Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте!

Бих искала да ви помоля за помощ при избора на лаптоп. Трябва ми за програмиране основно, филми, музика, чат и малки игри. Въпреки че бъкел не разбирам от хардуер и не знам кое какво е и защо, горе-долу имам представа какво искам - четириядрен процесор, 8ГБ РАМ, и по възможност SSD. Бюджетът ми е 1000 - 1300 лв.

От една седмица седя, гледам характеристики и се чудя, защото всички лаптопи на тази цена ми изглеждат подобни и не знам на какво да се спра. От толкова чудене до сега, се спрях на http://ardes.bg/laptop/ASUS+X550JK-XO045D-66961

Казаха ми, че имало лоши отзиви за този лаптоп, но аз лично търсих и не можах да намеря. Ако го взема, по натам евентуално ще може ли да добавя SSD? И какво мислите за този лаптоп като цяло? Също така, моля хора, които се занимават с програмиране, да кажат каква машина ползват, какво е важно и т.н. Отворена съм и към други марки и предложения.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

niki292002    2505

Кажи какви игри ще играеш. Иначе, ако са от сорта на GTA V на high бюджета е много малък.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Кажи какви игри ще играеш. Иначе, ако са от сорта на GTA V на high бюджета е много малък.

Не, не нямам намерение да играя GTA 5 и най-новите игри :)) Имам предвид стари игри като AOE 2, Zoo Tycoon 2 и подобни стари игрички. Играенето не ми е приоритет, а програмирането най-вече.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    baikolio95    740

Ето предложение с добавено SSD 256GB http://laptop.bg/laptops-asus-K550-asus_k550lnvxo351d_256gbssd

Асуса с i7 и по-мощното видео ще грее като печка, но без SSD ще се държи доста по-мудно, въпреки по-добрите си характеристики.

Редактирано от baikolio95 (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    stzbg    178

Ето предложение с добавено SSD 256GB http://laptop.bg/laptops-asus-K550-asus_k550lnvxo351d_256gbssd

Асуса с i7 и по-мощното видео ще грее като печка, но без SSD ще се държи доста по-мудно, въпреки по-добрите си характеристики.

Но е далеч... далеч по-слаб(2-пъти по-слаб процесор и 2 пъти по-слаба видеокарта)!

Не си заслужава, заради SSD-то... Лесно в бъдеще може човек да отдели 100лв. за SSD(120GB са напълно достатъчни)+20лв. за кеди...

Въпреки че съм върл противник на евтините Asus-и, но цената на посочения от автора модел е извънземна - за 1300лв. получаваш 4-ядрен процесори от последно поколение и видеокарта от среден клас...

А, да не говорим, че въобще няма смисъл от Nvidia 840М, която съвсем малко е по-мощна от Intel HD 4600... Винаги съм твърдял, че ако ще се взима лаптоп със спец. видео, задължително поне трябва да е с Nvidia 850М, иначе рискът е неоправдан(всички знаем, как дефектират спец. видеокарти след 2-3год. ползване)

Редактирано от stzbg (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    baikolio95    740

Една система е толкова бърза, колкото бърз е най-бавният и компонент. В случая, бавното HDD убива потенциала на процесора. Инсталирал съм доста машини с такива параметри, и категорично твърдя, че дори процесора да е i3, когато има SSD машината се държи много по-добре от такава с i7 и HDD на 5400 оборота.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    stzbg    178

Една система е толкова бърза, колкото бърз е най-бавният и компонент. В случая, бавното HDD убива потенциала на процесора. Инсталирал съм доста машини с такива параметри, и категорично твърдя, че дори процесора да е i3, когато има SSD машината се държи много по-добре от такава с i7 и HDD на 5400 оборота.

Напълно съм съгласен, но едно с SSD лесно може да замениш някакво бавно HDD, а процесор и/или видеокарта в лаптоп много трудно могат да бъдат ъпгрейднати, а в посочения модел от теб, дори е не възможно(запоени са към дъното и спец. видеокарта, процесора и представете и 4GB ram)

То не че и при i7 конфигурацията го няма това...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    baikolio95    740

Точно защото са запоени, високата температура на мощния процесор и видео са предпоставка за проблеми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Точно защото са запоени, високата температура на мощния процесор и видео са предпоставка за проблеми.

Нищо ли не може да се направи за това загряване? Какво мислите за охлаждащите подложки, топчета и т.н? Помагат ли или влошават нещата?

Иначе - благодаря ви за бързите отговори.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    onogondur    3107

Ако се притеснявате за охлаждането,тогава си вземете настолна машина.За този бюджет ще е чудна.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    stzbg    178

Всички модели на Asus над 1000лв. са с запоени и процесор и видеокарта... Дори и съперниците на Asus ROG, Acer Nitro и Lenovo Y50-70 са по абсолютно същия начин създадени, защото се гони тази скапана тенденция/мода, да се правят тънки геймърски лаптопи с не до там толкова добро охлаждане...

А, такива подобни недоразумения, ако оцелеят повече от 2 години, ще е голям късмет!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    em40o0    7

Моделът, който си харесала е наистина хубав. Можеш да добавиш SSD, но ще трябва да се сложи на мястото на твърдия диск, а диска да се премести на мястото на CD-то. CD-то ще се сложи в кутийка и ще се използва като външно. Тук http://www.speedcomputers.biz/...x550jk-xo045d-i7-4710hq/ цената е по-ниска. SSD-то можеш да добавиш като натиснеш бутона ПОКАЖИ, под КУПИ. :)

Редактирано от em40o0 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    stzbg    178

Ако не държите да е нов, може да се погледне това, +200лв. за едно SDD.

Видеокартата му е супер слаба! Поне да беше Nvidia Quadro 3000M...

А и i7-4710HQ е около 40% по-мощен от i7-2670QM(този в Elitebook-a)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Pa7he71c    52

Да по-слаб е, но пък има други благинки - матрица, охлаждане, 2 слота за HDD/SSD, 4 слота за памет, и не на последно място този лаптоп е ПРОЕКТИРАН за да работи на максимума си дълго време. Нещо което не мога да кажа за ASUS-ите предложени тук.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    stzbg    178

Да по-слаб е, но пък има други благинки - матрица, охлаждане, 2 слота за HDD/SSD, 4 слота за памет, и не на последно място този лаптоп е ПРОЕКТИРАН за да работи на максимума си дълго време. Нещо което не мога да кажа за ASUS-ите предложени тук.

Да, но няма гаранция, че Nvidia-та няма да сдаде багажа! 

Тук тя е на слот, но не означава, че лесно и евтино се купува нова видеокарта!

Иначе, лаптопът поддържа и геймърски видеокарти... ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    ExaFlop    26877

Ако се притеснявате за охлаждането,тогава си вземете настолна машина.За този бюджет ще е чудна.

За какви цели ще се ползва машината? Вкъщи или ще се разнася (пътува)? Иначе за тоя бюджет може да се стъкне доста прилична машина, че и с по-голям монитор.

Редактирано от belivakov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    niki292002    2505

За какви цели ще се ползва машината? Вкъщи или ще се разнася (пътува)? Иначе за тоя бюджет може да се стъкне доста прилична машина, че и с по-голям монитор.

Може и да е за вкъщи, но с доста ограничено място.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

За какви цели ще се ползва машината? Вкъщи или ще се разнася (пътува)? Иначе за тоя бюджет може да се стъкне доста прилична машина, че и с по-голям монитор.

Уча за софтуерен инженер и ще я ползвам за писане на код. От огромно значение е да е преносим, не ми трябва настолен компютър за сега. При този Аsus, който съм си харесала единствено охлаждането ме притеснява. Чудя се ако се спра на вариант с двуядрен процесор и по-смотана видеокарта (?хм), но пък с 8 ГБ рам и SSD, дали ще е по-добре? Или да взема Asus-a, да му шибна и SSD пък каквото стане?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    vasettoo    101

Вместо да се хвърляш на пластмасовите ширпотреби на марковите производители, се ориентирай към бизнес клас машина с остатъчна или почти пълна гаранция. За твоите цели е безсмислено четириядрен проц, който няма да се натовари никога на макс за целите, които ще го ползваш, но би греЯл доволно "карантията" на лаптопа. Аз бих заложил на готов вариант като това: dell-e6440-amd-radeon-1600h900-ssd-180-ram-8-intel-i5-3-4-ghz-nov

Имам досег с такава машина след ъпгрейд от пластиките, като бившия ми Acer Aspire 5745G - разлика от земята до ефира. Отделно гаранцията си важи по сервизния номер на машината, "набит" в BIOS и на гърба на лаптопа. Ползвах гаранцията за изгорял слот на паметта и всичко се оправи безболезнено след смяна на дъното - това е едно от големите достойнства на Dell за мен, освен качеството на Latitude серията.

В този ред на мисли и другите реномирани производители с техните бизнес класове са за предпочитане - Lenovo Thinkpad T и W-серията, HP Elitebook P и W-серията...

Успех!

Редактирано от vasettoo (преглед на промените)
    • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    stzbg    178

Въпреки че и Latitude серията на Dell я прави Compal :( , е на светлинни години от бюджетните предложения до 1500лв. ....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Въпреки че и Latitude серията на Dell я прави Compal :( , е на светлинни години от бюджетните предложения до 1500лв. ....

Аз наскоро си взех 

http://ardes.bg/laptop/Asus+F751LK-T4048D-67467#description-t

Супер е ,бърз ,готин екран .Но имам 2 съвета :

1. От тук се тегли windows

https://www.kaldata.com/forums/topic/242152-%D0%BA%D0%B0%D0%BA-%D0%B4%D0%B0-%D1%81%D0%B8-%D0%B8%D0%B7%D1%82%D0%B5%D0%B3%D0%BB%D0%B8%D0%BC-windows-81-%D0%BB%D0%B5%D0%B3%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%BE/

2.Поставя се диска с драйверите ,като предварително се прави аутологин ,всичко се инсталира и се рестартира на десет пъти

3.Ето как се подкарва кеша на ссд диска:

- отваря се команд промпт с администраторски права

Open up diskmgmt.msc and a take a good look at your drives. Remember the number of the new SSD you want to use as a cache. In addition, figure out how big you want the partition to be, in MB. An easy way to see the full capacity of your drive is to right click where it says "Disk #" on the left side of diskmgmt.msc. Click 'Volumes' and you should see 'Capacity' listed. If you want to fill the drive, that is the number you want to remember. 

5. Open up an administrator console (windows + type 'CMD', hit ctrl-shift-enter to open as admin)

6. Type 'diskpart'. Here's where we partition our drive. Type the following:

select disk # - where # is the number of the SSD. Make sure this is correct, otherwise you could wipe the wrong drive!

clean - This will wipe the drive. Of course, make sure there's nothing on it you need. 

> convert MBR

create partition primary size=#### - where #### equals the size, in megabytes, of the cache partition you want to make. This comes from step 4, or can be any size you choose that is less than the total capacity of the drive. E.g. my Intel 128GB SSD has a total size of 114472MB, so I typed 'create partition primary size=114472'

set id=73 override - this sets the partition type

exit

http://forum.notebookreview.com/threads/howto-configure-a-large-32gb-ssd-to-work-with-expresscache.705681/

после се тегли от сайта на асус следната програма 

ExpressCache

http://support.asus.com/Download.aspx?SLanguage=en&m=ExpressCache

Инсталира се и се рестартира и литва

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    stzbg    178

Аз наскоро си взех 

http://ardes.bg/laptop/Asus+F751LK-T4048D-67467#description-t

Супер е ,бърз ,готин екран 

След това, отиди в магазин, където имат изложен Dell Latitude E6540 и виж каква е разликата като усещане, когато се работи на бизнес машина!

Дори, ако този странен Asus застане до един 3-годишен Е6420/Е6520 ще бледнее...

Всичко това го говоря(пиша), ако се абстрахираме от хардуера.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Wishy    0

След това, отиди в магазин, където имат изложен Dell Latitude E6540 и виж каква е разликата като усещане, когато се работи на бизнес машина!

Дори, ако този странен Asus застане до един 3-годишен Е6420/Е6520 ще бледнее...

Всичко това го говоря(пиша), ако се абстрахираме от хардуера.

Колега ако ще се абстрахираме от хардуера, може направо да си вземе един ibm thinkpad t60. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.