Премини към съдържанието
The-KinG

Свързване на Asterisk към телефонна линия - Възможно ли е, и как?

Препоръчан отговор

Здравейте на всички!

Сравнително нов съм в света на VoIP и FreePBX затова моля Ви, пощадете ме. :)
От известно време се занимавам с разучаването и инсталацията на FreePBX (и специално днес RasPBX който върви прекрасно на Raspberry Pi 2). Успях да инсталирам и конфигурирам Asterisk който работи чудеско в LAN, инсталирах softphone на няколко лаптопа, както и android телофони и всичко работи прекрасно! Проблема е че висчко това е само в LAN мрежа. 
Разрових се в интернет за да проверя как мога да подкарам системата така че да прави/получава обаждания от и към реални телефонни номера. Има изобилие от провайдери които предлагат тази услуга на скромни цени, което е премливо, НО в главата ми се върти огромния въпрос: Има ли начин да свържа обикновената телефонна линия с Asterisk, така че да правя разговорите през домашния телефон (така да се каже). 
Предполагам че отговора на този въпрос е елементарен за тези от вас които са малко по-навътре, но за съжаление никъде в интернет не можах да намеря подобен setup пример. (което ме навежда на мисъта че не може). Предполагам че би могло чрез специален адаптер който да свързва тел. линия с Asterisk (през Cat5)

Ще съм ви благодарен за просветлението! :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

публикувано (редактирано)

1. куплунга на телефонните линии е RG11 и няма нужда от категория 5 кабел, и категория 1 ще свърши работа

2. трябва ви такава платка: https://www.digium.com/products/telephony-cards/analog

П.П. За свързване към телефонна линия ви трябва FXO интерфейс, за свързване на телефон към централата ви трябва FXS

Редактирано от capnemo (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

capnemo, както винаги, е на страна за помощ. Страшно благодаря! :

Значи до колкото разбира setup-а би трябвало да е по следния начин:

Socket-->ADSL filter-->кабел от тел. букса (която при нас е BS6312 431A стандарт) към спомената от Вас Digium Telephony Cards.

Digium Telephony Cards предполагам се инсталира на машината която потдържа Asterisk?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

capnemo, както винаги, е на страна за помощ. Страшно благодаря! :

Значи до колкото разбира setup-а би трябвало да е по следния начин:

Socket-->ADSL filter-->кабел от тел. букса (която при нас е BS6312 431A стандарт) към спомената от Вас Digium Telephony Cards.

Digium Telephony Cards предполагам се инсталира на машината която потдържа Asterisk?

Да, картата трябва да е инсталирана в машината в която е стартиран софтуера. И картата трябва да се настрои

Да, кабелите са горе-долу така. Имате нужда от филтъра само ако ползвате ADSL интернет достъп

П.П. Има и карти на други производители, на вас ви трябва с един интерфейс, предполагам че искате да свържете една телефонна линия :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Правилно, трябва ми карта със само един порт.
Има ли алтернатива на тази карта (устройство), тъй като в най-добрия случиа бих искал да интергрирам системата с Raspberry Pi?

Филтъра ще се запази. тъй като ще се ползва интернет-а. 

Идеята ми е да се опитам да експериментирам в домашни условия, преди да пристъпя към нещо по-сериозно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Правилно, трябва ми карта със само един порт.

Има ли алтернатива на тази карта (устройство), тъй като в най-добрия случиа бих искал да интергрирам системата с Raspberry Pi?

Филтъра ще се запази. тъй като ще се ползва интернет-а. 

Идеята ми е да се опитам да експериментирам в домашни условия, преди да пристъпя към нещо по-сериозно.

Ако ще инсталирате Asterisk на Raspberry ще ви трябва нещо такова: http://amfeltec.com/products/piranha-usb-fxo-adapter/

Но имайте предвид че софтуера пише доста интензивно по логове и ползва активно файловите системи така че SD картата може бързо дефектира. Мисля че едно старо ПС  ще е по-добрия вариант

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е чудесно! Намерих този модел който предполагам че ще свърши също работа: КЛИК

Да, напълно сте прав, SD картата не е най-добрия вариант. Идеята ми също така е да създам възможно най-компактно устройство/система. При успех с Raspberry Pi, смятам да закупя едно mini PC (нещо подобно КЛИК) което спокойно да го натоварвам малко повече.

Благодаря за помощта, ще поработя върху проекта и ще ъпдейтна темата за тези от вас на които им е интерсно. 
Ако възникнат още въпроси или затруднения, ще попитам за помощ.

Благодаря!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е чудесно! Намерих този модел който предполагам че ще свърши също работа: КЛИК

Да, напълно сте прав, SD картата не е най-добрия вариант. Идеята ми също така е да създам възможно най-компактно устройство/система. При успех с Raspberry Pi, смятам да закупя едно mini PC (нещо подобно КЛИК) което спокойно да го натоварвам малко повече.

Благодаря за помощта, ще поработя върху проекта и ще ъпдейтна темата за тези от вас на които им е интерсно. 

Ако възникнат още въпроси или затруднения, ще попитам за помощ.

Благодаря!

Конкретно този който сте избрал се страхувам че няма да стане, по-надолу на страницата на амазон има следното:

A:
No. This port adapter only works with obihai voip boxes.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм обърнал внимание, но ще разгледам в нета за модела който посочихте за правилен. Сигурен съм че ще намеря нещо.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм обърнал внимание, но ще разгледам в нета за модела който посочихте за правилен. Сигурен съм че ще намеря нещо.

Аз го дадох само като примерен. И според описанията поддържаше Asterisk. Защото преди време съм се борил с драйвери за подобни платки и "удоволствието" от компилиране и пускане беше съмнително :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В момента се ровя в интернета за да намеря подобно устройство, но изглежда че е доста трудно да се намери такова на пазара. Намерих този артикъл със списък, но и той не ми помага много :( 
Май ще трябва още да се поровя, но дори и да намеря нещо, то това би била само половината работа - както споменахте, драйверите и интеграцията с asterisk е останалата част (която най-вероятно ще се окаже доста сложна). 
Но няма да се предавам ;)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бърз ъпдейт: свързах се с производителя и ще могат да я доставят от Канада. Обявената цена е 117 долара плюс 43 за доставка. Отговориха ми че е създано специално за Asterisk и че идва с работещи драйвери за линукс. Да видим..

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• Гост
      от Гост
      Привет, някой от вас има ли опит с IP телефония и Voip услуги?
      На упражнения си опънахме няколко телефонни централи и си пуснахме трънк линии и маршрути, направихме си и транзитни централи, създадохме си номерационен план.
      Лекциите свършиха и упражненията също, изпита премина, след получената основа, в момента надграждаме самостоятелно.

В момента с колега се опитваме да свържем два SIP клиента към една софтуерна централа.
      Колегата си вдига софтуерната централа, създава два екстеншъна, тоест номерационен план от два номера, регистрира си единя клиент от софтуерен телефон към телефонната си централа, на мен ми дава вторият номер, аз се регистрирам от мой андроид смартфон чрез Zoiper в неговата централа,  Това преминава успешно, регистрирането е окей.
      Колегата използва жичен интернет на Виваком, настроил си е рутера направил е достъпен софтуерната си централа в интернет чрез пренасочване на портове от публичният адрес на интернет сървис провайдера към неговата телефонна централа.
      Резултатът е че успешно се регистрирам в централата му, той успешно успява да извърши сигнализация към мен, аз не успявам да извърша сигнализация към него. Той когато инициира повикване към мен аз получавам сигнализация, но при отговор след свързване няма звук, не се чуваме.

Тоест накратко резултатът е че колегата може да ми звъни но аз не не мога да му звъня, Ако колегата звънне и вдигна не се чуваме.
      Няма никакъв звук.

• от warri0r
      Здравейте, Правя интеграция между две системи - Asterisk централата и SugarCRM. Интеграцията е почти готова, но имам един проблем с Астериска.... Не мога да открия къде записва телефонния extension към който препраща входящото обаждане. След като прочетох лога, в който пише програмата около хиляда пъти забелязах, че към евентите понякога има и ключ "source", който отбелязва това, което ме интересува. Проблема е че не винаги го има този ключ или ако е там не винаги съдържа информация за extension-а. Все пак централа в момента на получаване на обаждане вече знае към кой да го препрати, но не знам къде да го видя това нещо. Лога, който следя изглежда така: [Tue Jul 06 08:33:44]! --- Event ----------------------------------------------------------- [Tue Jul 06 08:33:44]! Event --> Dial [Tue Jul 06 08:33:44]! Privilege --> call,all [Tue Jul 06 08:33:44]! Source --> Local/346@from-internal-96ed,2 [Tue Jul 06 08:33:44]! Destination --> mISDN/2-u1237 [Tue Jul 06 08:33:44]! CallerID --> 024900341 [Tue Jul 06 08:33:44]! CallerIDName --> 024900341 [Tue Jul 06 08:33:44]! SrcUniqueID --> asterisk-1278426799.2861 [Tue Jul 06 08:33:44]! DestUniqueID --> asterisk-1278426799.2862 [Tue Jul 06 08:33:44]! --------------------------------------------------------------------- [Tue Jul 06 05:55:17]! --- Event ----------------------------------------------------------- [Tue Jul 06 05:55:17]! Event --> Dial [Tue Jul 06 05:55:17]! Privilege --> call,all [Tue Jul 06 05:55:17]! Source --> Local/442@from-internal-3368,2 [Tue Jul 06 05:55:17]! Destination --> mISDN/2-u1135 [Tue Jul 06 05:55:17]! CallerID --> 028435320 [Tue Jul 06 05:55:17]! CallerIDName --> 028435320 [Tue Jul 06 05:55:17]! SrcUniqueID --> asterisk-1278417332.2608 [Tue Jul 06 05:55:17]! DestUniqueID --> asterisk-1278417332.2609 [Tue Jul 06 05:55:17]! --------------------------------------------------------------------- [Tue Jul 06 08:33:00]! --- Event ----------------------------------------------------------- [Tue Jul 06 08:33:00]! Event --> Dial [Tue Jul 06 08:33:00]! Privilege --> call,all [Tue Jul 06 08:33:00]! Source --> SIP/10.102.254.20-09accde8 [Tue Jul 06 08:33:00]! Destination --> Local/102@from-internal-a1fe,1 [Tue Jul 06 08:33:00]! CallerID --> 00 [Tue Jul 06 08:33:00]! CallerIDName --> 00 [Tue Jul 06 08:33:00]! SrcUniqueID --> asterisk-1278426796.2855 [Tue Jul 06 08:33:00]! DestUniqueID --> asterisk-1278426797.2856 [Tue Jul 06 08:33:00]! --------------------------------------------------------------------- В първите два случая extension-а се намира в source, но в третия случай се намира в destination..... нормално ли е така да си сменя ключовете? Има ли друго място, където се пише този extension?
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.