Премини към съдържанието
Последвайте Kaldata.com в Google Новини за да научавате първи най-интересните новини! ×
  • Добре дошли!

    Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

    Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

     

Коя версия на Windows 8.1 да инсталирам (x86/x64)


slavi91

Препоръчан отговор

Здравейте, колеги! искам да си преинсталирам windows с 8.1, но ме интересуват две неща преди да го направя.

1. X86 или X64 ?

Досега колкото и пъти да съм преиснталирал каквито и да било Windows-и съм се съобразявал с РАМ-та.Примерно на Компютър до 3гб РАМ си слагам 32 битовата версия а на 4гб и нагоре х64.

Компютърът ми е с 2гб РАМ и въпреки, че отговаря на минималните изисквания за 64-битовата версия, аз си мисля, че ще му е по-добре  с х86, но от друга страна процесорът ми е х64 AMD двуядрен,та затова се чудя трябва ли да се съобразя с това или да си слагам X86.

 

2.Да разделя ли хард диска

 

Хард дискът е малък- 60гб и се чудя, дали да го разделям на 2 дяла по 30гб или да си го оставя цял. Помня ,че при ХР като се преинсталираше и се губеше всичко, ако е на един дял, но все си мисля,че по-новите Windows-и го нямат този проблем и ти запазват нещата в windows.old.Та кажете вие как е по-добре да го направя,така че при преинсталация да си запази моите лични файлове (снимки, песни, документи, филми и тн)

 

Благодаря!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

1. Използвай 64-битовата версия.

2. И при по-новите Windows-и е пак така.

Но този диск е твърде малък.

т.e Да се съобразя, че cpu-то е x64, а не с това че имам 2гб рам.

Да,хард дискът е малък, но ми е супер за сега. Аз с мои неща повече от 15-20гб  не го пълня, така че близо 40гб ще са за ОС-а и за програмите, които горе долу са 3 максимум 4 гб.Как така и при новите е така нещо не разбрах. Имаш предвид, че и при тях ли се губи всичко при преинсталация ?

Благодаря за бързите отговори :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

64-bit-овата версия има куп предимства дори и при защитата на една система (наличието на PatchGuard и прочие). А и винаги можеш да си "боднеш" още рам занапред (ако изобщо ще инвестираш в този стар компютър).

 

Но за да се възползваш и от 64 битовите инструкции пълноценно, самите програми също трябва да имат и такива версии (а те не всички имат и повечето биват емулирани).

 

Имай предвид обаче, че 64-битовата версия "хапва" повечко рам от 32 битовата и ако няма да слагаш още рам може да му дойде малко тегаво в един момент особено при мултитаскинг.

 

Според мен си или нова машина или поне за повечко рам и едно 120 GB SSD за системен... и ще заспи. Готиното на SSD-то е, че винаги можеш да го пренесеш в новата машина един ден ако се сдобиеш с такава. Но Рам-та не...защото най-вероятно си с DD2 и ако решиш да слагаш още трябва да я търсиш на старо (и освен, че ще е скъпа, после няма да е съвместима с новата машина, която ще е с DDR3 или дори навлизащата, но още скъпа DDR4).

Друга евентуална инвестиция би била да се закупи PCI платка с поддръжката на USB 3 и една сравнително бърза USB 3 флашка и евентуално да се използва ReadyBoost за увеличаване на размера на Рам-а, но пък флашката пак ще е по-бавна от Рам-а така или иначе и инвестицията не би била никак малка, но пак е някакъв вариант.

 

Или просто тествай сам - качи едната версия и ако не ти допадне си качи другата. Бих те посъветвал да си направиш и image на системния дял за да може после като решиш с коя версия да бъдеш да си го възстановиш и да си спестиш процеса по инсталацията на всичко от нулата, но диска ти е твърде малък за целта...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

 

Да,хард дискът е малък, но ми е супер за сега. Аз с мои неща повече от 15-20гб  не го пълня, така че близо 40гб ще са за ОС-а и за програмите, които горе долу са 3 максимум 4 гб.Как така и при новите е така нещо не разбрах. Имаш предвид, че и при тях ли се губи всичко при преинсталация ?

 

 

При преинсталация се губи всичко на C: дяла.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ви колеги!

Компютър нов категорично не ми трябв- този ми  е перфектен за интернет и музика.

Рам за сега няма да му купувам, така че няма да рискувам, защото и аз мисля че 2гб са недостатъчни за 64 битов windows.

Та в крайна сметка ще си сложа 32 ОС и ще си разделя HDD-то на два дяла по около 30гб.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Щом е за интернет и музика, нищо не пречи да сложиш един Linux с по-лека среда. Пак ще си имаш браузърите, плейърите, всичко, само дето няма да се занимаваш с пиратски изпълнения и да трепериш от вируси.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

ако цъкаш игри знай че някои вече ги правят да тръгват само под 64 битов уин, иначе няма смисъл аз също съм с 2 гиги и е много по-зле управлението на паметта, отколкото на седмицата х32.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

ако цъкаш игри знай че някои вече ги правят да тръгват само под 64 битов уин, иначе няма смисъл аз също съм с 2 гиги и е много по-зле управлението на паметта, отколкото на седмицата х32.

 

Би ли пояснил защо е много по-зле управлението на паметта ?

По какво съдиш за това ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

по какво може да съдя според тебе, бавят се някои програми и дори менюта на старта, после като затвраям почва едно прехвърляне на паметта и pagefila, да добавим и тоталното зависване понякога - нещо невиждано от мен от времената на ХР. в чудо се виждам понякога и нямам търпение да излезе десятката

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, колеги! искам да си преинсталирам windows с 8.1, но ме интересуват две неща преди да го направя.

1. X86 или X64 ?

Досега колкото и пъти да съм преиснталирал каквито и да било Windows-и съм се съобразявал с РАМ-та.Примерно на Компютър до 3гб РАМ си слагам 32 битовата версия а на 4гб и нагоре х64.

Компютърът ми е с 2гб РАМ и въпреки, че отговаря на минималните изисквания за 64-битовата версия, аз си мисля, че ще му е по-добре  с х86, но от друга страна процесорът ми е х64 AMD двуядрен,та затова се чудя трябва ли да се съобразя с това или да си слагам X86.

 

2.Да разделя ли хард диска

 

Хард дискът е малък- 60гб и се чудя, дали да го разделям на 2 дяла по 30гб или да си го оставя цял. Помня ,че при ХР като се преинсталираше и се губеше всичко, ако е на един дял, но все си мисля,че по-новите Windows-и го нямат този проблем и ти запазват нещата в windows.old.Та кажете вие как е по-добре да го направя,така че при преинсталация да си запази моите лични файлове (снимки, песни, документи, филми и тн)

 

Благодаря!

За 2 гиги рам, е най-добре 32 битов Win. За 64 бит. си трябват от 3 гиги нагоре за комфортна работа на системата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Е в крайна сметка се върнах пак на windows 7 x86 и спирам да си правя експерименти.

Просто не го възприемам компютъра с  осмицата, а и някак не усетих тази лекота с която работи той на лаптопа. Освен това не ми работи нерото (8 portable) а аз си записвам сд-та редовно. Алтернативата ашампоо нещо не ми е по вкус.

В крайна сметка експериментирах и реших, че най-добрият вариант за компютъра ми е 32 битова седмица ,а за лаптопа 64-битова 8.1.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Е в крайна сметка се върнах пак на windows 7 x86 и спирам да си правя експерименти.

Просто не го възприемам компютъра с  осмицата, а и някак не усетих тази лекота с която работи той на лаптопа. Освен това не ми работи нерото (8 portable) а аз си записвам сд-та редовно. Алтернативата ашампоо нещо не ми е по вкус.

В крайна сметка експериментирах и реших, че най-добрият вариант за компютъра ми е 32 битова седмица ,а за лаптопа 64-битова 8.1.

 

Записът на DVD (!) е вграден в Windows 7.

Алтернативи за запис на дискове - дал господ. И то безплатни.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

×
×
  • Добави ново...