Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

veselinadv    0

Здравейте, 

Не знам къде да публикувам тази тема ...надявам се е на правилното място.

Аз по акт за раждане се водя на бившия съпруг на майка ми, който аз никога не съм виждала. По него време не е успяла да се разведе и за това съм писана на него. Той почина наскоро, което ме наведе на мисълта, че е крайно време да сменя имената си и да бъда на името на истинския си баща.....но не знам каква е процедурата и колко пари ще ми струва. Ще бъда много благодарна ако някой ми помогне.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

jhoro    29752

Здравейте, 

Аз по акт за раждане се водя на бившия съпруг на майка ми, който аз никога не съм виждала. По него време не е успяла да се разведе и за това съм писана на него. Той почина наскоро, което ме наведе на мисълта, че е крайно време да сменя имената си и да бъда на името на истинския си баща.....но не знам каква е процедурата и колко пари ще ми струва. Ще бъда много благодарна ако някой ми помогне.

Как да сменя името си?

ЗАКОН ЗА ГРАЖДАНСКАТА РЕГИСТРАЦИЯ
    Чл. 19. (1) Промяната на собствено, бащино или фамилно име се допуска от съда въз основа на писмена молба на заинтересувания, когато то е осмиващо, опозоряващо или обществено неприемливо, както и в случаите, когато важни обстоятелства налагат това.

Редактирано от jhoro (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    NNNNIKKKK    1274

Здравейте, 

Въпросът ви е с едноседмична давност, но все пак ще отговоря накратко, за яснота на други интересуващи се, извън вече посоченото в темата.

Най-вероятно поставяте въпроса за фамилното си име. От обяснението Ви предполагам, че това е фамилията на съпруга на майка Ви.Фамилното Ви име е резултат на действуващата в българското законодателство оборима презумпция, която гласи, че: "Съпругът на майката е баща на детето родено по време на брака или девет месеца след неговото прекратяване". Т.е. тук биологията няма никакво значение. :)

За да смените фамилното си име на основания, извън посочените по-горе, в цитираната норма на чл.19, ал.1, трябва преди това да установите произхода си, защото сега той юридически е установен в акта Ви за раждане като за баща е записан починалия съпруг на майка Ви. Установяването на произхода става със съдебно дело, но там има преклузивни срокове, които ако сте изпуснала, няма как да стане. Едва след това ще може да смените името си. 

Другият вариант е да си "смучите от пръстите" други причини за да се вместите в последното предложение на нормата "важни обстоятелства", които обаче трябва и да докажете пред съда. Освен разбира се ако фамилията Ви не е осмиваща или опозоряваща.

Имайте впредвид и още нещо важно- установяването на различен от сега установеният Ви произход е свързано и с въпросите по наследяването :) , така, че е добре предварително да прецените нещата от всички страни.

Държавните такси не са големи. Може да ги проверите в Тарифата за  таксите събирани от съдилищата, която е публикувана на много места в нета.

За тези дела обаче, най-вероятно ще Ви е нужна помощ от адвокат, а там нещата, както се казва, стават непредвидими. :no-no:  

Редактирано от NNNNIKKKK (преглед на промените)
    • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.