Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте, наскоро си зглобих нова компютърна конфигурация -

Процесор - AMD A8 6600K (не овърклокван)

Дъно - GIGABYTE F2A88XM-D3H

Рам - 2х  HyperX FURY Blue 4GB, DDR3, 1600MHz (8гб общо)

Видео карта - Sapphire Vapor-x AMD Radeon R9 270x Oc 2GB Gddr5

Захранване - 600W, CoolerMaster B600 V2

Хард диск -  500GB, WD Caviar Blue, 7200rpm

Кутия - DeepCool Case TESSERACT BF с 4 охлаждащи вентилатори - DEEPCOOL XFAN120 LB.

Охладител на процесора - DEEPCOOL Cooler GAMMAXX S40 и термо паста - ARCTIC MX-4.

От началото си мислех , че няма да имам проблеми с охлаждането , но от скоро забелязвам голямо повишение на температурите в натоварен режим.

Оказва се ,че само HWmonitor и Speccy отчитат някави горе-долу реални температури за процесора, но има бъг и при тях.В нормален режим температурите са между 48-52 градуса а при натоварен режим между 65-75градуса.Бъга при гореспоменатите програми е ,че както си стоят температурите ви нормален режим (съответно и в натоварен) някакси за секунда отчитат температурите с +10 градуса нагоре.Това не ме притеснява за температурите в нормален режим, а за тези в натоварен. Чрез въпросният бъг максималните температури според програмите HWmonitor и Speccy достигат фрапиращите 85 градуса което е моного притеснително в предвид ,че имам добър охладител и добър въздушен поток в кутията. Опитвал съм и Aida64,real temp,и други но не показват адекватни стойности ( 0 градуса или по малко).Посъветвайте ме какво да правя няма как да разбера температурите при натоварен режим и това ме притеснява за процесора.Мой приятел ми сподели ,че при АМД процесорите има някакъв бъг на датчика на процесорите,но аз се съмнявам в това защото серията А(6,8,10) са с нова архитектура и не би трябвало да има такъв бъг. Също така интегрираната  видеокарта в процесора съм я спрял от биос. Моето съмнение е ,че може би по някакъв начин видеокартата ми Sapphire Vapor-x AMD Radeon R9 270x Oc 2GB Gddr5 по някакъв начин товари допълнително процесора може и да греша.

Ако някой знае или предполага причина или програма която отчита коректно стойностите за процесора нека сподели.

Благодаря :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Trend    21

При тези процесори най-меродавна е температурата на капачката, т.е. "Процесор", а тези за ядрата - не. Можеш да видиш в AIDA64 какво ти показва като стойност там и да знаеш, че е вярно.

Също така, скокове в температурата от порядъка на 10С в рамките на секунда са невъзможни (ако имаш охладител върху процесора), затова няма смисъл да се притесняваш от подобни нереални отчети.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Значи да гледам темпераурата на процесора а не тази на капачката? Това малко ме съмнява защото според аида64 в ненатоварен режим темпераурата на процесора е около 18-22 градуса а при максимално натоварване е около 40 - 45.На капачката  е 48-52градуса при ненатоварен режим а при натоварен достига стоиности от 75+ градуса с HWmonitor (С аида64 няма опция да се види температурата на капачката). Това нормални стойности ли са или трябва да се направи нещо по въпроса?

Редактирано от Rangemastera (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Trend    21

Звучи малко множко, като за афтърмаркет охладител. Може да не си нанесъл добре термопастата, или да е засъхнала вече, също така, може ребрата на радиатора да са се позадръстили от прах - провери ги тези неща.

Температурата на процесора (не на ядрата), обикновено е датчик, отчитащ точно капачката, като при него е приложена стойност "делта", която превръща температурата на ядрата (реалната) до тази, дадена от производителя в спецификациите на процесора като безопасна температура. Другата температура - тази на самият кристал (и на ядрата) е реалната и тя не трябва да надвишава "Tj max" (температура на топене на спойките), иначе процесорът ще изгори (или кристалът буквално ще се отлепи от подложката, което е равнозначно). Съвременните процесори имат защита от такова прегряване, която ги изключва при такава температура, както и функция "throttling", която пък сваля честотата и подаваното напрежение към процесора с цел задържане на консумираната мощност в границите на спецификациите, пак с цел защита на процесора. Всъщност, най-големите щети от прегряването ги понася дъното и по-специално захранващата му схема, затова е добре да се следят температурите и да се обдухват също и радиаторите на мосфетите и на чипсета, защото и там грееенето е сериозно под товар, особено в кутии със слаба или липсваща вентилация.

Аз малко се поотнесох в обясненията, но не е лошо чат-пат да се споменават и тези неща, особено сега, в летните жеги :D

Редактирано от Trend (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Звучи малко множко, като за афтърмаркет охладител. Може да не си нанесъл добре термопастата, или да е засъхнала вече, също така, може ребрата на радиатора да са се позадръстили от прах - провери ги тези неща.

Температурата на процесора (не на ядрата), обикновено е датчик, отчитащ точно капачката, като при него е приложена стойност "делта", която превръща температурата на ядрата (реалната) до тази, дадена от производителя в спецификациите на процесора като безопасна температура. Другата температура - тази на самият кристал (и на ядрата) е реалната и тя не трябва да надвишава "Tj max" (температура на топене на спойките), иначе процесорът ще изгори (или кристалът буквално ще се отлепи от подложката, което е равнозначно). Съвременните процесори имат защита от такова прегряване, която ги изключва при такава температура, както и функция "throttling", която пък сваля честотата и подаваното напрежение към процесора с цел задържане на консумираната мощност в границите на спецификациите, пак с цел защита на процесора. Всъщност, най-големите щети от прегряването ги понася дъното и по-специално захранващата му схема, затова е добре да се следят температурите и да се обдухват също и радиаторите на мосфетите и на чипсета, защото и там грееенето е сериозно под товар, особено в кутии със слаба или липсваща вентилация.

Аз малко се поотнесох в обясненията, но не е лошо чат-пат да се споменават и тези неща, особено сега, в летните жеги :D

Въпросният афтърмаркет охладител съм го монтирал около преди 1 месец вече също и термопастата е нова и няма прах ,точно това ме притеснява дали е възможно самата програма да отчита грешно стойностите или имам съмнение че видеокартата (външната) товари допълнително по някакъв начин процесора.А на самата термопаста пише че максималната стойност която може да достигне процесора е 73.2 градуса.Процесора е нов около 3 месеца и затова съм притеснен за тези градуси.Вентилацията в кутията също мисля ,че е добра (2 вкарващи и 2 изкарващи 120мм вентилатори) нямам идея от какво и откъде е проблема :/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Trend    21

Дано си го монтирал както трябва. За пастата и това, което пише, че би поддържала като температури ми звучи твърде несериозно, за да се взема под внимание. Ще поддържа това, което се показва реално, другото е ала-бала и маркетинг.

Пипни и радиатора за да провериш колко е топъл, за по-сигурно пипни медните тръби в основата им. Ако не парят при 75С, значи нямаш добро топлоотдаване към радиатора. А ако парят, значи охладителят ти поради някаква причина не се справя с разсейването на топлината, предавана му от процесора.

Редактирано от Trend (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    pconline    3440

Охладителя е доста отворен така, че опитай следното.

Пусни стрес тест.

Пипни капачката на охладителя притискаща тръбите към процесора. Ако процесора минава 75 градуса то не би трябвало да можеш да пипнеш там изобщо.

МХ4 е малко гъста, но при тези температури отдавна би трябвало да се втечни и дори и да си сложил повечко би трябвало да излезе настрани от процесора ако охладителя е добре стегнат.

Винаги можеш да опиташ да го свалиш и монтираш наново. Хем да се види пастата разнесла ли се е равномерно и ако не да се търси грешката.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Kamen Koichev
        Здравейте. Имам лаптоп Asus X550VC от известно време ми създава проблеми забива без причина и понякога не иска дори да зареди а след преинсталация всичко се оправя.Осъмних се в хард диска и изтеглих програмата HDTunePRo. Наистина ми излезе грешка,но досега не съм имал подобен проблем и незнам какво точно означава,ще бъда благодарен ако някой може да ми помогне.Прикачвам снимка с грешката ако трябва ще пусна и допълнителни тестове просто незнам какви. Благодаря предварително.

• от dadino
        Проблемът ми е следния. Имам слушалки Plantronics със сплитер с жак за аудио и микрофон. 
        Когато включва слушалките в компютъра директно (микрофона в розовото, слушалките в зеленото) се чува много по - слабо, от тогава, когато включа без сплитера слушалките в колонките ми. Нямам преден панел с аудио жакове, работя само с тези отзад на кутията. Иначе си работят, няма пращене и микрофона си работи. Пробвах да ги включва и на лаптоп, чува се както, когато ги включва в колоните.
      • от Marinela Georgieva
        Здравейте!
        Преди 2 дни инсталирах пиратската версия на Norton Internet Security + ID security. След рестарта на компютъра обаче, за появи огромен проблем с Chrome - не зарежда, не иска да показва начална страница, дори и настройки! Рових се в настройките на антивирусната, деинсталирах я, рестартирах компютъра няколко пъти. Опитах да деинсталирам Google Chrome, но ми даде грешка. Не че не мога да използвам Morzila/Opera, но с Chrome ми е по-удобно.
        Моля, помогнете!

Благодаря много предварително!
      • от CaptainJord
        Когато говоря с някой той си чува гласа на моя микрофон, дори в скайп изобщо пък там не ми се чува микрофона, а на човека гласа се чува .. Моля помогнете ми компютъра ми е чисто нов на 6 месеца ми е ..
      • от vassetz
        Здравейте. Преди няколко дни ми попадна въпросния модел netbook. eMachinies eM250.
        Реших да му ъпгрейдна оперативната памет от 1 на 2 gb и съответно намерих подходяща такава  втора употреба. Продавача ме увери, че работи. 
        Но се появява проблем, след като е поставих - нетбука не иска да се стартира, а в левия край на екрана се появяват хоризонтални черти.
        Операционната система е Win 7 starter.
        Оригналната памет е Transcend 1 GB DDR2 667 SO-DIMM CL5,  а на снимката е купената.
        В BIOS-a се появява ,че има налично 2048 МВ памет, но нямам представа защо машината не иска да се стартира?

• Разглеждащи в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Дарение

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.