Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

Момчета проблема е следния:

Машината е стара (около 10 годишна):

- Кутия:Delux black, захранване 420 W ATX.
- Дъно: Colorful C.N61G, чипсет: nVidia nForce 6100xx, AMD Hammer
- Вградено видео - NVidia GeForce 6100 nForce 405 (256 MB).
- Допълнитлна (отделна) видео карта - Galaxy (NVIDIA) GeForce 9500 GT (512 MB).
- Системна памет - 2048 MB (2 x 1 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM).
- Звуков адаптер - Realtek ALC861-VD nVIDIA nForce 6100-400/405/420/430 (MCP61) - High Definition Audio Controller.
- Централен процесор - DualCore AMD Athlon 64 X2, 2800 MHz (14 x 200) 5400+.

- Мрежова карта вградена - Realtek RTL8139 Family PCI Fast Ethernet NIC (192.
- Хард диск - HDD 500 GB Seagate Barracuda 7200 rpm, 16 mb cache, sata.
- Оптично устройство - Optiarc DVD RW AD-7201A ATA Device.

С времето е работила без проблеми с няколко доставчика на интернет (Виваком, Близу, в момента Булсатком), с почти всички ОС на Уиндоус (освен Виста), и Убунту, в мометна последно беше около 5 месеца с Уиндоус 8.1 *32.

Реших да продам машината на един пенсионер (само интернет и Скайп искал). Предположих, че ще му върши работа за това още някоя, друга година и го нося в тях. И там - греда.

Интернет на Близу - с модем cisco само с един Лан кабел. Поставяm на 8.1 кабела - грешка, удивителен знак на иконата в трея - не иска да прихване IP- то. Поправка - нищо, отново изписва грешка в конфигурацията на IP-to.

Ще се опитам да представя действията си на любител в тази сфера, без да претендирам за безгрешност, но въпреки това са ми инали около 100-на машини за преинсталация, почистване и настройка- такъв проблем не съм имал...

1. Преинсталирах драйверите на мрежовата карта, с идея че е запаметило стара настройка. Той 8.1 при рестарт сам ги набива някакви - но нямаше ефект.

2. Обадих се на подръжката и пратиха едно момче, човърка там нещо, без успех, извика втори негов колега - и той опита, - няма инернет.

Боднаха си служебния лаптоп на лан кабела и лаптопа се закачи - естествената им реакция беше:

" От Уиндоус 8.1 е, или помни стари настройки, или се е счупил някой протокол или сървиз и пр. Преинсталирай!...)

3. Преинсталирам... Слагам 7 SP1 *32 , с който машината работеше добре в къщи - ядец, няма интернет.

Позволих си даже да сложа и XP SP3, понеже още пазех диска с оригиналните драйвери за дъното. Сложих чипсет, лан драйвери, всичко.. - и пак същия проблем, не хваща тяхното IP.

Ядосах се, върнах парите на стареца и си прибрах бараката в къщи.

4. Слагам машината с XP-то отново на Булсаткома в къщи и хоп интернета си работи без проблем, както директно с кабела, така и след рутера... Виждам как сменя IP-тата в състоянието на мрежата...Осъмних се че не е от мрежовата ми карта или ОС още повече...

5. Нося машината в един друг комшия, който също е с Близу. Гледам същия модем като на дядото, слагам директно кабела - и хоп отново няма интернет. Ама и той с рутер , пускам през рутера - и ТРЪГНА, изненадан седя и го гледам втренчено...

Въпреки че имам идеи, ще се радвам на съвети:

1. Да накарам стареца да си купи някой евтин рутер.

2. Да се обадя на Близу отново да се опитаме заедно да решим проблема, (имам чувството че са ме блокирали по МАК адрес на картата, или имам някаква несъвместимост с някой нов вид връзка, различен протокол от преди време, или нещо друго, което пречи на моята стара карта да се върже с тяхната мрежа.

3. Да се опитам да сменя МАК адреса на старата карта.

3. Да купя нова мрежова карта (максимум до 10 лв.).

Благодаря предварително за предложенията.

Редактирано от viperdick (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проблема е MAC адреса на мрежовия адаптер - най-вероятно доставчика ви ограничава по него.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В момента в който си чул техника, че няма интернет заради Windows 8.1 е трябвало да му се изсмееш в очите. Близу имат огромен проблем точно с тези рутери. Още повече, че след като са дошли с тяхното оборудване отново не е имало интернет свързаност.

За този тип свързаност няма филтрация по МАК адрес.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно че по MAC адрес има ограничение, щом зад маршрутизатора (рутера) има връзка

ПС: С техен лаптоп са имали връзка, чети по-внимателно

Редактирано от techmaniac (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При доксис се описва МАК адреса на модема, а не на картата, ако не правен случайно DDNS запис. Деактивирай ipv6 протокола, като за начало на картата, после сравни МАК адреса на карта с този на модема. На картата се вади с командата getmac /v, а на модема би трябвало да го пише някъде на стикер залепен по него. ipv4 трябва да е на DHCP.

Редактирано от exwol (преглед на промените)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При доксис се описва МАК адреса на модема, а не на картата, ако не правен случайно DDNS запис. Деактивирай ipv6 протокола, като за начало на картата, после сравни МАК адреса на карта с този на модема. На картата се вади с командата getmac /v, а на модема би трябвало да го пише някъде на стикер залепен по него. ipv4 трябва да е на DHCP.

Хм интересно, аз също ползвам доксис, но MAC адреса на WAN порта на маршрутизатора ми няма нищо общо с този от стикера на модема.

Редактирано от techmaniac (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

OK, Ще опитам..., въпреки че при XP въобще не фигурира IPv6, и отново не работеше интернета...

И като сравня МАК адресите на двете устройства, какви трябва да са, в смисъл не трябва да са еднакви, или обратното....

Извинете ако звуча лаишки вече...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно че по MAC адрес има ограничение, щом зад маршрутизатора (рутера) има връзка

ПС: С техен лаптоп са имали връзка, чети по-внимателно

Не, няма колега. Аз съм с такава свързаност и със същия модем. Няма филтрация по МАК адрес. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Рутера няма ли настройка за клониране на MAC?

Аз също наскоро смених рутер и новия MAC не ми бе регистриран в системата на доставчика, те го въведоха веднъж, но се оказа, че сме двама с едно и също име и подобен договор та след ден пак нямах нет и за да не се занимавам пак да ги тормозя направо ме посъветваха да клонирам MAC-a и нета "потече". :)

F8EJh6t.png

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дядото няма рутер Б-Бой, а на комшията с рутера без клонране си тръгна нета. В къщи също работи и с моя рутер и дирктно с кабела (Булсатком нямат модем, директно ми пуснаха кабел от някакво устройство из мазите).

В същност Булсатком имат ограничение по МАК и дават 3 броя само безплатно, и сега се сещам че клонирах МАК на моя рутер, щото ме мързеше да им звъня...И сега излиза че МАК на рутера в къщи е същия като МАК на мрежовата карта и може би затова работи и в двата варианта....

Ще пробвам на трети доставчик, Виваком, М-Тел...

Още един лаптоп е пробван днес при дядото - също се е вързал.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

OK, Ще опитам..., въпреки че при XP въобще не фигурира IPv6, и отново не работеше интернета...

И като сравня МАК адресите на двете устройства, какви трябва да са, в смисъл не трябва да са еднакви, или обратното....

Извинете ако звуча лаишки вече...

Трябва да са различни мак адресите. Споко, проблема не е в теб, а в Близу

За да завършим темата със съмненията за ограничения по МАК ще се повторя, че при докоси технологията няма ограничаване по МАК адрес на картата. Няма такава практика поради проста причина, че за да тръгне изобщо нета се описва МАК адреса на модема и по него се прави въпросната идентификация. Забележете,че говорим за доксис, а не ЛАН, PPoE и т.н.

techmaniac - Да трябва да са различни разбира се. Аз търсех случайно съвпадение на МАК, което е много малко вероятно, но не е невъзможно. Случвало ми се е.

Има вариант да е правен някакъв DDNS запис в билинга на Близу и той да фигурира с МАК адрес на картата. Теоретично това обаче не би трябвало да създава проблем. viperdick дай изхода от командата ipconfig /all когато си закачен към модема, независимо, че няма нет  в този момент. Също опитай  да направиш ping 87.120.6.235 и да видим какво връща. Може да е някакъв проблем с DNS.

Малка добавка. Винаги можеш да смениш софтуерно мак адреса на машината, ако случайно нещо е мазано в билинга на Близу. Тъкмо ще разбереш дали е така и ще им се обадиш да го оправят. Принципно това техниците е трябвало да го проверят, но те явно са толкова кадърни.

Ето тук провери кой е производителя на лан карата по МАК: клик

После можеш да си генерираш някакъв временен МАК, тук , ако искаш ползвай перфикса. После подмени мак адреса на ланката  и виж дали ще има резултати.

Редактирано от exwol (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тия от близото случайно не звъннаха ли на някой  техен админ който е дежурен в апаратната и да проследи действията на техниците какви ги вършат .Мене ме съмнавя , че админа не е добавил в системата новото ип на клиента или не го е активирал .

Или по скоро проблема може да е от някой Wlan на близото по трасето .

Редактирано от adersa (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако проблема беше от MAC адреса пичовете когато боднат лаптопа и той нямаше да има интернет. Забелязвам доста неща си сменил а пробва ли ръчно да набиеш настройките на лан картата? Най-добре да ги направиш същите каквито получава да кажем лаптопа.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това с ръчното набиране (копиране) на настройките от лаптопа не съм пробвал. Ще го направя довечера в комшията.

И да пичовете не се свързаха с централата, ако не стане с горната стъпка ще звъня.

Утре ще пиша за резултата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

(Булсатком нямат модем, директно ми пуснаха кабел от някакво устройство из мазите).

Имат модемче - GPON-ец. :) А рутера се купува отделно...ама и по-добре щото на стария доставчих бях с някакъв техен рутер без достъп до страницата с настройките та си взех един TP-Link Archer C7 на прИмоцийка и се родих. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моя доставчик действа така , ако проблема с нета не идва от мене то тогава се звънни в апаратната и се започва сканирване на ипта в района кой има нет и кой не и от там вече се разбира къде е проблема я в някоя медия , wlan , или кабел .

Имат модемче - GPON-ец. :)

Нямат модем а Медия конвертор - Медия + модем разликата е огромна :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

GPon-a си е точно вид модемче... :P ONU НЕ Е медия конвертор, не е и рутер... :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При GPON невъзможно е да се използва модем за преубразуване на сигнала от оптичен на електрически .Mtel / булсат използват медиа конвертор до дома на потребителя за доставка на ftth .Модемите се използват от близо / мсат те използват интернет по коаксиален кабелец .

А да сигурно имаш предвид модема / рутерат на мтел с Wi fi преди си спомням когато булсат пускаха за първи път оптики ПОН използваха медиа конвертори , а след годините започнаха да използват други устройства Ont /

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Момчета, оправи се след като смених МАК адреса на мрежовата карта (и то само последните два символа).

Не знам какво да кажа.... Чудя се дали да им звъня...

Преди две години, когато ги "уволнявах" доста голям скандал вдигнах, но ме съмнява някой от операторите все пак да са ме баннали по МАК във цялата тяхна мрежа..., както и да е...

На всички Вас благодаря за отзивчивостта и идеите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А да сигурно имаш предвид модема / рутерат на мтел с Wi fi преди си спомням когато булсат пускаха за първи път оптики ПОН използваха медиа конвертори , а след годините започнаха да използват други устройства Ont /

Именно това имах предвид. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Извинявай ,че бавно загрях но днеска много ми се струпа и не обърнах много внимание какво написа и карах на прима виста . Та така модемите docsis са за коаксиални кабели до дома , а медия конвертора може да използва за много варианти за оптика до дома или оптика до сградата . Като се използва за оптика до сградата той преубразува сигнала в лан . Има най - различни медии и модели зависи дали ще са съвместими с системата на доставчика и каква скорост ще предава по кабела това също е важно . Аз съм голям противник на модемите връщат ме в ерата на на adsl на бткато . Това е евтин вариянт защото доставчиците или са глупави или не им се занимава да кандидастват по програма на ЕС за нова система тип ПОН . Само като чуя че доставчика ползва модем не искам да чуя за тях . Ипто няма да ти е статик а динамично каква ползва пълен минус . Най - добре си е директно ланката да влиза в компа или рутера и си свиркай .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.