Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

здравейте...от 6месеца съм с easy peasy на лаптопа си...много съм доволен  от дистрибуцията.не мога да се справя с sensors...и по точно искам да промена горен и долен праг на обороти и температури..нещо като спеед фан но за убунту..помагайте..

имам малко сервизче за лаптопи..с каквото мога и аз ще помагам.

благодаря предварително..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

здравейте...от 6месеца съм с easy peasy на лаптопа си...много съм доволен  от дистрибуцията.не мога да се справя с sensors...и по точно искам да промена горен и долен праг на обороти и температури..нещо като спеед фан но за убунту..помагайте..

имам малко сервизче за лаптопи..с каквото мога и аз ще помагам.

благодаря предварително..

Здравеѝте,

Тази функционалност, която търсите много зависи, както от хардуера с коѝто разполагате/?/, болшинството лаптопи не поддържат тази функция/трябва да има, допълнителен сензор за това + проводник към вентилатора/ изключение правят доста лаптопи от серията на Леново ''Тинкпад'', като те имат и специален софтуер, писан за целта ''Thinkfan'',така и от софтуера коѝто управлява тази функция  ''Fancontrol'' за Убунту и неговите производни.Трябва да имате инсталирани и lm-sensors.

Ето нещо, по въпроса:

-Install the lm-sensors https://apps.ubuntu.com/cat/applications/lm-sensorsand fancontrol https://apps.ubuntu.com/cat/applications/fancontrol packages.

-Configure lm-sensors

*In terminal type sudo sensors-detect and answer YES to all YES/no questions.

*At the end of sensors-detect, a list of modules that need to be loaded will be displayed. Type "yes" to have sensors-detect insert those modules into /etc/modules, or edit /etc/modules yourself.

*Run sudo service module-init-tools restart. This will read the changes you made to /etc/modules in step 3, and insert the new modules into the kernel.

>Note: If you're running Ubuntu 13.04 or higher, this 3rd step command should be replaced by sudo service kmod start.

-Configure fancontrol.

*In terminal type sudo pwmconfig . This script will stop each fan for 5 seconds to find out which fans can be controlled by which PWM handle. After script loops through all fans, you can configure which fan corresponds to which temperature.

*Set interval in seconds.

-Set up fancontrol service.

*Run sudo service fancontrol start. This will also make the fancontrol service run automatically at system startup.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В nVidia e въпрос на една тривиална команда.

NVIDIA-X-Server-Sett.jpg

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При моят компютър температурите се контролират от Биоса. В настройките на последния има опция за избор - Биоса или ОС.

А за наблюдение аз ползвам програмката „gkrellm“. Тя е подобна на Спийдфан, само е с малко по различен облик. Има я в хранилището на всяка дистрибуция. Но преди да я инсталирате трябва да сканирате сензорите с командата „sudo sensors-detect"       (ако не сте го направили вече).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При моят компютър температурите се контролират от Биоса.

Вашият случаѝ, е по-скоро изключение отколкото правило.Въпросът е многопластов, и зависи от хардуера

, софтуера, версия на БИОС и.т.н.Ако интерфейсът за контрол го има за БИОС, тоѝ е наличен и за ОС.

И ако въобще, оставим настрана тези подробности, моето виждане за подобен вид интервенции е отрицателно.Защо ли, защото ако не знаеш точно какво правиш /намалиш обороти прекалено-гориш; увеличиш обороти прекалено-вента отива в коша за нула време, поради амортизиране/, просто ще си ''препечеш'' лаптопа, и ти остава само да го намажеш с краве масло, и да си го хапнеш на закуска.Това не е настолен ПК, за да понася до някаква степен подобни модове.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вашият случаѝ, е по-скоро изключение отколкото правило.Въпросът е многопластов, и зависи от хардуера

, софтуера, версия на БИОС и.т.н.Ако интерфейсът за контрол го има за БИОС, тоѝ е наличен и за ОС.

И ако въобще, оставим настрана тези подробности, моето виждане за подобен вид интервенции е отрицателно.Защо ли, защото ако не знаеш точно какво правиш /намалиш обороти прекалено-гориш; увеличиш обороти прекалено-вента отива в коша за нула време, поради амортизиране/, просто ще си ''препечеш'' лаптопа, и ти остава само да го намажеш с краве масло, и да си го хапнеш на закуска.Това не е настолен ПК, за да понася до някаква степен подобни модове.

благодаря за сега все още разу'авам линукса...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

благодаря за сега все още разу'авам линукса...

Моля.За нищо. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.