Премини към съдържанието
Илия Попов

Някой пробвал ли е да презапоява дънна платка

Препоръчан отговор

Здравейте, имам лаптоп Компак 6735в, на който отказа видео картата - всички твърдят ,че отново се е разпоил чипът. Това е за трети път, като досега носих платката на майстори, които имат запояваща станция и те срещу 50-100 лв я презапояват, но след 2-3- месеца тя отново отказва. Очевидно трябва да се направи "реболинг", а не презапояване, но това иска още 250лв, което пък е неизгодно за мен при положение , че има нови лаптопи за 450лв. В Ютуб попаднах на клипове, в които за презапочване се използва и нагряване за 10мин. на дъното в готварска фурна загрята до 180-200град. или даже с нагряващ пистолет за няколко минути. Въпросът ми е някой пробвал ли е такъв експеримент и какъв успех е постигнал.Ясно ми е, че това е авантюра, но аз така или иначе ако не стане експериментът ще разпродам лаптопа на части, защото всичко друго му е изправно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Питоня    7354

Махай го тоя лаптоп и си вземи един Lenovo T400 за 300лв. Стига го мъчи. Всеки път като го грееш - по-малко време ще работи.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Въобще не пробвай такова нещо и спри да гледаш подобни глупости. Това дъно и този лаптоп са си заминали и просто ще трябва да си купуваш нов. То ако е ставало на фурна нямаше процедурата да струва около 100-150 лв.

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Питоня    7354

Въобще не пробвай такова нещо и спри да гледаш подобни глупости. Това дъно и този лаптоп са си заминали и просто ще трябва да си купуваш нов. То ако е ставало на фурна нямаше процедурата да струва около 100-150 лв.

Ооо, става на фурна. Но я стане, я не стане. И дори и да стане, не е за дълго.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

А наясно си ли какъв е маханизмът на повредата - дали поради използването на много нискотопим припой (70-90 град.) и при нагряване става разпояване на някои от "крачетата" (Bols) или нещо друго? Не намерих обяснение на ефекта.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Zealar    270

Фурната е "най-просташкия" метод реално се използват пистолети за да се нагрява само компонента който трябва не цялото дъно. Облепя се примерно с готварско фолио местата който не трябва да се нагряват около чипа примерно. И с помощта на лазерен термометър се проверяват градусите. Според това кой чип се нагрява се целят различни температури след което се охлажда леко до определени градуси и се нагрява пат. Но всичко това е временно решение. Разбира се ако проблема е бил много малък после компонента може и години да работи но вашия май-не е от тези случай. Послушайте колегата и си вземете друг.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Фурната е "най-просташкия" метод реално се използват пистолети за да се нагрява само компонента който трябва не цялото дъно. Облепя се примерно с готварско фолио местата който не трябва да се нагряват около чипа примерно. И с помощта на лазерен термометър се проверяват градусите. Според това кой чип се нагрява се целят различни температури след което се охлажда леко до определени градуси и се нагрява пат. Но всичко това е временно решение. Разбира се ако проблема е бил много малък после компонента може и години да работи но вашия май-не е от тези случай. Послушайте колегата и си вземете друг.

Разбира се, че е "най-просташкия" метод и аз вече си купих нов лаптоп, но искам да опитам и това въпреки на пръв поглед да е "просташки" метод. Направил съм доста пробни печатни платки по т.н. "метод с ютия" тъй като стандартния е финансово неоправдан за проби. Благодаря за мнението!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    ForBan    41

Каквото и да си намислил, НЕ ИЗПОЛЗВАЙ ФУРНАТА - при нагряване на платката, се отделят някакви химии (не помня точно какви, но са отровни), след което фурната не става повече за готвене.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Няма да споря колега Simtech за тези операции и печенки във фурната. Като сложиш една карта или дъно във фурната на 200 градуса буквално "е...ваш ма..ката" на всеки един компонент, който е запоен и сложен там. Освен това говорим за процедура, с която искаме дадения хардуер да заработи, а не просто да правим проби и упражнения.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Питоня    7354

Няма да споря колега Simtech за тези операции и печенки във фурната. Като сложиш една карта или дъно във фурната на 200 градуса буквално "е...ваш ма..ката" на всеки един компонент, който е запоен и сложен там. Освен това говорим за процедура, с която искаме дадения хардуер да заработи, а не просто да правим проби и упражнения.

Няма какво да спориш. В краткосрочен план е възможно да тръгне и да работи до няколко месеца. В дългосрочен - нищо не правиш. В ХардуерБГ имаше цяла тема за печене на дъна и видео карти. След като вече си го отписал - по-зле как може да стане? Покриват около чипа на видеото всичко с фолио, за да грее най-вече там и това е общо взето. И с пистолет за горещ въздух, с газов поялник през парченце желязо може да се направи такава ексцесия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Няма какво да спориш. В краткосрочен план е възможно да тръгне и да работи до няколко месеца. В дългосрочен - нищо не правиш. В ХардуерБГ имаше цяла тема за печене на дъна и видео карти. След като вече си го отписал - по-зле как може да стане? Покриват около чипа на видеото всичко с фолио, за да грее най-вече там и това е общо взето. И с пистолет за горещ въздух, с газов поялник през парченце желязо може да се направи такава ексцесия.

Постоянно при моя познат в сервиза идват проблемни дъна или таблети за презапояване. Гаранция не може да има и просто при системното прегряване не се знае още какво се е доповредило.  За спорта можеш да си поиграеш, но да дойде клиент при теб и да му правиш нещата на котлона или във фурната няма как да стане.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Питоня    7354

Постоянно при моя познат в сервиза идват проблемни дъна или таблети за презапояване. Гаранция не може да има и просто при системното прегряване не се знае още какво се е доповредило.  За спорта можеш да си поиграеш, но да дойде клиент при теб и да му правиш нещата на котлона или във фурната няма как да стане.

Това не е презапояване. Същинският Reball е смяна на чипа, припоя, съответната маска, с инфрачервена станция.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Това не е презапояване. Същинският Reball е смяна на чипа, припоя, съответната маска, с инфрачервена станция.

И това го пробваме от време на време и там няма гаранция, понеже не се знае още какво може да има като проблем. А и процедурата не е евтина.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    BMW Маниак    14782

Това като споделяне на чужд опит ли да го разбираме или като личен ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Питоня    7354

Това като споделяне на чужд опит ли да го разбираме или като личен ?

:angry:

И това го пробваме от време на време и там няма гаранция, понеже не се знае още какво може да има като проблем. А и процедурата не е евтина.

Процедурата с духането с топъл въздух е евтина и тъпа. Процедурата със смяна на чип и ново запояване е скъпа и за нея обикновено се дава гаранция. Става въпрос гаранция за тоя проблем, че е отстранен, не за друг. Аз съм го правил това с духването, когато са ми се примолили, с изричната уговорка че те тва няма да издържи още дълго и трябва да си купуват друг лаптоп.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

:angry:

Процедурата с духането с топъл въздух е евтина и тъпа. Процедурата със смяна на чип и ново запояване е скъпа и за нея обикновено се дава гаранция. Става въпрос гаранция за тоя проблем, че е отстранен, не за друг. Аз съм го правил това с духването, когато са ми се примолили, с изричната уговорка че те тва няма да издържи още дълго и трябва да си купуват друг лаптоп.

Прав си така е.  :handshake:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Питоня    7354

Прав си така е.  :handshake:

Ами Емо, знам колеги, които го правят това и дават гаранция за него. Аз не го правя, защото оборудването струва майка си и баща си и трудно може да го покрия с приходи, понеже не всеки лаптоп, който ми носят е с тоя проблем.

За духването - 3 пъти едни и същи хора ми носят един и същи лаптоп. Поне 4 пъти съм им казвал, че това нещо няма ремонтиране по тоя начин, същинският ремонт или друго дъно е колкото да сменят лаптопа с някой, който не е с такъв типов дефект(най-вече една калпава серия Невидия видеа). 3 пъти им казвам, че ще го духна, ще минат няколко месеца и пак ще се развали и те упорито ми го карат. На 4-5 път вече просто не ставаше. Какво да ти кажа - упорито племе. С духването работи 1-2-3-4 месеца и пак спира.

Редактирано от simtech (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ами Емо, знам колеги, които го правят това и дават гаранция за него. Аз не го правя, защото оборудването струва майка си и баща си и трудно може да го покрия с приходи, понеже не всеки лаптоп, който ми носят е с тоя проблем.

За духването - 3 пъти едни и същи хора ми носят един и същи лаптоп. Поне 4 пъти съм им казвал, че това нещо няма ремонтиране по тоя начин, същинският ремонт или друго дъно е колкото да сменят лаптопа с някой, който не е с такъв типов дефект(най-вече една калпава серия Невидия видеа). 3 пъти им казвам, че ще го духна, ще минат няколко месеца и пак ще се развали и те упорито ми го карат. На 4-5 път вече просто не ставаше. Какво да ти кажа - упорито племе. С духването работи 1-2-3-4 месеца и пак спира.

И моя познат го прави. Инфрачервената фурна струва около 6000 долара, а така наречените лампи или реотани за нея са 2000-3000 лв и се сменят на 2 или 3 години с други. Иначе така наречената "духалка" с горещ въздух е около 600-800 лв.  Има естествено и още по-скъпо оборудване. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Питоня    7354

И моя познат го прави. Инфрачервената фурна струва около 6000 долара, а така наречените лампи или реотани за нея са 2000-3000 лв и се сменят на 2 или 3 години с други. Иначе така наречената "духалка" с горещ въздух е около 600-800 лв.  Има естествено и още по-скъпо оборудване.

Има и евтини духалки. А то като ще духаш чипа и един пистолет за горещ въздух за 30 кинта и един ИЧ термометър върши работа. Някога, като прохождах в тая сфера така го правих. Да не мислиш, че са много сервизите с ИЧ станция или духалки по 1000лв? Сега вече има и ИЧ станции по 1500-2000лв, които долу-горе стават, леко китайски. Освен ако не търсиш някоя ЕРСА. А поялни станции с духалки има по 300-400лв.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Има и евтини духалки. А то като ще духаш чипа и един пистолет за горещ въздух за 30 кинта и един ИЧ термометър върши работа. Някога, като прохождах в тая сфера така го правих. Да не мислиш, че са много сервизите с ИЧ станция или духалки по 1000лв? Сега вече има и ИЧ станции по 1500-2000лв, които долу-горе стават, леко китайски. Освен ако не търсиш някоя ЕРСА. А поялни станции с духалки има по 300-400лв.

Отново си прав, но все пак ако ще правиш подобни процедури, трябва да имаш и качествено оборудване. Иначе ще си загубиш клиентите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    BMW Маниак    14782

Аз съм го правил това с духването, когато са ми се примолили, с изричната уговорка че те тва няма да издържи още дълго и трябва да си купуват друг лаптоп.

Извинявам се ако прозвуча че се натрапвам но и на мен така ми се примоли един познат. Може ли линк към ваше видео в мрежата че да не объркам нещата. Не вярвам да се притеснявате че ще ви изям хляба.

Мен не толкова не интересува това с духалката от колкото да погледна не треперещата ви ръка с поялника по СМД елемента и подаването на припоя.

Все пак сме форум да си помагаме и ще ми е от голяма полза за в бъдеще.

Благодаря.

п.п. а иначе че ще трябва да си купуват друг лаптоп е повече от логично.

Отново си прав, но все пак ако ще правиш подобни процедури, трябва да имаш и качествено оборудване. Иначе ще си загубиш клиентите.

Поялна станция от 40 лева и без сервизно помещение това му е оборудването.

Идеално за калайдисване на жички и запояване на кондензатори по захранването.

Редактирано от BMW Маниак (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.