension Channel

Отвори WEB интерфейса на рутера и виж какво пише в Status Screen в полетата CPU Usage и Memory Usage когато има проблеми. В същия прозорец долу има връзка Packet Statistics. Там какво пише?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На канала съм само аз.

Като меря скоростта през speedtest, на WIFI, е непостоянна и варира между 0-7Mbps с изключително неравна графика. (лаптопа е до модема). След 5 секунди го включвам, меря пак и 30Mbps/30Mbps

Имам свързан PC към модема и записва камерите с програма през локалните IP-та.

Външен достъп има при заявка, а настройките на камерите са много семпли. ( IP, порт, DNS автоматичен и горе долу това)

Tx power e 100%, Extension Channel - 6.

CPU Usage- 9%, Memory Usage- 59%

Packet Statistics:

Port Status TxPkts RxPkts Collisions Tx B/s Rx B/s WAN 100M 4168225 4781847 0 0 0 LAN 100M 16049754 17311248 0 2 1 WLAN 300M 15805081 30381561 0 756 423
  System Up Time : 3696573

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На канала съм само аз.

...

Пробвайте все пак да смените канала. Ако и това не помогне и виждате подобни флуктоации в скоростта ще трябва да смените доставчика

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвайте все пак на 1 или 11 канал как ще се държи скоростта

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На канала съм само аз.

Като меря скоростта през speedtest, на WIFI, е непостоянна и варира между 0-7Mbps с изключително неравна графика. (лаптопа е до модема). След 5 секунди го включвам, меря пак и 30Mbps/30Mbps

Имам свързан PC към модема и записва камерите с програма през локалните IP-та.

Външен достъп има при заявка, а настройките на камерите са много семпли. ( IP, порт, DNS автоматичен и горе долу това)

Tx power e 100%, Extension Channel - 6.

CPU Usage- 9%, Memory Usage- 59%

Packet Statistics:

Port Status TxPkts RxPkts Collisions Tx B/s Rx B/s WAN 100M 4168225 4781847 0 0 0 LAN 100M 16049754 17311248 0 2 1 WLAN 300M 15805081 30381561 0 756 423

System Up Time : 3696573

Параметъра Extension Channel не може да има стойност 6. Един скрииншот ще е по-полезен.

Рутера има 4 LAN порта. Как са свързани камерите и PC където се записват камерите?

Камерите имат повече настройки от IP, DNS и порт. Кой е модела на камерите.

Случайно да има в близост други безжични устройства или такива ползващи някакви радио вълни?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Тия флуктуации в скоростта ме навеждат на мисълта за евентуален проблем във фърмуера на рутъра.

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не може да разчиташ на стабилна връзка през Wi-fi свързаност. Освен камерите си закачил и други устройства. Със сигурност си достигате капацитета на връзката и от там свързаността се разпада и прекъсва. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За такава скорост Интернетa е 50Mbps каква стабилност очакваш . Аз използвам един обикновен с фабричен firmware tp link 740 N закачени са лаптоп , настолен 2 телефона . Няма конфликт на скоростта стабилна си е е пада но не по критичните които вие описвате и се оправя след 2 мин без рестарт :) подпиши с някой доставчик , който да ти предостави 100 mbps за камери по малко от 90 mbps ще ти трябват и още 20 /30 mbps за wireless на другите устройства за да бъде всичко стабилно ..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.