Премини към съдържанието
Trichocephalus

RQ : високоговорител, или замяна на изгорял с друг ?

Препоръчан отговор

Здравейте, знаещи.
    Тъй като звукът на домашното кино въобще не задоволи изискванията ми, продрах земята, но се снабдих с усилвател ( всъщност ресийвър и не се снабдих, а ми го подариха )  -

1ac0d8d36628448b59629c0c2853c4ea.jpg
    45a2c9c4bebc025b9422d14431da3c64.jpg

Denon DRA 325-R.
    В спецификациите му пише следното :

40 watts per channel into 8Ω (stereo)

Frequency response: 20Hz to 50kHz

Damping factor: 0.05

Input sensitivity: 2.5mV (MM), 150mV (line)

Signal to noise ratio: 78dB (MM), 95dB (line)

Speaker load impedance: 6Ω to 16Ω

Тоест - 40 вата, 8 ома.

Сетих се,ч е едно време слушах музика на едни колони Респром, 30 W и си ги изрових от мазата.

2c67465ad8113cbd08c11236a83d100a.jpg

5dd755801f5baef41452c8e6ca33fee4.jpg

89a7c17083d5472d08f0289145d3ee10.jpg

Да, ама се оказа, че единият ми бас е изгорял :

Характеристиките му са следните :

77c7b0dc9c10d1e348f02dc5adf57fcd.jpg

72215a478d4220bfd747d26344dc562d.jpg

Та тръгнах да търся 8 ома, 10 W, 20 сантиметров ( 8 инча) говорител.

И ударих на камък - в три магазина в Плевен питах, никъде няма, поръчваха, звъняха из страната и никъде не може да се намери такъв.

Закъсах го, честно :lock: и затова се допитвам до Вас, знаещите

Въпроси :

1.) откъде да намеря подобен говорител ? Има ли онлайн магазини - търсих, но точно такъв не намерих по страниците.

2.)Мога ли да го заменя с някой друг, с подобни характеристики ?

3.) А мога ли да заменя и двата говорителя ( на двете тонколони)  с други два, същия размер, но по-мощни -  за да паснат на усилвателя, който дава 40 W на канал  ?  С какви точно ?!

4.)А заслужава ли си усилието ?

Имайте предвид, че бюджетът е ограничен :lock:

Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

От мен честито, но не виждам никакъв въпрос. Ако касае подмяната на говорител, то и двата модела ги има да се продават по магазините. Примерно в "Elimex"". Мисля, че в Плевен има техен магазин. Цената не е голяма - може би около 12-15 лева на BBK201B8. Усилвателчето е добро. Мога да ти пратя документацията му, понеже на форума не мога да я прикача.Ще проверя за говорител и ще ти пиша, но ще е утре вечер. Можеш да ги замениш с други стига да паснат на отворите. Не си струва, защото ще ти излезят над бюджета, независимо, че не го зная.

Редактирано от ПОТРЕБИТЕЛ 65 (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

От мен честито, но не виждам никакъв въпрос. Ако касае подмяната на говорител, то и двата модела ги има да се продават по магазините. Примерно в "Elimex"". Мисля, че в Плевен има техен магазин. Цената не е голяма - може би около 12-15 лева на BBK201B8. Усилвателчето е добро. Мога да ти пратя документацията му, понеже на форума не мога да я прикача.

Точно от "елимекс" днес ми се обадиха, че не могат да намерят в цялата страна подобен говорител - всички бройки били изчерпани.Цената им в каталога беше 26 лв и бях готов да я платя, но - няма.

А въпроси има не само 1, ами 4 най-отдолу на поста ми ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Точно от "елимекс" днес ми се обадиха, че не могат да намерят в цялата страна подобен говорител - всички бройки били изчерпани.Цената им в каталога беше 26 лв и бях готов да я платя, но - няма.

Ако не ти е късно да почакаш седмица, ще ти потърся, но предварително не ти обещавам. Става въпрос за BBK201B8. Постнал си първо снимките и тогава въпросите, затова се е получило леко разминаване. Забелязах ти поста  в самото му начало.

Редактирано от ПОТРЕБИТЕЛ 65 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Отговор на въпрос: 2-Да . Въпрос 3.Може,но трябва да са същия диаметър и 8 ома съпротивление.Ватовете колкото повече,по добре.   Въпрос 4.Не си заслужава усилието,защото няма да се получи добър резултат.Просто тези кутии не свирят добре.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Получи се разминаване , защото качвах снимките от мобилния телефон , а след това дописах на компютъра :)

Няма проблем

ПОТРЕБИТЕЛ и Димитър 59 - благодаря на двама ви за предложението , не не ми е спешно , тъй че ако намерите - добре дошло :)

Знам , че не свирят добре - заради това и ги бях захвърлил , но по-добре с тях , отколкото без нищо или със домашното кино , не ли ?

като вариант си мислех за ето тези : ВГ BBK201Б8 Размерът и съпротивлението са подходящи, с тях колоните ще станат 40 W , а с доставката ще ми излязат 50 лв двата.Ама не знам цената не е ли висока и най-вече дали ще се съвместят с колоната ?

BBK201B8.

Този , дето предлагаш ти също става - и той е 20 W , тоест ще увеличи мощността на колоната, но ще трябва да се сменят и двата май ..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Док, освен пак да "продереш земята" и "да се снабдиш" и с тонколони :whist: 

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

:lol6: малко нагло ще е, не ли ? :ph34r::shy11::D

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

:lol6: малко нагло ще е, не ли ? :ph34r::shy11::D

Мииииии.....няма :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Аз се порових,за втора употреба и видях такива,които струват под 100лв.Които ще свирят много по добре от тези дараци,които се опитва да съживи...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Аз се порових,за втора употреба и видях такива,които струват под 100лв.Които ще свирят много по добре от тези дараци,които се опитва да съживи...

Рискът с тях е изобщо да не свирят , а в офиса на Еконт или Спиди - няма ка да ги разглобя и замереам с мултицета , нали се сещаш .

Преди да пусна темата - обходих olx и видях какво се предлага :lock:

Иначе трябва на място да отида , в някой магазин за аудио техника втора употреба ......

В Плевен знам замо за един подобен , другото е в някоя заложна къща и .... май утре ще прескоча да видя

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Рискът с тях е изобщо да не свирят , а в офиса на Еконт или Спиди - няма ка да ги разглобя и замереам с мултицета , нали се сещаш .

Преди да пусна темата - обходих olx и видях какво се предлага :lock:

Иначе трябва на място да отида , в някой магазин за аудио техника втора употреба ......

В Плевен знам замо за един подобен , другото е в някоя заложна къща и .... май утре ще прескоча да видя

Неприятното чувство, че са те излъгали и са ти пробутали някой боклук, остава много по-дълго от чувството, че си направил "изгодна" сделка и си икономисал някой лев.....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Неприятното чувство, че са те излъгали и са ти пробутали някой боклук, остава много по-дълго от чувството, че си направил "изгодна" сделка и си икономисал някой лев.....

Именно.

Утре само ще сравня цените и да видя какво се продава "на живо"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Темата ме заинтригува и реших да се включа - тук някакъв "капацитет" нарече тези български колони ДАРАЦИ...Тези колони са от доброто старо време с качествени материали и чисто български говорители, които за онова време бяха перфектни! Сега в Благоевград само сглобяват говорители на ишлеме с китайски шасита, мембрани и т.н. Въпросните колони с малко преработка стават нормални за слушане в къщи! Ако питащия се интересува, мога да му дам няколко съвета, изпробвано с времето си...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

А аз смятам най отговорно,че:колонките  вършат страхотна работа, за цената си.Говорителя, този от снимката не е 10вата, а е от 10 до 50 вата.Може да се ремонтира, а най добре и другият да се даде за ремонт, като резултата може да надмине и най смелите очаквания на зор- имащият :D .Тоз модел, е много по добър, от сегашните, съвременни модели,многократно проверено.И,също има вече  колекционерска стойност.Последно-цената на такъв ремонт,би била по ниска от покупка на нови такива.Мога да свърша работата-драснете едно лично,благодаря.

Редактирано от Крумов (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Тъй.

Благодаря на всички отзовали се - реших проблема по най-бързия начин : купих две колонки от заложна къща за 65 лв.

Двулентови, марка "magnat".

6c14e9fe63ff755a90d3d484e9762af0.jpg

452e5203bbb495b70da54cb8ecfe937f.jpg

8abe934edb717430983a8eb730022e6e.jpg

С много добър външен вид и функциониращи отлично.В момента ги слушам.

Конструкция е изпълнена с басрефлекс със задно разположение..Номинална мощност 80w, , импеданс 4-8 ohm, честотна лента 34Hz-30kHz, чувствителност 90dB. За 65 лв двете след лек пазарлък :)

Старите не можеха да покрият диапазон над 20 kHz, категорично и звукът в момента е коренно различен -определено свирят по-добре.

Е, не е нещо кой знае какво, но се вместих в бюджета си, и имам по-качествен звук от преди, а това е по-важното.

Единственото, което ме малко притесни този импеданс - от 4 до 8 ома.

някой може ли да ми каже, по-дяволите, какво искат да кажат с този интервал ?

4 ома ли е, 6-ли, 8- ли ?! :eek:

Знаете, притеснявам се не за друго, ами заради усилвателя, който си е на 8 ома изходящо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

За момента не съм решил какво да ги правя .

Ако тръгна да продавам - 30 лв ще бъде здравата колона , другата ще е подарък :D

Кажете , моля Ви за импеданса на тия , новите - ще товарят ли усилвателя или не ?

Новите не съм ги платил все още - уговорката е в петък , ако ми харесат да финишираме сделката или да ги върна

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Няма да се притесняваш. От време на време ще проверяваш колко загрява усилвателя при продължително слушане на определено ниво. Импеданса зависи от честотата и е в широки граници може би и под 4 ома при някои честоти.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Няма да се притесняваш. От време на време ще проверяваш колко загрява усилвателя при продължително слушане на определено ниво. Импеданса зависи от честотата и е в широки граници може би и под 4 ома при някои честоти.

След около 2-3  часа работа беше загрял съвсем слабо отгоре, където са отворите за проветрение.

Защитата не е сработвала, но аз и не съм го надувал много силно.

Да търся ли други, 8-омови колонки или да остана с тия ?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Какъв диапазон над 20 кхз. не са могли да покрият ? Как са свирели по-добре новите ? Какви 30 кхз. диапазон, като ухото ти не може да чуе по-нагоре от 18-19 кхз. ?

Понякога пишеш огромни, ама огромни глупости и то с увереност.

За колоните, ясно ми е че са писали безмислени малоумия, за да използват една и съща лепенка на няколко модела...ама толкова ли не можеш да им измереш съпротивлението с мултицет ?

Те и сигурно и "Магнат" да ги питаш, и те няма да знаят. Колоните които си купил нямат нищо общо с качеството. Според мен. Нека останалите дърдорковци приказват каквото си искат, само дето качествена колона не са чували никога. Кажи поне с колко мм. подобие на МДФ, е. Имат ли вата в тях и истински филтър между НЧ и ВЧ, ако въобще могат да се разглобяват.

Ама те и останалите са едни сладури... Колко уверено казват дали и как ампа ти ще издържа 4 ома... Типично поведение на технически-неграмотни комшии или баджанаци, а не на хора в технически форум...

След малко, като ти прегледам сервизната документация на ампа с какви крайни, на какво напрежение са пуснати и с какви изходни защити е, ще ти кажа дали ще можеш да разчиташ на него за 4 ома и дали е препоръчително.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

След около 2-3  часа работа беше загрял съвсем слабо отгоре, където са отворите за проветрение.

Защитата не е сработвала, но аз и не съм го надувал много силно.

Няма да се притесняваш както ти е отговорил AGD. Няма нищо страшно.

Допълнено: Модераторе! Прегледай внимателно поста на  " Lifebeyounearth"" Това е оня всезнайко от миналото - Атанас Пачов, който раздаваше асоциации и мнения в техническите раздели  - човекът с една камара акаунти и е крайно време да вземете сериозно отношение по "неговият въпрос" След известно време ще напиша и още една негова регистрация на лично.

Lifebeyounearth Редактирано от ПОТРЕБИТЕЛ 65 (преглед на промените)
    • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Тъй.

Благодаря на всички отзовали се - реших проблема по най-бързия начин : купих две колонки от заложна къща за 65 лв.

Двулентови, марка "magnat".

6c14e9fe63ff755a90d3d484e9762af0.jpg

452e5203bbb495b70da54cb8ecfe937f.jpg

8abe934edb717430983a8eb730022e6e.jpg

С много добър външен вид и функциониращи отлично.В момента ги слушам.

Конструкция е изпълнена с басрефлекс със задно разположение..Номинална мощност 80w, , импеданс 4-8 ohm, честотна лента 34Hz-30kHz, чувствителност 90dB. За 65 лв двете след лек пазарлък :)

Старите не можеха да покрият диапазон над 20 kHz, категорично и звукът в момента е коренно различен -определено свирят по-добре.

Е, не е нещо кой знае какво, но се вместих в бюджета си, и имам по-качествен звук от преди, а това е по-важното.

Единственото, което ме малко притесни този импеданс - от 4 до 8 ома.

някой може ли да ми каже, по-дяволите, какво искат да кажат с този интервал ?

4 ома ли е, 6-ли, 8- ли ?! :eek:

Знаете, притеснявам се не за друго, ами заради усилвателя, който си е на 8 ома изходящо.

Не трябва да се притесняваш изобщо от импеданса.При по-нисък импеданс на колоните ще имаш по-голяма мощност,отдавана от крайното стъпало.Ако е 8 ома,е по-леко на крайното стъпало,малко е по-малка мощността,но и звукът е по-изчистен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Тези имат великолепна характеристика,ако може да се вярва на написаното отзад.Уцелил си в 10-ката,като си ги намерил ,защото са точно като за твоя усилвател.Това,че пише на колоните,че работят от 4 до 8 ома да не те притеснява.Щом могат да работят дори с 4 омов усилвател,значи че са по издръжливи при натоварване.С 8 омов усилвател,ще са още по добре.Нали си го пробвал,след което не загрява!Когато един усилвател е натоварен постоянно,загрява така,че не можеш да го пипнеш.

Редактирано от Димитър 59 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Благодаря на всички ви :)

Колонките определено ми харесват как звучат - дори на най-усилен звук няма изкривяване на звука или паразитни шумове.

Ще ги задържа - тоест темата се счита А приключена .

А, ако някой иска старите - да пише на ЛС.

Едната е напълно изправна , на другата работят високоховорителите за високи и средни честоти. Само басът , дето е изгорял .

Иначе кутиите са здрави , вътре са с филтрите си и ватата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.