Премини към съдържанието
Trichocephalus

RQ : високоговорител, или замяна на изгорял с друг ?

Препоръчан отговор

Здравейте, знаещи.
Тъй като звукът на домашното кино въобще не задоволи изискванията ми, продрах земята, но се снабдих с усилвател ( всъщност ресийвър и не се снабдих, а ми го подариха )  -

1ac0d8d36628448b59629c0c2853c4ea.jpg
45a2c9c4bebc025b9422d14431da3c64.jpg

Denon DRA 325-R.
В спецификациите му пише следното :

40 watts per channel into 8Ω (stereo)

Frequency response: 20Hz to 50kHz

Damping factor: 0.05

Input sensitivity: 2.5mV (MM), 150mV (line)

Signal to noise ratio: 78dB (MM), 95dB (line)

Speaker load impedance: 6Ω to 16Ω

Тоест - 40 вата, 8 ома.

Сетих се,ч е едно време слушах музика на едни колони Респром, 30 W и си ги изрових от мазата.

2c67465ad8113cbd08c11236a83d100a.jpg

5dd755801f5baef41452c8e6ca33fee4.jpg

89a7c17083d5472d08f0289145d3ee10.jpg

Да, ама се оказа, че единият ми бас е изгорял :

Характеристиките му са следните :

77c7b0dc9c10d1e348f02dc5adf57fcd.jpg

72215a478d4220bfd747d26344dc562d.jpg

Та тръгнах да търся 8 ома, 10 W, 20 сантиметров ( 8 инча) говорител.

И ударих на камък - в три магазина в Плевен питах, никъде няма, поръчваха, звъняха из страната и никъде не може да се намери такъв.

Закъсах го, честно :lock: и затова се допитвам до Вас, знаещите

Въпроси :

1.) откъде да намеря подобен говорител ? Има ли онлайн магазини - търсих, но точно такъв не намерих по страниците.

2.)Мога ли да го заменя с някой друг, с подобни характеристики ?

3.) А мога ли да заменя и двата говорителя ( на двете тонколони)  с други два, същия размер, но по-мощни -  за да паснат на усилвателя, който дава 40 W на канал  ?  С какви точно ?!

4.)А заслужава ли си усилието ?

Имайте предвид, че бюджетът е ограничен :lock:

Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гост

От мен честито, но не виждам никакъв въпрос. Ако касае подмяната на говорител, то и двата модела ги има да се продават по магазините. Примерно в "Elimex"". Мисля, че в Плевен има техен магазин. Цената не е голяма - може би около 12-15 лева на BBK201B8. Усилвателчето е добро. Мога да ти пратя документацията му, понеже на форума не мога да я прикача.Ще проверя за говорител и ще ти пиша, но ще е утре вечер. Можеш да ги замениш с други стига да паснат на отворите. Не си струва, защото ще ти излезят над бюджета, независимо, че не го зная.

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От мен честито, но не виждам никакъв въпрос. Ако касае подмяната на говорител, то и двата модела ги има да се продават по магазините. Примерно в "Elimex"". Мисля, че в Плевен има техен магазин. Цената не е голяма - може би около 12-15 лева на BBK201B8. Усилвателчето е добро. Мога да ти пратя документацията му, понеже на форума не мога да я прикача.

Точно от "елимекс" днес ми се обадиха, че не могат да намерят в цялата страна подобен говорител - всички бройки били изчерпани.Цената им в каталога беше 26 лв и бях готов да я платя, но - няма.

А въпроси има не само 1, ами 4 най-отдолу на поста ми ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Точно от "елимекс" днес ми се обадиха, че не могат да намерят в цялата страна подобен говорител - всички бройки били изчерпани.Цената им в каталога беше 26 лв и бях готов да я платя, но - няма.

Ако не ти е късно да почакаш седмица, ще ти потърся, но предварително не ти обещавам. Става въпрос за BBK201B8. Постнал си първо снимките и тогава въпросите, затова се е получило леко разминаване. Забелязах ти поста  в самото му начало.

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отговор на въпрос: 2-Да . Въпрос 3.Може,но трябва да са същия диаметър и 8 ома съпротивление.Ватовете колкото повече,по добре.   Въпрос 4.Не си заслужава усилието,защото няма да се получи добър резултат.Просто тези кутии не свирят добре.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Получи се разминаване , защото качвах снимките от мобилния телефон , а след това дописах на компютъра :)

Няма проблем

ПОТРЕБИТЕЛ и Димитър 59 - благодаря на двама ви за предложението , не не ми е спешно , тъй че ако намерите - добре дошло :)

Знам , че не свирят добре - заради това и ги бях захвърлил , но по-добре с тях , отколкото без нищо или със домашното кино , не ли ?

като вариант си мислех за ето тези : ВГ BBK201Б8 Размерът и съпротивлението са подходящи, с тях колоните ще станат 40 W , а с доставката ще ми излязат 50 лв двата.Ама не знам цената не е ли висока и най-вече дали ще се съвместят с колоната ?

BBK201B8.

Този , дето предлагаш ти също става - и той е 20 W , тоест ще увеличи мощността на колоната, но ще трябва да се сменят и двата май ..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Док, освен пак да "продереш земята" и "да се снабдиш" и с тонколони :whist: 

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:lol6: малко нагло ще е, не ли ? :ph34r::shy11::D

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:lol6: малко нагло ще е, не ли ? :ph34r::shy11::D

Мииииии.....няма :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз се порових,за втора употреба и видях такива,които струват под 100лв.Които ще свирят много по добре от тези дараци,които се опитва да съживи...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз се порових,за втора употреба и видях такива,които струват под 100лв.Които ще свирят много по добре от тези дараци,които се опитва да съживи...

Рискът с тях е изобщо да не свирят , а в офиса на Еконт или Спиди - няма ка да ги разглобя и замереам с мултицета , нали се сещаш .

Преди да пусна темата - обходих olx и видях какво се предлага :lock:

Иначе трябва на място да отида , в някой магазин за аудио техника втора употреба ......

В Плевен знам замо за един подобен , другото е в някоя заложна къща и .... май утре ще прескоча да видя

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Рискът с тях е изобщо да не свирят , а в офиса на Еконт или Спиди - няма ка да ги разглобя и замереам с мултицета , нали се сещаш .

Преди да пусна темата - обходих olx и видях какво се предлага :lock:

Иначе трябва на място да отида , в някой магазин за аудио техника втора употреба ......

В Плевен знам замо за един подобен , другото е в някоя заложна къща и .... май утре ще прескоча да видя

Неприятното чувство, че са те излъгали и са ти пробутали някой боклук, остава много по-дълго от чувството, че си направил "изгодна" сделка и си икономисал някой лев.....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Неприятното чувство, че са те излъгали и са ти пробутали някой боклук, остава много по-дълго от чувството, че си направил "изгодна" сделка и си икономисал някой лев.....

Именно.

Утре само ще сравня цените и да видя какво се продава "на живо"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Темата ме заинтригува и реших да се включа - тук някакъв "капацитет" нарече тези български колони ДАРАЦИ...Тези колони са от доброто старо време с качествени материали и чисто български говорители, които за онова време бяха перфектни! Сега в Благоевград само сглобяват говорители на ишлеме с китайски шасита, мембрани и т.н. Въпросните колони с малко преработка стават нормални за слушане в къщи! Ако питащия се интересува, мога да му дам няколко съвета, изпробвано с времето си...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А аз смятам най отговорно,че:колонките  вършат страхотна работа, за цената си.Говорителя, този от снимката не е 10вата, а е от 10 до 50 вата.Може да се ремонтира, а най добре и другият да се даде за ремонт, като резултата може да надмине и най смелите очаквания на зор- имащият :D .Тоз модел, е много по добър, от сегашните, съвременни модели,многократно проверено.И,също има вече  колекционерска стойност.Последно-цената на такъв ремонт,би била по ниска от покупка на нови такива.Мога да свърша работата-драснете едно лично,благодаря.

Редактирано от Крумов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тъй.

Благодаря на всички отзовали се - реших проблема по най-бързия начин : купих две колонки от заложна къща за 65 лв.

Двулентови, марка "magnat".

6c14e9fe63ff755a90d3d484e9762af0.jpg

452e5203bbb495b70da54cb8ecfe937f.jpg

8abe934edb717430983a8eb730022e6e.jpg

С много добър външен вид и функциониращи отлично.В момента ги слушам.

Конструкция е изпълнена с басрефлекс със задно разположение..Номинална мощност 80w, , импеданс 4-8 ohm, честотна лента 34Hz-30kHz, чувствителност 90dB. За 65 лв двете след лек пазарлък :)

Старите не можеха да покрият диапазон над 20 kHz, категорично и звукът в момента е коренно различен -определено свирят по-добре.

Е, не е нещо кой знае какво, но се вместих в бюджета си, и имам по-качествен звук от преди, а това е по-важното.

Единственото, което ме малко притесни този импеданс - от 4 до 8 ома.

някой може ли да ми каже, по-дяволите, какво искат да кажат с този интервал ?

4 ома ли е, 6-ли, 8- ли ?! :eek:

Знаете, притеснявам се не за друго, ами заради усилвателя, който си е на 8 ома изходящо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За момента не съм решил какво да ги правя .

Ако тръгна да продавам - 30 лв ще бъде здравата колона , другата ще е подарък :D

Кажете , моля Ви за импеданса на тия , новите - ще товарят ли усилвателя или не ?

Новите не съм ги платил все още - уговорката е в петък , ако ми харесат да финишираме сделката или да ги върна

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма да се притесняваш. От време на време ще проверяваш колко загрява усилвателя при продължително слушане на определено ниво. Импеданса зависи от честотата и е в широки граници може би и под 4 ома при някои честоти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма да се притесняваш. От време на време ще проверяваш колко загрява усилвателя при продължително слушане на определено ниво. Импеданса зависи от честотата и е в широки граници може би и под 4 ома при някои честоти.

След около 2-3  часа работа беше загрял съвсем слабо отгоре, където са отворите за проветрение.

Защитата не е сработвала, но аз и не съм го надувал много силно.

Да търся ли други, 8-омови колонки или да остана с тия ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какъв диапазон над 20 кхз. не са могли да покрият ? Как са свирели по-добре новите ? Какви 30 кхз. диапазон, като ухото ти не може да чуе по-нагоре от 18-19 кхз. ?

Понякога пишеш огромни, ама огромни глупости и то с увереност.

За колоните, ясно ми е че са писали безмислени малоумия, за да използват една и съща лепенка на няколко модела...ама толкова ли не можеш да им измереш съпротивлението с мултицет ?

Те и сигурно и "Магнат" да ги питаш, и те няма да знаят. Колоните които си купил нямат нищо общо с качеството. Според мен. Нека останалите дърдорковци приказват каквото си искат, само дето качествена колона не са чували никога. Кажи поне с колко мм. подобие на МДФ, е. Имат ли вата в тях и истински филтър между НЧ и ВЧ, ако въобще могат да се разглобяват.

Ама те и останалите са едни сладури... Колко уверено казват дали и как ампа ти ще издържа 4 ома... Типично поведение на технически-неграмотни комшии или баджанаци, а не на хора в технически форум...

След малко, като ти прегледам сервизната документация на ампа с какви крайни, на какво напрежение са пуснати и с какви изходни защити е, ще ти кажа дали ще можеш да разчиташ на него за 4 ома и дали е препоръчително.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

След около 2-3  часа работа беше загрял съвсем слабо отгоре, където са отворите за проветрение.

Защитата не е сработвала, но аз и не съм го надувал много силно.

Няма да се притесняваш както ти е отговорил AGD. Няма нищо страшно.

Допълнено: Модераторе! Прегледай внимателно поста на  " Lifebeyounearth"" Това е оня всезнайко от миналото - Атанас Пачов, който раздаваше асоциации и мнения в техническите раздели  - човекът с една камара акаунти и е крайно време да вземете сериозно отношение по "неговият въпрос" След известно време ще напиша и още една негова регистрация на лично.

Lifebeyounearth Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тъй.

Благодаря на всички отзовали се - реших проблема по най-бързия начин : купих две колонки от заложна къща за 65 лв.

Двулентови, марка "magnat".

6c14e9fe63ff755a90d3d484e9762af0.jpg

452e5203bbb495b70da54cb8ecfe937f.jpg

8abe934edb717430983a8eb730022e6e.jpg

С много добър външен вид и функциониращи отлично.В момента ги слушам.

Конструкция е изпълнена с басрефлекс със задно разположение..Номинална мощност 80w, , импеданс 4-8 ohm, честотна лента 34Hz-30kHz, чувствителност 90dB. За 65 лв двете след лек пазарлък :)

Старите не можеха да покрият диапазон над 20 kHz, категорично и звукът в момента е коренно различен -определено свирят по-добре.

Е, не е нещо кой знае какво, но се вместих в бюджета си, и имам по-качествен звук от преди, а това е по-важното.

Единственото, което ме малко притесни този импеданс - от 4 до 8 ома.

някой може ли да ми каже, по-дяволите, какво искат да кажат с този интервал ?

4 ома ли е, 6-ли, 8- ли ?! :eek:

Знаете, притеснявам се не за друго, ами заради усилвателя, който си е на 8 ома изходящо.

Не трябва да се притесняваш изобщо от импеданса.При по-нисък импеданс на колоните ще имаш по-голяма мощност,отдавана от крайното стъпало.Ако е 8 ома,е по-леко на крайното стъпало,малко е по-малка мощността,но и звукът е по-изчистен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тези имат великолепна характеристика,ако може да се вярва на написаното отзад.Уцелил си в 10-ката,като си ги намерил ,защото са точно като за твоя усилвател.Това,че пише на колоните,че работят от 4 до 8 ома да не те притеснява.Щом могат да работят дори с 4 омов усилвател,значи че са по издръжливи при натоварване.С 8 омов усилвател,ще са още по добре.Нали си го пробвал,след което не загрява!Когато един усилвател е натоварен постоянно,загрява така,че не можеш да го пипнеш.

Редактирано от Димитър 59 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички ви :)

Колонките определено ми харесват как звучат - дори на най-усилен звук няма изкривяване на звука или паразитни шумове.

Ще ги задържа - тоест темата се счита А приключена .

А, ако някой иска старите - да пише на ЛС.

Едната е напълно изправна , на другата работят високоховорителите за високи и средни честоти. Само басът , дето е изгорял .

Иначе кутиите са здрави , вътре са с филтрите си и ватата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.